رشد تسهیلات مالی و بیمه‌ای بازنشستگان

براساس آمارهای موجود، سازمان تأمین‌اجتماعی اکنون به ۶۰ درصد کل بازنشستگان و مستمری بگیران کشور خدمات‌رسانی می‌کند و این آمارها نشان می‌دهد که بزرگترین سازمان بیمه‌گر اجتماعی علاوه بر تحت پوشش داشتن ۵۳ درصد جامعه، این تعداد بازنشسته و مستمری بگیر را هم حمایت می‌کند که رقم در خور تحسین است.

به گزارش آتیه آنلاین، حمایت از ۶۰ درصد بازنشستگان از سوی بزرگترین سازمان بیمه‌گر نسبت به پوشش بیمه ای دیگر صندوق‌های بیمه‌ای کار بسیار بزرگی است چراکه اکنون ۱۸ صندوق بیمه‌ای در حال ارائه خدمات به بازنشستگان هستند اما تأمین‌اجتماعی به تنهایی به این تعداد از افراد جامعه خدمات ارائه می‌دهد.

سازمان تأمین‌اجتماعی اکنون به ۱۵ میلیون و ۱۳۰ هزار بیمه شده اصلی و حدود چهار میلیون مستمری بگیر شامل بازنشستگان، ازکارفتادگان و بازماندگان خدمات ارائه می‌دهد که با افراد تحت تکفل آنها، آمار مجموع خدمات گیرندگان از این سازمان بیمه‌گر به بیش از ۴۵ میلیون نفر می‌رسد.

پرداخت تسهیلات مالی به بازنشستگان تأمین اجتماعی
اکنون تأمین‌اجتماعی علاوه بر پرداخت ماهانه حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران، خدمات درمانی به وسعت بیش از نیمی از جمعیت کشور و خدمات فرهنگی و اجتماعی هم به این افراد ارائه می‌دهد که یکی از برنامه‌های سازمان به مستمری بگیران ارائه تسهیلات مالی است تا از این طریق با پرداخت وام در حمایت از آنان گام دیگری برداشته باشد.

اگرچه مبلغ تسهیلات مستمری بگیران و بازنشستگان نسبت به سال‌های گذشته هم از نظر میزان پرداخت‌ها و هم از نظر مبلغ آن رشد قابل توجهی داشته و نگاه سازمان تکریم و حمایت از این گروه است، اما این اقدامات نشان‌ از آن دارد که تأمین‌اجتماعی توجه خاص به افراد تحت پوشش خود داشته تا به هر طریقی از آنها حمایت کند.

البته ناگفته نماند تحت پوشش قرار داشتن ۵۳ درصد جامعه و ارائه خدمات بیمه‌ای، درمانی، فرهنگی و دیگر اقدامات سازمان به افراد تحت پوشش، اقدام مستمری است که تأمین‌اجتماعی در سالیان سال بدون استفاده از بودجه دولتی و با اتکا به منابع خود انجام داده است.
سازمان تأمین اجتماعی در این شرایط حتی در اندیشه ارائه تسهیلات با سود پایین به مستمری بگیران است و سیاست افزایش تسهیلات و گسترش پرداخت ها در این زمینه را در دستور کار قرار داده است.


افزایش ۷۰ درصدی مبلغ تسهیلات بازنشستگان تأمین اجتماعی 
پرداخت تسهیلات به مستمری بگیران از سال‌های گذشته در دستور کار سازمان تأمین‌اجتماعی بوده است اما اکنون افزایش رقم تسهیلات، سود پایین و استفاده از تسهیلات قرض‌الحسنه و پرداخت این وامها به تعداد زیادی از مستمری بگیران و بازنشستگان در برنامه ریزی این سازمان قرار دارد تا تعداد بیشتری از این اقشار از این حمایت‌ها بهره‌مند شوند.

حمایت تأمین اجتماعی در خصوص بیمه تکمیلی بازنشستگان
البته سازمان در راستای خدمات‌رسانی به مستمری بگیران علاوه بر پرداخت تسهیلات، برنامه‌های دیگری را مانند پرداخت ۵۰ درصد بیمه تکمیلی بازنشستگان، اعزام به مشهد مقدس در قالب طرح کرامت رضوی، ارائه خدمات بستری به صورت رایگان به بازنشستگان بالای ۶۵ سال و خدمات دیگر را در برنامه خود دارد تا از این روش نشان دهد که این گروه از افراد تحت پوشش برای سازمان‌ ارزشمند و بااهمیت هستند.

سازمان تأمین‌اجتماعی در سال ۱۴۰۱ با افزایش ۷۰ درصدی مبلغ وام ضروری بازنشستگان و مستمری‌بگیران نسبت به سال گذشته، رقم ریالی این تسهیلات را از ۷ میلیون به ۱۲ میلیون تومان رسانده و تاکنون در مرحله نخست این طرح در سال جاری ۵۰ هزار و ۷۳۰ فقره تسهیلات به واجدان شرایط، پرداخت شده است.

۶۰ درصد بازنشستگان کشور تحت پوشش تأمین‌اجتماعی
"احمد اسفندیاری" معاون فرهنگی، اجتماعی و امور استان‌های سازمان تأمین‌اجتماعی در این باره اظهار داشت: اکنون بیش از ۶۰ درصد مجموع بازنشستگان و مستمری‌بگیران کشور، تحت پوشش خدمات و حمایت‌های سازمان تأمین‌اجتماعی هستند.

وی افزود: صیانت و تکریم از بازنشستگان و مستمری‌بگیران همراه با ارائه خدمات متنوع و مطلوب، از برنامه‌های مهم و اولویت‌دار این سازمان است و از ابتدای اجرای طرح پرداخت تسهیلات ضروری - از ابتدای سال ۹۹ - تاکنون بیش از ۶۵۰ هزار فقره تسهیلات به بازنشستگان پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات ضروری ویژه بازنشستگان و مستمری‌بگیران در سال جاری در ۶ مرحله پرداخت تسهیلات خواهد شد، افزود: سازمان تامین‌اجتماعی در سال  ۱۴۰۱با افزایش ۷۰ درصدی مبلغ وام نسبت به سال گذشته، رقم ریالی این تسهیلات را از ۷ میلیون به ۱۲ میلیون تومان رسانده و تاکنون در مرحله نخست این طرح در سال جاری ۵۰ هزار و ۷۳۰ فقره تسهیلات به بازنشستگان و مستمری‌بگیران واجد شرایط، پرداخت شده است.

بهره‌مندی ۴۱۶ هزار نفر از بازنشستگان و مستمری بگیران از تسهیلات 
اسفندیاری با بیان اینکه ثبت‌نام متقاضیان تسهیلات ۱۲ میلیون تومانی توسط کانون‌های بازنشستگی و به صورت کاملاً غیرحضوری انجام می‌شود؛ گفت: در سال جاری در مجموع ۴۱۶ هزار نفر از بازنشستگان و مستمری‌بگیران از این تسهیلات بهره‌مند خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه مسائل معیشتی و مشکلات اقتصادی و رفع نیازهای این افزاد از دغدغه‌های مهم سازمان تأمین‌اجتماعی است، یادآور شد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تا پایان سال و در مراحل بعدی پرداخت تسهیلات، تعداد ۳۶۵  هزار نفر دیگر از بازنشستگان و مستمری‌بگیران این تسهیلات را دریافت می‌کنند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و امور استان‌های سازمان تأمین‌اجتماعی به تفاهم‌نامه این سازمان با بانک رفاه کارگران و کارمزد چهار درصد تسهیلات اعطایی به مستمری‌بگیران با بازپرداخت ۲۴ ماهه اشاره کرد و اظهار داشت: سیاست‌های حمایتی با هدف بهبود وضعیت جامعه بازنشستگان تأمین‌اجتماعی همچنان ادامه خواهد داشت.

رشد ۲۰ درصدی پرداخت حق بیمه تکمیلی بازنشستگان توسط تأمین‌اجتماعی
وی با بیان اینکه در سنوات گذشته ۳۰ درصد هزینه بیمه تکمیلی بازنشستگان توسط سازمان تأمین‌اجتماعی پرداخت می‌شد، تأکید کرد: در حال حاضر ۵۰ درصد از حق بیمه تکمیلی بازنشستگان توسط این سازمان تقبل شده و پرداخت می‌شود و خدمات تحت پوشش بیمه تکمیلی نیز نسبت به سال گذشته از رشد قابل توجهی برخوردار شده است.

اقدامات تأمین اجتماعی در قالب طرح کرامت رضوی
اسفندیاری با اشاره به آغاز مجدد طرح کرامت رضوی در سال جاری گفت: از اوایل تیر ماه اعزام بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین‌اجتماعی به زیارت امام رضا (ع) در قالب طرح «کرامت رضوی» آغاز شده و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده و در راستای مسائل رفاهی و تقویت سلامت و نشاط روحی بیش از ۱۰۰ هزار نفر از این افراد به همراه همسران خود به این سفر اعزام خواهند شد.  

۳۰ درصد مراجعان مراکز درمانی سرپایی افراد بالای ۶۵ سال 
معاون فرهنگی، اجتماعی و امور استان‌های سازمان تأمین‌اجتماعی به ارائه  ۱۸ نوع خدمات بیمه‌ای و درمانی به جامعه هدف تحت پوشش این سازمان اشاره کرد و گفت: ارائه خدمات درمان بستری رایگان به بیمه‌شدگان بالای ۶۵ سال در تمامی مراکز درمانی دولتی طرف قرارداد از دیگر اقدامات این سازمان است.

وی با بیان اینکه بخش درمان سازمان تأمین‌اجتماعی با ۳۹۳ مرکز درمانی و بیش از ۱۰ هزار تخت فعال در حال ارائه خدمات به مخاطبان و بازنشستگان است، اظهار داشت: بیش از ۳۰ درصد مراجعان مراکز درمانی سرپایی این سازمان بالای ۶۵ سال سن دارند.

اسفندیاری همچنین به اجرای طرح تحول درمان و راه‌اندازی کلینیک‌های دیابت و فشار خون با استفاده از ظرفیت‌های موجود مراکز درمانی ملکی اشاره و خاطرنشان کرد: سازمان تأمین‌اجتماعی با آموزش ۵۰۰ پرستار، ۹۲ کارشناس تغذیه و ۴۰۰ پزشک عمومی در حال اجرای این طرح در جهت خدمت‌رسانی و تکریم  مراجعان و  بازنشستگان است.

حال که سازمان تأمین‌اجتماعی برای ارائه خدمات به بازنشستگان و مستمری بگیران از هیچ کوششی دریغ نکرده است و هرساله به دنبال افزایش خدمات خود به این افراد و دیگر گروه‌های تحت پوشش است امیدواریم با تامین به موقع منابع بتواند همچنان در ارائه این خدمات گسترده برنامه‌ریزی جدی داشته باشد.

البته در این مسیر حمایت شرکای اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی برای تامین منابع بسیار دارای اهمیت است چراکه این سازمان منابع اصلی خود را از پرداخت حق بیمه افراد بیمه‌شده تامین می‌کند و هرگونه کوتاهی در این زمینه و عدم حمایت دیگر شرکای اجتماعی در راستای ایفای تعهدات می‌تواند سازمان تأمین‌اجتماعی را با مشکل مواجه کند که امیدواریم مانند سال‌های متمادی که این سازمان در حال ارائه خدمت به نیمی از جمعیت کشور است، همچنان این خدمات گسترده ادامه داشته باشد.

گزارش از مهناز بیرانوند

کد خبر: 52527

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =