بیش از ۱۱ هزار ناشنوا زیر چتر حمایت بهزیستی خوزستان

مدیر کل بهزیستی خوزستان با اشاره به شعار امسال روز جهانی ناشنوایان با عنوان «پیش به سوی جوامعی با مشارکت همه» و تبریک این روز به جامعه ناشنوای استان گفت: هشتم مهر ماه هر سال برابر با ۳۰ سپتامبر؛ روز جهانی ناشنوایان نام گذاری شده است و هدف از این نام گذاری، ارتقای فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، دانسته‌هایی از زبان اشاره و آگاهی سیاست مداران و همچنین عموم مردم از مشکلاتی است که این قشر با آن روبرو هستند.

به گزارش آتیه‌آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان خوزستان، او افزود: ناشنوا به فردی اطلاق می‌شود که هیچ کدام از اصوات گفتاری را نمی‌شنود و استفاده از سمعک کم شنوایی عمیق برای او ضروری است. در برخی موارد نیز کاشت حلزون شنوایی در زمان مناسب می‌تواند کارگشا باشد. کم شنوای شدید نیز افت شنوایی بین ۷۰ تا ۹۰ دسی بل دارد و کم شنوای متوسط بین ۴۰ تا ۷۰ دسی بل و ناشنوای خفیف نیز بین ۱۰ تا ۱۵ دسی بل در شنیدن مشکل دارد.

به گزارش آتیه آنلاین به نقل از روابط عمومی بهزیستی خوزستان، مهران کریمیان اظهار داشت: تعداد ۸۹ هزار و ۴۲۴ نفر در بهزیستی استان خوزستان دارای پرونده توانبخشی هستند که از این میان تعداد ۱۱ هزار و ۷۹۸ فرد دارای معلولیت شنوایی و از این تعداد ۵ هزار و ۸۹ نفر زن و ۶ هزار و ۷۰۹ نفر مرد هستند.

مدیرکل بهزیستی خوزستان تصریح کرد: ارائه وسایل کمک توانبخشی به ناشنوایان نظیر سمعک، باطری سمعک، پرداخت کمک هزینه کاشت حلزون شنوایی، پرداخت کمک هزینه تعمیر و تعویض قطعات شنوایی، ارائه خدمات توانبخشی به معلولین شنوایی در مراکز خانواده و کودک ناشنوا و کم شنوا شامل: تربیت شنیداری، گفتار درمانی و غیره، پرداخت مستمری، پرداخت کمک هزینه دانشجویی و دانش آموزی به ناشنوایان و کم شنوایان و همچنین ایجاد اشتغال و توانمند سازی ناشنوایان از جمله خدماتی هستند که بهزیستی خوزستان انجام می‌دهد.

این مقام مسئول بیان داشت: براساس قانون جامع حمایت از حقوق معلولان یکی از وظایف سازمان بهزیستی تامین وسایل کمک توانبخشی برای معلولان کشوراست که اعتبارات تخصیص یافته در این خصوص در سال ۱۴۰۰ به مبلغ ۱۹میلیارد ریال بوده است که صرف خرید وسیله کمک شنوایی نظیر: دستگاه سمعک برای ۴ افت خفیف، متوسط و شدید و خیلی شدید و باطری‌های سمعک شده و ۶میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال نیز جهت جبران هزینه کاشت حلزون شنوایی و تعمیر و تعویض قطعات حلزون شنوایی نیز به توان خواهان پرداخت شد.

او درباره کاشت حلزون شنوایی گفت: امور توانبخشی معلولین بعد از ارزیابی و تشخیص کم شنوایی، مداخلات تخصصی توانبخشی را در تأمین وسیله کمک شنوایی نظیر سمعک و آموزش‌های لازم به خانواده و کودک ناشنوا در مراکز دولتی و غیردولتی با اعتبارات تخصیص یافته ارائه می‌نماید ولی تعدادی از این کودکان دچار کم شنوایی بسیار عمیق بوده و وسیله کمک شنوایی مانند سمعک برای آن‌ها قابل استفاده نیست و یا اثرگذاری آن بسیار ناچیز است و به همین خاطر، رشد مهارت‌های زبان و گفتار در آن‌ها بخوبی صورت نمی‌گیرد، لذا کاشت حلزون شنوایی که طی عمل جراحی با قرار دادن پروتز خاص در حلزون گوش بیمار، صورت می‌گیرد و با توانبخشی بعد از آن جهت افراد ناشنوای عمیق، می‌تواند موجب رشد مهارت‌های گفتار و زبان گردد و نهایتاً توانمند سازی فرد را در جامعه بدنبال داشته باشد.

کریمیان افزود: کاشت حلزون تکنولوژی پیشرفته‌ای است که شنوایی را برای کودکانی که با استفاده از سمعک نیز قادر به شنیدن هستند، ایجاد می‌نماید، این وسیله در صورتی که مراحل توانبخشی قبل و بعد از عمل به خوبی طی شود، موجب رشد مهارت‌های گفتار و زبان، آموزش مفاهیم و درک مطلب می‌گردد و می‌تواند همچون افراد با شنوایی طبیعی در فعالیت‌های اجتمایی حضور یابند.

مدیرکل بهزیستی خوزستان بیان کرد: مرکز کاشت حلزون در خوزستان، که از سال ۹۲ راه اندازی شده تاکنون ۷۸۳ نفر مورد عمل کاشت قرار گرفته اند که از این تعداد ۱۱۰ نفر در سال ۱۴۰۰ کاشت حلزون انجام داده اند و از خدمات بعداز عمل نیز بهره برده اند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در خوزستان ۴ مرکز خانواده و کودک مبتلا به اختلالات شنوایی با ظرفیت ۲۰۰ نفر وجود دارد، که به توانخواهان در شهرستان‌های آبادان، دزفول، اهواز ۲ مرکزخدمات آموزشی و توانبخشی ارائه می‌کنند، اظهار داشت: در این مراکز به کودکانی که از سنین شیر خوارگی به دلیل ابتلا به اختلالات شنوایی در یادگیری و بکارگیری گفتار و زبان دچار مشکلاتی شده اند و نیز به والدین این کودکان ارائه خدمت می‌شود و خدمات توانبخشی به این کودکان شامل مجموعه اقدامات و خدمات ویژه کودکان دارای اختلالات شنوایی جهت آسان نمودن ارتباط دریافتی و بیانی، با استفاده از وسیله تقویت کننده مناسب و ارائه آموزش‌های ویژه به آنان است.

کریمیان گفت: فرآیند ارائه خدمات در مراکز خانواده و کودک ناشنوا و کم شنوا شامل؛ ارزیابی اولیه، تشکیل پرونده (درمانی – توانبخشی – آموزشی و حمایتی) و تدوین و اجرای برنامه‌های توانبخشی می‌شود.

او با بیان اینکه تعداد ۷هزار و ۹۷۶ نفر با معلولیت شنوایی از سازمان مستمری دریافت می‌کنند، افزود: طرح غربالگری شنوایی نوزادان از سوی سازمان بهزیستی به طور مستمر در پایگاه‌های غربالگری تحت نظارت این سازمان در حال انجام است.

مدیر کل بهزیستی خوزستان غربالگری شنوایی نوزادان را بخشی از یک برنامه ۳ بخشی برشمرد که به نام غربالگری، تشخیص و مداخله زود هنگام کم شنوایی شناخته می‌شود و اهداف آن شامل غربالگری شنوایی نوزادان تا قبل از ۱ ماهگی، تشخیص کم شنوایی تا قبل از ۳ ماهگی، مداخله به هنگام تا قبل از ۶ ماهگی است.

این مقام مسئول ادامه داد: در این برنامه کلیه نوزادان در بدو تولد در تمام طول سال در مراکز بهداشت و یا زایشگاه‌ها با استفاده از دو آزمون OAE و آزمون AABR مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که در آزمون OAE، حلزون گوش مورد و در آزمون AABR، وضعیت دستگاه شنوایی نوزاد تا ساقه مغز موردارزیابی و بررسی قرار می‌گیرد.

کریمیان در پایان بیان کرد: در حال حاضر در خوزستان ۴۴ پایگاه غربالگری شنوایی تحت نظارت سازمان بهزیستی در ۲۷ شهرستان مستقر هستند و از ابتدای امسال تاکنون حدود ۳۴ هزار و ۱۸۶نوزاد را مورد معاینه قرار داده اند؛ که از این تعداد ۱۵۰نوزاد مشکوک به افت شنوایی بوده و جهت آزمایشات تشخیص، به کلینیک‌های شنوایی شناسی ارجاع داده شده اند و از این تعداد ۴۷ کودک با تشخیص قطعی افت شنوایی جهت مداخلات طبی، توانبخشی به مراکز مربوطه ارجاع داده شده اند.

کد خبر: 54063

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =