تیتر سه سرویس

 • در پی اعتصاب کارگران جمع‌آوری زباله بوی تعفن پاریس را دربر گرفت

  در پی اعتصاب کارگران جمع‌آوری زباله بوی تعفن پاریس را دربر گرفت

  کارگران جمع‌آوری زباله در اعتراض به طرح افزایش سن بازنشستگی دولت امانوئل ماکرون دست به اعتصاب زده‌اند. این اعتصابات از ۱۲ روز پیش آغاز شده و منجر به آسیب شدید به مناطق مختلف شهر پاریس شده است. درگیری‌ها میان اتحادیه‌های کارگری و دولت بر سر افزایش سن بازنشستگی در فرانسه ادامه‌ دارد و هیچ‌کدام از طرفین حاضر به سازش با طرف مقابل نیستند. اتحادیه‌ها معتقدند که ماکرون حاضر به گرفتن مالیات از ثروتمندان نیست و بار سیستم را بر کارگران یقه‌آبی تحمیل کرده است.

 • جاری شدن سیل در دو شهر زلزله زده ترکیه ۱۴ کشته بر جای گذاشت

  جاری شدن سیل در دو شهر زلزله زده ترکیه ۱۴ کشته بر جای گذاشت

  با بارش تقریبا یک سوم از بارندگی دو سال اخیر در استان‌های آدیامان و سانلیورفا در کمتر از ۲ روز، سیل مناطقی از ترکیه را درنوردید. در این مناطق که پیشتر توسط زلزله ویران شده بودند، ۱۴ نفر جان خود را از دست دادند و تعدادی نیز مفقود شدند. همچنین یک بیمارستان به زیر آب رفت و ۲۰۰ بیمار به جای دیگری منتقل شدند.

 • معلمان بریتانیایی هم به موج اعتصاب‌های خدمات عمومی پیوستند

  تعطیلی مدارس همزمان با رونمایی دولت از بودجه

  معلمان بریتانیایی هم به موج اعتصاب‌های خدمات عمومی پیوستند

  اعتصاب دو روزه معلمان در انگلیس همزمان با اعتصاب پزشکان و کارکنان حمل‌ونقل رخ داد. این اعتصابات از روزی آغاز شد که دولت بودجه جدید خود را اعلام کرد. صدها مدرسه در روز چهارشنبه به طور کامل یا جزئی تعطیل شدند. اتحادیه‌ها حضور ۴۰ هزار معلم در این اعتصاب را برآورد کرده‌اند. معلمان دلیل اعتصاب را نه تنها حقوق و وضعیت کاری خود بلکه وضعیت نامناسب آموزش، امکانات، ساختمان مدارس و بودجه عمومی مربوط به آموزش اعلام کرده‌اند.

 • سومین ورشکستگی بزرگ بانکی در تاریخ ایالات متحده

  خروج بیش از 10 میلیارد دلار سپرده در یک روز

  سومین ورشکستگی بزرگ بانکی در تاریخ ایالات متحده

  پس از ورشکستگی بانک «سیلیکون ولی» در هفته گذشته، «بانک سیگنیچر» نیز به علت محافظت از سپرده‌گذاران و ثبات سیستم مالی ایالات متحده بسته شد. اقتصاددانان معتقدند شباهت‌هایی میان بحران فعلی و بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ در آمریکا وجود دارد. از جمله این شباهت‌ها می‌توان به هجوم سریع سپرده‌گذارانی که مشتاق برداشت پول خود از بانک هستند اشاره کرد. مسئله‌ای که در فرآیندی دومینویی منجر به عدم انتقال اعتبارات بین بانکی و کل سیستم مالی اعتباری خواهد شد. این وضعیت تبعات زیادی برای سیستم مالی، دارایی‌های رمزنگاری، شرکت‌های فناوری و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خواهد داشت.

 • تنها ۵ درصد از کشورها سیاست‌های محافظتی در برابر نمک را اعمال می‌کنند

  گزارش سازمان بهداشت جهانی از مصرف سدیم

  تنها ۵ درصد از کشورها سیاست‌های محافظتی در برابر نمک را اعمال می‌کنند

  سازمان بهداشت جهانی در گزارش جدید خود دستیابی کشورها به سیاست‌های کنترلی مصرف نمک را موفق ارزیابی نمی‌کند و تنها ۵٪ از کشورهای عضو را دارای سیاست‌های محافظتی در این زمینه ارزیابی کرده است. این سازمان به کشورهای عضو توصیه می‌کند تا سیاست‌های اجباری کاهش مصرف سدیم را دنبال کنند. منبع اصلی سدیم، نمک خوراکی است، اما در چاشنی‌های دیگر مانند گلوتامات نیز وجود دارد. بر اساس گزارش‌ها در ۳۰ سال اخیر بیش از ۱۰۰ میلیون مرگ بر اثر مصرف نمک در ارتباط با بیماری‌های قلبی و عروقی رخ داده است.

 • دو سوم مردم افغانستان با خطر گرسنگی شدید روبرو هستند

  دو سوم مردم افغانستان با خطر گرسنگی شدید روبرو هستند

  کشور افغانستان پس از چهار دهه جنگ، بلایای طبیعی و همه‌گیری ویروس کرونا اکنون با محدودیت‌های جدید وضع شده ناشی از تغییرات سیاسی، با بحران بی‌سابقه کمبود موادغذایی روبرو شده است. اقتصاد افغانستان که به کمک‌های خارجی وابسته است، پس از سرنگونی دولت تحت حمایت غرب توسط طالبان در ماه گذشته، دچار شوک شدیدی شد. در چنین وضعیتی ۹۰ درصد مردم افغانستان با مصرف ناکافی مواد غذایی دست و پنجه نرم می‌کنند و بسیاری از کودکان دچار سوءتغذیه حاد شده‌اند.

 • سال مالی بد برای بیمه‌ها در ایالات متحده آمریکا

  برآورد AM BEST از ۲۰۲۲

  سال مالی بد برای بیمه‌ها در ایالات متحده آمریکا

  به گزارش یکی از بزرگترین آژانس‌های رتبه‌بندی اعتبارات در آمریکا، سال ۲۰۲۲ برای بیمه‌گران بخش «خسارات شخصی» بدترین سال مالی دهه اخیر بوده است. در این میان خسارت فجایع طبیعی با ۹۰ میلیارد دلار از بزرگترین دلایل افزایش بازپرداخت خسارت به بیمه‌شوندگان شخصی در آمریکا محسوب می‌شود.

 • مصائب زندگی با چالش‌های شغلی و مالی

  مصائب زندگی با چالش‌های شغلی و مالی

  مددکاری اجتماعی در انگلیس با مشکلات جدیدی روبه‌رو شده است. این بخش از خدمات اجتماعی به‌علت بحران‌های متعدد در چند سال اخیر، دچار ریزش نیروی کار و عدم‌کارایی ساختاری شده است. بخش بزرگی از مددکاران اجتماعی با حجم بالای کاری و فشار روانی ناشی از آن روبه‌رو هستند که توان انجام وظایف به‌صورت صحیح را از آنان گرفته است. در این میان، تعداد زیادی از مددکاران تلاش می‌کنند تا از خط‌مقدم خدمات اجتماعی فاصله بگیرند. به این ترتیب راه‌حل‌های خشن و سریع‌تری جایگزین مداخلات نرم و زودهنگام می‌شود که این مسئله، ریشه در علت اصلی عدم‌کارایی سیستم خدمات اجتماعی دارد. علت اصلی عدم‌کارایی سیستم، وضعیت اقتصادی و تخصیص ندادن بودجه متناسب با حجم کاری مددکاران است. در این شماره به بررسی بیشتر زوایای مختلف این نقص خدمات اجتماعی در انگلیس می‌پردازیم.

 • آزمایش انعطاف‌پذیری بانک‌ها نسبت به حملات سایبری در اروپا

  آزمایش انعطاف‌پذیری بانک‌ها نسبت به حملات سایبری در اروپا

  بانک مرکزی اروپا قصد دارد تا آزمایشی را درباره میزان انعطاف‌پذیری بانک‌های اروپایی نسبت به حملات سایبری و قطع دسترسی آنها به خدمات دهندگان خارجی راه‌اندازی کند.بانک مرکزی اروپا مدت‌هاست به بانک‌ها هشدار می‌دهد که نسبت به حملات سایبری بخصوص پس از تصویب یک سری تحریم‌های طولانی مدت علیه مسکو توسط اتحادیه اروپا، هوشیار باشند.

 • چالش در سیستم تأمین‌اجتماعی آمریکا

  چگونه وعده‌های داده شده محقق نمی‌شوند

  چالش در سیستم تأمین‌اجتماعی آمریکا

  این روزها ایالات متحده با چالش مهمی ‌در سیستم تأمین‌اجتماعی خود روبه‌رو شده؛ مسئله‌ای که کم‌وبیش در بیشتر کشورهای پیشرفته دیده می‌شود و ریشه در مسائل جمعیتی دارد. اکنون تعداد بازنشستگان و هزینه‌های درمانی آنها بسیار بیش از عایدی صندوق‌های تأمین‌اجتماعی و برنامه‌های سلامت است. بنابراین باری بر دوش سیستم بازپرداخت و سلامت افزوده شده که برخلاف وعده‌های داده شده توان پرداخت آن را ندارد. در این شماره برای بررسی بیشتر مسئله به ابعاد این موضوع می‌پردازیم.

 • تکه‌های شکسته زندگی کنار هم قرار می‌گیرند

  گزارش یونیسف از حمایت کودکان زلزله‌زده در سوریه و ترکیه

  تکه‌های شکسته زندگی کنار هم قرار می‌گیرند

  تقریبا یک ماه پس از وقوع زمین‌لرزه در ترکیه و سوریه، کودکان زیادی در وضعیت‌ آسیب‌پذیر پس از این فاجعه زندگی می‌کنند. یونیسف با تمام توان در حال کمک رسانی به مناطق زلزله‌زده در این دو کشور است. با این حال بیش از ۸۵۰ هزار کودک هنوز آواره‌اند و خانواده‌های زیادی نیازمند کمک‌های روانی و اجتماعی برای بازگشت به وضعیت عادی زندگی خود هستند. حمایت روانی و اجتماعی برای کودکان، بازگرداندن آنها به یادگیری در اسرع وقت و ایجاد ثبات در میان هرج و مرج از جمله کمک‌های حیاتی برای این کودکان است.

 • اتحادیه‌ها متعهد شدند که فرانسه را به بن‌بست بکشانند

  ششمین دور اعتصاب‌ها در فرانسه

  اتحادیه‌ها متعهد شدند که فرانسه را به بن‌بست بکشانند

  اعتصابات سراسری در فرانسه ۷ مارس برای بار ششم ادامه داشت. آموزش و عبور و مرور در فرانسه تقریبا بصورت کامل متوقف شد و اتحادیه‌ها قول تعطیلی کامل فرانسه را در روزهای آینده داده‌اند. درگیری‌ها بر سر عدم توافق معترضان با طرح رئیس‌جمهور برای افزایش سن بازنشستگی است.

 • آسیای جنوبی و جنوب صحرای آفریقا کانون بحران تغذیه‌ای زنان

  افزایش ۲۵درصدی سوء‌تغذیه در مادران

  آسیای جنوبی و جنوب صحرای آفریقا کانون بحران تغذیه‌ای زنان

  با توجه به اینکه نیمی از رشد کوتاه قدی در کودکان زیر ۲ سال در دوران بارداری و قبل از شش ماهگی ایجاد می‌شود، گزارش جدید یونیسف نیاز به سرمایه‌گذاری در برنامه‌های تغذیه ضروری برای دختران و زنان جوان را پیشنهاد می‌دهد. بحران جهانی تغذیه با تشدید جنگ و عدم ثبات در مناطق مختلف جهان وضعیت را نسبت به گذشته بدتر کرده است. مناطق آسیای جنوبی و جنوب صحرای آفریقا کانون بحران تغذیه در میان دختران و زنان جوان هستند.

 • نقش حیاتی کارگران خانگی در عین دسترسی‌نداشتن به کار شایسته

  تاکید ILO بر تغییر سیاست‌های سرمایه‌گذاری در کار خانگی

  نقش حیاتی کارگران خانگی در عین دسترسی‌نداشتن به کار شایسته

  هدف سمپوزیوم ایبرو-آمریکایی در کارتاخنای کلمبیا شناسایی چالش‌ها و فرصت‌هایی برای سیاست‌گذاران است. مدیر کل ILO در جلسه افتتاحیه مجازی روز سه‌شنبه به وزرای کار آمریکای لاتین و اسپانیا پیوست. در حالی که پیشرفت غیرقابل انکاری در رابطه با کار خانگی حاصل شده است، هنوز کارهای زیادی باقی مانده تا اطمینان حاصل شود که همه کارگران خانگی به کار شایسته دسترسی دارند.

 • فصل تازه‌ در عدالت اجتماعی در اکوادور

  برای اولین بار یک شرکت خارجی در آمریکای لاتین به برده‌داری مدرن محکوم شد

  فصل تازه‌ در عدالت اجتماعی در اکوادور

  به تازگی یک شرکت ژاپنی با سابقه ۶۰ ساله کشاورزی و سرمایه‌گذاری در اکوادور در یکی از دادگاه‌های این کشور به «برده‌داری مدرن» متهم شده است. این یک اتفاق تاریخی و شروع یک دوره جدید محسوب می‌شود. شاکیان پرونده که مطلقا فاقد هرگونه برخورداری از حقوق اولیه کار بودند و عموما در شرایط آسیب‌پذیر زندگی می‌کردند، با ناباوری و اشتیاق فراوان خواهان ادامه این مبارزه علیه بی‌عدالتی و نقض سیستماتیک حقوق انسانی خود هستند. آنها امیدوارند که در ادامه مبارزه خود علیه این شرکت و با وجود شواهد و مدارک بسیار، پیروز شوند.