۶۰ درصد از تعهد اشتغال استان اردبیل محقق شد

 مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: بر اساس تفاهم وزارت کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سهم تعهد اشتغال استان اردبیل ۲۳ هزار و ۷۵۰ نفر بوده است که بر اساس داده‌های سامانه رصد دستگاه‌های اجرایی از این میزان تاکنون حدود ۱۳ هزار اشتغال معادل ۶۰ درصد محقق شده است.

به گزارش آتیه آنلاین به نقل از ایرنا، بهروز رحیم‌زاده امروز دوشنبه در نشست با اصحاب رسانه با تشریح عملکرد دستگاه متبوع خود از ابتدای سال جاری اظهار کرد: سهم استان ۲۳ هزار و ۷۵۰ نفر بوده است که دستگاه‌های اجرایی باید این میزان اشتغال را محقق کنند.

وی با بیان اینکه این رقم در سال گذشته ۱۲ هزار و ۷۰۰ نفر بود، گفت: عددی که تا امروز در سامانه رصددستگاه‌های اجرایی ثبت شده، بالغ بر ۱۲ هزار و ۶۹۵ نفر است که نشان می‌دهد حدود ۶۰ درصد از تعهد اشتغال استان محقق شده و امیدواریم با اعتبار تبصره ۱۶ تعهد اشتغال تا آخر سال به طور کامل محقق شود.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی یادآورشد: امروز تمامی واحدهای تولیدی استان که در گذشته مشکل داشتند از جمله کارخانه ذوب آهن و سبلان پارچه در حال کار و فعالیت هستند و طی این مدت مشکلات کارگری نداشته‌اند.

رحیم‌زاده با بیان اینکه بر اساس آمار سازمان تامین اجتماعی ۲۲ هزار و ۵۰۰ کارگاه در استان فعال است، گفت: ۱۱۶ هزار بیمه شده اجباری در این واحدها در حال کار هستند که با افراد تحت تکفل در مجموع ۶۰۸ هزار نفر تحت پوشش بیمه اجباری هستند، علاوه بر این ۹۳ هزار و ۵۰۰ نفر بازنشسته استان هم مستمری‌بگیر هستند.

وی افزود: بر این اساس ۷۰۰ هزار نفر معادل حدود ۶۰ درصد از جمعیت استان به طور مستقیم و غیرمستقیم با تامین اجتماعی ارتباط دارند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل بازرسی از واحدهای تولیدی و کارگاهی را یکی از وظایف ذاتی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی ذکر کرد و افزود: تا امروز در این زمینه هفت هزار و ۸۰۰ فقره بازرسی از واحدهای کارگاهی انجام شده است.

وی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون یک هزار و ۲۰۰ نفر تقاضای بازنشستگی داده‌اند که این درخواست‌ها در کمیته‌های بدوی رسیدگی و ۱۲۰ تقاضا در کمیته تجدید نظر بررسی شده است.

رحیم‌زاده در ادامه افزود: طبق قانون تمام دستگاه‌های اجرایی موظف به عقد قرارداد به شرکت‌های خدماتی هستند که اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی صلاحیت آنها را تایید کرده باشد. در این زمینه تا امروز ۶۵ شرکت در استان تایید صلاحیت و به دستگاه‌های اجرایی معرفی شده‌اند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل یادآور شد: بر اساس مقررات فصل ۹ قانون کار دادگاه‌های بدوی و تجدیدنظر به شکایات رسیدگی می‌کنند، در استان اردبیل ۱۵ هیات تشخیص متشکل از نمایندگان دولت کارگر و کارفرما فعال هستند و تا امروز این هیات‌ها چهار هزار و ۴۲۰ مورد شکایت اعلام وصول کردند.

به گفته این مقام مسئول، پس از راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار، متقاضی شکایت خود را از طریق این سامانه تنظیم و ارائه می‌کند که یکی از شاخص‌های ارزیابی ادارات کار، مدت زمان رسیدگی به شکایات است. استان اردبیل با میانگین ۳۲ روز رسیدگی به شکایات رتبه اول کشوری را در این زمینه کسب کرده است.

رحیم‌زاده همچنین با اشاره به حمایت از کارگرانی که بیکار شده‌اند، اظهار کرد: در حالی که سال گذشته دو هزار و ۲۵ نفر در استان بیمه بیکاری دریافت می‌کردند این رقم از ابتدای سال جاری یک هزار و ۶۵۵ نفر بوده است.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۹۷ تاکنون در پنج مرحله چهار هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی تخصیص یافته است، ادامه داد: طی این مدت ۶ هزار و ۳۷۶ طرح با ظرفیت اشتغالزایی ۱۳ هزار و ۳۱۴ نفر به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند که از این تعداد تا امروز سه هزار و ۷۸۸ طرح منجر به دریافت تسهیلات شده و زمینه اشتغال ۶ هزار و ۵۶۶ نفر فراهم شده است.

وی همچنین از ابلاغ ۸۹۰ میلیارد ریال تسهیلات کسب و کارهای خانگی خبر داد و گفت: در این بخش ۲ هزار و ۲۶۷ طرح با مبلغ یک هزار و ۲۹۰ میلیارد ریال با اشتغالزایی ۸۷۹ نفر به بانک‌ها معرفی شده‌اند.

رحیم‌زاده یادآورشد: مشکلی که پیش از این وجود داشت، این بود که بانک‌ها بحث منابع و مصارف را مطرح می‌کردند و این امر منجر به کندی روند پرداخت تسهیلات شده بود، اخیرا این قانون لغو شده، بنابراین این تسهیلات به نوعی تسهیلات تکلیفی است و با این اقدام سرعت پرداخت این وام‌ها افزایش یافته است.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی همچنین با اشاره به تسهیلات تبصره ۱۸ گفت: ۳۱۰ میلیارد ریال اعتبار از محل این تبصره ابلاغ شده بود که ما توانستیم ۴۲۰ میلیارد ریال جذب کنیم که این رقم حدود ۱۰۰ میلیارد ریال بیش از اعتبار ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: بخش دیگر از تسهیلات بالغ بر ۱۶ هزار و ۱۶۰ میلیارد ریال اعتبار قرض‌الحسنه و تکلیفی مربوط به تسهیلات تبصره ۱۶ است که نهادهای حمایتی در حال پرداخت این تسهیلات هستند.

کد خبر: 55731

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =