• جاسوسی راهش نیست

  خطرات استفاده از اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی برای کنترل مصرف آنلاین کودکان

  جاسوسی راهش نیست

  ترس مادران و پدران از تاثیری که تلفن‌ها بر کودکان زیر سن قانونی می‌گذارد باعث شده تا استفاده از برنامه‌های کنترل والدین در سراسر جهان زیاد شود. با این حال کارشناسان در مورد خطرات چنین برنامه‌هایی هشدار می‌دهند و معتقدند که «جاسوسی راهش نیست». به غیر از کنترل از طریق اپلیکیشن‌ها که اکثرا از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، بهترین راه‌حل ایجاد تعامل و ساخت الگویی برای کودکان و نوجوانان در رابطه با استفاده از گوشی هوشمند است.

 • نرخ باروری پایین و پیری جمعیت در آمریکای لاتین

  نرخ باروری پایین و پیری جمعیت در آمریکای لاتین

  آمریکای لاتین یکی از شدیدترین افت‌های نرخ باروری در جهان را تجربه می‌کند. در سال ۲۰۱۶ نرخ باروری آمریکای لاتین به میزان ۲.۱ کمتر از نرخ جایگزینی برای حفظ یک جمعیت پایدار رسید و از طرف دیگر جوانان این منطقه به دلیل شرایط متزلزل بازار کار در حال مهاجرت دائم به بیرون از منطقه هستند. این امر موجب افزایش جمعیت سالخورده در کشورهای منطقه شده است؛ مسئله‌ای که در آینده‌ای نه‌چندان دور گریبانگیر اقتصاد کشورهای آمریکای لاتین خواهد شد.

 • ثبت رکورد کاهش نرخ باروری در چین

  گزارش‌های دولتی نشان می‌دهد:

  ثبت رکورد کاهش نرخ باروری در چین

  در سال‌های اخیر کشور چین به‌طور مداوم نرخ باروری رو به کاهشی را ثبت کرده است به طوری که نرخ باروری در این کشور اکنون به رکورد ۱.۰۹ رسیده است که پایین‌ترین نرخ باروری در بین کشورهایی با جمعیت بیش از ۱۰۰ میلیون نفر محسوب می‌شود. جمعیت چین برای اولین بار در شش دهه گذشته کاهش یافت و با کاهش ۸۵۰ هزار نفری به ۱.۴۱ میلیارد نفر رسید. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که تا قبل از پایان قرن جمعیت این کشور به زیر ۱ میلیارد نفر برسد. هر چند محدودیت‌های فرزندآوری مدت‌هاست که در حال کم شدن است و سیاست‌های تشویقی جایگزین آن می‌شود اما کارشناسان می‌گویند زمانی که تصویر اقتصادی گسترده‌تر تاریک باشد مشوق‌های مالی و اداری تأثیر چندانی نخواهد داشت.

 • افزایش تعداد و دستمزد کارکنان سالمند در جهان

  افزایش تعداد و دستمزد کارکنان سالمند در جهان

  امروزه با توجه به بحران‌های جمعیتی و کمبود نیروی کار بخش مهمی از بازار کار به ویژه در کشورهای توسعه یافته را سالمندان تشکیل می‌دهند. اشتغال و دستمزد افراد سالمند نسبت به چند دهه قبل افزایش یافته است. از جمله دلایل تغییر ساختار شغلی در ایالات متحده به سمت اشتغال بیشتر سالمندان، می‌توان به تغییر طرح‌های بازنشستگی اشاره کرد. همچنین عامل مهم دیگر تغییر ساختار بازار کار است به طوری که بخش مهمی از مشاغل موجود امروز چندان نیازمند به نیروی فیزیکی نیستند و از این جهت مورد پسند سالمندان قرار گرفته‌اند.

 • دستیابی به اهداف انرژی سبز نیازمند سرمایه‌گذاری و سرعت بیشتر است

  آژانس بین‌المللی انرژی:

  دستیابی به اهداف انرژی سبز نیازمند سرمایه‌گذاری و سرعت بیشتر است

  شاید بتوان بزرگ‌ترین چالش برای دستیابی به اهداف انرژی سبز را چگونگی تامین منابع مالی و استقرار انرژی‌های تجدیدپذیر در بیشتر اقتصادهای نوظهور دانست. دولت‌های جهانی در کنفرانس آب و هوای سازمان ملل متحد در دسامبر گذشته در دبی موافقت کردند که ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر را تا سال ۲۰۳۰ سه برابر کنند و از سوخت‌های فسیلی دور شوند. اما درباره هیچ سازوکاری جهت تامین مالی این گذار به سمت انرژی پاک در کشورهای در حال توسعه موافقت نشد.

 • خطر به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی با «چت جی‌بی‌تی»

  خطر به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی با «چت جی‌بی‌تی»

  اگر از «چت جی‌بی‌تی» بپرسید که با داده‌های شخصی شما که خیلی از افراد آن را در مکالمه با هوش مصنوعی به اشتراک می‌گذارند چه خواهد کرد، پاسخ می‌دهد: «به‌عنوان یک مدل زبان، من توانایی پردازش، ذخیره یا استفاده از اطلاعات شخصی کاربران را ندارم، مگر اینکه این اطلاعات در طول یک مکالمه فردی به من ارائه شود» با این حال، OpenAI – شرکتی که ChatGPT را در اختیار دارد – می‌تواند از این اطلاعات در موارد خاص، طبق خط‌مشی رازداری شرکت استفاده کند.

 • نبرد میان کارگران آمریکایی و ماشین‌ها

  نبرد میان کارگران آمریکایی و ماشین‌ها

  برای بیش از ۲۰۰ سال، لادیت‌ها (جنبش مبارزه با ماشین‌در کارخانه‌های پارچه بافی انگلستان در قرن ۱۹)در مطبوعات منفور بودند؛ حتی منفورتر از نمایندگان پارلمان بریتانیا که در سال ۱۸۱۲ به اعدام محکومان ماشین‌شکن رای داده بودند. با این حال، در همان زمان، این بافندگان آسیب‌دیده ماشین‌شکن، همدردی عمومی، از جمله همدردی شاعر معروف انگلیس «لرد بایرون» را به دست آوردند. این شاعر قصیده‌ معروفی به‌نام «قصیده‌ای برای قاب‌سازان» سروده است. اما در عصر ما بار دیگر، تحولات تکنولوژیکی فراگیر شده و این احساس گسترده وجود دارد که شیوه‌های قدیمی تولید در خطر از بین رفتن توسط جریان دائم پیشرفت است.

 • نرخ بیکاری در کشورهای ثروتمند چگونه در حال تغییر است

  گزارش‌ بازار شغلی قوی در ایالات متحده تا کمبود نیروی کار در آلمان

  نرخ بیکاری در کشورهای ثروتمند چگونه در حال تغییر است

  گزارش‌ها حاکی از پیشرفت مثبت در بازار کار و تغییرات اقتصادی خوب در کشورهای OECD است. نرخ‌های گوناگون بازار کار در کشورهای توسعه‌یافته چه وضعیتی دارد و پردرآمدترین کشورها وضعیت بازار کارشان چگونه است؟ در این گزارش به وضعیت بازار کار کشورهای عضو «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی» خواهیم انداخت.

 • حقوق بازنشستگان در آمریکا و چالش نابرابری در توزیع دستمزد

  حقوق بازنشستگان در آمریکا و چالش نابرابری در توزیع دستمزد

  با در نظر گرفتن بحران جمعیتی که بسیار درباره آن صحبت می‌شود ممکن است اوضاع طوری بنظر برسد که بهترین راه حل توزیع مجدد ثروت از طریق نیروی کار فعال به صندوق‌های تامین اجتماعی است. اما در طرف مقابل ریشه‌های مسئله را می‌توان در شکل سیاست‌گذاری‌ها برای توزیع ثروت دنبال کرد. از این دیدگاه موضوع اصلی عدم هماهنگی افزایش دستمزدها در تمامی سطوح کارکنان است، بیشترین ثروت به دهک‌های بالای درآمدی می‌رسد و از این رو تأثیر سیاست‌های بازتوزیع صعودی بر درآمد کارگران جوان، نسبت به دلایل جمعیت‌شناختی توزیع ثروت بسیار بیشتر است. اما خبرگزاری‌های و تحلیل‌ها بیش از آنکه به علل نابرابری‌ها توجه کنند، به موضوع جمعیت‌شناختی توجه دارند و می‌خواهند با دلایل جمعیت شناختی به سراغ توزیع درآمد کارکنان جوان به نفع بازنشستگان بروند.

 • دردسر قوانین تولید هیدروژن سبز در ایالات متحده

  دردسر قوانین تولید هیدروژن سبز در ایالات متحده

  برخی قانون‌گذاران آمریکایی معتقدند قوانین مربوط به سوخت هیدروژن، که می‌تواند جایگزین سوخت‌های فسیلی در بخش‌های صنعتی با کربن‌زدایی سخت مانند فولاد و مواد شیمیایی گردد، باید «یک انگیزه قوی و انعطاف‌پذیر باشد تا اقتصاد هیدروژنی داخلی را تسریع و به سرعت گسترش دهد». با این حال همیشه تنش بین رشد و اقتصاد سبز در مقررات زیست محیطی وجود دارد، مخصوصاً وقتی نوبت به نوشتن قوانین برای صنعتی می‌شود که هنوز وجود ندارد. آیا تغییرات قوانین به رشد اقتصادی منجر خواهد شد یا تنها دردسرهای بیشتری به وجود خواهد آورد؟

 • کدام اقتصاد بهترین عملکرد را در سال ۲۰۲۳ داشت؟

  کدام اقتصاد بهترین عملکرد را در سال ۲۰۲۳ داشت؟

  طبق گزارش اکونومیست، با اینکه همه انتظار رکود جهانی در سال ۲۰۲۳ را داشتند، در این سال تولید ناخالص داخلی جهانی حدودا ۳ درصد رشد کرده است و بازارهای سهام با ۲۰ درصد افزایش مواجه شدند. شریه «اکونومیست» داده‌هایی در مورد پنج شاخص یعنی «تورم»، «وسعت تورم»، «تولید ناخالص داخلی»، «مشاغل» و «عملکرد بازار سهام» برای ۳۵ کشور عمدتاً ثروتمند را جمع‌آوری کرده و آنها را بر اساس میزان عملکردشان رتبه‌بندی کرده است؛ در این گزارش نگاهی به این رتبه‌بندی و عملکرد اقتصادی می‌اندازیم.

 • سلاح مبارزه با نابرابری و کار غیررسمی در آمریکای لاتین؛ اقتصاد سبز

  سلاح مبارزه با نابرابری و کار غیررسمی در آمریکای لاتین؛ اقتصاد سبز

  گزارش جدیدی که توسط سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، کمیسیون اقتصادی آمریکای لاتین و کارائیب، بانک توسعه آمریکای لاتین و کارائیب و کمیسیون اروپا منتشر شده است نشان میدهد که تامین مالی خصوصی برای توسعه در منطقه آمریکای جنوبی سه برابر شده است و اقتصاد مراقبت، کشاورزی و تحول دیجیتال را به عنوان بخش های کلیدی فرصت معرفی می کند. این گزارش انتقال سبز را به عنوان یک فرصت بزرگ برای کاهش شرایط کار غیررسمی گسترده در سراسر منطقه شناسایی می‌کند که در سال ۲۰۲۲ به ۴۸.۷ درصد رسیده بود. اما چنین انتقالی در انرژی به پرسنل واجد شرایط با دانش و مهارت‌های علمی پیشرفته نیاز دارد که می‌تواند به رسمی شدن بیشتر اقتصاد کمک کند و این از چالش‌های آمریکای لاتین در گذار سبز است.

 • بهره‌وری با هوش مصنوعی چه معنایی برای دستمزد کارکنان دارد

  بهره‌وری با هوش مصنوعی چه معنایی برای دستمزد کارکنان دارد

  اگرچه هوش مصنوعی هنوز در مراحل اولیه خود است، برخی از صنایع به صورت مشتاقانه‌ای آماده پذیرش آن شده‌اند. نگاهی دقیق به سه مورد از این صنایع، یعنی ترجمه، خدمات مشتری و فروش، به طور کلی از تغییر خوش بینانه در میان اقتصاددانان در رابطه با هوش مصنوعی خبر می‌دهد. شاید بتوان گفت که در صنعت ترجمه، اولین صنعتی که به شدت تحت‌تاثیر مدل‌سازی زبان قرار گرفته است، کارگران به ویرایشگر کپی تبدیل شده‌اند و اولین پیش‌نویس انجام‌شده توسط هوش مصنوعی را مرتب می‌کنند. البته این موضوع مسیر تازه‌کاران را به این صنعت آسان می‌کند. در صنعت خدمات مشتری، هوش مصنوعی به بالا بردن عملکرد و در نتیجه به بهبود عملکرد کمک کرده است و در فروش، کارمندان برتر از این فناوری برای یافتن سرنخ‌ها و یادداشت‌برداری استفاده می‌کنند

 • کنفرانس آب و هوایی امارات؛ بدتر از تصور

  کنفرانس آب و هوایی امارات؛ بدتر از تصور

  بسیاری نسبت به نتایج کنفرانس آب و هوایی دبی مشکوک هستند. برای بسیاری سوال است که چرا این کنفرانس به ریاست یک مدیرعامل نفتی برگزار شد و در آن از تولید نفت و گاز به شدت دفاع شده است. به نظر می‌رسد COP28 یک برنامه سبزشویی صنایع نفتی است که ظاهراً کشور میزبان قصد داشت از این کنفرانس به عنوان پاتوقی برای مدیران سوخت فسیلی در سطح جهانی استفاده کند.

 • چگونه چین می‌تواند در تغییرات اقلیمی نقش بازی کند

  چگونه چین می‌تواند در تغییرات اقلیمی نقش بازی کند

  امروزه چین یک نیروگاه صنعتی است که بیش از یک چهارم تولیدات جهان را در خود جای داده است اما پیشرفت آن درست مثل رقبای اروپایی و آمریکایش از نظر انتشار گازهای گلخانه‌ای هزینه‌ای را به همراه دارد. آیا این کشور می‌تواند نقش مخربی در فرآیند گذار به انرژی سبز ایفا کند یا نقش آن مثبت خواهد بود؟ در این مقاله تلاش برای روشن کردن نقش و ظرفیت کشور چین در تشدید یا کاهش گازهای گلخانه‌ای وگرم شدن کره زمین است.

 • آیا جنوب جهانی محل دور ریختن ماشین‌های بنزینی خواهد شد؟

  آیا جنوب جهانی محل دور ریختن ماشین‌های بنزینی خواهد شد؟

  گزارش گروه تحقیقاتی «ردیاب کربن» نشان می‌دهد که حمل و نقل الکتریکی می‌تواند سالانه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار در ۱۲ کشور در حال توسعه صرفه‌جویی به همراه داشته باشد. این گزارش ۱۲ اقتصاد نوظهور را تجزیه و تحلیل می‌کند. صرفه‌جویی بالقوه ناشی از استفاده خودروهای الکتریکی جدید می‌تواند قابل توجه باشد. این گزارش نشان می‌دهد خودروهایی که ۱۰۰ درصد برقی هستند در مقایسه با خودروهای سنتی هزینه سوخت‌گیری کمتری دارند. این بدین جهت است که سوخت باید خریداری و حمل شود، در حالی که برق هزینه کمتری برای جابجایی دارد، به ویژه وقتی که از منابع انرژی تجدیدپذیر تامین شود. با این همه انتقال از خودرو بنزینی به برقی آسان نخواهد بود. ماشین‌های برقی به دلیل فروش محدود ممکن است به طور گسترده در جنوب جهانی نفوذ نکنند.

 • حمله به تیک تاک با ادعای نفوذ در جوانان آمریکایی در حمایت از فلسطین

  حمله به تیک تاک با ادعای نفوذ در جوانان آمریکایی در حمایت از فلسطین

  پس از اینکه TikTok به دلیل پیوندهای خود با چین مورد انتقاد قرار گرفت این اپلیکیشن دوباره در کانون توجه ایالات متحده قرار گرفته است، این بار به دلیل ادعاهایی مبنی بر اینکه این برنامه ویدیویی محبوب، جوانان را به حمایت از فلسطینی‌ها سوق می‌دهد. «تیک تاک» در اینباره اظهار نظری ارائه نکرد اما قبلاً اعلام کرده بود که «در مقابل تروریسم می‌ایستد» و محتوای نفرت‌انگیز و خشونت‌آمیز را حذف می‌کند.

 • مهاجران دستفروش در متروی نیویورک

  چه کسانی برای زنده‌ماندن باید دستفروشی کنند؟

  مهاجران دستفروش در متروی نیویورک

  مهاجرتی که از کشورهای آمریکای جنوبی به سمت ایالات متحده در جریان است بخش ادامه‌دار یک مهاجرت طولانی‌تر محسوب می‌شود که از دهه ۱۹۸۰ آغاز شد. وضعیت مهاجران به ویژه برای ورود به خاک آمریکا و زنده ماندن در آنجا آنها را مجبور به انجام کارهای سخت در شرایط دشوار می‌کند. بسیاری از مهاجران اکوادری در نیویورک مشغول به دستفروشی در مترو هستند، شغلی که تنها راه نجات و زنده‌ ماندن آنها محسوب می‌شود.

 • رسانه‌های جریان اصلی و وظیفه دفاع از اشغالگران

  رسانه‌های جریان اصلی و وظیفه دفاع از اشغالگران

  آنچه با وجود جنگ وحشیانه و نسل‌کشی نیروهای اشغالگر با کمک حامیان غربی آنها در غزه رخ می‌دهد ماهیت بنگاه‌های خبری کلان غرب را کاملا شفاف کرده است. حذف و سانسور رنج و نسل‌کشی که بر فلسطینیان اعمال می‌شود، ارائه روایت‌های یک طرفه از طرف اشغالگران که بارها بدون دلیل و مدرک قانع‌کننده‌ای انتشار یافته و مصاحبه با نمایندگان کشتار برای توجیه جنایاتشان تنها بخش کوچکی از خدمت رسانه‌های غربی برای توجیه ماشین کشتاری است که نسل‌کشی را خوب جلوه می‌دهد و فلسطینیان را انسان‌های در خور توجه نمی‌داند.

 • بخش‌های زیادی از خشکی به زودی تبدیل به دریا می‌شود

  افزایش سطح آب دریاها در پی ذوب‌شدن لایه‌های عظیم یخ در قطب

  بخش‌های زیادی از خشکی به زودی تبدیل به دریا می‌شود

  گزارشی جدید از افزایش حتمی سطح دریاهای آزاد آینده‌ای ترسناک‌تر را برای انسان‌ها توصیف می‌کند. آینده‌ای که بخش بزرگی از کره‌ی زمین در آن احتمالا زیر آب خواهد بود. دانشمندان پیش‌بینی کرده‌اند که اگر ورقه یخی غرب قطب جنوب به طور کامل ذوب شود موجب افزایش پنج متری آب سطح دریاهای جهانی می گردد؛ اتفاقی که طبق این مطالعه اکنون ممکن است اجتناب‌ناپذیر باشد.

 • برداشتن صندلی‌ها از متروی در سئول

  طرح آزمایشی کره جنوبی در ساعات شلوغ

  برداشتن صندلی‌ها از متروی در سئول

  سئول برای کاهش ازدحام در ساعات شلوغی، واگن‌های متروی بدون صندلی را آزمایش می‌کند. از ماه ژانویه، در برخی واگن‌ها اتاق ایستاده وجود خواهد داشت تا مردم بتوانند «راحت‌تر و ایمن‌تر» از خطوط متروی پایتخت کره جنوبی استفاده کنند.

 • رای اکثریت مجمع عمومی سازمان ملل به رفع تحریم‌ها علیه کوبا

  رای اکثریت مجمع عمومی سازمان ملل به رفع تحریم‌ها علیه کوبا

  جمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه با اکثریت قاطع آرا، رأی به محکومیت تحریم اقتصادی آمریکا علیه کوبا داد. جمع عمومی برای بار دوم با رکورد ۱۸۷ رای به این قطعنامه رای مثبت داد. با این حال قطعنامه‌های مجمع عمومی از نظر قانونی الزام‌آور و قابل اجرا نیستند. این تحریم در سال ۱۹۶۰ و پس از انقلاب کوبا به رهبری «فیدل کاسترو» و ملی شدن املاک متعلق به شهروندان و شرکت‌های آمریکایی اعمال شد.

 • بی‌کودکی فسطینی‌ها از بدو تولد

  نگاهی به گزارش گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در سرزمین‌های فلسطینی

  بی‌کودکی فسطینی‌ها از بدو تولد

  اکنون که اخبار وحشت‌آور کشتار اشغالگران بار دیگر افکار عمومی جهان را نسبت به مسئله فلسطین برآشفته کرده است بد نیست به گزارش فرستاده ویژه سازمان ملل در سرزمین‌های فلسطینی نگاهی بیاندازیم. این گزارش بویژه بر وضعیت کودکان تمرکز دارد و درنده‌خویی و روش‌های غیرانسانی برخورد با کودکان در سرزمین‌های اشغالی را آشکار می‌کند. این گزارش دارای بخش گسترده‌ای درباره کودکان معلول (شامل ۱۶۷۹ نفر بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ در غزه و کرانه باختری) است. کارکنان پزشکی در سرزمین‌های فلسطینی می‌گویند یکی از دلایل اصلی این معلولیت‌ها، تاکتیک «تیراندازی به هدف زخمی‌ کردن» توسط ارتش اسرائیل است.

 • تلفات جنگل‌ها برای تولید لاستیک

  تلفات جنگل‌ها برای تولید لاستیک

  محققان در مقاله‌ای که توسط مجله «نیچر» منتشر شد، اعلام کردند که داده‌های قبلی نشان می‌داد که تولید لاستیک در مقایسه با تولید کالاهایی مانند سویا و روغن نخل، مشکلی نسبتاً جزئی در مورد جنگل‌زدایی است. اما داده‌های ماهواره‌ای با وضوح بالا، که به شناسایی بیشتر مزارع خرده‌مالکی کمک کرد، نشان داده است که تلفات جنگل‌ها «بسیار بیشتر» از تخمین‌های قبلی است.

 • افزایش قیمت کود و خطر بحران غذایی برای آفریقا

  چگونه زنجیره تامین قطع و هزینه‌ها بالا می‌رود

  افزایش قیمت کود و خطر بحران غذایی برای آفریقا

  بر اساس نظرسنجی ActionAid، یک گروه بین المللی امداد، از فوریه ۲۰۲۲، قیمت کود در نیجریه و ۱۳ کشور دیگر بیش از دو برابر شد و بر اساس بولتن بانک جهانی، نگرانی در مورد ناامنی غذایی در بیشتر مناطق غرب و مرکز آفریقا «به طرز هشدارآمیزی بالا» رفته است. همچنین مطابق داده‌های برنامه جهانی غذایی سازمان ملل، در نیجریه، پرجمعیت‌ترین کشور آفریقا، نزدیک به ۹۰ میلیون نفر یعنی تقریباً دو پنجم جمعیت این کشور از «مصرف ناکافی غذا» رنج می‌برند. اکنون کشاورزان از محصولات اصلی مانند برنج و ذرت به محصولات کم‌ارزش‌تر مانند سویا و بادام زمینی که به کود کمتری نیاز دارند، روی آورده‌اند. کود معدنی یک تجارت جهانی است که تحت سلطه تولیدکنندگانی از ایالات متحده، چین، هند، روسیه، کانادا و مراکش قرار دارد اما تولیدات کود معدنی متاثثر از شوک‌های اقتصادی، جنگ و تغییرات اقلیمی قرار گرفته و قیمت‌ها افزایش یافته است.

 • اعتصاب 300 هزار معلم در کره جنوبی

  تغییرات فرهنگی، قوانین ناکارآمد و آزار و اذیت والدین منجر شد

  اعتصاب 300 هزار معلم در کره جنوبی

  پس از خودکشی یک معلم بر اثر فشارها و درگیری‌ها او با والدین دانش‌آموزان، معلمان در کره‌جنوبی دست به اعتصاب زده‌اند. پس از این واقعه اتحادیه‌هایی از طرف معلمان شروع به جمع‌آوری شواهدی دال بر آزار و اذیت معلمان از طرف اولیا و دانش‌آموزان کردند. همچنین قوانین ناکارآمد مربوط به کودک‌آزاری که در اصل بر اساس موارد کودک‌آزاری در خانه برقرار شده بود، اکنون در مدارس و علیه معلمان مورد سوء‌استفاده قرار می‌گیرد. همه این عوامل منجر شده تا معلمان هر شنبه تجمعاتی را برگزار نمایند. بر اساس برآورد سازمان دهندگان، جمعیت معلمان معترض از ۵۰۰۰ نفر در اولین تجمع به ۳۰۰هزار نفر در تجمعات بعدی افزایش یافت. در ۴ سپتامبر، ده‌ها هزار معلم علی‌رغم هشدار دولت در مورد مجازات، دست از کار کشیدند.

 • رفاه بیماران و کارکنان یا سود بیشتر، مسأله این است

  بزرگترین اعتصاب سیستم بهداشت در تاریخ ایالات متحده

  رفاه بیماران و کارکنان یا سود بیشتر، مسأله این است

  قرار است فردا (چهاردهم مهر ۱۴۰۲) ۷۵۰۰۰ نفر از کارکنان بخش مراقبت‌های بهداشتی «کایزر» (Kaiser) در صدها مرکز این برنامه که یکی از مهمترین ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی پیشرو در آمریکا و برنامه‌های بهداشتی غیرانتفاعی است در چندین ایالت دست به اعتصاب بزنند. این اعتصاب بزرگترین اعتصاب از این دست در تاریخ ایالات متحده است. گلایه اصلی آنها پایین بودن تعداد کارکنان است که به گفته اتحادیه‌ها هم به بیماران و هم به کارکنان آسیب می‌رساند. در همین حال، «کایزر» علیرغم اینکه یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی غیرانتفاعی مبتنی بر عضویت است، اخیراً سودهای هنگفتی را گزارش کرده. طبق گزارش اتحادیه بین‌المللی کارکنان خدمات مراقبت‌های بهداشتی، بیش از ۲۴ میلیارد دلار سود در پنج سال گذشته به این مجموعه اختصاص یافته است.

 • کشته شدن ۲۰ نفر بر اثر سقوط اتوبوس در ایتالیا

  کشته شدن ۲۰ نفر بر اثر سقوط اتوبوس در ایتالیا

  در روز چهارشنبه مقامات ایتالیایی در حال بررسی علت تصادف هولناک اتوبوسی بودند که یک روز قبل در نزدیکی ونیز واژگون شد. گزارش‌ها حاکی از این است که ۲۰ مسافر این اتوبوس کشته شدند که در میان آنها چند کودک وجود دارد. ایتالیا در سال‌های اخیر صحنه تصادفات مرگبار اتوبوس بوده است. در سال ۲۰۱۷، ۱۶ سرنشین اتوبوس حامل دانش آموزان مجارستانی در تصادفی در نزدیکی شهر شمالی «ورونا» جان خود را از دست دادند، همچنین ۴۰ نفر در سال ۲۰۱۳ بر اثر سقوط اتوبوس از یک دره در جنوب ایتالیا جان باختند.

 • افزایش نرخ تورم در ترکیه به ۶۱.۵۳ درصد

  افزایش نرخ تورم در ترکیه به ۶۱.۵۳ درصد

  پس از تغییر سیاست دولت ترکیه در قبال تورم و ارزش پول، رتبه‌بندی «اس اند پی گلوبال» بزرگترین موسسه رتبه‌بندی اعتبارات و سهام در سطح جهانی، چشم‌انداز خود از ترکیه را از «منفی» به «پایدار» تغییر داد. همچنین ماه گذشته بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره اصلی خود را ۵۰۰ واحد پایه افزایش داده و به ۳۰ درصد رساند، به این ترتیب اکنون هر چند هنوز تورم و کاهش ارزش لیر در جریان است اما سیاست‌های سختگیرانه برای چهار ماه متوالی خبر از کند شدن و مهار بیشتر تورم و کاهش ارزش پول در ترکیه دارد.

 • پول ریختن مشکل را حل نمی‌کند

  نرخ پایین زاد و ولد در سنگاپور و نتایج آن بر رفاه جامعه

  پول ریختن مشکل را حل نمی‌کند

  داشتن فرزند به چیزهای زیادی مرتبط است؛ مقرون به صرفه بودن خانه، همسر و بلوغ بازار کار که باعث می‌شود به اندازه کافی برای فرزندآوری احساس امنیت کنید. نرخ زاد و ولد سنگاپور در سال ۲۰۲۲ پس از سال‌ها کاهش مداوم به پایین‌ترین حد خود رسید. به گفته تحلیلگران، بزرگترین دلیل این تغییر به این بستگی دارد که هزینه زندگی در سنگاپور چقدر تمام می‌شود. درواقع هزینه‌های بالای زندگی همچنان باعث دور شدن بسیاری از افراد از گسترش خانواده می‌گردد. با این همه تحلیلگران معتقدند که اگرچه تعداد زیادی از سیاست‌های دولتی با هدف تشویق زوج‌های بیشتر به بچه‌دار شدن وجود دارد، اما «پول ریختن» روی مشکل آن را حل نمی‌کند.