تیتر سه زیرسرویس

 • استفاده از هوش مصنوعی در تولید قهوه

  استفاده از هوش مصنوعی در تولید قهوه

  فنلاند مصرف کننده شماره یک قهوه در جهان، برای انرژی بخشیدن به صنعت قهوه خود از هوش مصنوعی و دانه‌های آزمایشگاهی استفاده می‌کند. قهوه در فنلاند بازار بسیار خوبی دارد و این کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی خود دارای نوعی فرهنگ قهوه قدیمی است. جمعیت این کشور ۵.۶ میلیون نفر است‌ که بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی قهوه، این جمعیت معادل ۱۲ کیلوگرم یا حدود ۱۵۶۰ فنجان قهوه سرانه در سال آسیاب می‌کنند؛ به همین دلیل شرکت‌های فنلاندی در پی استفاده از هوش مصنوعی برای رونق مجدد به بازار قهوه هستند.

 • افزایش افراد مسن در نیروی کار کشورهای گروه ۷

  افزایش افراد مسن در نیروی کار کشورهای گروه ۷

  بر اساس گزارش‌های اخیر یک موسسه پژوهشی که به بررسی تغییرات نیروی کار در جهان می‌پردازد، پیش‌بینی می‌شودکه در کشورهای گروه هفت، تا سال ۲۰۳۱، کارگران مسن‌تر و با تجربه‌تر بیش از یک چهارم نیروی کار را تشکیل خواهند داد. این یک تغییر بزرگ است که منحصر به بازار کشورهای توسعه‌یافته نیست؛ برای مثال، طبق این مطالعه، جمعیت سالمند چین (۶۵ سال به بالا)، تا سال ۲۰۵۰ دو برابر خواهد شد.

 • مواجهه اروپا با نیروی کار سالخورده

  مواجهه اروپا با نیروی کار سالخورده

  جمعیت‌شناسی یکی از محرک‌های بزرگ تغییرات ساختاری در اروپاست. اساساً «جمعیت» هم چالش و هم فرصتی است که در سال‌های آینده همچنان در دستور کار اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند. بهبود شرایط کاری کارگران مسن‌تر تنها یک گام برای تضمین آینده‌ای منصفانه‌تر، کارآمدتر و عادلانه‌تر است. نمونه و مورد اروپا تنها مواجهه با یک وضعیت است که دیر یا زود برای مابقی کشورهای جهان نیز رخ خواهد داد. بنابراین توجه به تجربه اروپایی ما را با اثرات سیاست‌های جمعیتی، توجه به ظرافت‌های محلی و محدودیت‌ها یا امکانات بازار کار آن آشنا می‌سازد. در ادامه به بررسی تجربه اروپا در مواجهه با سالخوردگی جمعیت، سیاست‌ها، فرصت‌ها و تغییرات ضروری و لازم در این زمینه می‌پردازیم.

 • تاثیر شدید هوش مصنوعی در ورزش

  چگونه هوش مصنوعی در باشگاه‌ها و دارایی‌های ورزشی تاثیر می‌گذارد

  تاثیر شدید هوش مصنوعی در ورزش

  هوش مصنوعی در حال ایجاد تغییری اساسی در نحوه انجام ورزش‌هایی مانند راگبی، فوتبال و کریکت استد. تغییری که می‌تواند پول زیادی برای باشگاه‌های ورزشی به همراه داشته باشد. به نظر می‌رسد که تغییر به سمت استفاده از هوش مصنوعی به خوبی در حال انجام است و با ظهور نمونه‌های بیشتری از تیم‌های تثبیت‌شده که ابزارهای فناوری جدید را به کار می‌اندازند، سایرین نیز شروع به استفاده از قابلیت‌های مشابه خواهند کرد.

 • درآمد کمتر مادران بریتانیایی نسبت به پدران در سال قبل

  درآمد کمتر مادران بریتانیایی نسبت به پدران در سال قبل

  به نظر می‌رسد که «جریمه مادر بودن» و دریافت حقوق کمتر مادران در مقایسه با پدران، در کشورهای مختلف در حال افزایش است و شکاف دستمزد بین زنان و مردان حتی در بریتانیا از سال ۲۰۲۰ بیش از ۹۳درصد افزایش نشان می‌دهد.

 • مقررات سختگیرانه اتحادیه اروپا برای هوش مصنوعی

  مقررات سختگیرانه اتحادیه اروپا برای هوش مصنوعی

  پارلمان اتحادیه اروپا برای قوانین سختگیرانه‌تر حاکم بر هوش مصنوعی(AI) در اتحادیه اروپا چراغ سبز نشان داد و اکثریت نمایندگان در استراسبورگ به اولین قانون در این زمینه رأی دادند.

 • شکاف استخدام زنان و مردان در بخش فناوری کمتر می‌شود

  شکاف استخدام زنان و مردان در بخش فناوری کمتر می‌شود

  سهم زنان از مشاغل فناوری در اقتصادهای پیشرفته از زمان همه‌گیری افزایش یافته است؛ مسئله‌ای که به یاری تقاضای قوی، سیاست‌های برابری جنسیتی و تحمل بیشتر برنامه‌های کاری، انعطاف‌پذیر بوده است.

 • آیا شرکت‌های تولید دارو می‌توانند سود خود را حفظ کنند؟

  نبرد بر سر سود تریلیون دلاری داروهای لاغری

  آیا شرکت‌های تولید دارو می‌توانند سود خود را حفظ کنند؟

  داروهای کاهش وزن با نام علمی آگونیست‌های glp-۱ به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا چربی‌های خود را کاهش دهند و از شر اثرات منفی چاق خلاص شوند. بر سر این داروهای لاغری رقابت فشرده‌ای بین شرکت‌های مختلف وجود دارد. از ژوئن ۲۰۲۱، زمانی که Wegovy، اولین داروی لاغری glp-۱ در آمریکا راه اندازی شد، ارزش بازار ww (سابق Weight Watchers) ۹۰٪ سقوط کرد. حتی در ۲۸ فوریه، اپرا وینفری اعلام کرد که از هیئت مدیره شرکت رژیم غذایی استعفا می‌دهد و تمام سهام خود را می‌فروشد تا از تضاد منافع در مورد استفاده او از glp-۱ جلوگیری کند. در این بازی، حتی غول‌های غذایی مانند نستله در حال برنامه‌ریزی برای آینده‌ای هستند که در آن مصرف این داروهای لاغری،  تقاضا برای تنقلات شیرین را کاهش می‌دهند.

 • پایتخت‌های چاقی جهان

  مطالعات نشان می‌دهد که چاقی در تمام کشورها در حال افزایش است

  پایتخت‌های چاقی جهان

  با این که زمان زیادی از وقتی که مردم چیز زیادی برای خوردن نداشتند نمی‌گذرد، اما اکنون کفه‌ی ترازو به سمت پرخوری چرخیده است. مطالعه‌ای که در ۲۹ فوریه در ژورنال پزشکی Lancet منتشر شد، نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲، آخرین سالی که داده‌های مربوط به آن در دسترس است، بیش از یک میلیارد نفر به عنوان افراد چاق طبقه‌بندی شده‌اند. یافته‌های این تحقیق که بر اندازه‌گیری وزن و قد بیش از ۲۲۰ میلیون نفر از تقریباً ۱۹۰ کشور جهان استوار است، نشان می‌دهد که میزان چاقی در میان بزرگسالان از سال ۱۹۹۰ دو برابر و در میان کودکان و نوجوانان چهار برابر شده است.

 • ثروتمندان جدید هند، جوان‌تر و ماجراجوتر شده‌اند

  ثروتمندان هندی چه کسانی هستند؟

  ثروتمندان جدید هند، جوان‌تر و ماجراجوتر شده‌اند

  جشن عروسی آنانت آمبانی در جامناگر، یک شهر صنعتی در غرب هند، تمامی هندیان را متحیر کرد. آمبانی پسر موکش آمبانی، ثروتمندترین مرد هند و رئیس Reliance، یک شرکت غول‌پیکر است. بیل گیتس، مارک زاکربرگ و ریحانا، و انبوهی از سرمایه‌داران تجاری هندی، اسطوره‌های کریکت و چهره‌های بالیوودی همگی در این مراسم حضور داشتند و دولت مجبور شد به طور موقت فرودگاه داخلی محلی را به یک فرودگاه بین‌المللی تبدیل کند. برای صدها میلیون هندی که این مراسم مجلل را در تلویزیون، رسانه‌های اجتماعی و روزنامه‌ها دنبال می‌کردند، این جشن‌ به‌عنوان خلاصه‌ای از سبک زندگی و قدرت ثروتمندان هند قلمداد شد.