سهم 30 درصدی اشتغال روستایی از طرح های توسعه ای

مدیر پروژه های اشتغال روستایی و فراگیر وزارت کار گفت: بر اساس ارقام تعهد اشتغال طرح های دریافت کننده تسهیلات، تا پایان آبان ماه سال ۱۴۰۱ حدود ۲۸۹ هزار شغل برآورد شده است.

به گزارش آتیه آنلاین به نقل از روزنامه ایران، رامین اسدی گفت: تا پایان سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰۵ هزار و۶۸۱ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی از سوی موسسات عامل پرداخت شده است. اسدی گفت: در راستای اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ذیل اجرای اصل صدوبیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران لایحه ای توسط رئیس جمهور وقت به مجلس شورای اسلامی ارسال و در شهریور ماه سال ۱۳۹۶ به تصویب رسید. با توجه به تصویب آیین نامه اجرایی و ابلاغ دستورالعمل اجرایی آن و همچنین اولین سپرده گذاری صندوق توسعه ملی، مقدمات اجرایی این قانون از اواخر پاییز سال ۱۳۹۶ شروع و عملا پرداخت تسهیلات به متقاضیان طرح های سرمایه گذاری نیز از اواخر این سال وارد مرحله اجرایی شد. مطابق آیین نامه اجرایی این قانون، مسئولیت اجرای این قانون برعهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مسئولیت نظارت عالیه نیز بر عهده سازمان برنامه و بودجه کشور گذاشته شده است.

وی ادامه داد: کل منابع واریز شده صندوق توسعه ملی به موسسات عامل برای اشتغال روستایی طی پنج مرحله تا پایان سال ۱۴۰۰ مبلغ ۱۰۵هزار و ۶۸۱ میلیارد ریال است که با احتساب منابع موسسات عامل و کسر کردن ذخیره قانونی، منابع قابل پرداخت تسهیلات به میزان ۱۹۰هزار و ۲۲۶ میلیارد ریال است که مبلغ ۶۰۰۰ میلیارد ریال جهت کمک به خسارت دیدگان ناشی از زلزله استان کرمانشاه و مبلغ ۳۷هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در اختیار نهادهای حمایتی قرار گرفت. اسدی گفت: همچنین سهم بخش های هدف و سهم استان ها براساس شاخص ترکیبی جمعیت روستایی، نرخ بیکاری و عکس درآمد سرانه استان تبیین شد که خلاصه ای از مهمترین اقدامات انجام شده و نتایج به دست آمده بشرح زیر است: بنا به گفته اسدی، براساس اطلاعات سامانه ثبت نامی (کارا) اجرای این برنامه به ۱۵۹هزار و ۳۳۴ طرح مجموعا ۱۸۳هزار و ۶۲۶ میلیارد ریال معادل ۹۶ درصد منابع جهت بررسی و پرداخت تسهیلات به موسسات عامل ارسال شد. مدیر پروژه های اشتغال روستایی و فراگیر وزارت کار اظهار داشت: تعداد ۱۵۳هزار و ۹۲۸ طرح به مبلغ ۱۵۱هزار و ۵۸۹ میلیارد ریال معادل حدود ۸۰ درصد منابع توسط موسسات عامل پرداخت صورت گرفت که بانک کشاورزی ۹۵درصد، بانک توسعه تعاون۸۴ درصد، صندوق کارآفرینی امید ۶۹ درصد و پست بانک ایران۶۶ درصد از اعتبار واریزی را پرداخت کرده اند. شایان ذکر است، بر اساس ارقام تعهد اشتغال طرح های دریافت کننده تسهیلات، تا پایان آبان ماه سال ۱۴۰۱ حدود ۲۸۹ هزار شغل پیش بینی شده است.

وی افزود: از کل طرح های پرداختی، ۳۴ درصد به زنان متقاضی تسهیلات و مابقی به مردان تعلق گرفته است که این موضوع عملکرد به نسبت مطلوبی در خصوص ایجاد اشتغال برای زنان و گامی در جهت کاهش عدم تعادل های جنسیتی بازار کار (کاهش فاصله نرخ بیکاری زنان با مردان) است.

اسدی با بیان اینکه از کل اشتغال ایجاد شده، سهم طرح های ایجادی ۶۴ درصد و سهم طرح های توسعه ای و سرمایه در گردش به ترتیب ۳۰ و ۶ درصد می باشد گفت: انتظار می رود در طرح های توسعه ای، اشتغال ایجاد شده از پایداری بیشتری برخوردار باشد.

وی بیان کرد: از کل تعداد طرح های پرداختی، سهم دستگاه اجرایی ۵۶ و نهادهای حمایتی ۴۴ درصد است. با توجه به اینکه سهم نهادهای حمایتی از تسهیلات پرداختی حدود ۱۵ درصد و سهم آنها در تعداد طرح های حمایت شده حدود ۴۴ درصد است، می توان استنباط نمود که طرح های نهادهای حمایتی عمدتا خود اشتغالی و خرد هستند.

اسدی با بیان اینکه از کل طرح های پرداخت شده به متقاضیان نهادهای حمایتی، کمیته امداد امام خمینی(ره) بیشترین میزان جذب از منابع ابلاغی را دارا می باشد گفت: در راستای پیشبرد اهداف مندرج در قانون، وزارت جهاد کشاورزی مبلغ ۸۸ هزار و ۷۹۷ میلیارد ریال، وزارت صنعت، معدن و تجارت به مبلغ ۳۰ هزار و ۶۲ میلیارد ریال، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مبلغ ۱۲ هزار و ۶۷۱ میلیارد ریال و در سایر دستگاه های اجرایی به مبلغ ۲۰هزار و ۶۰ میلیارد ریال از تسهیلات پرداخت شده در معرفی، بررسی و صدور مجوز نقش بسزایی داشته اند.

وی گفت: از کل تسهیلات پرداختی، در بخش کشاورزی ۲۴ هزار و ۱۴۲ میلیارد ریال، بخش صنعت ۳۰ هزار و ۶۳۳ میلیارد ریال و در بخش خدمات ۹۶ هزار و ۸۱۴ میلیارد ریال جذب شد.

اسدی بیان کرد: رسته های اولویت دار پرورش دام سبک و سنگین ۴۱ درصد، صنایع دستی ۹ درصد، پرورش فرآورده های طیور و زنبور عسل ۸ درصد و فرش دستباف ۷ درصد از تعداد کل طرح های پرداخت شده را به خود اختصاص داده است.

کد خبر: 55716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =