• ۱۰ شرکت بیمه‌ای برتر جهان را بشناسید

  ۱۰ شرکت بیمه‌ای برتر جهان را بشناسید

  صنعت بیمه یکی از مهم‌ترین صنایع در جهان به شمار می‌رود و اهمیت آن در صورت بروز تلفات جانی، حوادثی همچون آتش‌سوزی، بلایای طبیعی و مشکلات بهداشتی آشکار می‌شود.

 • هوش مصنوعی چه امکاناتی را در اختیار کشورهای در حال توسعه خواهد گذاشت؟

  نویدهای هوش مصنوعی برای جهان آینده

  هوش مصنوعی چه امکاناتی را در اختیار کشورهای در حال توسعه خواهد گذاشت؟

  فناوری‌های جدید هم امید رفاه بیشتر و هم ترس بی رحمانه از دست دادن را به همراه دارند. بسیاری از فناوری‌ها نوین، مانند دوره‌های آموزشی آنلاین، بیش از رشد اقتصادی در جهان نوظهور باعث ایجاد تبلیغات شده‌اند. به نظر می‌رسد که برندگان فناوری جدیدی مانند هوش مصنوعی، تاکنون فقط تعدادی از شرکت‌های غربی و همچنین استارت‌آپ‌ها در سانفرانسیسکو و «هفت شرکت بزرگ فناوری» آمریکا که شامل مایکروسافت نیز می‌شوند باشند. این شرکت‌ها از زمان راه اندازی Chatgpt در سال ۲۰۱۸، ۴.۶ تریلیون دلار به ارزش بازار خود اضافه کرده‌اند.

 • چرا آخرین بخش مبارزه با تورم ممکن است سخت‌ترین آن باشد؟

  دستمزد همچنان به سرعت رشد می‌کنند

  چرا آخرین بخش مبارزه با تورم ممکن است سخت‌ترین آن باشد؟

  قیمت‌ کالاها در کشورهای پیشرفته سال به سال ۵.۴ درصد افزایش می‌یابد که البته از اوج خودش که ۱۰.۷ درصد در اکتبر ۲۰۲۲ بوده، کاهش چشم‌گیری داشته است. این کاهش ۵۰درصدی در این یک سال البته که چشم‌گیر است اما هدف کشورها آن است که تا حدود دو درصد این رقم را کاهش دهند. دقیقا سخت‌ترین بخش کاهش تورم، چرا که بازارهای کار در این زمینه و برای کاهش تورم با یکدیگر همکاری لازم را انجام نمی‌دهند.

 • وحشت غرب از هجوم خودروهای چینی

  وحشت غرب از هجوم خودروهای چینی

  آیا چین در آستانه ایجاد موج دیگری از صنعتی‌زدایی در جهان ثروتمند است؟ با ادغام چین در سیستم تجارت جهانی و شروع به ارسال کالاهای ارزان به خارج از کشور، حدود یک میلیون کارگر آمریکایی به دلیل رقابت با چین در سال‌های ۲۰۱۱-۱۹۹۷ شغل خود را از دست دادند. از آن زمان، این «شوک چین»، مقصر همه‌چیز از افزایش مرگ‌ومیر در میان طبقه کارگر آمریکایی تا انتخاب دونالد ترامپ بوده است. اکنون نیز صنعت خودروسازی چین رشد شگفت‌انگیزی دارد. این اتفاق جدید، ترس از شوک ویرانگر دیگری را در میان غربی‌ها ایجاد کرده است. در واقع اکنون این سؤال مطرح شده که باید از موفقیت‌های چین در صنعت خودروسازی تجلیل کرد یا ترسید؟

 • آیا دانشمندان می‌توانند قهوه‌ صبحگاهی‌تان را نجات دهند؟

  زمین در حال گرم شدن محبوب‌ترین نوشیدنی جهان را تهدید می‌کند

  آیا دانشمندان می‌توانند قهوه‌ صبحگاهی‌تان را نجات دهند؟

  یکی از بخش‌هایی که ظرفیت آسیب‌ بالایی نسبت به تغییرات آب و هوایی دارد بخش کشاورزی است. یکی از محصولات کشاورزی مهم در جهان امروز که بازار بزرگی دارد قهوه است. تغییرات اقلیمی در سراسر جهان موجب شده تا کشت قهوه با خطرات زیادی مواجه شود، به‌خصوص اینکه گونه قهوه مصرفی در جهان یعنی «عربیکا»‌ با افزایش دمای هوا آسیب خواهد دید و افزایش دما کشت محصول را دچار اختلال خواهد کرد. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که در پایان قرن بین ۳۵ تا ۷۵ درصد از زمین‌های کشت قهوه در برزیل، بزرگترین تولیدکننده جهان، غیرقابل استفاده خواهد بود. در این میان احتمالا بهترین راه‌حل استفاده از کشت‌های ترکیبی و یا تغییر گونه‌های تجاری قهوه است که تا به امروز مغفول مانده‌اند.

 • آیا سیاست‌های مهاجرتی آمریکا در حال شکست است؟

  آیا سیاست‌های مهاجرتی آمریکا در حال شکست است؟

  در نوامبر ۲۰۲۳ نزدیک به ۲۵۰هزار مهاجر از مرز جنوبی آمریکا عبور کردند و خود را به این کشور رساندند. این افزایش میزان مهاجران - و این تصور که مرزهای آمریکا باز است - یک مسئولیت بزرگ سیاسی برای رئیس جمهور جو بایدن به وجود آورده است.

 • واقعی شدن تاثیرات برگزیت برای صادرکنندگان اروپایی به بریتانیا

  واقعی شدن تاثیرات برگزیت برای صادرکنندگان اروپایی به بریتانیا

  از زمان ترک رسمی اتحادیه اروپا در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ توسط بریتانیا و اجرایی شدن «برگزیت»، دولت بریتانیا با کندی زیادی شروع به اجرای محدودیت‌های جدید گمرکی کرده است. اکنون با اجرایی شدن این محدودیت‌ها واردات به بریتانیا مشکلات خاصی را تجربه خواهد کرد که صادر کنندگان بریتانیایی از زمان اجرایی شدن «برگزیت» با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند. آنچه که به‌خصوص باعث نگرانی صادرکنندگان و واردکنندگان کالا به بریتانیا شده مسئله بروکراسی در گمرکات است که می‌تواند ارزش حاصل از صادرات را کاهش دهد و در برخی مواقع کالاها را عملا از چرخه بازار خارج کند.

 • تورم در سال ۲۰۲۴ جهان را به کدام سو خواهد برد؟

  تورم در سال ۲۰۲۴ جهان را به کدام سو خواهد برد؟

  کمتر از یک ماه از آغاز سال ۲۰۲۴ میلادی می‌گذرد و در همین مدت کوتاه گمانه‌زنی‌های متعددی درباره وضعیت اقتصادی جهان در این سال مطرح شده است. شاید یکی از جدی‌ترین این موارد مطلبی باشد که بر اساس نظرسنجی کارشناسان اقتصادی اندیشکده آلمانی آیفو (Ifo) در نشریه بیزینس منتشر شده و بر این نکته تأکید دارد که به‌زعم تعداد قابل‌توجهی از اقتصاددانان در سال ۲۰۲۴ جهان با کاهش تورم مواجه خواهد بود.

 • جایگزین‌هایی برای بازار سهام چین

  آیا می‌توان نسبت به آینده سرمایه‌گذاری در چین خوشبین بود؟

  جایگزین‌هایی برای بازار سهام چین

  به‌رغم سیاست‌های ضد چین که توسط ایالات متحده اجرا می‌شود بازار سهام چین در میان بازارهای سهام نوظهور، همچنان مکان جذابی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. اما سرمایه‌گذاران، به ویژه سرمایه‌گذاران غربی به دلیل افزایش تنش‌ها میان واشنگتن و پکن به دنبال بازارهای جایگزین هستند؛ بخشی از این بازارها در هند، کره، تایوان و ژاپن یافت می‌شود اما بازار قدرتمند چین برخلاف سایر کشورها هنوز از پتانسیل رشد بالایی برخوردار است و می‌تواند سرمایه‌ها را به خود جذب کند.

 • روزنه‌های سیاست تحریمی ارسال فناوری به چین

  چگونه کنترل صادرات تکنولوژی نتیجه معکوس خواهد داد؟

  روزنه‌های سیاست تحریمی ارسال فناوری به چین

  آیا تحریم‌های فناوری پاسخ مناسبی به رقابت اقتصادی و تسلیحاتی میان چین و آمریکا است؟ به نظر نمی‌رسد که با کنترل صادرات نیمه‌هادی‌های تولید شده در آمریکا بتوان جلوی گسترش و توسعه هوش مصنوعی در چین را گرفت. علت این مسئله را باید در وسعت صادرات و درجه پایبندی کشورهای سوم به این محدودیت‌ها جست‌و جو کرد. همچنین باید در نظر داشت که معمولا تحریم‌ها در این سطح موجب تغییر سیاست‌ها و تلاش برای بومی‌سازی تکنولوژی‌های تحریم‌شده خواهند شد.

 • آیا پیری جمعیت چین فاجعه بار خواهد بود؟

  آیا پیری جمعیت چین فاجعه بار خواهد بود؟

  از زمانی که در دهه ۱۹۸۰ درهای اقتصادی در چین گشوده شد، اقتصاد این کشور با سرعت بسیار خوبی رشد کرده است. در این دوران، با تعدیل هزینه‌ی زندگی، تولید ناخالص داخلی به ازای هر نفر ده برابر افزایش یافت. اما اکنون چین با باد مخالف مواجه است. اعتماد مصرف کننده کاهش یافته، بیکاری جوانان بالاست و اقتصاد در آستانه کاهش تورم است. علاوه بر این، شاخص جمعیتی این کشور نیز که عامل یازدهم برای رشد کشورها به حساب می‌آید، در حال تبدیل شدن به یک عامل منفی جدی است.

 • نگاهی به اقتصاد هند در دوران نارندرا مودی

  نگاهی به اقتصاد هند در دوران نارندرا مودی

  در دومین هفته از سال ۲۰۲۴، رهبران تجاری به گجرات، ایالت زادگاه نارندرا مودی، نخست وزیر هند، رفتند. در این اجلاس که برای جذب سرمایه‌ی رهبران تجاری برگزار شده بود، آقای موردی از هند به عنوان پرتو جدیدی از امید نام برد که البته عنوان درستی نیز هست.

 • چرا آمریکایی‌ها نسبت به اقتصاد بزرگ خود تا این حد غمگین‌اند؟

  چرا آمریکایی‌ها نسبت به اقتصاد بزرگ خود تا این حد غمگین‌اند؟

  تورم، حزب‌گرایی و همه‌گیری کرونا، آمریکایی را بیش از آنچه که اعداد و ارقام نشان می‌دهند، غمگین کرده است.

 • داستان غم‌انگیز کارکنان هوش مصنوعی که دیده نمی‌شوند

  نیروی کار پنهان در چت جی‌بی‌تی

  داستان غم‌انگیز کارکنان هوش مصنوعی که دیده نمی‌شوند

  همچون صنعت نساجی، نیروی کار از راه دور مرتبط با زنجیره تولید ارزش هوش مصنوعی، اغلب نادیده گرفته می‌شود. این مسئله در کنار رشد سرسآم آور هوش مصنوعی در سال‌های اخیر قوانین و حقوق کارکنان این صنعت را تبدیل به موضوع مهمی کرده است. اغلب کارکنان بخش هوش مصنوعی از کشورهای در حال توسعه هستند، جایی که شرکت‌های بزرگ هوش مصنوعی و پلتفرم‌های فضای مجازی می‌توانند با پرداخت دستمزد کمتر و سوء استفاده از حفره قوانین در این زمینه، سود بیشتری را کسب کنند.

 • آیا شهرک‌های اقماری می‌توانند به حل مشکل شهرنشینی در آفریقا کمک کنند؟

  آیا شهرک‌های اقماری می‌توانند به حل مشکل شهرنشینی در آفریقا کمک کنند؟

  برای همه، البته به جز افراد ثروتمند، زندگی در یک شهر آفریقایی می‌تواند آزاردهنده باشد. خانه‌ها اغلب در حد یک کلبه‌ی کوچک در یک محله‌ی فقیرنشین هستند و رسیدن به محل کار، به معنای ساعت‌ها ماندن در ترافیک و عبور از خیابان‌های شلوغ است که وجود کوچه‌های تاریک و چاله چوله‌های زیاد، رسیدن به خانه را هم در شب برای مردم سخت و خطرناک می‌کند.

 • چین در حال کشیدن یک دیوار آتشین به دور هوش مصنوعی است

  چین در حال کشیدن یک دیوار آتشین به دور هوش مصنوعی است

  زمانی حزب کمونیست یک اقتصاد دیجیتالی پررونق ایجاد کرد، اما آیا دولت چین اقتدار لازم برای روبه‌رو شدن با عصر هوش مصنوعی را نیز دارد؟

 • سیلیکون ولی هدست‌های به سبک Google Glass را مجددا راه‌اندازی می‌کند

  سیلیکون ولی هدست‌های به سبک Google Glass را مجددا راه‌اندازی می‌کند

  به نظر می‌رسد که شکست‌های گذشته در مورد عینک‌های هوشمند، هنوز شرکت‌ها را از ساخت عینک‌هایی که دوربین را با هوش مصنوعی ترکیب می‌کنند، منصرف نکرده است.

 • فشار مضاعف هزینه‌های زندگی در بریتانیا

  فشار مضاعف هزینه‌های زندگی در بریتانیا

  به نظر می‌رسد که بریتانیایی‌ها این روزها بیشتر از  فروشگاه‌های تخفیف‌دار خرید می‌کنند و کمتر به تفریحات خارج از خانه می‌پردازند. اما آیا ممکن است که این عادات همیشگی شوند؟

 • آیا اعداد تمام داستان را بیان می‌کنند؟

  از دست‌دادن شغل به‌خاطر هوش مصنوعی درحال افزایش است

  آیا اعداد تمام داستان را بیان می‌کنند؟

  ایلان ماسک معتقد است که هوش مصنوعی در نهایت انسان‌ها را به نقطه‌ای می‌رساند که «به هیچ شغلی نیاز نداشته باشد»، اما آیا نشانه‌هایی در حال حاضر وجود دارد که از این پیش‌بینی پشتیبانی کند؟

 • کاهش مهاجرت به انگستان، وضعیت مراقبت‌های اجتماعی را بحرانی خواهد کرد

  کاهش مهاجرت به انگستان، وضعیت مراقبت‌های اجتماعی را بحرانی خواهد کرد

  وضعیت بسیاری از کارگران مهاجر شاغل در خانه‌های سالمندان در انگلستان، تحت تاثیر قوانین جدید مهاجرتی قرار گرفته است. در حالی که بخش زیادی از کارگران و کارمندان خانه‌های سالمندان در انگلستان را مهاجران تشکیل می‌دهند، اکنون این افراد تصمیم گرفته‌اند که در پی قوانین جدید مهاجرتی به کانادا یا آمریکا مهاجرت کنند.

 • تجارت پررونق بریدن زبان نوزادان در آمریکا

  آسیب‌های این عمل جراحی لیزر بر کودکان چه می‌تواند باشد؟

  تجارت پررونق بریدن زبان نوزادان در آمریکا

  پزشکان و مشاوران شیردهی در سرتاسر آمریکا که اکنون مادران را برای شیردهی نوزادان تشویق می‌کنند، آن‌ها را برای باز کردن زبان کودکان از طریق بریدن زبان نوزادان تحت فشار قرار می‌دهند.

 • هوش مصنوعی، موفقیتی که یک‌شبه به دست نخواهد آمد

  هوش مصنوعی، موفقیتی که یک‌شبه به دست نخواهد آمد

  هنگامی که chatgpt برای اولین بار در پایان سال ۲۰۲۲ راه اندازی شد، به سرعت بر سر زبان‌ها افتاد و در عرض دو ماه، ۱۰۰ میلیون کاربر انواع سؤالات ممکن را از chatgpt پرسیدند. به مرور زمان تعداد افرادی که «هوش مصنوعی» را در گوگل جستجو می‌کردند افزایش یافت و این شیدایی، اشتیاق سرمایه‌گذاران را به توسعه‌ انواع پروژه‌های هوش مصنوعی برانگیخت. با این حال وعده‌ واقعی، استفاده از هوش مصنوعی در تجارت بوده است. چیزی که باعث می‌شود تا هوش مصنوعی با سرعت بیشتری نسبت به نوآوری‌های گذشته پذیرفته شود، اما این بدان معنا نیست که این پذیرش یک شبه اتفاق خواهد افتاد.

 • همه به دنبال کنترل آینده

  اجلاس ایمنی هوش مصنوعی برگزار شد

  همه به دنبال کنترل آینده

  اجلاس ایمنی هوش مصنوعی که دولت بریتانیا هفته قبل در پارک بلچلی میزبانی کرد احتمالاً به یک اجلاس تاریخی تبدیل خواهد شد؛ اجلاسی که در آن برای اولین‌بار قدرت‌های جهانی در مورد فناوری‌ای صحبت کردند که به احتمال زیاد، جهان را تغییر خواهد داد. قدرت‌های جهانی در این اجلاس تلاش کردند به این سؤال پاسخ دهند که چگونه می‌توان اطمینان حاصل کرد هوش مصنوعی نه به ابزاری برای سوء‌استفاده‌های کنترل نشده تبدیل شود و نه به ابزاری علیه بشریت، اما همچنان در مورد اینکه چه چیزی، چگونه و توسط چه کسی باید تحت کنترل قرار گیرد، اختلاف نظر وجود دارد.

 • اقتصاد جهانی سالانه شاهد تغییر رفتار ۶۰۰ میلیارد دلاری است

  اقتصاد جهانی سالانه شاهد تغییر رفتار ۶۰۰ میلیارد دلاری است

  پس از همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۲۰، نرخ بیکاری در کشورهای توسعه‌یافته به سرعت به پایین‌ترین حد، قبل از همه‌گیری کاهش یافت و کشورها در کوتاه‌مدت دوباره به تولید ناخالص داخلی قبل از کرونا رسیدند. با این حال، پس از گذشت دو سال از لغو قرنطینه‌ها، حداقل شاهد یک تغییر پایدار در اقتصاد هستیم: عادات مصرف‌کنندگان در سراسر جهان ثروتمند به‌طور قاطع و شاید برای همیشه تغییر کرده است. شروع عصری که به عصر مصرف‌کنندگان زاهد شهرت دارد.

 • کارگران مسن هم حق کسب درآمد دارند

  رویکرد اروپایی برای دستیابی به کار شایسته

  کارگران مسن هم حق کسب درآمد دارند

  چه زمانی قرار است دست از کار بکشیم؟ این سؤال مدت‌هاست در مؤسسات کار و اقتصادی پیشروی اروپا مطرح می‌شود. چگونه می‌توان بازار را برای مطابقت با امید به زندگی بهتر تنظیم کرد؟ میانگین سن بازنشستگی در اروپا در حال حاضر حدود ۶۵ سال است، اما انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۰ به ۶۶ یا ۶۷ و یا حتی در بعضی مناطق به ۶۸ سال افزایش یابد. این موضوع موجب بحث‌هایی شده، اما یک دوگانگی را نیز به همراه دارد. هم‌زمان با توجه به تمدید تاریخ بازنشستگی نیروی کار، افرادی هستند که در آخرین مرحله شغلی خود قرار دارند و به سادگی نمی‌توانند شغل جدید یا مهارت‌های جدید پیدا کنند.

 • شکاف دستمزد زنان و مردان در جهان

  شکاف دستمزد زنان و مردان در جهان

  داستان برابری دستمزد بین زنان و مردان در صد سال گذشته بسیار پرفراز و نشیب بوده و همیشه نشانه‌هایی از بی‌عدالتی در حقوق زنان را در خود داشته است. این روزها کتاب جدیدی به نویسندگی خانم کلودیا گلدین در دانشگاه هاروارد به چاپ رسیده که در آن مطالعه‌ جامعی درباره‌ انتخاب‌های زنان آمریکایی و زمینه‌های این انتخاب‌ها انجام شده است. این کتاب سفر طولانی زنان به سوی برابری را مورد کنکاش قرار داده و تلاش کرده تا مشکلات زنان در پیدا کردن شغل و دستمزد را بررسی کند.

 • تکمیل زنجیره تأمین با برون‌سپاری ساخت قطعات

  شرکت‌های کوچک‌تر می‌توانند تولید را ارزان‌تر کنند

  تکمیل زنجیره تأمین با برون‌سپاری ساخت قطعات

  از آنجایی که بسیاری شرکت‌ها در حال انتقال عملیات تولید به کشورهای خود یعنی کشورهای توسعه‌یافته هستند، نیاز دارند که در بخش اتوماسیون و تولید خودکار سرمایه‌گذاری بیشتری انجام دهند. این امر در اکثر موارد برای شرکت‌های متوسط و کوچک امکان‌پذیر نیست، چراکه هزینه‌ زیادی را به این شرکت‌ها وارد می‌کند. (Production-as-a-Service) نام مدلی از همکاری است که در آن شرکت‌ها می‌توانند با اپراتورهای کارخانه برای ارائه‌ خدمات تولید بر اساس نیازشان قرارداد ببندند و هزینه‌ کمتری پرداخت کنند، چون این اپراتورها هزینه‌های سرمایه‌گذاری ثابت ماشین‌آلات را بین مشتریان متعدد تقسیم می‌کنند.

 • ثروت بیشتر برای پلتفرم‌های کار آنلاین

  به لطف افزایش فقر در مناطق کمتر توسعه‌یافته دنیا انجام می‌شود

  ثروت بیشتر برای پلتفرم‌های کار آنلاین

  فناوری‌های نو به تدریج در زندگی روزمره ما نفوذ می‌کنند و بالطبع فرصت‌های شغلی جدید را نیز در بخش‌های مختلف ایجاد خواهند کرد. در عین حال جریان دائم فناوری تله‌های جدید و وضعیت‌های نویی را به وجود می‌آورد که شرایط نامطمئن آسیب‌پذیرترین کارگران را تداوم می‌بخشد. این شرایط نامطمئن همان وضعیتی است که به «بی‌ثبات‌کاری» معروف است. مطالعه اخیر مؤسسه «اتحادیه کارگری اروپا»، با عنوان «دستکاری مشاغل آنلاین با شغل‌های آفلاین»، نشان می‌دهد کارگرانی که در بازارهای کار محلی کمتر مطلوب اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند، چگونه پلتفرم دیجیتال و کار آنلاین را با مشاغل بی‌ثبات در دنیای واقعی (آفلاین) ترکیب می‌کنند.

 • ترس کارمندان از آینده

  هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۴ بر مشاغل تأثیر خواهد گذاشت

  ترس کارمندان از آینده

  یک نظرسنجی جدید نگرش کارکنان اروپایی را نسبت به هوش مصنوعی مورد ارزیابی قرار داده است. بر اساس این نظرسنجی تقریباً نیمی از این کارکنان انتظار دارند که در سال آینده، هوش مصنوعی تأثیر عمده‌ای بر زندگی کاری آن‌ها بگذارد.

 • فروش شهروندی، پدیده قرن ۲۱

  یک صنعت جدید، درآمد دولت‌ها را تشکیل می‌دهد

  فروش شهروندی، پدیده قرن ۲۱

  اگر توانایی پرداخت هزینه‌اش را دارید، تعداد روبه‌رشدی از کشورها وجود دارند که مایل به فروش شهروندی خود و امتیازاتی هستند که به شما شهروندی خواهد داد. تجارت پرسود «گذرنامه‌های طلایی» جنبه تاریک جهانی‌سازی سرمایه‌داری و ارزش‌گذاری نابرابر آن برای جان انسان‌ها را آشکار می‌کند. این پدیده در کجا در حال رخ دادن است و چه تمایزی را میان کشورها برقرار می‌کند؟ کدام افراد از طریق سرمایه‌گذاری کالای جدید شهروندی را می‌خرند و چطور شهروندی تمایز و اختلاف جهانی را نشان می‌دهد؟ متولی این بازار چه بخشی است و تا چه میزان امنیت سرمایه‌گذاری برای آن قابل تصور است؟ این پرسش‌ها از جمله مواردی است که در این متن به دنبال پاسخ به آن هستیم.