• آلرژی فصلی در راه است

  در گفتگو با یک متخصص آسم و آلرژی مطرح شد:

  آلرژی فصلی در راه است

  فصل بهار بزودی از راه می رسد و آلرژی فصلی هم در افراد مبتلا به حساسیت بهاری شروع می‌شود. بررسی‌های سازمان جهانی بهداشت حاکی از این است که تقریبا یک چهارم جمعیت جهان از عوارض آلرژی رنج می‌برند. ‏علت این بیماری معمولا واکنش آلرژیک به مواد موجود در هوا مانند گرده گل‌ها است. این بیماری معمولا با علائمی مانند عطسه، خارش چشم و لب‌ها، آبریزش بینی یا چشم و سرفه‌های دوره‌ای و خشک همراه است و معمولا گاهی فرد را تا چند ماه درگیر می‌کند. اگر چه پزشکان دوری از فضاهای پر از گل و گیاه و مصرف داروهای ضدحساسیت را برای افراد مبتلا به آلرژی فصلی مناسب می‌دانند اما این بیماری هچنان آزاردهنده است. درباره آلرژی فصلی گفتگویی داشتیم با دکتر نسرین حافظی، متخصص آسم و آلرژی که در ادامه می‌خوانید.

 • اهمیت مراقبت‌های بارداری برای سلامتی مادر و فرزند

  یک کارشناس خانواده مرکز بهداشت شمال تهران در گفتگو با آتیه‌آنلاین مطرح کرد:

  اهمیت مراقبت‌های بارداری برای سلامتی مادر و فرزند

  دوران بارداری یکی از مهمترین دوره‌ها برای مادران و نوزاد است زیرا سلامتی نوزاد و مادر در این دوران بسیار حائز اهمیت است و مادران جوان باید سعی کنند تا چکاپ‌های دوره‌ای و مراجعه به متخصص زنان و زایمان در این دوران را فراموش نکنند. اهمیت این دوره ما را بر آن داشت تا گفتگویی داشته باشیم با حبیبه حیدری، کارشناس خانواده مرکز بهداشت شمال تهران که در پی می‌آید.

 • الزامات یک روزه‌داری سالم

  یک متخصص تغذیه در گفتگو با آتیه‌آنلاین مطرح کرد:

  الزامات یک روزه‌داری سالم

  ماه رمضان فرصت بسیار خوبی است تا سبک زندگی خود را متعادل و سالم کنیم. در طول روزه‌داری می‌آموزیم چگونه عادات غذایی خود را مدیریت کنیم و همچنین روزه تمرین مناسبی برای تادیب نفس است. تغذیه سالم در روزه‌داری اهمیت ویژه ای دارد. موژان زرگرزاده، متخصص تغذیه درباره توصیه‌های تغذیه‌ای در ماه رمضان و اینکه وعده افطار یا سحر یا حتی شام باید چطور برنامه‌ریزی شود در گفتگو با آتیه‌آنلاین توضیحاتی داده که در ادامه می‌خوانید.

 • هوش مصنوعی؛ انقلابی در درمان بیماران

  هوش مصنوعی؛ انقلابی در درمان بیماران

  هوش مصنوعی در حوزه خدمات درمانی انقلاب ایجاد کرده و از این دستاورد بشری می‌توان برای تشخیص، درمان و پیش‌بینی بیماری‌ها استفاده کرد.

 • زانو درد بیماری شایع جامعه ایرانی

  یک کارشناس ارشد آسیب‌شناسی ورزشی در گفتگو با آتیه‌آنلاین مطرح کرد:

  زانو درد بیماری شایع جامعه ایرانی

  زانو درد بیماری شایعی است که افراد در هر سنی را درگیر می‌کند و اغلب افراد در حین انجام فعالیت‌های روزمره مانند راه‌رفتن، خم شدن، ایستادن و بلند کردن اجسام آن را تجربه می‌کنند. این در حالیست که عوامل زیادی باعث ایجاد درد در زانوها می‌شود. از افزایش سن و اضافه وزن گرفته تا بیماری‌هایی مانند آرتروز، نقرس، روماتیسم، مشکلات تاندون، کشکک، ضعف عضلات پا، آسیب فیزیکی و ده‌ها علت دیگر که منجر به درد در قسمت‌های مختلف زانو می‌شود. بررسی‌های سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که این بیماری زندگی ۱۰ میلیون انسان را در جهان تحت‌تاثیر قرار داده است و علائم آن اغلب منجر به ناتوانی جسمانی و انواع ناراحتی برای بیماران می‌شود. اهمیت این بیماری ما بر آن داشت تا گفتگویی داشته باشیم با صدیقه مستقیم، کارشناس ارشد آسیب‌شناسی ورزشی که در پی می‌آید.

 • تنبلی چشم شایع‌ترین مشکل بینایی در کودکان

  در گفتگو با یک جراح و متخصص بیماری‌های چشم مطرح شد:

  تنبلی چشم شایع‌ترین مشکل بینایی در کودکان

  تنبلی چشم کودکان یکی از شایع‌ترین مشکلات و اختلالات بینایی در کودکان است که سالانه حدود ۲ یا ۳ درصد از کودکان به آن مبتلا می‌شوند. این بیماری که در طولانی‌مدت می‌تواند باعث از دست‌دادن بینایی شود بیشتر در سنین ۴ تا ۷ سالگی خود را نشان‌ داده و گاهی حتی تا سنین بالاتر نیز نشانه‌ای ندارد. متاسفانه امروزه تنبلی چشم با علاقه روزافزون کودکان به استفاده از موبایل و کامپیوتر بیشتر شده‌ است از اینرو والدین وظیفه دارند با آگاهی کامل از این بیماری برای درمان زودهنگام و جلوگیری از عوارض بعدی آن اقدام کنند. اهمیت این موضوع ما را بر آن داشت تا گفتگویی داشته باشیم با دکتر امیر حسین امینی، جراح و متخصص بیماری‌های چشم که در پی می‌آید.

 • ســیــروز، آسیب به بافت سالم کبد‏

  ســیــروز، آسیب به بافت سالم کبد‏

  سیروز کبد‏ی بیماری نسبتاً شایعی د‏ر سراسر جهان است که با میزان بالای عوارض و مرگ‌ومیر همراه است. سالانه حد‏ود‏ د‏و میلیون مرگ ناشی از بیماری‌های کبد‏ی د‏ر سراسر جهان گزارش می‌شود‏ که یک میلیون آن ناشی از سیروز کبد‏ی است. بررسی‌های انجام شد‏ه توسط د‏انشگاه شهید‏ بهشتی حاکی از این است که شیوع سیروز کبد‏ی و بیماری‌های مزمن کبد‏ی د‏ر ایران د‏ر د‏و د‏هه اخیر به‌رغم پیشرفت‌های چشمگیر د‏ر بهبود‏ شاخص‌های عمد‏ه بهد‏اشتی افزایش یافته است. طبق آخرین گزارش سازمان بهد‏اشت جهانی‌، د‏ر سال ۲۰۱۷ علت اصلی سیروز د‏ر ایران، کبد‏ چرب بود‏ه و سیروز و سایر بیماری‌های مزمن کبد‏ی حد‏ود‏ ۵/۱د‏رصد‏ کل موارد‏ مرگ‌ومیر را تشکیل می‌د‏اد‏ند‏‌. د‏کتر مازیار د‏رخشانی، متخصص گوارش و کبد‏ د‏ر مورد‏ سیروز کبد‏ی به «آتیه‌نو» می‌گوید‏‌: «آخرین آمارها نشان می‌د‏هد‏ که بیماری‌های مزمن کبد‏ی د‏وازد‏همین د‏لیل عمد‏ه مرگ‌ومیر د‏ر د‏نیا د‏ر بین بزرگسالان ۴۴ تا ۶۴ساله هستند‏‌. این د‏ر حالی است که اصلی‌ترین وظیفه کبد‏، فیلتر کرد‏ن خونی است که از د‏ستگاه گوارش وارد‏ کبد‏ می‌شود‏ و د‏ر سراسر بد‏ن جریان پید‏ا می‌کند‏. تمام مواد‏ سمی ‌و مضر خون د‏ر کبد‏ جد‏ا می‌شوند‏. کبد‏ با تولید‏ صفرا، چربی غذا را تجزیه کرد‏ه و آن را تبد‏یل به انرژی می‌کند‏. ذخیره قند‏ بد‏ن، تولید‏ و سنتز عناصر مهم پلاسمای خون و ذخیره برخی مواد‏ مغذی ازجمله ویتامین‌ها و آهن و همچنین سم‌زد‏ایی، تنظیم هورمون، سنتز پروتئین، هضم غذا و تجزیه سلول‌های قرمز خون نیز از مهم‌ترین وظایف کبد‏ است‌. زمانی که علائم این بیماری بروز پید‏ا می‌کند‏، بیمار به سیروز کبد‏ی مبتلا شد‏ه و سیروز کبد‏ی مرحله نهایی بیماری کبد‏ی است که باعث اختلال د‏ر عملکرد‏ کبد‏ می‌شود‏. به‌ط

 • آگاهی‌بخشی پایه و اساس سلامت سالمندی است

  یک متخصص طب سالمندی:

  آگاهی‌بخشی پایه و اساس سلامت سالمندی است

  ۱۰ میلیون نفر از جمعیت کشور ما را سالمندان تشکیل می‌دهد و در آینده نیز بر تعداد این گروه سنی افزوده شده و جامعه را با بحران ابَرسالمندی مواجه خواهد کرد. می‌دانیم، مسائلی مانند بیماری، ناتوانی و تنهایی در انتظار بسیاری از سالمندان قرار دارد و در یک نگاه گذرا به امکانات سالمندان در جامعه، می‌توانیم متوجه کاستی‌های زیادی شویم که آسایش و امینت آن‌ها را به مخاطره انداخته و به‌ویژه نبود زیرساخت‌های مناسب شهری، زندگی سالمندان را دشوار کرده است.

 • ارائه خدمات درمانی به بیش از ۸۰ درصد از جمعیت یزد

  مدیر درمان تأمین‌اجتماعی استان یزد اعلام کرد

  ارائه خدمات درمانی به بیش از ۸۰ درصد از جمعیت یزد

  یزد سرزمین بادگیرها و قنات‌ها، تاریخی چندهزار ساله دارد و آثار تاریخی این سرزمین بسیاری از گردشگران را جذب خود می‌کند. این استان به دلیل دارا بودن ذخایر معدنی به «بهشت معادن» معروف شده و دومین استان معدنی ایران پس از کرمان به‌شمار می‌رود. همچنین رونق صنایعی مانند کاشی و سرامیک، بافندگی و شیرینی‌پزی، سبب رونق اقتصادی و افزایش شمار کارگران و پوشش بیمه تأمین‌اجتماعی شده است؛ به نحوی که بیش از ۸۰ درصد جمعیتِ بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰‌هزار نفری استان، زیر چتر تأمین‌اجتماعی قرار دارند. ارائه خدمات درمانی به این خیل از جمعیت بیمه‌شده، نیازمند راهبردهای مدیریتی مناسب است.

 • تداوم نجات‌بخشی زنده‌یاد مهدی اسوار با اهدای عضو

  روایتی از ایثار پرستار بیمارستان فارابی تأمین‌اجتماعی مشهد

  تداوم نجات‌بخشی زنده‌یاد مهدی اسوار با اهدای عضو

  «مهدی اسوار» نامی است که این روزها در خانواده بزرگ کارکنان سازمان تأمین‌اجتماعی پرآوازه شده است؛ پرستار ۴۷ ساله مشهدی شاغل در بیمارستان تأمین‌اجتماعی فارابی، که حتی پس از مرگ هم نجات‌بخش جان بیماران شد. این گزارش روایتی کوتاه از زندگی و ایثار این همکار درگذشته سازمان تأمین‌اجتماعی است.

 • فواید زایمان طبیعی برای رشد کودک

  کارشناس بهداشت خانواده مرکز بهداشت شمال تهران در گفتگو با آتیه‌آنلاین:

  فواید زایمان طبیعی برای رشد کودک

  زایمان طبیعی از قدیم رایج بوده است و زنان زیادی در نقاط مختلف دنیا، آن را تجربه می‌کنند. فواید زایمان طبیعی بسیار است و بدون نیاز به مداخلات پزشکی و جراحی پیش می‌رود. روش‌های تازه جراحی و کمکی برای زایمان غیرطبیعی هم می‌توانند جان بسیاری از مادران و نوزادان را نجات بدهند اما در بیشتر موارد، انجام زایمان طبیعی بهتر است و مزایای بیشتری دارد. بررسی‌های سازمان جهاتی بهداشت نشان می‌دهد آمار بالای ۱۰ تا ۱۵درصد سزارین نسبت به کل زایمان‌ها کمکی به کاهش مرگ‌ومیر و عوارض بد زایمان نمی‌کند. حفظ و ارتقای سلامت مـادران و نـوزادان به عنوان دو گروه آسیب‌پذیر اهمیت ویـژه‌ای دارد، از این رو ترویج زایمان طبیعی در تمام سطوح خدمات بهداشتی درمانی کشور به عنوان سیاستی اساسی همواره مورد توجه قرار گرفته است. اهمیت این موضوع ما را بر آن داشت تا گفتگویی داشته با حبیبه حیدری، کارشناس بهداشت خانواده مرکز بهداشت شمال تهران که در پی می‌آید.

 • بالارفتن سن و درمان دیرهنگام برای درمان، دلایل اصلی افزایش ناباوری است

  معاون درمان خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان در گفتگو با آتیه‌آنلاین:

  بالارفتن سن و درمان دیرهنگام برای درمان، دلایل اصلی افزایش ناباوری است

  ناباروری، یکی از مشکلات نسبتا شایع بین زوج‌ها است که در دهه‌های اخیر افزایش یافته است. آمار جهانی نشان می‌دهد از هر هشت زوج یک زوج با مسئله نازایی دست وپنجه نرم می‌کند. طبق آخرین بررسی‌های انجام شده در کشور حدود ۱۰ تا ۱۸ درصد زوج‌ها در باردارشدن یا داشتن زایمان موفقیت‌آمیز مشکل دارند. علت ناباروری معمولا ناشی از ترکیبی از مشکلات باروری در زن و مرد یا یک مورد ناشناخته است. با وجود اینکه امروزه به دلایل مختلف مشکلات ناباروری در زنان و مردان رو به افزایش است اما علم پزشکی نیز پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در حل مشکلات ناباروری زوج‌ها داشته است. اهمیت این موضوع ما را بر آن داشت تا گفتگویی داشته باشیم با دکتر احمد وثوق، معاون درمان خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان که در پی می‌آید.

 • انجام ماهانه ۸۵۰ عمل جراحی در بیمارستان‌های زاهدان و زابل

  مدیردرمان تأمین‌اجتماعی سیستان و بلوچستان مطرح کرد:

  انجام ماهانه ۸۵۰ عمل جراحی در بیمارستان‌های زاهدان و زابل

  مدیردرمان تأمین‌اجتماعی استان سیستان و بلوچستان، ضمن تشریح عملکرد این مدیریت در یکی دو سال اخیر، انجام اقداماتی مانند افزایش آمار اشغال تخت بیمارستان زاهدان به میزان ۱۰۰ درصد، جذب ۷۰ پزشک و ایجاد رشته‌های تخصصی جدید در چرخه درمان استان و افزایش تعداد عمل‌های جراحی به ۸۵۰ مورد عمل در ماه را جهشی بزرگ در عرصه خدمات درمانی استان برشمرد.

 • یائسگی مهمترین مرحله زندگی زنان

  در گفتگو با یک متخصص زنان و زایمان مطرح شد:

  یائسگی مهمترین مرحله زندگی زنان

  یائسگی (منو پوز) یکی از مهمترین مراحل زندگی یک زن است که تقریبا یک سوم زندگی خود را در این دوران به سر می‌برند. این در حالیست که در این دوره تغیرات هورمونی در بدن زنان به‌وجود می‌آید و زنان را دچار مشکلات جسمی و روانی می‌کند. از اینرو زنان با آشنایی با علایم و عوارض این پدیده و بهره‌گیری از مراقبت‌های پزشکی مناسب می‌توانند با آرامش‌ خاطر به زندگی طبیعی خود ادامه دهند. اهمیت این دوران ما را بر آن داشت تا گفتگویی داشته باشیم با دکتر پروین مظهری، متخصص زنان و زایمان که در پی می‌آید.

 • آیا جلوگیری از یائسگی زودرس ممکن است؟

  یائسگی زودرس‌ نگرانی دختران مجرد و زنان بی‌فرزند

  آیا جلوگیری از یائسگی زودرس ممکن است؟

  یائسگی‌ نشانه‌ پایان‌ ظرفیت‌ تولیدمثلی‌ است‌ که ‌به تدریج برای بسیاری از زنان بین سنین‌ ۴۷ و ۵۵ سال با بروز علائم و عوارض متعددی رخ می‌دهد. تقریبا پنج درصد از زنان بین سنین ۴۰ تا ۴۵ سال و حدود یک درصد از زنان قبل از ۴۰ سالگی یائسه و یا دچار نارسایی زودرس تخمدان می‌شوند. به نظر می‌رسد با توجه به تغییر در سبک‌های زندگی، ابتلاء به بیماری‌های خاص و سرطان‌ها، برخی عوامل اجتماعی و اقتصادی مؤثر بر سلامت افراد و همچنین تمایل بیشتر دختران و زنان به مصرف سیگار و قلیان، به مرور بیم افزایش پدیدة یائسگی زودرس دو چندان شده است.

 • چالش‌های تصدی پست مدیریتی برای کادر درمان

  رئیس اداره بیمارستانی مدیریت درمان تأمین‌اجتماعی مازندران تشریح کرد:

  چالش‌های تصدی پست مدیریتی برای کادر درمان

  همه امور مدیریتی در هر سطح و رشته، چالش‌های خاص خود را دارد؛ اما وقتی پای سلامت مردم به میان می‌آید، قضیه فرق می‌کند. در گفت‌وگویی که با پیوند نوشیروان‌پور، رئیس اداره بیمارستانی مدیریت درمان تأمین‌اجتماعی  استان مازندران داشتیم، ابعاد مختلف این ماجرا را تا حد امکان شکافتیم.

 • افزایش کیفیت و کمیت درمان در سایه خدمات اداره بیمارستانی

  در گفت‌وگو با آتیه‌آنلاین مطرح شد:

  افزایش کیفیت و کمیت درمان در سایه خدمات اداره بیمارستانی

  بیمارستان‌ها به عنوان مهمترین مراکز ارائه دهنده درمان، به وسعت یک شهر حجم عظیمی از خدمات را در دل خود جای داده‌اند و هریک از طبقات، بخش‌ها و واحدهای این مراکز اختصاص به درمان گروهی از بیماران دارد. بی‌شک حوزه درمان نیازمند سازوکار مدیریتی مناسبی است تا بیماران با اطمینان خاطر از امکانات درمانی بهره‌مند شوند.

 • غول سرطان با پیشگیری به موقع مغلوب می‌شود

  یک دکترای ژنتیک مولکولی در گفتگو با آتیه‌آنلاین:

  غول سرطان با پیشگیری به موقع مغلوب می‌شود

  سالانه ۹۰ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان در کشور شناسایی می‌شود این در حالیست که نه تنها در سال‌های اخیر بروز سرطان در کشور ما افزایش‌ یافته بلکه سن ابتلا به آن نیز کاهش‌ یافته است. در واقع سرطان یک بیماری چندعلتی است که عوامل مختلف ژنتیکی و محیطی مانند آلودگی هوا و آلاینده‌های محیطی، مصرف غذاهای فست‌فود و سبک نادرست زندگی از عوامل مهم ابتلا به این بیماری است. اهمیت این بیماری ما را بر آن داشت تا گفتگویی داشته باشیم با دکتر سید محمد عزیزی، دکترای ژنتیک مولکولی و استاد علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی که در پی می‌آید.

 • درمان دیابت «قندمحور» نیست

  رئیس بخش غدد و متابولیسم بیمارستان امام خمینی(ره):

  درمان دیابت «قندمحور» نیست

  رئیس بخش غدد و متابولیسم بیمارستان امام خمینی‌(ره)، بیماری دیابت را دارای ابعاد و عوارض گوناگون بیان کرد؛ آنگونه که امروزه کنترل و درمان این بیماری از «قندمحور» به «جامع‌نگر» تغییر یافته است و علاوه بر کنترل قندخون، باید سایر مراقبت‌های ضروری مانند کاهش چربی، فشارخون و معاینات ادواری دستگاه‌ها و اعضای بدن در مدار توجه قرار گیرد.

 • برای مبتلا نشدن به سرطان صدای بدنمان را بشنویم

  در گفتگو با دانشیار گروه رادیو انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح شد:

  برای مبتلا نشدن به سرطان صدای بدنمان را بشنویم

  سرطان از آن دسته بیماری‌هایی است که به دلیل ناآگاهی مردم، ترسناک و دلهره‌آور جلوه می‌کند این در حالست که با شناسایی به موقع قابل درمان است. سازمان جهانی بهداشت (WHO) هشدار داده که تا سال ۲۰۵۰ میلادی موارد ابتلا به سرطان در جهان ۷۷ درصد افزایش پیدا می‌کند و بررسی‌های اداره سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پرشکی نشان می‌دهد که در حال حاضر سرطان‌های پستان، روده بزرگ، ریه، پروستات و معده از جمله سرطان‌های شایع در کشور هستند. ضمن اینکه سالانه حدود ۸۵ تا ۹۰ هزار مورد جدید سرطان در کشور شناسایی می‌شود. سبک زندگی نادرست، مصرف دخانیات، مصرف غذاهای آماده و فست فودها، بی‌تحرکی، مصرف الکل، قرارگرفتن در معرض آلودگی هوا، قرارگیری در معرض پرتوها و همچنین قرارگرفتن زیاد در معرض نور خورشید از مهم‌ترین عوامل ابتلا به سرطان هستند. افزایش روزافزودن بیماران مبتلا به سرطان ما را بر آن داشت تا گفتگویی داشته باشیم با دکتر علی یعقوبی جویباری، دانشیار گروه رادیو انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که در پی می‌آید؟

 • ۴۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال مبتلا به کبد چرب‌اند

  در گفتگو با یک متخصص گوارش مطرح شد:

  ۴۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال مبتلا به کبد چرب‌اند

  بیماری کبد چرب یکی از بیماری‌های شایع در دهه‌های اخیر است که متاسفانه آمار آن روبه افزایش است. تجمع چربی در بافت کبد باعث التهاب و بروز آسیب به سلول‌های این عضو می‌شود و مسئله مهم در مورد کبد چرب این است که این بیماری تا مراحل پیشرفته با علامت خاصی همراه نیست از این رو بیماران از ابتلا خود به این بیماری اطلاعی ندارند و زمانی متوجه بیماری می‌شوند که بیماری تا مرحله سیروز کبدی یا سرطان کبد رسیده است. این بیماری مزمن غیرواگیر که در جهان و کشور ما به صورت اپیدمی درآمده است باعث تشدید مرگ‌های زودرس شده است. این در حالی است که کاهش وزن و ورزش مهمترین راه پیشگیری از این بیماری است. افزایش روز افزون این بیماری در کشور ما را بر آن داشت تا گفتگویی داشته باشیم با دکتر حامد زینعلی، متخصص گوارش که در پی می‌آید.

 • چگونگی محافظت از پوست در فصل سرما

  در گفتگو با یک متخصص پوست و مو مطرح شد:

  چگونگی محافظت از پوست در فصل سرما

  سالم‌بودن و داشتن بدنی سالم یکی از مهم‌ترین عوامل داشتن عمر طولانی است و این در حالیست که داشتن پوست سالم می‌تواند نشان‌دهنده سلامت کلی بدن باشد. آب و هوای سرد می‌تواند آثار مخربی روی پوست داشته باشد پس لازم است قبل از اینکه پوست دچار آسیب شود، با اصول مراقبت از آن در آب و هوای سرد آشنا شوید. اهمیت این موضوع ما را بر آن داشت تا گفتگویی داشته باشیم با دکتر مسعود داودی، متخصص پوست که در پی می‌آید.

 • آشنایی با اسکیزوفرنی و علائم بروز آن

  در گفتگو با یک روانپزشک مطرح شد:

  آشنایی با اسکیزوفرنی و علائم بروز آن

  اسکیزوفرنی از شایع‌ترین بیماری‌های روانپزشکی است که در آن مرز میان خیال و واقعیت مخدوش می‌شود. فرد مبتلا خود را بیمار نمی داند از این رو برای درمان اقدام نمی‌کند. در این بیماری فرد قابلیت تمیز دادن افکار، ایده‌ها و تصورات خودش را با واقعیت ندارد. این بیماری معمولا به صورت دشواری در حفظ، تمرکز و تشکیل مفاهیم خود را نشان می‌دهد. این روانپریشی باعث مسخ ذهنی واقعیت می‌شود که علائم آن توهم، تصورات و دگرگونی‌های رفتاری است. معمولا مردان در اواخر دوران نوجوانی و در اوایل دهه ۲۰ زندگی خود و زنان در اواخر دهه ۲۰ و اوایل دهه ۳۰ به این بیماری مبتلا می‌شوند. هر چه اسکیزوفرنی زودتر تشخیص داده شود، پیامد درمان بهتر است. اهمیت این بیماری ما را بر آن داشت تا گفتگویی داشته باشیم با دکتر محمدحسن الوندی روانپزشک که در پی می‌آید.

 • ارائه خدمات درمانی رایگان در ۸۴ مرکز بستری تأمین‌اجتماعی

  مدیرکل درمان مستقیم سازمان تامین اجتماعی به‌مناسبت دهه فجر مطرح کرد:

  ارائه خدمات درمانی رایگان در ۸۴ مرکز بستری تأمین‌اجتماعی

  بخش درمان سازمان تأمین‌اجتماعی با دراختیار داشتن ۱۱ هزار و ۵۹۳ تخت فعال بیمارستانی، پس از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، بیشترین تعداد تخت‌های بیمارستانی را در مراکز درمانی ملکی خود برای ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان در اختیار دارد.

 • افزایش ۱۲ درصدی تعداد مراکز طرف قرارداد درمان تأمین‌اجتماعی

  مدیرکل درمان غیرمستقیم به مناسبت دهه فجر مطرح کرد:

  افزایش ۱۲ درصدی تعداد مراکز طرف قرارداد درمان تأمین‌اجتماعی

  تعداد مؤسسات و مراکز تشخیصی و درمانی طرف قرارداد سازمان تأمین‌اجتماعی در سراسر کشور که خدمات درمانی به بیمه‌شدگان این سازمان ارائه می‌کنند، در سال جاری با ۱۲ درصد رشد نسبت به سال ۱۴۰۰ به ۵۷ هزار و ۱۱۴ مؤسسه و مرکز افزایش یافته است.

 • افزایش دسترسی بیمه‌شدگان به خدمات درمانی؛ راهبرد تحولی درمان

  مدیر درمان سازمان تأمین‌اجتماعی به مناسبت دهه فجر مطرح کرد:

  افزایش دسترسی بیمه‌شدگان به خدمات درمانی؛ راهبرد تحولی درمان

  معاون درمان سازمان تأمین‌اجتماعی به‌مناسبت دهه فجر و چهل‌وپنجمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، کاهش هزینه پرداختی از جیب بیمه‌شدگان را یکی از مهم‌ترین راهبردهای تحولی دوره مدیریتی اخیر سازمان تأمین‌اجتماعی همگام با تلاش دولت سیزدهم در زمینه توسعه خدمات درمانی و تسهیل دسترسی آحاد جامعه به خدمات کیفی درمان اعلام کرد.

 • خطرات دیابت نوع یک برای کودکان و روش‌های کنترل آن

  در گفتگو با یک متخصص کودکان مطرح شد:

  خطرات دیابت نوع یک برای کودکان و روش‌های کنترل آن

  دیابت کودکان یک بیماری خود ایمنی است که به موجب آن بدن نمی‌تواند به درستی از گلوکز به عنوان منبع انرژی استفاده کند. از اینرو بدن به اندازه کافی هورمون انسولین تولید نمی‌کند و کودکان مبتلا به این نوع دیابت به تزریق روزانه انسولین نیاز دارند. معمولا کودکان بیشتر به دیابت نوع یک مبتلا می‌شوند. متاسفانه آمار دیابت کودکان و جوانان در حال افزایش است و کودکانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند در صورت عدم درمان به‌موقع، در معرض بیماری‌های قلبی و کلیوی، اختلال در یادگیری، کاهش هوش ذهنی و افسردگی قرار می‌گیرند. اهمیت این بیماری ما را بر آن داشت تا گفتگویی داشته باشیم با دکتر امیدرضا الوندی متخصص کودکان که در پی می‌آید.

 • منگنز، یک ماده معدنی ضروری برای بدن

  یک داروساز سازمان تامین اجتماعی شیراز در گفتگو با آتیه‌آنلاین مطرح کرد:

  منگنز، یک ماده معدنی ضروری برای بدن

  منگنز ماده معدنی ضروری است که به بدن کمک می‌کند که برای همه کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها هورمون‌های لازم را تولید کند. این ماده معدنی نه تنها عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد و التهاب‌ها را کاهش می‌دهد بلکه استخوان‌ها را نیز قوی می‌کند. بدن منگنز را در استخوان‌ها، مغز، کلیه‌ها، کبد و لوزالمعده ذخیره می‌کند و باعث بهبود عملکرد عصبی، جلوگیری از لخته شدن خون و کنترل التهاب‌ها می‌شود. همچنین بدن برای داشتن استخوان‌های سالم، تولید مثل و ایمنی، ایجاد انرژی و جلوگیری از لخته‌شدن خون به این عنصر معدنی نیاز دارد. به‌رغم اینکه منگنز یک ماده معدنی کمیاب است، اما اثرات آن بسیار قوی است. از آنجا که منگنز در بسیاری از غذاها و خوراکی‌های موجود در رژیم‌های غذایی روزانه ما وجود دارد، کمبود این ماده معدنی مهم در افراد بسیار نادر است. به همین دلیل، نباید سرخود از مکمل‌های حاوی منگنز استفاده کرد. اهمیت این ماده معدنی ما را بر آن داشت تا گفتگویی داشته باشیم با دکتر سید محمد مهدی هاشمی، داروساز سازمان تامین اجتماعی شیراز که در ادامه آن را می‌خوانید.

 • خدمات درمانی پلی‌کلینیک پاکدشت راضی‌کننده است

  گزارش میدانی از یک مرکز ملکی تأمین‌اجتماعی

  خدمات درمانی پلی‌کلینیک پاکدشت راضی‌کننده است

  پلی‌کلینیک دکتر امانی در منطقه پاکدشت با بافت جمعیتی کارگری و کشاورزی، پذیرای بسیاری از بیماران تحت پوشش تأمین‌اجتماعی است. مردم منطقه و حتی ساکنان شهرستان‌های اطراف پاکدشت، خدمات درمانی خود را از این مرکز دریافت می‌کنند.

 • تعادل در سالمندان حرف اول را می‌زند

  یک کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی در گفتگو با آتیه‌آنلاین:

  تعادل در سالمندان حرف اول را می‌زند

  اختلال تعادل یکی از مسائل شایع دوران سالمندی است که می‌تواند سبب سقوط و ایجاد آسیب‌های جدی در آنان شود. تعادل به عنوان توانایی حفظ مرکز جرم بدن در داخل محدوده سطح اتکا تعریف شده است و این در حالیست که یکی از رایج‌ترین و جدی‌ترین پیامدهای سالمندی، سقوط و افتادن است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اختلال تعادل در بیش از ۷۵ درصد از افراد ۷۰ سال به بالا اتفاق می‌افتد. به دلیل بروز اختلالات تعادل و تأثیر بالقوه آن‌ها در عملکرد، مداخلات برای بهبود تعادل به هدف اصلی متخصصان در این زمینه تبدیل شده است. ارزیابی توانایی‌های تعادلی برای تشخیص اختلالات بالقوه، شناسایی خطر سقوط، طرح درمان و ارزیابی تغییرات در طول زمان مهم است. اهمیت تعادل در سالمندان ما را بر آن داشت تا گفتگویی داشته باشیم با صدیقه مستقیم، کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی که در ادامه آن را می‌خوانید.