تیتر سه سرویس

 • سومین «جشنواره ملی مهارت» برگزار می‌شود

  سومین «جشنواره ملی مهارت» برگزار می‌شود

  معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از آغاز ثبت‌نام سومین جشنواره ملی مهارت با هدف ترویج و تقویت فرهنگ کار تا ۲۰ خرداد ماه خبر داد.

 • حداقل ۲۷۰ هزار کارگر به سر کار بازگشتند

  احیای واحدهای راکد در دولت سیزدهم

  حداقل ۲۷۰ هزار کارگر به سر کار بازگشتند

  احیای واحدهای غیرفعال و بازگشت کارگاه‌های راکد به چرخه تولیدی، یکی از مهم‌ترین راهبردهای اقتصادی دولت سیزدهم است که از ابتدای روی کار آمدن این دولت با قدرت دنبال شده است.

 • هشتمین همایش ملی کار به اتمام رسید

  هشتمین همایش ملی کار به اتمام رسید

  هشتمین همایش ملی کار با صدور بیانیه‌ای که به امضای نمایندگان گروه های دولت، کارگری، کارفرمایی و دبیر همایش رسید به کار خود پایان داد.

 • فعالیت جمعی پیرامون منافع مشترک

  مهمترین مزایای ارتقای فرهنگ کار

  فعالیت جمعی پیرامون منافع مشترک

  آذرماه سال گذشته بود که «محمد چکشیان» معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ابلاغ سند «برنامه ارتقای فرهنگ کار و تلاش» خبر داد؛ سندی که از آن به عنوان نقشه‌ راهی برای تمامی دستگاه‌های مرتبط با حوزه فرهنگ کار نام برده شده است.

 • اختلاف نظر جامعه کارفرمایی و کارگری بر سر موضوع هزینه‌های تولید

  اختلاف نظر جامعه کارفرمایی و کارگری بر سر موضوع هزینه‌های تولید

  در زمینه ســهم دســتمزد از هزینه‌های تولید، مناقشه بسیار است. فعالان کارگری این سهم را در بیشترین حالت بین ۳ تا ۱۰درصد، بسته به مختصات کارگاه مربوطه می‌دانند، اما کارفرمایان و فعالان صنفی آنها این سهم را بالاتر در نظر می‌گیرند و معتقدند دســتمزد کارگران بخش قابل توجهی از هزینه‌های سربار کارگاه‌ها را تشکیل می‌دهد.

 • توسعه مسکن کارگری با محوریت تعاونی‌ها

  پیشنهادی که می‌تواند خانه‌دار شدن کارگران را تسهیل کند

  توسعه مسکن کارگری با محوریت تعاونی‌ها

  ساخت مسکن کارگری یکی از اقداماتی است که می‌توان در جهت بهبود وضعیت زندگی این قشر زحمتکش انجام داد. در این رابطه علاوه بر اینکه دولت ساخت تعداد قابل‌توجهی واحد مسکونی را برعهده دارد، با تشکیل قرارگاه مسکن کارگری در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ابتدای سال تاکنون اقداماتی در جهت تسهیل ساخت مسکن برای کارگران انجام شده است. حال در این‌باره با توجه به ظرفیت تعاونی‌ها می‌توان از این پتانسیل برای ساخت مسکن استفاده کرد و به جای اینکه دولت خود بخواهد وارد فاز اجرایی شود، می‌تواند با تسهیل فضا و بهبود شرایط، از طریق تعاونی‌ها اقدام به ساخت مسکن برای کارگران کند.

 • تشکل‌های کارگری و وظیفه تبیین مزایای طبقه‌بندی مشاغل

  تشکل‌های کارگری و وظیفه تبیین مزایای طبقه‌بندی مشاغل

  یکی از مهم‌ترین مطالبات مطرح شده در اعتراضات کارگری به‌ویژه در سال‌های اخیر، عدم اجرای «طرح طبقه‌بندی مشاغل» در کارگاه‌هاست. گرچه نمی‌توان آمار به‌روز و مستندی از تعداد کارگاه‌های مجری طرح طبقه‌بندی مشاغل داشت، اما براساس آخرین گزارش‌های منتشر شده از سوی معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، طرح طبقه‌بندی مشاغل اکنون در حدود ۶۰۰۰ کارگاه اجرا می‌شود. نکته قابل‌توجه اینکه به همین نسبت هم کارگاه‌هایی هستند که هنوز طرح طبقه‌بندی مشاغل در آن‌ها اجرایی نشده است.

 • طبقه‌بندی مشاغل، آنچه کارفرمایان از این طرح ملی نمی‌دانند

  طبقه‌بندی مشاغل، آنچه کارفرمایان از این طرح ملی نمی‌دانند

  با وجود تأکید مصرح قانون کار ایران بر اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در مواد ۴۸ تا ۵۰ و طرح دعاوی و شکایات مختلف از سوی کارگران یا بازنشستگانی که با وجود سال‌ها کار از مزایای اجرای این طرح محروم بوده‌اند، همچنان برخی از کارفرمایان و صاحبان کسب‌وکار از اجرای این طرح مشاغل در کارگاه‌های خود امتناع می‌کنند. این درحالی است که در ادبیات روابط کار، طبقه‌بندی مشاغل سیستمی‌ است که کارفرمایان یا صاحبان کسب‌وکار برای نظارت و تجزیه و تحلیل عناوین شغلی در یک شرکت مورد استفاده قرار داده و بر این اساس به هر موقعیت یک درجه یا طبقه شغلی اختصاص می‌دهند.

 • اختصاص خط اعتبار ۲۰۰۰ میلیارد تومانی برای ساخت مسکن کارگران

  اختصاص خط اعتبار ۲۰۰۰ میلیارد تومانی برای ساخت مسکن کارگران

  با اعلام معاونت تعاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، خط اعتباری ۲۰۰۰ میلیارد تومانی با هدف حمایت از ساخت مسکن کارگری در قالب تعاونی‌های مسکن در کشور اختصاص می‌یابد.

 • توسعه مهارت‌های حرفه‌ای، ضرورتی غیرقابل انکار

  نگاهی به عملکرد سازمان فنی ‌و حرفه‌ای در دولت سیزدهم

  توسعه مهارت‌های حرفه‌ای، ضرورتی غیرقابل انکار

  سازمان فنی ‌و حرفه‌ای در سال‌های اخیر موفق‌تر از همیشه عمل کرده است. مقایسه گزارش عملکرد این سازمان در دولت‌های دوازدهم و سیزدهم نشان می‌دهد که ارائه آموزش‌های مهارتی در دولت سیزدهم با رشد دو برابری همراه بوده است. با همه این‌ها، همچنان تا رسیدن به اهداف کلان این حوزه و انطباق صددرصدی دوره‌های مهارت‌آموزی با نیازهای روز بازار کار، فاصله داریم. ترمیم این فاصله تنها با بهره‌گیری از نگاه کارشناسان این حوزه و ترسیم نقشه راه مدون براساس بررسی‌های میدانی و عمیق بازار کار کشور ممکن می‌شود.

 • مزایای تنقیح، تلخیص و روان‌سازی بخشنامه‌های تأمین‌اجتماعی

  مدیرکل امور حقوقی و قوانین سازمان تأمین‌اجتماعی:

  مزایای تنقیح، تلخیص و روان‌سازی بخشنامه‌های تأمین‌اجتماعی

  تنقیح، تلخیص و روان‌سازی بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های سازمان تأمین‌اجتماعی با اهدافی نظیر شناسایی و حذف موارد دارای هم‌پوشانی، متعارض و تکراری بخشنامه‌ها، ایجاد وحدت‌رویه در راستای اجرای قوانین و مقررات تأمین‌اجتماعی، آگاهی‌بخشی به ذی‌نفعان، گسترش شفافیت قانون و در نهایت بسترسازی جهت بهبود و توسعه خدمات تأمین‌اجتماعی به شرکای اجتماعی در اولویت کاری این سازمان قرار دارد. عمران نعیمی، مدیرکل امور حقوقی و قوانین سازمان تأمین‌اجتماعی ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته در حوزه تنقیح و تلخیص بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های این سازمان، برنامه‌ سال‌ جاری در تکمیل اقدامات مرتبط با اصلاح قوانین و مقررات، مزایای مجموعه اقدامات اجرا شده و برنامه‌های آتی مربوط به تنقیح، تلخیص و روان‌سازی بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های تأمین‌اجتماعی را برای این سازمان و ذی‌نفعان آن برشمرد.

 • کارگران جوهر نایاب در چرخه تولیدند

  معاون بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی:

  کارگران جوهر نایاب در چرخه تولیدند

  هر ساله برخی از ایام سال به‌دلیل اهمیت قابل‌توجه، مورد پاسداشت عموم جامعه قرار می‌گیرند. بی‌تردید یکی از این ایام روز جهانی کارگر است؛ روزی که فرصت مغتنمی را برای اهالی حوزه کسب‌وکار در هر عرصه‌ای در سراسر گیتی فراهم می‌کند تا قشر کارگر و جایگاه کار و مجاهدت‌های بی‌شائبه این جوهر نایاب را در چرخه تولید مورد شناخت قرار داده و تجلیل و تکریم بیشتری را برای ایشان مهیا سازد. این‌ها بخشی از سخنان محمد محمدی، معاون بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی است که در ادامه گفتگوی مشروح با او را می‌خوانید.

 • مزایای انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی کارگری

  مزایای انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی کارگری

  تأسیس و فعالیت انجمن‌ها و تشکل‌های کارگری برای توانمندسازی کارگران، حمایت از حقوق آنها و تضمین شرایط کار ایمن‌تر و عادلانه‌تر در زمره محوری‌ترین سیاست‌های حاکم بر روابط کار است. به عبارت بهتر، پیچیدگی‌های روابط بین کارگر و کارفرما و تعارض منافع میان این دو گروه را تنها می‌توان به واسطه قوانین و مقررات ناظر بر روابط کار و در بطن آن تأسیس و فعالیت تشکل‌های صنفی مرتفع کرد.

 • اشتغالزایی بالغ بر ۲۵۲ هزار نفر در شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک

  در سال گذشته صورت گرفت

  اشتغالزایی بالغ بر ۲۵۲ هزار نفر در شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک

  سال ۱۴۰۲ با احیای واحدهای نیمه فعال، تعطیل شده و ارتقای ظرفیت واحدهای تولیدی و از ایجاد واحدهای جدید در شهرک‌های و نواحی صنعتی دولتی و غیردولتی ۲۵۲هزار و ۸۳۳ فرصت شغلی ایجاد شد.

 • اهمیت وجود اتحادیه‌ها برای کارگران اقتصاد گیگ

  اهمیت وجود اتحادیه‌ها برای کارگران اقتصاد گیگ

  در دنیای پس از همه‌گیری کووید ۱۹، بسیاری از جویندگان کار به ظرفیت‌های موجود درآمدزایی در «اقتصاد گیگ» نگاه می‌کنند. حوزه‌ای که پس از دیجیتالیزه کردن فرآیندهای مرتبط با حمل ونقل شهری و ارسال غذا به‌تدریج به بسیاری از زمینه‌های زندگی روزمره وارد شد و امروز تقریباً بیش از نیمی از خدمات دریافتی شهروندان در نقاط مختلف جهان از طریق دسترسی به یکی از بخش‌های مرتبط با اقتصاد گیگ پوشش داده می‌شود.