تیتر سه سرویس

 • ذرات معلق در ریه‌های زمین

  تنها ۵ درصد از کشورها استاندارد هوای پاک سازمان جهانی بهداشت را رعایت می‌کنند

  ذرات معلق در ریه‌های زمین

  بنگلادش، پاکستان و هند بیش از ۱۰ برابر از حداکثر غلظت سالانه ۲.۵ میکرون قطر که توسط سازمان بهداشت جهانی تعیین شده است فراتر رفته‌اند. این ذرات معلق که به (PM۲.۵) معروف هستند نوعی از ذرات معلق‌اند که هر ساله با حدود یک میلیون مرگ زودرس در سراسر جهان مرتبط است. این مطالعه همچنین پایتخت‌ها را بر اساس کیفیت هوای ضعیف رتبه‌بندی می‌کند که بر این اساس «دهلی نو» در هند «داکا» در بنگلادش و «اواگادوگو» پایتخت بورکینافاسو از آلوده‌ترین پایتخت‌ها مطابق استاندارد جدید سازمان بهداشت جهانی محسوب می‌شوند. ذرات معلق PM ۲.۵ از منابع بسیار متنوعی منشأ می‌گیرد و از جمله رایج‌ترین اجزای آن می‌توان به سولفات‌ها، کربن سیاه، نیترات‌ها و آمونیوم اشاره کرد. البته در میان منابع مرتبط با انسان، موتورهای احتراقی، فرآیندهای صنعتی، تولید برق، سوزاندن چوب، فعالیت‌های کشاورزی و ساخت و ساز از عوامل برجسته تولید این ذرات هستند.

 • حیات روستایی در خطر بالا آمدن آب دریاها

  چگونه تغییرات آب و هوایی زندگی ساحلی هند را نابود می‌کند؟

  حیات روستایی در خطر بالا آمدن آب دریاها

  با تغییرات گسترده آب و هوایی در جهان، امروزه شاهد از میان رفتن اشکال قبلی طبیعت و نابود شدن زندگی روستایی مرتبط با آن هستیم. بالا آمدن سطح آب دریاها در کنار طوفان‌های سخت، نظم شناخته شده طبیعت را برهم زده است و در یکی از طوفان خیزترین مناطق جهان، یعنی شبه جزیره هند موجب از بین رفتن زندگی کشاورزی سنتی و روستایی شده است. آب مناطق ساحلی دیگر برای کشاورزی و شرب مناسب نیست و حیات روستاهای ساحلی متاثر از تغییرات آب و هوایی شدید در حال نابود شدن است.

 • ثروتمندترین نسل تاریخ

  گزارشی درباره انتقال ثروت بین نسلی

  ثروتمندترین نسل تاریخ

  بر اساس یک گزارش جدید، انتقال عظیم ثروت احتمالاً نسل «هزاره‌ها» را به «ثروتمندترین نسل تاریخ» تبدیل خواهد کرد. گزارش ثروت سالانه که هفته آینده در قالب دقیق و علمی منتشر خواهد شد، آخرین روندها در املاک و اقتصاد را در سراسر جهان بررسی می‌کند. این انتقال ثروت در میان «تغییرات شدید» در نحوه استفاده از دارایی‌ها و املاک انجام می‌شود که نسبت به تغییرات اقلیمی حساس است.

 • بررسی دیپلماسی مهارت در سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای

  بررسی دیپلماسی مهارت در سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای

  تعاملات بین‌المللی نقش مهمی در افزایش استانداردهای مهارت در بخش‌های مختلف دارد؛ در همین راستا سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای به عنوان متولی اصلی ارتقای مهارت‌های شغلی و تخصصی در کشور، تعاملاتی را در راستای ارائه خدمات آموزشی و مهارت‌افزایی با کشورهای منطقه در دستور کار قرار داده است.

 • استفاده از هوش مصنوعی در تولید قهوه

  استفاده از هوش مصنوعی در تولید قهوه

  فنلاند مصرف کننده شماره یک قهوه در جهان، برای انرژی بخشیدن به صنعت قهوه خود از هوش مصنوعی و دانه‌های آزمایشگاهی استفاده می‌کند. قهوه در فنلاند بازار بسیار خوبی دارد و این کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی خود دارای نوعی فرهنگ قهوه قدیمی است. جمعیت این کشور ۵.۶ میلیون نفر است‌ که بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی قهوه، این جمعیت معادل ۱۲ کیلوگرم یا حدود ۱۵۶۰ فنجان قهوه سرانه در سال آسیاب می‌کنند؛ به همین دلیل شرکت‌های فنلاندی در پی استفاده از هوش مصنوعی برای رونق مجدد به بازار قهوه هستند.

 • افزایش افراد مسن در نیروی کار کشورهای گروه ۷

  افزایش افراد مسن در نیروی کار کشورهای گروه ۷

  بر اساس گزارش‌های اخیر یک موسسه پژوهشی که به بررسی تغییرات نیروی کار در جهان می‌پردازد، پیش‌بینی می‌شودکه در کشورهای گروه هفت، تا سال ۲۰۳۱، کارگران مسن‌تر و با تجربه‌تر بیش از یک چهارم نیروی کار را تشکیل خواهند داد. این یک تغییر بزرگ است که منحصر به بازار کشورهای توسعه‌یافته نیست؛ برای مثال، طبق این مطالعه، جمعیت سالمند چین (۶۵ سال به بالا)، تا سال ۲۰۵۰ دو برابر خواهد شد.

 • مواجهه اروپا با نیروی کار سالخورده

  مواجهه اروپا با نیروی کار سالخورده

  جمعیت‌شناسی یکی از محرک‌های بزرگ تغییرات ساختاری در اروپاست. اساساً «جمعیت» هم چالش و هم فرصتی است که در سال‌های آینده همچنان در دستور کار اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند. بهبود شرایط کاری کارگران مسن‌تر تنها یک گام برای تضمین آینده‌ای منصفانه‌تر، کارآمدتر و عادلانه‌تر است. نمونه و مورد اروپا تنها مواجهه با یک وضعیت است که دیر یا زود برای مابقی کشورهای جهان نیز رخ خواهد داد. بنابراین توجه به تجربه اروپایی ما را با اثرات سیاست‌های جمعیتی، توجه به ظرافت‌های محلی و محدودیت‌ها یا امکانات بازار کار آن آشنا می‌سازد. در ادامه به بررسی تجربه اروپا در مواجهه با سالخوردگی جمعیت، سیاست‌ها، فرصت‌ها و تغییرات ضروری و لازم در این زمینه می‌پردازیم.

 • تاثیر شدید هوش مصنوعی در ورزش

  چگونه هوش مصنوعی در باشگاه‌ها و دارایی‌های ورزشی تاثیر می‌گذارد

  تاثیر شدید هوش مصنوعی در ورزش

  هوش مصنوعی در حال ایجاد تغییری اساسی در نحوه انجام ورزش‌هایی مانند راگبی، فوتبال و کریکت استد. تغییری که می‌تواند پول زیادی برای باشگاه‌های ورزشی به همراه داشته باشد. به نظر می‌رسد که تغییر به سمت استفاده از هوش مصنوعی به خوبی در حال انجام است و با ظهور نمونه‌های بیشتری از تیم‌های تثبیت‌شده که ابزارهای فناوری جدید را به کار می‌اندازند، سایرین نیز شروع به استفاده از قابلیت‌های مشابه خواهند کرد.

 • مهاجرت فشار را از بازار کار و اقتصاد ایالات متحده کم می‌کند

  مهاجرت فشار را از بازار کار و اقتصاد ایالات متحده کم می‌کند

  طبق داده‌های اداره آمار کار ایالات متحده، کارگران خارجی ۱۸.۶ درصد از نیروی کار غیرنظامی را در سال ۲۰۲۳ تشکیل می‌دادند که این رقم در سال ۲۰۰۶ برابر با ۱۵.۳ درصد بود. اقتصاددانان می‌گویند در حالی که مهاجرت چالش‌هایی را ایجاد می کند، اما یک سود خالص برای اقتصاد ایالات متحده است. بدون نیروی کار خارج از کشور، تعداد نیروی کار ایالات متحده به دلیل کاهش نرخ تولد و پیری نیروی کار کاهش می‌یابد و تامین مالی برنامه‌هایی مانند تامین اجتماعی را دشوارتر می‌کند.

 • تبعات سیاست‌گذاری بازار کار زنان در ژاپن

  تبعات سیاست‌گذاری بازار کار زنان در ژاپن

  اقتصاددانان غالباً سعی می‌کنند حدس بزنند که به چه میزان نیروی کار یک کشور می‌تواند گسترش یابد و فرض می‌کنند که محدودیت‌هایی برای افزایش این میزان وجود دارد، زیرا احتمالاً بعضی از افراد برای انجام کارهای خانه، به دنبال شغل نمی‌گردند. اما این تصورات تاریخی در طی یک دهه گذشته به عنوان راهنمایی ضعیف در ژاپن عمل کرده است؛ زیرا معیارهای اجتماعی، نرخ ازدواج و نرخ باروری تغییر کرده است. بنابراین درس ارائه شده توسط تجربه ژاپنی ساده است: زنان ممکن است یک نیروی کار بالقوه بزرگتر از آنچه اقتصاددانان به طور معمول تصور می‌کنند باشند. مشارکت بهبودیافته نیروی کار ژاپن برای زنان یادآور این است که نباید محدودیت‌های بازار کار را واضح و محدود فرض کرد.

 • آیا سیری، الکسا و گوگل به مکالمات ما گوش می‌دهند؟

  هوش مصنوعی خانگی و مسئله حریم شخصی

  آیا سیری، الکسا و گوگل به مکالمات ما گوش می‌دهند؟

  اخیرا ویدیویی همه‌گیر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که چگونه بلندگوی آمازون قطعات صوتی را ضبط می‌کند که شامل کلمه فعال‌سازی نمی‌شود. اما سوال این است که چنین دستگاه‌هایی چقدر می‌توانند بر مکالمات ما نظارت و آنها را ضبط کنند؟

 • حمایت صاحبان مشاغل کوچک از افزایش دستمزد در آمریکا

  حمایت صاحبان مشاغل کوچک از افزایش دستمزد در آمریکا

  نظرسنجی سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ از کسب و کارهای کوچک در ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که اکثریت (۶۱ درصد) صاحبان مشاغل کوچک از افزایش حداقل دستمزد در ایالت خود حمایت می‌کنند. اما به‌رغم آنچه نظرسنجی نشان داد و همچنین به‌رغم این حمایت گسترده، نیمی از صاحبان مشاغل کوچک در آمریکا (۵۰ درصد) معتقدند که افزایش دستمزد می‌تواند وضعیت حیاتی تامین کارگر را برای کسب و کارشان دشوار کند.

 • صادرات مصری‌ها برای کسب ارز خارجی

  سیاست‌های دولت مصر برای مواجهه با تورم و افت ارزش پول ملی

  صادرات مصری‌ها برای کسب ارز خارجی

  از اوایل سال ۲۰۲۲، مصر در یک بحران اقتصادی خردکننده و بی‌سابقه فرو رفته است. این کشور با کمبود خطرناک ارز خارجی مواجه است که برای واردات محصولات ضروری مانند گندم حیاتی است. اخیرا نخست وزیر مصر تأیید کرد که طرح صادرات مصری‌ها به خارج از کشور، اولویت دولت او است؛ راه‌حل دولت مصر برای حل بحران، به کار انداختن مهاجران مصری و دلارهای ناشی از کار آنهاست. از سال ۲۰۱۶، این مهاجران به تامین‌کنندگان اصلی ارز کشور تبدیل شده‌اند.

 • درآمد کمتر مادران بریتانیایی نسبت به پدران در سال قبل

  درآمد کمتر مادران بریتانیایی نسبت به پدران در سال قبل

  به نظر می‌رسد که «جریمه مادر بودن» و دریافت حقوق کمتر مادران در مقایسه با پدران، در کشورهای مختلف در حال افزایش است و شکاف دستمزد بین زنان و مردان حتی در بریتانیا از سال ۲۰۲۰ بیش از ۹۳درصد افزایش نشان می‌دهد.

 • مقررات سختگیرانه اتحادیه اروپا برای هوش مصنوعی

  مقررات سختگیرانه اتحادیه اروپا برای هوش مصنوعی

  پارلمان اتحادیه اروپا برای قوانین سختگیرانه‌تر حاکم بر هوش مصنوعی(AI) در اتحادیه اروپا چراغ سبز نشان داد و اکثریت نمایندگان در استراسبورگ به اولین قانون در این زمینه رأی دادند.