تیتر سه سرویس

 • به مناسبت روز جهانی اهدای خون

  اهمیت و شرایط اهدای خون چیست؟

  هر سال با فرا رسیدن ۱۴ ژوئن مصادف با ۲۵ خرداد ماه، سازمان بهداشت جهانی این روز را به عنوان روز جهانی اهدای خون اعلام کرده و در این روز از همت والا و فعالیت انسان‌دوستانه تمام افرادی که در زمینه اهدا و انتقال خون و نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کنند، قدردانی به عمل می‌آید. اهدای خون یکی از راهبردهای سازمان انتقال خون و کمک به کشورهایی با درآمد کم و متوسط جهت بهبود و در دسترس بودن خون و کیفیت پلاسمای انسانی است. همچنین بهبود استفاده از پلاسمای بازیابی شده از اهدای خون کامل و افزایش دسترسی بیماران به درمان‌های پروتئین پلاسما نجات‌دهنده جان و زندگی همه افراد است. شعار امسال سازمان بهداشت جهانی به «۲۰ سال اهدای خون: از شما اهداکنندگان متشکریم» اختصاص یافته است. اهمیت اهدای خون ما را بر آن داشت تا در این زمینه گفت‌وگویی داشته باشیم با دکتر محسن محمدی‌فر؛ پزشک عمومی که در پی می‌آید.

 • آشنایی با سرطان روده بزرگ و روش‌های درمان آن

  در گفتگو با یک متخصص سرطان مطرح شد:

  آشنایی با سرطان روده بزرگ و روش‌های درمان آن

  سرطان روده بزرگ یکی از انواع سرطان‍‌های شایع در دنیا است که کشنده است. سرطان روده بزرگ با نام‌های سرطان کولون و سرطان کولورکتال نیز شناخته می‌شود. این بیماری از شایع‌ترین انواع سرطان‌ در بین زنان و مردان است. این در حالی است که غربالگری‌های سرطان می‌تواند در تشخیص زودهنگام آن مؤثر باشد. بر اساس بررسی‌های سازمان جهانی بهداشت هر سال حدود (۲۰ در ۱۰۰ هزار نفر) در جهان به سرطان روده بزرگ مبتلا می‌شوند که بیش از ۹۳۵ هزار نفر از آنان بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند. این سرطان از بین ۱۳۵ هزار مورد جدید کل سرطان‌ها در ایران، رتبه سوم بروز و رتبه دوم مرگ ناشی از سرطان‌ها را در بین هر دو جنس را به خود اختصاص داده است. شیوع روزافزون این نوع سرطان در کشور، ما را بر آن داشت تا گفت‌وگویی داشته باشیم با  دکتر محمدعلی بخشی؛ متخصص سرطان که در پی می‌آید.

 • افسردگی، یک اختلال روانی شایع و نیازمند درمان

  در گفتگو با یک روانپزشک مطرح شد:

  افسردگی، یک اختلال روانی شایع و نیازمند درمان

  افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی است که بر فکر، احساس، رفتار، خواب، تغذیه و هر نوع عملکرد طبیعی بدن تأثیر منفی می‌گذارد. در واقع این اختلال روحی باعث تجربه مداوم احساس غم و اندوه و از دست دادن علاقه به اموری می‌شود که فرد در گذشته از آن‌ها لذت می‌برد. در این شرایط فرد دیگر انگیزه‌ای برای فعالیت، کار و تلاش ندارد. هر فرد ممکن است در زندگی تجربه‌های دشواری داشته باشد که در روحیات او تأثیر بگذارد؛ تجربه‌هایی مانند از دست دادن شغل، طلاق و جدایی از همسر می‌تواند باعث افسردگی شود. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی ۳۵۰ میلیون نفر در دنیا از اختلال افسردگی رنج می‌برند. بررسی‌های انجام شده در کشورمان نیز حاکی است آمار افسردگی حدود ۱۲ درصد است. اهمیت این بیماری ما را بر آن داشت تا گفت‌وگویی داشته باشیم با دکتر محمدسعید صمیمی؛ روانپزشک که در پی می‌آید.

 • پذیرش روزانه ۸۰۰ بیمار و جراحی‌های رایگان در بیمارستان شهید معیری

  پذیرش روزانه ۸۰۰ بیمار و جراحی‌های رایگان در بیمارستان شهید معیری

  بیمارستان تأمین اجتماعی شهید دکتر معیری با دارا بودن ۶۰ سال قدمت از مراکز اصلی ارائه خدمات ارتوپدی است که روزانه به‌طور میانگین ۸۰۰ بیمار در این مرکز تحت درمان قرار می‌گیرند و ۴۰ تا ۴۵ مورد عمل جراحی انجام می‌شود.

 • ۴ مهارت مدیریتی در سازمان‌ها

  ۴ مهارت مدیریتی در سازمان‌ها

  امروزه شاهد تغییرات فزاینده‌ای در جوامع و سازمان‌ها هستیم که ساختار مدیریتی را زیر ذره‌بین می‌برد. این تغییرات سبب نگرش ژرف به «مدیریت انسان‌ها» شده است.

 • کلینیک دندانپزشکی بیمارستان امیرالمومنین (ع) اهواز آغاز به‌کار کرد

  کلینیک دندانپزشکی بیمارستان امیرالمومنین (ع) اهواز آغاز به‌کار کرد

  کلینیک دندانپزشکی بیمارستان تأمین‌اجتماعی امیرالمومنین (ع) اهواز در مراسمی با حضور عبدالرضا روشنی مدیرکل و هدایت‌اله عبدی‌زاده مدیر درمان تأمین اجتماعی خوزستان و جمعی از مدیران حوزه درمان این استان، راه‌اندازی شد.

 • ارائه ۱۵۶ میلیون خدمت سرپایی رایگان در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی

  در طول سال گذشته انجام شد:

  ارائه ۱۵۶ میلیون خدمت سرپایی رایگان در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی

  سازمان تأمین‌اجتماعی از انجام بیش از ۶۷ میلیون ویزیت سرپایی بیمه‌شدگان به‌شکل کاملاً رایگان توسط پزشکان عمومی، متخصص و دندانپزشکان در مراکز درمانی این سازمان خبر داد که با احتساب مراجعه به واحدهای خدمات پاراکلینیکی، در مجموع تعداد کل خدمات سرپایی ارائه‌شده به بیمه‌شدگان در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی در سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۱۵۶ میلیون خدمت سرپایی بوده است.

 • آکنه یا جوش‌های غرور چیست؟

  در گفتگو با یک متخصص پوست و مو مطرح شد:

  آکنه یا جوش‌های غرور چیست؟

  آکنه یا جوش‌های دوران بلوغ، بیماری شایعی است که بسیاری از نوجوانان و جوانان با آن روبه‌رو هستند. اصولاً جوش‌های دوران بلوغ به ‌علت گرفتگی یا عفونت غدد چربی پوست (غدد سباسه) توسط چربی اضافی و سلول‌های مرده پوست یا تکثیر باکتری‌ها شکل می‌گیرند و در نهایت منجر به ضایعات متورم و قرمز پر از چرک می‌شوند. این جوش‌ها اغلب روی صورت، کمر، سینه و شانه‌ها مشاهده می‌شوند؛ زیرا غدد چربی فراوانی در این مناطق از پوست بدن وجود دارد. طبق آمار، ۸۰ درصد از نوجوانان تا رسیدن به سنین جوانی این وضعیت را تجربه می‌کنند و بعد از ۲۵ سالگی نیز همچنان این وضعیت در ۳ درصد آقایان و ۱۲ درصد خانم‌ها دیده می‌شود. خوشبختانه آکنه‌های نوجوانان با افزایش سن فروکش می‌کند. این در حالی است که رعایت اصول مراقبت از پوست و درمان‌های فعلی می‌تواند کمک زیادی در کنترل جوش‌های دوران بلوغ کند؛ بنابراین بهتر است در مراحل اول ظهور آن‌ها به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا پیش از ایجاد لک‌های پوستی، از بین بروند. اهمیت این موضوع ما را بر آن داشت تا گفت‌وگویی داشته باشیم با دکتر علی حق شناس؛ متخصص پوست و مو که در پی می‌آید.

 • عوامل گوش درد در کودکان

  در گفتگو با یک متخصص گوش و حلق و بینی مطرح شد:

  عوامل گوش درد در کودکان

  گوش درد کودکان عارضه‌ای بسیار شایع است که می‌تواند به دلیل عفونت در قسمت میانی و مجرای گوش و یا دلایل دیگر رخ دهد. اصولاً کودکان زیر پنج سال بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت گوش قرار دارند؛ بخصوص پس از بروز عفونت‌های دستگاه تنفس فوقانی مانند سرماخوردگی که در اثر تکثیر و رشد باکتری‌ و ویروس‌ها اتفاق می‎افتد. این موضوع به این دلیل است که بیشتر عفونت‌های گوش میانی بین پرده گوش و لوله استاش رخ می‌دهد؛ جایی که گوش‌ها، بینی و گلو را به هم متصل می‌کند. عفونت باعث التهاب و تورم «لوله استاش» شده و این لوله باریک می‌شود، در نتیجه مایعات در پشت پرده گوش جمع شده و باعث فشار و در نهایت درد می‌شود. بر اساس گزارش مؤسسه ملی ناشنوایان آمریکا، از هر شش کودک، پنج کودک قبل از سه سالگی به عفونت گوش مبتلا می‌شوند. طبق آمار سیستم ملی بهداشت کودکان آمریکا، تقریباً ۵ تا ۱۰ درصد از کودکان مبتلا به عفونت گوش، پارگی پرده گوش را تجربه می‌کنند، بنابراین به محض مشاهده اولین علائم عفونت گوش در کودکان و نوزادان باید به پزشک متخصص کودکان یا متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد. اهمیت این موضوع ما را آن داشت تا گفت‎وگویی داشته باشیم با دکتر حسن امینی؛ متخصص گوش و حلق و بینی که در پی می‌آید.

 • پرداخت ۴۲ هزار میلیارد ریال مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد، بیمه تکمیلی و عمر بازنشستگان

  سازمان تأمین‌اجتماعی خبر داد:

  پرداخت ۴۲ هزار میلیارد ریال مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد، بیمه تکمیلی و عمر بازنشستگان

  معاون برنامه‌ریزی، مالی و پشتیبانی سازمان تأمین‌اجتماعی از پرداخت و به‌روزرسانی بخش دیگری از مطالبات مراکز درمانی و دانشگاهی طرف قرارداد این سازمان و نیز بخش دیگری از پرداخت مطالبات بیمه تکمیلی و عمر بازنشستگان در مجموع به مبلغ ۴۲ هزار میلیارد ریال خبر داد.

 • جزییات پرداخت «بیمه سلامت» بابت هزینه های درمانی بیماران دیابتی‌

  جزییات پرداخت «بیمه سلامت» بابت هزینه های درمانی بیماران دیابتی‌

  معاون دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران از جزییات پرداخت بیمه سلامت بابت هزینه دستگاه، نوار و سوزن تست قند خون خبر داد.

 • روغن بدن Rico غیرمجاز است

  روغن بدن Rico غیرمجاز است

  روابط عمومی سازمان غذا و دارو، محصول آرایشی بهداشتی غیر مجاز و فاقد مجوز بهداشتی را اعلام کرد.

 • نسخه‌پیچی در داروخانه‌ها بدون کارت ملی انجام می‌شود

  نسخه‌پیچی در داروخانه‌ها بدون کارت ملی انجام می‌شود

  معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران گفت: نسخه پیچی الکترونیک در داروخانه‌ها با ارائه کد رهگیری نسخه الکترونیک و شماره ملی انجام می‌شود و نیازی به ارائه اصل کارت ملی یا شناسنامه نیست.

 • تب مالت بیماری مشترک انسان و دام

  تب مالت بیماری مشترک انسان و دام

  تب مالت یا بروسلوز یکی از بیماری‌های رایج عفونی در ایران‌، خاورمیانه و نواحی وسیعی از جهان است‌. این عارضه عفونتی باکتریایی محسوب می‌شود که از حیوانات به انسان سرایت می‌کند. معمولاً عفونت در انسان به تماس مستقیم با حیوانات آلوده یا فرآورده‌های آن‌ها وابسته است. تماس با حیوانات دچار سقط‌ جنین و مصرف شیر آلوده یا فرآورده‌های آن مخاطرات اصلی در بروز تب مالت هستند. معمولاً افراد با خوردن لبنیات خام یا غیرپاستوریزه به این بیماری مبتلا می‌شوند. گاهی اوقات‌، باکتری‌های عامل تب مالت می‌توانند از طریق هوا یا تماس مستقیم با حیوانات آلوده پخش ‌شوند. بررسی‌های گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی حاکی از این است که طی سال گذشته متأسفانه موارد ابتلا با افزایش مواجه بوده به‌طوری که آمار مبتلایان به حدود ۲۲هزار مورد رسیده است. قسمت اعظم ابتلا به تب مالت به دلیل استفاده از فرآورده‌های لبنی غیرپاستوریزه است. بنابراین اهمیت دارد که مردم در مصرف این فرآورده‌ها دقت کنند. این در حالی است که پیشگیری و کاهش بروز بیماری در انسان باید از طریق آموزش بهداشت به‌منظور کاهش خطرات شغلی و بیماری‌های منتقله توسط محصولات لبنی آلوده و پاستوریزه کردن شیر و فرآورده‌های آن انجام شود.

 • اثرات مخرب استفاده بیش از حد از تکنولوژی بر کودکان

  در گفتگو با یک روانشناس اجتماعی مطرح شد:

  اثرات مخرب استفاده بیش از حد از تکنولوژی بر کودکان

  امروزه تکنولوژی جزء جدایی‌ناپذیر از زندگی روزمره بشر شده و فرزندان ما نیز مشتاقانه از آن استفاده می‌کنند و از امکانات آن بهره می‌برند. این در حالی است که هر سال سن بچه‌ها برای اینکه صاحب اولین تلفن هوشمند خود شوند نیز پایین‌تر می‌آید. هم‌اکنون میانگین سن کودکان برای داشتن یک گوشی هوشمند به ده سال رسیده است. با این حال، این فناوری نوین با وجود اینکه تکنولوژی بسیار مفید و پرکاربردی دارد، استفاده بیش از حد از آن می‌تواند مشکلات رفتاری و اختلالاتی در رشد کودکان ایجاد کند.