• استفاده از هوش مصنوعی در تولید قهوه

  استفاده از هوش مصنوعی در تولید قهوه

  فنلاند مصرف کننده شماره یک قهوه در جهان، برای انرژی بخشیدن به صنعت قهوه خود از هوش مصنوعی و دانه‌های آزمایشگاهی استفاده می‌کند. قهوه در فنلاند بازار بسیار خوبی دارد و این کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی خود دارای نوعی فرهنگ قهوه قدیمی است. جمعیت این کشور ۵.۶ میلیون نفر است‌ که بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی قهوه، این جمعیت معادل ۱۲ کیلوگرم یا حدود ۱۵۶۰ فنجان قهوه سرانه در سال آسیاب می‌کنند؛ به همین دلیل شرکت‌های فنلاندی در پی استفاده از هوش مصنوعی برای رونق مجدد به بازار قهوه هستند.

 • افزایش افراد مسن در نیروی کار کشورهای گروه ۷

  افزایش افراد مسن در نیروی کار کشورهای گروه ۷

  بر اساس گزارش‌های اخیر یک موسسه پژوهشی که به بررسی تغییرات نیروی کار در جهان می‌پردازد، پیش‌بینی می‌شودکه در کشورهای گروه هفت، تا سال ۲۰۳۱، کارگران مسن‌تر و با تجربه‌تر بیش از یک چهارم نیروی کار را تشکیل خواهند داد. این یک تغییر بزرگ است که منحصر به بازار کشورهای توسعه‌یافته نیست؛ برای مثال، طبق این مطالعه، جمعیت سالمند چین (۶۵ سال به بالا)، تا سال ۲۰۵۰ دو برابر خواهد شد.

 • مواجهه اروپا با نیروی کار سالخورده

  مواجهه اروپا با نیروی کار سالخورده

  جمعیت‌شناسی یکی از محرک‌های بزرگ تغییرات ساختاری در اروپاست. اساساً «جمعیت» هم چالش و هم فرصتی است که در سال‌های آینده همچنان در دستور کار اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند. بهبود شرایط کاری کارگران مسن‌تر تنها یک گام برای تضمین آینده‌ای منصفانه‌تر، کارآمدتر و عادلانه‌تر است. نمونه و مورد اروپا تنها مواجهه با یک وضعیت است که دیر یا زود برای مابقی کشورهای جهان نیز رخ خواهد داد. بنابراین توجه به تجربه اروپایی ما را با اثرات سیاست‌های جمعیتی، توجه به ظرافت‌های محلی و محدودیت‌ها یا امکانات بازار کار آن آشنا می‌سازد. در ادامه به بررسی تجربه اروپا در مواجهه با سالخوردگی جمعیت، سیاست‌ها، فرصت‌ها و تغییرات ضروری و لازم در این زمینه می‌پردازیم.

 • تاثیر شدید هوش مصنوعی در ورزش

  چگونه هوش مصنوعی در باشگاه‌ها و دارایی‌های ورزشی تاثیر می‌گذارد

  تاثیر شدید هوش مصنوعی در ورزش

  هوش مصنوعی در حال ایجاد تغییری اساسی در نحوه انجام ورزش‌هایی مانند راگبی، فوتبال و کریکت استد. تغییری که می‌تواند پول زیادی برای باشگاه‌های ورزشی به همراه داشته باشد. به نظر می‌رسد که تغییر به سمت استفاده از هوش مصنوعی به خوبی در حال انجام است و با ظهور نمونه‌های بیشتری از تیم‌های تثبیت‌شده که ابزارهای فناوری جدید را به کار می‌اندازند، سایرین نیز شروع به استفاده از قابلیت‌های مشابه خواهند کرد.

 • مهاجرت فشار را از بازار کار و اقتصاد ایالات متحده کم می‌کند

  مهاجرت فشار را از بازار کار و اقتصاد ایالات متحده کم می‌کند

  طبق داده‌های اداره آمار کار ایالات متحده، کارگران خارجی ۱۸.۶ درصد از نیروی کار غیرنظامی را در سال ۲۰۲۳ تشکیل می‌دادند که این رقم در سال ۲۰۰۶ برابر با ۱۵.۳ درصد بود. اقتصاددانان می‌گویند در حالی که مهاجرت چالش‌هایی را ایجاد می کند، اما یک سود خالص برای اقتصاد ایالات متحده است. بدون نیروی کار خارج از کشور، تعداد نیروی کار ایالات متحده به دلیل کاهش نرخ تولد و پیری نیروی کار کاهش می‌یابد و تامین مالی برنامه‌هایی مانند تامین اجتماعی را دشوارتر می‌کند.

 • تبعات سیاست‌گذاری بازار کار زنان در ژاپن

  تبعات سیاست‌گذاری بازار کار زنان در ژاپن

  اقتصاددانان غالباً سعی می‌کنند حدس بزنند که به چه میزان نیروی کار یک کشور می‌تواند گسترش یابد و فرض می‌کنند که محدودیت‌هایی برای افزایش این میزان وجود دارد، زیرا احتمالاً بعضی از افراد برای انجام کارهای خانه، به دنبال شغل نمی‌گردند. اما این تصورات تاریخی در طی یک دهه گذشته به عنوان راهنمایی ضعیف در ژاپن عمل کرده است؛ زیرا معیارهای اجتماعی، نرخ ازدواج و نرخ باروری تغییر کرده است. بنابراین درس ارائه شده توسط تجربه ژاپنی ساده است: زنان ممکن است یک نیروی کار بالقوه بزرگتر از آنچه اقتصاددانان به طور معمول تصور می‌کنند باشند. مشارکت بهبودیافته نیروی کار ژاپن برای زنان یادآور این است که نباید محدودیت‌های بازار کار را واضح و محدود فرض کرد.

 • آیا سیری، الکسا و گوگل به مکالمات ما گوش می‌دهند؟

  هوش مصنوعی خانگی و مسئله حریم شخصی

  آیا سیری، الکسا و گوگل به مکالمات ما گوش می‌دهند؟

  اخیرا ویدیویی همه‌گیر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که چگونه بلندگوی آمازون قطعات صوتی را ضبط می‌کند که شامل کلمه فعال‌سازی نمی‌شود. اما سوال این است که چنین دستگاه‌هایی چقدر می‌توانند بر مکالمات ما نظارت و آنها را ضبط کنند؟

 • حمایت صاحبان مشاغل کوچک از افزایش دستمزد در آمریکا

  حمایت صاحبان مشاغل کوچک از افزایش دستمزد در آمریکا

  نظرسنجی سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ از کسب و کارهای کوچک در ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که اکثریت (۶۱ درصد) صاحبان مشاغل کوچک از افزایش حداقل دستمزد در ایالت خود حمایت می‌کنند. اما به‌رغم آنچه نظرسنجی نشان داد و همچنین به‌رغم این حمایت گسترده، نیمی از صاحبان مشاغل کوچک در آمریکا (۵۰ درصد) معتقدند که افزایش دستمزد می‌تواند وضعیت حیاتی تامین کارگر را برای کسب و کارشان دشوار کند.

 • صادرات مصری‌ها برای کسب ارز خارجی

  سیاست‌های دولت مصر برای مواجهه با تورم و افت ارزش پول ملی

  صادرات مصری‌ها برای کسب ارز خارجی

  از اوایل سال ۲۰۲۲، مصر در یک بحران اقتصادی خردکننده و بی‌سابقه فرو رفته است. این کشور با کمبود خطرناک ارز خارجی مواجه است که برای واردات محصولات ضروری مانند گندم حیاتی است. اخیرا نخست وزیر مصر تأیید کرد که طرح صادرات مصری‌ها به خارج از کشور، اولویت دولت او است؛ راه‌حل دولت مصر برای حل بحران، به کار انداختن مهاجران مصری و دلارهای ناشی از کار آنهاست. از سال ۲۰۱۶، این مهاجران به تامین‌کنندگان اصلی ارز کشور تبدیل شده‌اند.

 • درآمد کمتر مادران بریتانیایی نسبت به پدران در سال قبل

  درآمد کمتر مادران بریتانیایی نسبت به پدران در سال قبل

  به نظر می‌رسد که «جریمه مادر بودن» و دریافت حقوق کمتر مادران در مقایسه با پدران، در کشورهای مختلف در حال افزایش است و شکاف دستمزد بین زنان و مردان حتی در بریتانیا از سال ۲۰۲۰ بیش از ۹۳درصد افزایش نشان می‌دهد.

 • مقررات سختگیرانه اتحادیه اروپا برای هوش مصنوعی

  مقررات سختگیرانه اتحادیه اروپا برای هوش مصنوعی

  پارلمان اتحادیه اروپا برای قوانین سختگیرانه‌تر حاکم بر هوش مصنوعی(AI) در اتحادیه اروپا چراغ سبز نشان داد و اکثریت نمایندگان در استراسبورگ به اولین قانون در این زمینه رأی دادند.

 • شکاف استخدام زنان و مردان در بخش فناوری کمتر می‌شود

  شکاف استخدام زنان و مردان در بخش فناوری کمتر می‌شود

  سهم زنان از مشاغل فناوری در اقتصادهای پیشرفته از زمان همه‌گیری افزایش یافته است؛ مسئله‌ای که به یاری تقاضای قوی، سیاست‌های برابری جنسیتی و تحمل بیشتر برنامه‌های کاری، انعطاف‌پذیر بوده است.

 • آیا شرکت‌های تولید دارو می‌توانند سود خود را حفظ کنند؟

  نبرد بر سر سود تریلیون دلاری داروهای لاغری

  آیا شرکت‌های تولید دارو می‌توانند سود خود را حفظ کنند؟

  داروهای کاهش وزن با نام علمی آگونیست‌های glp-۱ به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا چربی‌های خود را کاهش دهند و از شر اثرات منفی چاق خلاص شوند. بر سر این داروهای لاغری رقابت فشرده‌ای بین شرکت‌های مختلف وجود دارد. از ژوئن ۲۰۲۱، زمانی که Wegovy، اولین داروی لاغری glp-۱ در آمریکا راه اندازی شد، ارزش بازار ww (سابق Weight Watchers) ۹۰٪ سقوط کرد. حتی در ۲۸ فوریه، اپرا وینفری اعلام کرد که از هیئت مدیره شرکت رژیم غذایی استعفا می‌دهد و تمام سهام خود را می‌فروشد تا از تضاد منافع در مورد استفاده او از glp-۱ جلوگیری کند. در این بازی، حتی غول‌های غذایی مانند نستله در حال برنامه‌ریزی برای آینده‌ای هستند که در آن مصرف این داروهای لاغری،  تقاضا برای تنقلات شیرین را کاهش می‌دهند.

 • آموزش، کلید ورود به کشاورزی محیط‌زیست محور

  چگونه الگوهای کشاورزی بر مبنای نیازهای مناطق مختلف در حال تغییر هستند

  آموزش، کلید ورود به کشاورزی محیط‌زیست محور

  پس از تسلط کشاورزی صنعتی بر شیوه تولید کشاورزی که از اواخر قرن ۱۹ در جهان ترویج شد، امروزه بسیاری از منتقدان این نوع از کشاورزی در سراسر جهان به انواع دیگر کشاورزی روی آورده‌اند که در تعادل با محیط زیست و طبیعت مناطق مختلف کشت باشد. پژوهشگران معتقدند که نقش آموزش در تغییر شیوه‌های کشاورزی به شیوه‌های سازگار با محیط زیست بسیار مهم است. امروزه سازمان‌های مختلفی در سراسر جهان در حال ترویج این نوع نگاه و آموزش کشاورزی مبتنی بر سنت هستند که اثرات مخرب کشاورزی صنعتی را معکوس می‌کند، با این همه مسئله اصلی تغییر دیدگاه نسبت به شکل تولید کشاورزی صنعتی است که تنها راه حل تامین نیازهای غذایی جمعیت روبه رشد جهان دانسته می‌شود.

 • چگونه نروژ به ابرقدرت خودروهای الکتریکی تبدیل شد؟

  چگونه نروژ به ابرقدرت خودروهای الکتریکی تبدیل شد؟

  بیش از ۹۰ درصد خودروهای جدید فروخته شده در نروژ برقی هستند. و همه چیز از آنجایی شروع شد که برخی از ستاره‌های فرهنگ پاپ با خودرو فیات پاندا در حال تردد بودند. داستان ماشین برقی در نروژ به سال ۱۹۸۹ بر می‌گردد. زمانی که «هارالد نیلز روستویک» استاد بازنشسته برنامه‌ریزی شهری در دانشگاه «استاوانگرو» و سه دوست دیگرش که از ستاره‌های موسیقی پاپ نروژ بودند، یک فیات پاندا را خریدند و به یک خودروی برقی تبدیل کردند.

 • چالش‌های الکتریکی‌کردن حمل و نقل در آمریکای لاتین

  چالش‌های الکتریکی‌کردن حمل و نقل در آمریکای لاتین

  بیش از هشت کشور از هر ده کشور در قاره آمریکا در حال حاضر متعهد به برنامه‌های حمل و نقل الکتریکی برای کاهش انتشار CO۲ و حرکت به سمت کربن زدایی هستند. این مسئله منجر به پیشرفت‌های زیرساختی در این زمینه شده است که این بخش را عملیاتی نگه می‌دارد. اگرچه کشورهایی مانند شیلی اکنون پس از چین دومین ناوگان بزرگ اتوبوس‌های برقی جهان را دارند، اما برای بسیاری دیگر برقی کردن حمل و نقل یک چالش بزرگ است. در حالی که پیشرفت‌هایی در زمینه آموزش و آگاهی از مزایای زیست محیطی برق‌رسانی حمل و نقل حاصل شده است، سرمایه‌گذاری در این بخش با چالش‌ها و ضرورت‌هایی همراه است.

 • پایتخت‌های چاقی جهان

  مطالعات نشان می‌دهد که چاقی در تمام کشورها در حال افزایش است

  پایتخت‌های چاقی جهان

  با این که زمان زیادی از وقتی که مردم چیز زیادی برای خوردن نداشتند نمی‌گذرد، اما اکنون کفه‌ی ترازو به سمت پرخوری چرخیده است. مطالعه‌ای که در ۲۹ فوریه در ژورنال پزشکی Lancet منتشر شد، نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲، آخرین سالی که داده‌های مربوط به آن در دسترس است، بیش از یک میلیارد نفر به عنوان افراد چاق طبقه‌بندی شده‌اند. یافته‌های این تحقیق که بر اندازه‌گیری وزن و قد بیش از ۲۲۰ میلیون نفر از تقریباً ۱۹۰ کشور جهان استوار است، نشان می‌دهد که میزان چاقی در میان بزرگسالان از سال ۱۹۹۰ دو برابر و در میان کودکان و نوجوانان چهار برابر شده است.

 • ثروتمندان جدید هند، جوان‌تر و ماجراجوتر شده‌اند

  ثروتمندان هندی چه کسانی هستند؟

  ثروتمندان جدید هند، جوان‌تر و ماجراجوتر شده‌اند

  جشن عروسی آنانت آمبانی در جامناگر، یک شهر صنعتی در غرب هند، تمامی هندیان را متحیر کرد. آمبانی پسر موکش آمبانی، ثروتمندترین مرد هند و رئیس Reliance، یک شرکت غول‌پیکر است. بیل گیتس، مارک زاکربرگ و ریحانا، و انبوهی از سرمایه‌داران تجاری هندی، اسطوره‌های کریکت و چهره‌های بالیوودی همگی در این مراسم حضور داشتند و دولت مجبور شد به طور موقت فرودگاه داخلی محلی را به یک فرودگاه بین‌المللی تبدیل کند. برای صدها میلیون هندی که این مراسم مجلل را در تلویزیون، رسانه‌های اجتماعی و روزنامه‌ها دنبال می‌کردند، این جشن‌ به‌عنوان خلاصه‌ای از سبک زندگی و قدرت ثروتمندان هند قلمداد شد.

 • مادران بریتانیایی در سال ۲۰۲۳ ساعتی ۴.۴۴ پوند کمتر از پدران درآمد داشته‌اند

  مادران بریتانیایی در سال ۲۰۲۳ ساعتی ۴.۴۴ پوند کمتر از پدران درآمد داشته‌اند

  به نظر می‌رسد که «جریمه مادر بودن» و دریافت حقوق کمتر مادران در مقایسه با پدران، در کشورهای مختلف در حال افزایش است و شکاف دستمزد بین زنان و مردان حتی در بریتانیا از سال ۲۰۲۰ بیش از ۹۳% افزایش داشته است.  

 • چه چیزی موجب شکاف بازار مسکن در ایالات متحده شده است؟

  چه چیزی موجب شکاف بازار مسکن در ایالات متحده شده است؟

  بازار مسکن ایالات متحده در سال جاری دستخوش نرخ‌های بهره بالا است. خریداران مسکن از یک طرف نگران بی‌ثباتی وضعیت اشتغال خود و از طرف دیگر نگران هزینه‌های بالای حفظ مسکن در آمریکا هستند. همه اینها به کنار برای دریافت تسهیلات مسکن متقاضیان آمریکایی باید نرخ بهره بالایی را بازپرداخت کنند که از توان مالی آنها خارج است. با این همه بازار مسکن لوکس به اوج خود رسیده است و میلیونرها خانه‌های گران را به صورت نقدی خریداری می‌کنند.

 • از روبات بوکسور تا هدبندی برای تمدد اعصاب

  نگاهی به چند فناوری معرفی شده در سالی که گذشت

  از روبات بوکسور تا هدبندی برای تمدد اعصاب

  فناوری روزبه‌روز در حال پیشرفت است و یکی از چالش‌های مهم این روزهای صنعت جهانی، تصمیم به استفاده از فناوری‌هایی است که پشت سرهم وارد دنیای مدرن زندگی بشر می‌شوند. در سالی که گذشت، دنیای فناوری نوآوری‌های قابل‌توجهی را به خود دید. به نوعی که می‌توان ادعا کرد سال 1402 سال اختراعات و فناوری‌های متعددی بود. گجت‌ها، نرم‌افزارها، تجهیزات، ریزپردازنده‌ها، اینترنت اشیا، بلاکچین و بسیاری دیگر از امکاناتی که در دنیای فناوری به جهان معرفی شدند و رونمایی هرکدام از آن‌ها در صنعت‌های مختلف منجر به تحولات مؤثر شد. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی برخی از این فناوری‌ها که در یک سال گذشته معرفی شدند بپردازیم و کاربردهای هرکدام را واکاوی کنیم.

 • حقوق کارگران در این مناطق در حال نقض شدن است

  وضعیت کارگران نساجی در ترکیه بعد از زلزله

  حقوق کارگران در این مناطق در حال نقض شدن است

  طبق گزارش جدید کمپین لباس پاک، زمین لرزه‌های عظیمی که کمی بیش از یک سال پیش بخش وسیعی از جنوب شرقی ترکیه را ویران کرد، باعث شده تا حقوق کارگران صنعت بزرگ نساجی و پوشاک در این منطقه به شدت نقض شود.

 • استعفای مدیرعامل بزرگترین سازنده هواپیما در جهان

  استعفای مدیرعامل بزرگترین سازنده هواپیما در جهان

  بوئینگ اعلام کرد که دیو کالهون، مدیرعامل این شرکت در پایان سال جاری از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

 • بهترین و بدترین استانداردهای زندگی در سال ۲۰۲۳ متعلق به کدام کشورهاست؟

  نگاهی به روند تغییرات شاخص توسعه انسانی

  بهترین و بدترین استانداردهای زندگی در سال ۲۰۲۳ متعلق به کدام کشورهاست؟

  یکی از معیارهای استانداردهای زندگی، «شاخص توسعه انسانی» سازمان ملل متحد است، که برای اولین بار در سال ۲۰۲۰ روندی نزولی پیدا کرد. شاخص استانداردهای زندگی پیشرفت در جنبه‌های اجتماعی از جمله امید به زندگی در بدو تولد، سال‌های مورد انتظار عمر، متوسط تحصیل و درآمد ناخالص ملی به ازای هر نفر را اندازه‌گیری می‌کند. در جدول جدید «شاخص توسعه انسانی»، سوئیس برای دومین سال متوالی در صدر جدول قرار گرفته و نروژ و ایسلند نیز جایگاه دوم و سوم را به خود اختصاص داده‌اند. با این همه میزان شاخص در سال ۲۰۲۲ و پیش بینی آن برای سال ۲۰۲۳ نشان می‌دهد که احتمالا فرایند توسعه در مسیری پایین‌تر از روند پیش از ۲۰۱۹ و با شدت کمتری به رشد خود ادامه خواهد داد و در این میان شکاف بین کشورهای فقیر و غنی از لحاظ توسعه انسانی در حال گسترده شدن است.

 • هفت مقصد مهاجرتی محبوب برای کارکنان آمریکایی

  هفت مقصد مهاجرتی محبوب برای کارکنان آمریکایی

  برای بسیاری از آمریکایی‌ها، کار کردن نه‌تنها «ترکیبی» یا «از راه دور» شده، بلکه برای کارکنان آمریکایی کار کردن شکلی جهانی پیدا کرده است. بر اساس گزارش وضعیت استخدام جهانی از پلتفرم (Deel) که در زمینه استخدام جهانی تخصص دارد، تعداد کارگران آمریکایی استخدام شده توسط شرکت‌های بین‌المللی در سال گذشته 62 درصد افزایش یافته است.

 • استفاده از گیاه کنف در ساختمان سازی

  ماده شگفت‌آور برای ساخت و ساز

  استفاده از گیاه کنف در ساختمان سازی

  به تازگی با استفاده از گیاه کنف (شاهدانه) ساختمان‌هایی تولید می‌شود که به کلی از فرایند پتروشیمی ساخت و ساز و آلودگی محیطی ناشی از سیمان پاک هستند. این گیاه می‌تواند بیش از دو برابر وزن خود کربن جذب کند. به عبارت دیگر کاشت شاهدانه دو برابر سریعتر از جنگلداری سنتی می‌تواند کربن خاک و هوا را کاهش دهد. بنابراین استفاده از ساختمان‌هایی که با استفاده از «کنف-آهک» یا «کنفکریت» ساخته می‌شوند مدل جدید هماهنگی تولید با برنامه‌های کربن‌زدایی است که هدف سازمان ملل و یکی از نگرانی‌های اصلی این روزها در سطح جهانی است. بر اساس برآوردها، پیش‌بینی می‌شود که بازار جهانی «کنف‌کریت» از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۸ سالانه ۱۶ درصد رشد کند، و پیش‌بینی می‌شود که کل بازار جهانی مصالح ساختمانی سبز تا سال ۲۰۲۶ به ارزش ۴۱۹ میلیارد دلار برسد.

 • عملکرد برنامه احیاء اتحادیه اروپا از کووید ۱۹ چگونه ادامه می‌یابد؟

  صندوق بازیابی اروپایی از کویید ۱۹ تبدیل به ابزار اعمال قدرت اتحادیه اروپا در کشورهای عضو می‌شود

  عملکرد برنامه احیاء اتحادیه اروپا از کووید ۱۹ چگونه ادامه می‌یابد؟

  سه سال پس از اجرایی شدن «صندوق بازیابی» اتحادیه اروپا که با نام «اروپای نسل بعد» معروف شده است، می‌گذرد. این صندوق دارای ارزشی معادل ۸۹۷ میلیارد دلار یا ۵.۲ درصد از تولید ناخالص داخلی بلوک یورو در سال ۲۰۲۲ است. هدف کوتاه مدت «صندوق بازیابی» جلوگیری از تکرار بحران یورو در سال‌های ۲۰۱۰-۲۰۱۲ و هدف دوم این صندوق کمک به بهبودی و بازیابی اقتصاد از اعماق رکود ناشی از کووید بود که اصلا کارکرد خود را انجام نداد. با این همه هدف نهایی این صندوق به نوعی پرداخت رشوه به کشورهای طرد شده اتحادیه اروپا است تا از قدرت جناح‌های راست افراطی بکاهد.

 • چگونه «تله توسعه» به فرار مغزها و تخلیه مناطق روستایی اروپا منجر شد

  نابرابری در شرق و غرب، شمال و جنوب اروپا

  چگونه «تله توسعه» به فرار مغزها و تخلیه مناطق روستایی اروپا منجر شد

  تنها بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰، اتحادیه اروپا ۳.۵ میلیون نفر در سن کار را از دست داده و پیش‌بینی می‌شود بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۵۰، ۳۵ میلیون نفر دیگر از جمعیت خود را از دست می‌دهد. پارلمان اروپا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا را تشویق می‌کند تا یک قانون مشترک فوری برای مقابله با «فرار مغزها» در مناطق خالی از جمعیت قاره ایجاد کنند. کشورهایی مانند بلغارستان، رومانی، مجارستان و کرواسی و همچنین جنوب و شمال غربی ایتالیا، شرق آلمان و برخی از مناطق جمهوری چک، لهستان، فرانسه، یونان و پرتغال همگی در «تله توسعه» خالی از جمعیت شده‌اند. تله‌های توسعه به معنی شکست در جذب افراد در سن کار است. در حالی که برخی از تحلیل‌گران به ایجاد قانون جدید خوشبین هستند، برخی دیگر بر این باورند که اگر وضعیت اروپا به همین منوال ادامه یابد و به ریشه‌های ساختاری چنین مشکلاتی بی‌توجه بماند، عصر کنونی دوران آشفتگی و رکود اتحادیه اروپا خواهد بود.

 • کابوس سرمایه‌گذاری کالایی

  پیچیدگی روابط سیاسی و تولیدات کالایی، سرمایه‌گذاران در سهام کالاها را دچار سرگیجه کرده است

  کابوس سرمایه‌گذاری کالایی

  پس از پایان یافتن کرونا و رونق اقتصادی ناشی از بازگشایی مجدد، برخی از متخصصان بر این نظر بودند که چرخه جدیدی از تولید کالایی رونق اقتصادی را در غرب موجب خواهد شد؛ چرخش به سمت سیاست‌های خالی از کربن نیز این خوش‌بینی را تشدید کرده بود. اما امروزه دیگر قطعیت چنین دیدگاهی به زیر سوال رفته است؛ چرا که بازارهای کشورهای غربی نسبت به جایگزینی انرژی، پاسخ مورد نظر را نداده است و از طرفی سیاست‌های ناروشنی از طرف احزاب اروپایی در قبال «گذار سبز» دیده می‌شود. در این میان یکی از بزرگترین بازارهای جاذب کالاهای تولید شده در غرب، یعنی چین رو به افول گذاشته؛ رشد اقتصادی چین به‌طور قابل توجهی کاهش یافته و سرمایه‌گذاری در املاک این کشور هم به تبع آن کم شده است.

 • آیا مصرف‌کنندگان چینی می‌توانند اقتصاد این کشور را نجات دهند؟

  آمار و ارقام نشان می‌دهد که بازگشت به "تعادل مجدد" بسیار سخت خواهد بود

  آیا مصرف‌کنندگان چینی می‌توانند اقتصاد این کشور را نجات دهند؟

  حتی در بهترین زمان‌، مجموع مخارج خانوارها، بنگاه‌ها و دولت برای خرید تمام آنچه که چین در حال حاضر می‌تواند تولید کند، کافی نیست و مازادی وجود دارد که کشور مجبور است آن را صادر کند. چین در حال تحمل طولانی‌ترین دوره کاهش تورم از زمان بحران آسیایی یک ربع قرن پیش است و سقوط بازار سهام از اواخر سال ۲۰۲۲ باعث شده است که سرمایه گذاران ۲ تریلیون دلار از دست بدهند.