صندوق بازنشستگی فولاد ۵۲ هزار میلیارد تومان مطالبات انباشته از دولت دارد

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد با بیان اینکه این صندوق ۵۲ هزار میلیارد تومان مطالبات انباشته از دولت دارد، گفت: سعی می‌کنیم کسری صندوق را با پیگیری مطالبات از دولت و دریافت سود سهام شرکت‌ها، جبران کنیم.

به گزارش آتیه‌آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، سیدحجت کاظمی گفت: صندوق بازنشستگی فولاد ۱۵ درصد از سهام خودروسازی سایپا را در اختیار دارد که معادل یک صندلی هیأت مدیره است و در کمیته انتصابات صندوق بازنشستگی تصمیم بر این گرفته شده است که فرد جدیدی به عنوان نماینده صندوق بازنشستگی در سایپا قرار گیرد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد گفت: در حال حاضر بین یکی دو گزینه مذاکراتی صورت گرفت و تلاش بر این است که فرد تحصیل کرده، متخصص، پاکدست و متعهد به عنوان نماینده جدید صندوق بازنشستگی فولاد، در هیأت مدیره سایپا معرفی شود.

او در مورد اینکه آیا نماینده قبلی صندوق بازنشستگی فولاد در سایپا به نام «معصوم نجفیان» هنوز در سمت خود باقی است؟ گفت: طبق قانون تجارت، تا معرفی فرد جدید به عنوان نماینده صندوق بازنشستگی فولاد در سایپا و تحویل و تحول، فعلا فرد قبلی به وظایف خود ادامه می‌دهد تا فرد جدید معرفی و امضای او به شرکت و هیأت مدیره معرفی شود و اسناد و چک‌ها مبادله شوند.

کاظمی ادامه داد: فرد جدید، انشالله کارآمد و متخصص خواهد بود تا بتواند بخشی از مشکلات مالی صندوق بازنشستگی فولاد را با کارایی برطرف کند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد در مورد اینکه صندوق فولاد چقدر از دولت طلب دارد و چه مشکلات مالی دارد؟ گفت: براساس محاسبات اکچوئری، تا پایان سال ۱۳۹۸ حدود ۵۴ هزار میلیارد تومان مطالبات صندوق از دولت بود که در این مدت حدود ۳ هزار میلیارد تومان از سوی دولت پرداخت شده و همچنان حدود ۵۲ هزار میلیارد تومان از دولت طلب داریم.

او بیان کرد: صندوق ماهانه حدود ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیارد تومان هزینه‌ برای پرداخت مستمری و حقوق بازنشستگی بازنشستگان فولاد دارد که از این میزان حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان در هر ماه کسری داریم و امسال تلاش می‌کنیم از محل سود سهام خود جبران کنیم. در سالهای قبل بخشی از دارایی‌ها غیرمولد را می‌فروختیم، اما امسال برنامه صندوق این است که با پیگیری مطالبات از دولت، دریافت سود سهام شرکت ها و همچنین پیگیری وصول مطالبات صندوق این کسری‌ها را جبران کنیم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد گفت: شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی فولاد مانند دخانیات ایران، سنگ‌آهن و زغال‌سنگ اسفندقه، دارای مشکلات داخلی خود هستند و این مشکلات از ادوار گذشته روی هم انباشته شده است، بخشی از مشکلات به خاطر تحولات بیرونی برخی هم به خاطر مشکلات داخلی شرکت‌ها است.

کاظمی اضافه کرد: بخشی از مشکلات ما به خاطر تحریم‌ها، جنگ اوکراین و حتی جنگ فولادی چین و آمریکا است و بخشی نیز به خاطر مشکلات داخلی است که در صنایعی مانند سنگ‌آهن در زمستان با قطعی گاز و در تابستان با قطعی برق همراه می‌شود؛ ‌بخش دیگری از مشکلات هم به خاطر ضعف مدیریت در شرکت‌ها است، به هر حال تلاش بر این است که با معرفی افراد تحصیلکرده، متخصص و کاردان بتوانیم بخشی از مشکلات شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی فولاد را حل کنیم.

کد خبر: 60688

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =