تیتر سه سرویس

 • معمای کووید طولانی مدت

  وحشت از علائم ماندگار کرونا دانشمندان را به تکاپو انداخته است

  معمای کووید طولانی مدت

  آیا کرونا یک بیماری گذار است که به پایان خود نزدیک می‌شود یا ابعاد تازه‌ای از این بیماری همه‌گیر در حال بروز و ظهور است؟ به نظر می‌رسد ابعاد زیادی از این بیماری هنوز برای ما و سیستم‌های بهداشتی ناشناخته باقی مانده است. اکنون دانشمندان و پژوهشگران سلامت به شدت نسبت به کرونای طولانی مدت ابراز نگرانی می‌کنند. «کووید طولانی» به نوعی مزمن از این بیماری گفته می‌شود که در آن علائم بیماری به مدت سه ماه پس از ابتلای اولیه همچنان در بدن فرد مبتلا قابل مشاهده باشد. این نوع کووید احتمال دچار شدن به سکته مغزی، قلبی و حتی دیابت را افزایش می‌دهد. خوشبختانه نوع جدید بیماری کووید (او میکرون) نسبت به گونه اولیه بیماری جنبه‌های کمتری از «کووید طولانی» را موجب می‌گردد؛ با این حال دانشمندان هنوز در حال بررسی راه‌های احتمالی کنترل نوع مزمن و طولانی این بیماری هستند که برای سیستم‌های درمان ناشناخته و پر هزینه است.

 • هوش مصنوعی چه امکاناتی را در اختیار کشورهای در حال توسعه خواهد گذاشت؟

  نویدهای هوش مصنوعی برای جهان آینده

  هوش مصنوعی چه امکاناتی را در اختیار کشورهای در حال توسعه خواهد گذاشت؟

  فناوری‌های جدید هم امید رفاه بیشتر و هم ترس بی رحمانه از دست دادن را به همراه دارند. بسیاری از فناوری‌ها نوین، مانند دوره‌های آموزشی آنلاین، بیش از رشد اقتصادی در جهان نوظهور باعث ایجاد تبلیغات شده‌اند. به نظر می‌رسد که برندگان فناوری جدیدی مانند هوش مصنوعی، تاکنون فقط تعدادی از شرکت‌های غربی و همچنین استارت‌آپ‌ها در سانفرانسیسکو و «هفت شرکت بزرگ فناوری» آمریکا که شامل مایکروسافت نیز می‌شوند باشند. این شرکت‌ها از زمان راه اندازی Chatgpt در سال ۲۰۱۸، ۴.۶ تریلیون دلار به ارزش بازار خود اضافه کرده‌اند.

 • چرا آخرین بخش مبارزه با تورم ممکن است سخت‌ترین آن باشد؟

  دستمزد همچنان به سرعت رشد می‌کنند

  چرا آخرین بخش مبارزه با تورم ممکن است سخت‌ترین آن باشد؟

  قیمت‌ کالاها در کشورهای پیشرفته سال به سال ۵.۴ درصد افزایش می‌یابد که البته از اوج خودش که ۱۰.۷ درصد در اکتبر ۲۰۲۲ بوده، کاهش چشم‌گیری داشته است. این کاهش ۵۰درصدی در این یک سال البته که چشم‌گیر است اما هدف کشورها آن است که تا حدود دو درصد این رقم را کاهش دهند. دقیقا سخت‌ترین بخش کاهش تورم، چرا که بازارهای کار در این زمینه و برای کاهش تورم با یکدیگر همکاری لازم را انجام نمی‌دهند.

 • جاسوسی راهش نیست

  خطرات استفاده از اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی برای کنترل مصرف آنلاین کودکان

  جاسوسی راهش نیست

  ترس مادران و پدران از تاثیری که تلفن‌ها بر کودکان زیر سن قانونی می‌گذارد باعث شده تا استفاده از برنامه‌های کنترل والدین در سراسر جهان زیاد شود. با این حال کارشناسان در مورد خطرات چنین برنامه‌هایی هشدار می‌دهند و معتقدند که «جاسوسی راهش نیست». به غیر از کنترل از طریق اپلیکیشن‌ها که اکثرا از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، بهترین راه‌حل ایجاد تعامل و ساخت الگویی برای کودکان و نوجوانان در رابطه با استفاده از گوشی هوشمند است.

 • افزایش استفاده از گوشی هوشمند در میان کودکان و شیوه‌های کنترل آن

  افزایش استفاده از گوشی هوشمند در میان کودکان و شیوه‌های کنترل آن

  بر اساس داده‌های تنظیم‌کننده ارتباطات بریتانیا «آفکام» (Ofcom)، ۹۱ درصد از کودکان در بریتانیا تا سن ۱۱ سالگی صاحب یک گوشی هوشمند می‌شوند. این درحالی است که مطالعه در ۱۹ کشور اروپایی دیگر نشان می‌دهد که ۸۰ درصد از کودکان ۹ تا ۱۶ ساله به‌صورت روزانه از یک گوشی هوشمند برای آنلاین شدن استفاده می‌کنند. در همین حال، داده‌های یک نظرسنجی اخیر نشان می‌دهد که ۴۲ درصد از کودکان آمریکایی تا سن ۱۰ سالگی و ۹۱ درصد آنها در ۱۴ سالگی صاحب گوشی هوشمند می‌شوند. داشتن گوشی هوشمند چگونه بر زندگی افراد و به خصوص کودکان و نوجوانان تاثیر می‌گذارد و چگونه می‌توان استفاده از آنها را تحت کنترل درآورد؟ در این گزارش نگاهی به تجربه‌های مختلف از تاثیر صفحه‌نمایش بر زندگی کودکان و نوجوانان و چگونگی کنترل این تاثیرات توسط والدین می‌اندازیم.

 • نفع یک تریلیون دلاری از سلامت زنان

  اقتصاد جهان با کاهش شکاف سلامت جنسیتی بهبود می‌یابد

  نفع یک تریلیون دلاری از سلامت زنان

  در یک دهه گذشته، شاهد جلب توجه جهانی بیشتر به شکاف میان زنان و مردان در مراقبت‌های بهداشتی بوده‌ایم. در حالی که افزایش آگاهی در مورد سلامت زنان دلگرم‌کننده به نظر می‌رسد، اما مشهود است که در این تلاش‌ها برای گسترش دسترسی به سلامت زنان، همه رویکردها به یک اندازه مناسب نیستند. شکاف چه در کشورهای پردرآمد و چه در کشورهای کم‌درآمد همچنان پابرجاست. گزارش جدید مجمع جهانی اقتصاد درباره وضعیت شکاف سلامت زنان و مردان نشان می‌دهد که کاهش شکاف بهداشتی، سلامت زنان را بهبود می‌بخشد و آن‌ها را قادر می‌سازد تا فعال‌تر در نیروی کار شرکت کنند. این کاهش می‌تواند منجر به افزایش 1.7درصدی در تولید ناخالص داخلی سرانه کشورها شود. بر اساس این گزارش، زنان همچنان بیشتر با موانع مراقبت مواجه هستند و تأخیرهای تشخیصی و یا درمان غیربهینه را تجربه می‌کنند.

 • وحشت غرب از هجوم خودروهای چینی

  وحشت غرب از هجوم خودروهای چینی

  آیا چین در آستانه ایجاد موج دیگری از صنعتی‌زدایی در جهان ثروتمند است؟ با ادغام چین در سیستم تجارت جهانی و شروع به ارسال کالاهای ارزان به خارج از کشور، حدود یک میلیون کارگر آمریکایی به دلیل رقابت با چین در سال‌های ۲۰۱۱-۱۹۹۷ شغل خود را از دست دادند. از آن زمان، این «شوک چین»، مقصر همه‌چیز از افزایش مرگ‌ومیر در میان طبقه کارگر آمریکایی تا انتخاب دونالد ترامپ بوده است. اکنون نیز صنعت خودروسازی چین رشد شگفت‌انگیزی دارد. این اتفاق جدید، ترس از شوک ویرانگر دیگری را در میان غربی‌ها ایجاد کرده است. در واقع اکنون این سؤال مطرح شده که باید از موفقیت‌های چین در صنعت خودروسازی تجلیل کرد یا ترسید؟

 • آیا دانشمندان می‌توانند قهوه‌ صبحگاهی‌تان را نجات دهند؟

  زمین در حال گرم شدن محبوب‌ترین نوشیدنی جهان را تهدید می‌کند

  آیا دانشمندان می‌توانند قهوه‌ صبحگاهی‌تان را نجات دهند؟

  یکی از بخش‌هایی که ظرفیت آسیب‌ بالایی نسبت به تغییرات آب و هوایی دارد بخش کشاورزی است. یکی از محصولات کشاورزی مهم در جهان امروز که بازار بزرگی دارد قهوه است. تغییرات اقلیمی در سراسر جهان موجب شده تا کشت قهوه با خطرات زیادی مواجه شود، به‌خصوص اینکه گونه قهوه مصرفی در جهان یعنی «عربیکا»‌ با افزایش دمای هوا آسیب خواهد دید و افزایش دما کشت محصول را دچار اختلال خواهد کرد. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که در پایان قرن بین ۳۵ تا ۷۵ درصد از زمین‌های کشت قهوه در برزیل، بزرگترین تولیدکننده جهان، غیرقابل استفاده خواهد بود. در این میان احتمالا بهترین راه‌حل استفاده از کشت‌های ترکیبی و یا تغییر گونه‌های تجاری قهوه است که تا به امروز مغفول مانده‌اند.

 • آیا سیاست‌های مهاجرتی آمریکا در حال شکست است؟

  آیا سیاست‌های مهاجرتی آمریکا در حال شکست است؟

  در نوامبر ۲۰۲۳ نزدیک به ۲۵۰هزار مهاجر از مرز جنوبی آمریکا عبور کردند و خود را به این کشور رساندند. این افزایش میزان مهاجران - و این تصور که مرزهای آمریکا باز است - یک مسئولیت بزرگ سیاسی برای رئیس جمهور جو بایدن به وجود آورده است.

 • واقعی شدن تاثیرات برگزیت برای صادرکنندگان اروپایی به بریتانیا

  واقعی شدن تاثیرات برگزیت برای صادرکنندگان اروپایی به بریتانیا

  از زمان ترک رسمی اتحادیه اروپا در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ توسط بریتانیا و اجرایی شدن «برگزیت»، دولت بریتانیا با کندی زیادی شروع به اجرای محدودیت‌های جدید گمرکی کرده است. اکنون با اجرایی شدن این محدودیت‌ها واردات به بریتانیا مشکلات خاصی را تجربه خواهد کرد که صادر کنندگان بریتانیایی از زمان اجرایی شدن «برگزیت» با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند. آنچه که به‌خصوص باعث نگرانی صادرکنندگان و واردکنندگان کالا به بریتانیا شده مسئله بروکراسی در گمرکات است که می‌تواند ارزش حاصل از صادرات را کاهش دهد و در برخی مواقع کالاها را عملا از چرخه بازار خارج کند.

 • تورم در سال ۲۰۲۴ جهان را به کدام سو خواهد برد؟

  تورم در سال ۲۰۲۴ جهان را به کدام سو خواهد برد؟

  کمتر از یک ماه از آغاز سال ۲۰۲۴ میلادی می‌گذرد و در همین مدت کوتاه گمانه‌زنی‌های متعددی درباره وضعیت اقتصادی جهان در این سال مطرح شده است. شاید یکی از جدی‌ترین این موارد مطلبی باشد که بر اساس نظرسنجی کارشناسان اقتصادی اندیشکده آلمانی آیفو (Ifo) در نشریه بیزینس منتشر شده و بر این نکته تأکید دارد که به‌زعم تعداد قابل‌توجهی از اقتصاددانان در سال ۲۰۲۴ جهان با کاهش تورم مواجه خواهد بود.

 • جایگزین‌هایی برای بازار سهام چین

  آیا می‌توان نسبت به آینده سرمایه‌گذاری در چین خوشبین بود؟

  جایگزین‌هایی برای بازار سهام چین

  به‌رغم سیاست‌های ضد چین که توسط ایالات متحده اجرا می‌شود بازار سهام چین در میان بازارهای سهام نوظهور، همچنان مکان جذابی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. اما سرمایه‌گذاران، به ویژه سرمایه‌گذاران غربی به دلیل افزایش تنش‌ها میان واشنگتن و پکن به دنبال بازارهای جایگزین هستند؛ بخشی از این بازارها در هند، کره، تایوان و ژاپن یافت می‌شود اما بازار قدرتمند چین برخلاف سایر کشورها هنوز از پتانسیل رشد بالایی برخوردار است و می‌تواند سرمایه‌ها را به خود جذب کند.

 • روزنه‌های سیاست تحریمی ارسال فناوری به چین

  چگونه کنترل صادرات تکنولوژی نتیجه معکوس خواهد داد؟

  روزنه‌های سیاست تحریمی ارسال فناوری به چین

  آیا تحریم‌های فناوری پاسخ مناسبی به رقابت اقتصادی و تسلیحاتی میان چین و آمریکا است؟ به نظر نمی‌رسد که با کنترل صادرات نیمه‌هادی‌های تولید شده در آمریکا بتوان جلوی گسترش و توسعه هوش مصنوعی در چین را گرفت. علت این مسئله را باید در وسعت صادرات و درجه پایبندی کشورهای سوم به این محدودیت‌ها جست‌و جو کرد. همچنین باید در نظر داشت که معمولا تحریم‌ها در این سطح موجب تغییر سیاست‌ها و تلاش برای بومی‌سازی تکنولوژی‌های تحریم‌شده خواهند شد.

 • نرخ باروری پایین و پیری جمعیت در آمریکای لاتین

  نرخ باروری پایین و پیری جمعیت در آمریکای لاتین

  آمریکای لاتین یکی از شدیدترین افت‌های نرخ باروری در جهان را تجربه می‌کند. در سال ۲۰۱۶ نرخ باروری آمریکای لاتین به میزان ۲.۱ کمتر از نرخ جایگزینی برای حفظ یک جمعیت پایدار رسید و از طرف دیگر جوانان این منطقه به دلیل شرایط متزلزل بازار کار در حال مهاجرت دائم به بیرون از منطقه هستند. این امر موجب افزایش جمعیت سالخورده در کشورهای منطقه شده است؛ مسئله‌ای که در آینده‌ای نه‌چندان دور گریبانگیر اقتصاد کشورهای آمریکای لاتین خواهد شد.

 • ثبت رکورد کاهش نرخ باروری در چین

  گزارش‌های دولتی نشان می‌دهد:

  ثبت رکورد کاهش نرخ باروری در چین

  در سال‌های اخیر کشور چین به‌طور مداوم نرخ باروری رو به کاهشی را ثبت کرده است به طوری که نرخ باروری در این کشور اکنون به رکورد ۱.۰۹ رسیده است که پایین‌ترین نرخ باروری در بین کشورهایی با جمعیت بیش از ۱۰۰ میلیون نفر محسوب می‌شود. جمعیت چین برای اولین بار در شش دهه گذشته کاهش یافت و با کاهش ۸۵۰ هزار نفری به ۱.۴۱ میلیارد نفر رسید. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که تا قبل از پایان قرن جمعیت این کشور به زیر ۱ میلیارد نفر برسد. هر چند محدودیت‌های فرزندآوری مدت‌هاست که در حال کم شدن است و سیاست‌های تشویقی جایگزین آن می‌شود اما کارشناسان می‌گویند زمانی که تصویر اقتصادی گسترده‌تر تاریک باشد مشوق‌های مالی و اداری تأثیر چندانی نخواهد داشت.