• بهره‌برداری از طرح‌های توسعه‌ای بیمارستان‌های استان بوشهر

  به مناسبت هفته تأمین‌اجتماعی انجام شد؛

  بهره‌برداری از طرح‌های توسعه‌ای بیمارستان‌های استان بوشهر

  همزمان با هفته تأمین‌اجتماعی؛ طرح‌های توسعه‌ای بیمارستان‌های تأمین‌اجتماعی سلمان فارسی بوشهر، حضرت نبی‌اکرم (ص) عسلویه و مهر برازجان سلمان فارسی در استان بوشهر به بهره‌برداری رسید.

 • بهره‌برداری از تجهیزات جدید درمانی بیمارستان شهدای زاگرس

  به‌مناسبت هفته تأمین‌اجتماعی در استان ایلام انجام شد؛

  بهره‌برداری از تجهیزات جدید درمانی بیمارستان شهدای زاگرس

  در پنجمین روز از هفته تأمین‌اجتماعی و در ادامه توسعه ظرفیت‌های بخش درمان مستقیم، بهره‌برداری از ۲ دستگاه رادیوگرافی پرتابل (متحرک) و اکوکاردیوگرافی بیمارستان تأمین‌اجتماعی زاگرس ایلام آغاز شد.

 • روزانه ۱.۵ میلیون مراجعه سرپایی و ۱۵ هزار مراجعه بستری؛ سهم تأمین‌اجتماعی در نظام سلامت

  روزانه ۱.۵ میلیون مراجعه سرپایی و ۱۵ هزار مراجعه بستری؛ سهم تأمین‌اجتماعی در نظام سلامت

  به مناسبت هفته تأمین‌اجتماعی، دو تن از مدیران بخش درمان سازمان تأمین‌اجتماعی با حضور در برنامه «تهران بیست» شبکه تهران، ضمن تبیین دستاوردهای حوزه درمان این سازمان، اعلام کردند که در مراکز ملکی تأمین‌اجتماعی روزانه ۱.۵ میلیون مراجعه به بخش سرپایی و ۱۵ هزار مراجعه به بخش بستری انجام می‌شود.

 • سوزش سر دل، بیماری رایج دستگاه گوارش

  سوزش سر دل، بیماری رایج دستگاه گوارش

  سوزش سردل یا ترش کردن معده از معمول‌ترین بیماری‌های دستگاه گوارش در جهان و ایران است، به‌طوری که در هر روز هفت درصد مردم درجهان با آن درگیر هستند. این بیماری علاوه برکاهش کیفیت زندگی و تحمیل بار اقتصادی، فرد را مستعد سرطان مری می‌کند. سوزش معده یا سوزش سر دل یک احساس درد و سوزش در ناحیه قفسه سینه است که ممکن است به گردن و گلو نیز سرایت کند. این شرایط می‌تواند ناشی از مشکلات گوارشی مختلف نظیر رفلاکس معده، ورم معده و یا حتی مشکلات دوره بارداری باشد. زمانی که سوزش سر دل دارید، طعم تلخ در دهان یا طعم ترش در پشت گلو را احساس خواهید کرد. این علائم در هر زمانی ظاهر می‌شوند، اما اغلب بعد از صرف غذا یا زمانی که بلافاصله پس از خوردن چیزی دراز می‌کشید، بدتر می‌شود. بسیاری از مردم به راحتی با مصرف آب‌، شیر و یا شربت آنتی‌اسید آن را درمان می‌کنند اما عارضه فوق در صورت تداوم خطرناک است‌.

 • شنا، ورزشی عالی برای بهبود تندرستی

  در گفتگو با یک مربی شنا مطرح شد:

  شنا، ورزشی عالی برای بهبود تندرستی

  شنا نه تنها یک ورزشی همه‌گیر و مفید است بلکه ورزشی است که از سن نوزادی تا سن کهنسالی می‌توان آن را انجام داد. این ورزش، که ریشه در اصلی‌ترین تجربه‌های بشری دارد، یادآور زمانی است که نوزادان در دوران جنینی در محیطی پر از آب در رحم مادر زندگی می‌کنند. توانایی شنا کردن، بیانگر این حقیقت است که بدن انسان با آب و حرکت در آن به طور غریزی آشنا است. شنا به طور کلی ورزشی است که هیجان و اضطراب را کاهش داده، عضلات را قوی و محکم کرده و بدن را نرم و انعطاف‌پذیر می‌سازد و باعث می‌شود که فرد انرژیی بیشتری برای انجام کارهای روزانه خود کسب کند. اهمیت ورزش شنا ما را بر آن داشت تا گفتگویی داشته باشیم با حوریا جنگی، مربی شنا که در پی می‌آید.

 • توصیه‌های مهم برای پیشگیری از ابتلا به تب دنگی

  توصیه‌های مهم برای پیشگیری از ابتلا به تب دنگی

  هم‌زمان با افزایش موارد گزارش شده از تب دنگی، لازم است اصولی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری به ویژه برای مسافران به مناطق آلوده و پرخطر این بیماری، رعایت شود.

 • اغلب انسان‌ها نسبت به جذام ایمنی ذاتی دارند

  اغلب انسان‌ها نسبت به جذام ایمنی ذاتی دارند

  معاونت بهداشت وزارت بهداشت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برخلاف باور عمومی مردم، ۹۰ تا ۹۵ درصد آحاد بشر هرگز جذام نمی‌گیرند، به عبارت دیگر اغلب انسان‌ها نسبت به جذام ایمنی ذاتی دارند.

 • افتتاح بخش تصویربرداری بیمارستان غرضی اصفهان

  با حضور مدیرکل درمان مستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی انجام شد

  افتتاح بخش تصویربرداری بیمارستان غرضی اصفهان

  بخش تصویربرداری و انبار دارویی بیمارستان فوق‌تخصصی غرضی اصفهان به مناسبت هفته تأمین‌اجتماعی با حضور مدیرکل درمان مستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی، نمایندگان تشکل‌های کارگری، اعضای کمیته‌های بیمه و درمان خانه کارگر اصفهان و مدیران و کارشناسان تأمین‌اجتماعی استان اصفهان افتتاح شد.

 • تجهیز ۲۲ دانشگاه کشور به دستگاه‌های جدید آزمایشگاهی

  تجهیز ۲۲ دانشگاه کشور به دستگاه‌های جدید آزمایشگاهی

  مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع کنترل کیفیت غذا، دارو و تجهیزات از تجهیز ۲۲ دانشگاه علوم پزشکی کشور به دستگاه‌های بروز آزمایشگاهی خبر داد.

 • سکته مغزی، قاتل خاموش

  در گفتگو با یک متخصص قلب و عروق مطرح شد:

  سکته مغزی، قاتل خاموش

  سکته مغزی یکی از اختلالات عملکردی پیچیده است که با آسیب به مغز به ‌وجود می‌آید که به فلج شدن یا ضعف در یک طرف بدن، اندام‌ها و گاهی اوقات صورت و ساختارهای دهانی آسیب‌دیده مغز بیمار منجر می‌شود. علاوه بر فلج حرکتی، یکسری اختلالات عملکردی از جمله اختلالات حسی، اختلالات درکی، نقص‌ بینایی، تغییرات شخصیتی و عقلانی و مجموعه پیچیده‌ای از اختلالات گفتاری و زبانی را نیز به همراه دارد. آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حاکی است سالانه به طور متوسط ۵۵۰ هزار نفر دچار انواعی از سکته‌های مغزی می‌شوند که به طور معمول ۱۵ درصد این آمار منجر به مرگ می‌شود. نکته قابل تأمل این است که حدود ۳۰ درصد افرادی که در کشور دچار سکته مغزی می‌شوند، زیر ۵۰ سال دارند که این رقم ۱۰ سال کمتر از میانگین جهانی است. اهمیت سکته مغزی، ما را بر آن داشت تا گفت‌وگویی داشته باشیم با دکتر یوسف آشتیانی؛ متخصص قلب و عروق که در پی می‌آید.

 • تب دانگ در راه است

  یک پاتوبیولوژیست در گفتگو با آتیه‌آنلاین:

  تب دانگ در راه است

  یکی از مهمترین بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان، تب دانگ است. این بیماری ویروسی از طریق گزش پشه آئدس به انسان منتقل می‌شود و بیشتر در مناطق استوایی جهان، به ویژه آسیایی جنوب شرقی وجود دارد. در حال حاضر درمانی برای این بیماری وجود ندارد. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، در حال حاضر حدود نیمی از جمعیت جهان در خطر ابتلا به این بیماری هستند. آمارهای تخمینی نشان می‌دهد سالانه بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به این بیماری عفونی مبتلا می‌شوند. بر اساس آمارهای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، تاکنون ۱۳۸ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند. اما آنچه که مهم است، شیوع این بیماری در کشور تا دو ماه آینده است؛ از این رو باید روش‌های کنترل و رصد پشه آئدس در کشور انجام شود. اهمیت این بیماری ما را بر آن داشت تا گفت‌وگویی داشته باشیم با دکتر شهاب مدرس، پاتوبیولوژیست و استاد دانشگاه که در پی می‌آید.

 • ارائه بیش از ۳ میلیون خدمت دندانپزشکی رایگان در سال ۱۴۰۲

  معاون درمان سازمان تأمین‌اجتماعی به مناسبت هفته تأمین‌اجتماعی اعلام کرد:

  ارائه بیش از ۳ میلیون خدمت دندانپزشکی رایگان در سال ۱۴۰۲

  معاون درمان سازمان تأمین‌اجتماعی اعلام کرد؛ ۳ میلیون و ۲۰۵ هزار خدمت دندانپزشکی رایگان در سال ۱۴۰۲ در مراکز درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی در سراسر کشور به حدود ۹۷۲ هزار بیمه‌شده این سازمان ارائه شد.

 • سال ۱۴۰۲ معادل کل جمعیت شهرستان بیمار پذیرش کردیم

  رئیس درمانگاه تأمین‌اجتماعی شهید نظام شیروان:

  سال ۱۴۰۲ معادل کل جمعیت شهرستان بیمار پذیرش کردیم

  شهرستان باستانی شیروان با قدمت هفت‌هزارساله، دومین شهر بزرگ استان خراسان‌شمالی به‌شمار می‌رود. عمده فعالیت اقتصادی مردم این شهر بر محور تولیدات کشاورزی و دامداری می‌گردد، اما دومین شهر صنعتی استان نیز به این خطه اختصاص یافته است. در نتیجه آن حدود ۴۸‌درصد جمعیت بیش از ۱۷۰هزار نفری شهرستان و توابع آن زیر پوشش بیمه تأمین‌اجتماعی قرار دارند. این تعداد از مردم خدمات خود را از تنها مرکز درمانی تأمین‌اجتماعی شهرستان دریافت می‌کنند.‌ آن‌گونه که به گفته رئیس درمانگاه تخصصی تأمین‌اجتماعی شهید نظام شیروان، سال گذشته حدود ۱۷۰هزار نفر در این درمانگاه پذیرش شدند که تقریباً معادل کل جمعیت شهرستان است.

 • سکته قلبی مهمترین عامل مرگ‌ومیر ایرانیان

  در گفتگو با یک متخصص قلب و عروق مطرح شد:

  سکته قلبی مهمترین عامل مرگ‌ومیر ایرانیان

  سکته قلبی یکی از شایع‌ترین علت مرگ‌ومیر در جهان است که متأسفانه روندی روبه رشدی دارد. شایع‌ترین علت بروز این بیماری خطرناک، مسدود شدن عروق قلب با لخته خون است که از لحاظ اقتصادی صدمات زیادی بر دولت‌ها تحمیل می‌کند. اگرچه افراد زیادی از حملات قلبی جان سالم به در می‌برند، اما با این‌حال هنوز درصد مرگ بر اثر حمله شدید قلبی بسیار بالاست. بررسی‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نشان می‌دهد بیماری‌های قلب و عروق مهمترین عامل مرگ‌ومیر ایرانیان است، به طوری که سالانه دست‌کم جان حدود ۱۴۰ هزار نفر را می‌گیرد و هزاران نفر را بستری، ناتوان و ازکارافتاده می‌کند. این در حالی است که با اصلاح سبک زندگی می‌توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد. اهمیت این بیماری ما را بر آن داشت تا گفت‌وگویی داشته باشیم با دکتر محمدحسین شفقت؛ متخصص قلب و عروق و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران که در پی می‌آید.

 • چگونگی پیشگیری از عفونت‌های ادراری در بارداری

  در گفتگو با یک متخصص و جراح زنان و زایمان مطرح شد:

  چگونگی پیشگیری از عفونت‌های ادراری در بارداری

  اهمیت بهداشت در دوران بارداری یکی از مهم‌ترین اهداف توسعه هزاره سازمان ملل است. این در حالی است که هدف از مراقبت‌های دوران حاملگی، تأمین و حفظ سلامت مادر و جنین است. طی این مراقبت‌ها، مادران برای یک زایمان ایمن آماده می‌شوند و آموزش‌های لازم را در زمینه خطرات، عوارض و مسائل طبیعی همراه حاملگی فرا می‌گیرند. شیوع عفونت‌های ادراری طی دوران حاملگی و کم‌توجهی تعدادی از مادران به علائم آن و عدم درمان، عوارضی را به وجود می‌آورد که به راحتی قابل پیشگیری است. اهمیت بهداشت بارداری ما را بر آن داشت تا گفت‌وگویی داشته باشیم با دکتر شیرین توانمند؛ متخصص و جراح زنان و زایمان که در پی می‌آید .

 • افزایش ضریب اشغال تخت بیمارستانی خراسان‌شمالی از ۴۴ به ۷۵‌درصد

  مدیردرمان تأمین‌اجتماعی استان اعلام کرد:

  افزایش ضریب اشغال تخت بیمارستانی خراسان‌شمالی از ۴۴ به ۷۵‌درصد

  خراسان‌شمالی به‌واسطه زندگی اقوام مختلف در این استان به عنوان «گنجینه فرهنگ‌ها» شناخته می‌شود. وجود کارخانه‌های پتروشیمی، صنعتی، برق و سیمان در کنار محصولات کشاورزی و دامی، زمینه مشاغل و معیشت مردم این خطه و پوشش بیمه‌ای آن‌ها را فراهم کرده است. از میان جمعیت بیش از یک میلیون نفری استان، ۳۸۰‌هزار نفر در جمع خانواده تأمین‌اجتماعی قرار دارند که ۳۷‌درصد نفوس انسانی استان را شامل می‌شود. دکتر سعید صدرمنش، مدیردرمان تأمین‌اجتماعی استان خراسان‌شمالی ضمن تشریح اقدامات و برنامه‌های این مدیریت، استقبال مردم از درمان تأمین‌اجتماعی را چشمگیر توصیف کرد که در نتیجه آن میزان اشغال تخت بیمارستان بجنورد در سال‌های اخیر با دو برابر افزایش به ۷۵‌درصد رسیده است. او با دارا بودن ۱۳ سال سابقه فعالیت در عرصه پزشکی، از سه سال قبل در کسوت مدیردرمان استان، خدمت‌رسانی می‌کند. شرح این گفت‌وشنود را در ادامه می‌خوانید:

 • فست فودها سلامت شما را نشانه گرفته‌اند

  یک متخصص تغذیه در گفتگو با آتیه‌آنلاین:

  فست فودها سلامت شما را نشانه گرفته‌اند

  فست‌فود یا غذاهای آماده غذاهایی هستند که به سرعت و با صرف کمترین زمان آماده می‌شوند و به رغم طعم لذیذی که دارند، آثار مخربی در بدن بر جای می‌گذارند. این مواد غذایی پرکالری، سرشار از مواد افزودنی، قند، سدیم و چربی بالا هستند که می‌توانند مشکلاتی مانند چاقی، اختلال در عملکرد کلیه‌ها، افزایش خطر دیابت، مشکلات گوارشی، قلبی- عروقی  و کبد چرب ایجاد ‌کنند، حتی مصرف بیش از حد آنها ممکن است باعث بروز انواع سرطان هم شود. بررسی‌های انجمن تغذیه ایران نشان می‌دهد سالانه 11 هزار میلیارد تومان در ایران هزینه مصرف فست فود می‌شود. این در حالی است که مصرف غذای خانگی هم به شدت کاهش یافته‌ است. گسترش روزافزون تقاضا برای غذای فست‌فودها و رشد قارچ‌گونه رستوران‌های غذای فوری و شیوع بیماری‌های ناشی از مصرف فست‌فودها ما را بر آن داشت تا گفت‌وگویی داشته باشیم با دکتر احمدرضا قدیمی، متخصص تغذیه که در پی می‌آید.

 • درگیری ۱۲۸ کشور با تب دانگی

  درگیری ۱۲۸ کشور با تب دانگی

  رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از ابتلای ۴۰۰ میلیون نفر در سال به تب دانگی خبر داد و گفت: در حال حاضر ۱۲۸ کشور درگیر این بیماری شده‌اند که نسبت به سال ۱۹۶۰ با درگیری ۱۰ کشور، آمار چشمگیری است.

 • همکاری تأمین‌اجتماعی و دانشگاه‌ شهید بهشتی، الگوی خوب مدیریتی

  وزیر بهداشت تأکید کرد:

  همکاری تأمین‌اجتماعی و دانشگاه‌ شهید بهشتی، الگوی خوب مدیریتی

  «بهرام عین‌اللهی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم بهره‌برداری از دستگاه فوق‌پیشرفته "فمتو لیزیک" در بیمارستان شهید دکتر لبافی‌نژاد تهران با قدردانی از تلاش‌های تأمین اجتماعی در مسیر ارتقای کیفیت و توسعه خدمات درمانی و ارائه خدمات پیشرفته در مراکز درمانی این سازمان، همکاری بین تأمین‌اجتماعی و دانشگاه‌ شهید بهشتی در بیمارستان لبافی‌نژاد را الگوی بسیار خوب مدیریتی توصیف و ابراز امیدواری کرد که در آینده این الگو استمرار داشته باشد.

 • منشا بیماری ای‌بی یا پروانه‌ای چیست؟

  در گفتگو با یک متخصص مطرح شد:

  منشا بیماری ای‌بی یا پروانه‌ای چیست؟

  بیماری «EB» یا پروانه‌ای یک بیماری ژنتیکی نادر است که با پوست شکننده که مستعد تاول‌زدن و پارگی است، خود را نشان می‌دهد. این بیماری می‌تواند باعث درد، مشکل در بلع و خوردن غذا و فعالیت شود. در دنیا به کودکان مبتلا به بیماری «ای‌بی»، کودکان پروانه‌ای هم می‌گویند، زیرا پوست این بیماران همانند بال‌های لطیف و نازک پروانه به شدت شکننده است و با اندکی تماس دچار تاول‌های آبکی یا خونی شده و با پیشروی زخم به تدریج بافت پوست از بین می‌رود. زخم‌های این کودکان بسیار دردناک است و در صورت محرومیت از مراقبت‌های ویژه، زخم‌های آنها تا اندام‌های داخلی نیز پیش می‌رود تا حدی که به تدریج برخی اندام‌ها در اثر عمیق‌تر شدن زخم‌ها از بین رفته و آسیب‌های جبران‌ناپذیر و حتی در صورت رسیدگی نشدن به زخم‌ها مرگی دردناک را برای این کودکان رقم می‌زند. در حال حاضر تعداد بیماران پروانه‌ای که در ایران شناسایی شده‌اند حدود ۱۴۸۰ نفر هستند. بر اساس تحقیقات انجام شده باید یک‌ونیم برابر این تعداد بیمار پروانه‌ای در کشور داشته باشیم که هنوز شناسایی نشده‌اند. اهمیت این بیماری ما را بر آن داشت تا گفت‌وگویی داشته باشیم با دکتر یوسف اشتیاقی؛ متخصص ژنتیک که در پی می‌آید.

 • بهره‌برداری از دستگاه فوق‌پیشرفته فمتولیزیک در بیمارستان شهید لبافی‌نژاد

  با حضور وزیر بهداشت و درمان و مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی انجام شد

  بهره‌برداری از دستگاه فوق‌پیشرفته فمتولیزیک در بیمارستان شهید لبافی‌نژاد

  بهره‌برداری از دستگاه فوق پیشرفته فمتولیزیک در بیمارستان شهید لبافی‌نژاد تهران در مراسمی با حضور حضور بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و میرهاشم موسوی مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی و جمعی از مدیران سازمان تأمین‌اجتماعی، آغاز شد.

 • کبد چرب، بیماری قرن

  در گفتگو با یک متخصص گوارش مطرح شد:

  کبد چرب، بیماری قرن

  بیماری کبد چرب یک بیماری شایع در جهان است که به دلیل تجمع بیش از حد چربی در کبد ایجاد می‌شود. کبد سالم حاوی مقدار کمی چربی است، اما زمانی که چربی به ۵ تا ۱۰ درصد وزن کبد برسد، موجب ایجاد کبد چرب می‌شود. پیشرفت رسوب چربی در کبد ممکن است باعث ایجاد التهاب در سلول‌های کبدی و به دنبال آن به مرور باعث ایجاد فیبروز پیشرفته کبدی و حتی سیروز شود. نرخ بیماری کبد چرب در ایران حتی از متوسط جهانی نیز بالاتر است. به‌رغم اینکه این بیماری شایع‌ترین علت بیماری مزمن کبدی در کشورهای غربی محسوب می‌شود، شیوع آن بین ۱۰ تا ۴۰ درصد و به طور متوسط ۲۵ درصد است. نرخ این بیماری در کشور ما حتی از نرخ متوسط جهانی نیز بالاتر است. طبق آمار موجود، شیوع کبد چرب در ایران حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد در جمعیت بالای ۱۸ سال است. این بیماری در مردان شایع‌تر است. اهمیت این بیماری، ما را بر آن داشت تا گفت‌وگویی داشته باشیم با دکتر علی دینداری؛ متخصص گوارش و کبد که در پی می‌آید.

 • احیای اداره پرستاری در ساختار معاونت درمان سازمان تأمین‌اجتماعی

  احیای اداره پرستاری در ساختار معاونت درمان سازمان تأمین‌اجتماعی

  معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان تأمین‌اجتماعی اعلام کرد با هدف پیگیری تخصصی مسائل حوزه پرستاری بخش درمان تأمین‌اجتماعی، اداره پرستاری در ساختار بخش درمان مستقیم معاونت درمان این سازمان احیا می‌شود.

 • فقر، بیکاری و شرایط نامناسب زندگی مهمترین عوامل خودکشی در ایران

  یک روانپزشک در گفتگو با آتیه‌آنلاین مطرح کرد:

  فقر، بیکاری و شرایط نامناسب زندگی مهمترین عوامل خودکشی در ایران

  خودکشی، نتیجه تعامل پیچیده‌‎ای از عوامل زیستی، ژنتیکی، روانی، اجتماعی، فرهنگی و محیطی است. با این حال، بسیاری از خودکشی‌ها قابل پیشگیری است. در حال حاضر، خودکشی موضوع عمده و عمومی در تمامی کشورها به شمار می‌رود. توانمندسازی کارکنان مراقبت‌های بهداشت اولیه در شناسایی، ارزیابی، مدیریت و ارجاع فرد خودکشی‌گرا در جامعه، گامی بلند در روند پیشگیری از خودکشی است. بررسی‌های سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد سالانه یک میلیون مورد مرگ‌ومیر ناشی از خودکشی در جهان رخ می‌دهد. این در حالی است که در حال حاضر در هر دو دقیقه، یک مرگ در اثر خودکشی در جهان اتفاق می‌افتد، یک چهارم قربانیان خودکشی در جهان کمتر از ۲۵ سال سن دارند و هر سال ۲۰ میلیون «سال-عمر» بر اثر خودکشی از بین می‌رود. در سال‌های اخیر خودکشی در ایران هم افزایش یافته است. اهمیت این موضوع ما را بر آن داشت تا گفت‌وگویی داشته باشیم با دکتر حمیدرضا معتمدی؛ روانپزشک که در پی می‌آید.

 • کسب رتبه عالی اعتباربخشی بیمارستان فاطمه‌الزهرا حاصل تلاش کارکنان است

  رئیس یک مرکز ملکی در گفتگو با آتیه‌آنلاین:

  کسب رتبه عالی اعتباربخشی بیمارستان فاطمه‌الزهرا حاصل تلاش کارکنان است

  بیمارستان تأمین‌اجتماعی حضرت فاطمه‌الزهرا (س) نجف‌آباد در پنجمین دوره اعتباربخشی بیمارستانی سال ۱۴۰۲ وزارت بهداشت که اخیرا اعلام شد در بین ۴۸ بیمارستان سراسر کشور رتبه عالی را کسب کرد و رئیس این مرکز، موفقیت به‌دست آمده را حاصل تلاش و همدلی تمامی کارکنان اعم از رده‌های درمانی، اداری، مالی، پشتیبانی و خدماتی دانست.  

 • اوتیسم یا درخودماندگی کودکان چیست؟

  در گفتگو با یک متخصص مغز و اعصاب مطرح شد:

  اوتیسم یا درخودماندگی کودکان چیست؟

  اوتیسم یکی از اختلالات رفتاری در زمینه رشد است که معمولاً قبل از سه سالگی تشخیص داده می‌شود؛ هرچند علائم و شدت آن در افراد مختلف متفاوت است. این بیماری مجموعه‌ای از رفتارهایی است که توانایی فرد را برای ایجاد ارتباط و تعامل با دیگران مختل می‌کند. بررسی‌های سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد یک تا چهار درصد جمعیت جهان به اوتیسم مبتلا هستند. برآوردهای صورت گرفته در کشور نیز حاکی است از هر ۶۸ کودک یک کودک به این اختلال مبتلاست. هرچند درمان قطعی برای اوتیسم وجود ندارد، اما درمان جدی و به موقع اوتیسم تغییرات زیادی در زندگی کودکان مبتلا به این بیماری ایجاد می‌کند، به طوری که حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کودکان مبتلا به اوتیسم اگر به درمان جواب دهند ممکن است دیگر در طیف این بیماران قرار نگیرند و درمان‌پذیر باشند. اهمیت این اختلال و افزایش آن در کشور، ما را بر آن داشت تا گفت‌وگویی داشته باشیم با دکتر امیرحسین صدوقی؛ متخصص مغز و اعصاب که در پی می‌آید.

 • رئیس کل سازمان نظام پرستاری انتخاب شد

  رئیس کل سازمان نظام پرستاری انتخاب شد

  احمد نجاتیان با کسب بیشترین آرای دوره ششم شورایعالی سازمان نظام پرستاری، به عنوان رئیس کل سازمان نظام پرستاری انتخاب شد.

 • روتا ویروس، بلای جان کودکان

  یک پاتوبیولوژیست در گفتگو با آتیه‌آنلاین مطرح کرد:

  روتا ویروس، بلای جان کودکان

  اسهال‌های «روتا ویروس» شایع‌ترین علل بیماری‌های اسهالی در نوزادان و خردسالان است، به طوری که هر کودک در جهان حداقل یک بار قبل از پنج سالگی به این بیماری مبتلا می‌شود. با توجه به آمارهای سازمان جهانی بهداشت، روتا ویروس سالانه منجر به مرگ بیش از ۲۰۰ هزار کودک در جهان می‌شود که بیشتر آنها در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند. روتا ویروس یک اسهال به شدت مسری است که بیشتر کودکان را درگیر می‌کند. این ویروس علاوه بر تأثیر بر سیستم گوارش سلامت کودکان را نیز به خطر می‌اندازد. خوشبختانه در ماه‌های اخیر، استفاده از  واکسن خوراکی روتا ویروس در برنامه جامع واکسیناسیون کشوری پیش‌بینی شده و اجرا می‌شود. اهمیت این بیماری و شیوع آن در فصل گرم، ما را بر آن داشت تا گفت‌وگویی داشته باشیم با دکتر شهاب مدرس؛ پاتوبیولوژیست که در پی می‌آید .

 • علل ریزش مو و راه‌های جلوگیری از آن

  در گفتگو با یک متخصص پوست و مو مطرح شد:

  علل ریزش مو و راه‌های جلوگیری از آن

  ریزش مو روندی طبیعی است که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده است. بیش از نیمی از مردان و زنان این پدیده ناراحت‌کننده را طی زندگی خود تجربه می‌‎کنند. طبق آمار جهانی در سال ۲۰۲۱، نزدیک به ۳۵ میلیون مرد و ۲۱ میلیون زن در جهان دچار ریزش مو شده‌اند. ریزش مو در مردان تقریباً از ۳۵ سالگی شروع می‌شود و در این سن مردان حدود ۴۰ درصد موهای خود را از دست می‌دهند. فرایند ریزش مو تا ۸۰ سالگی ادامه دارد و به از دست دادن تقریباً ۷۰ درصد موها منجر می‌شود. این آمار در زنان متفاوت است، به طوری که متداول‌ترین سن وقوع ریزش مو در زنان ۶۰ سالگی است که ۸۰ درصد از موی خود را از دست می‌دهند. اهمیت این موضوع ما را بر آن داشت تا گفت‌وگویی داشته باشیم با دکتر ناهید خدابنده؛ متخصص پوست و مو که در پی می‌آید .

 • هوش عاطفی؛ یکی از عوامل موفقیت در کسب‌وکار و زندگی

  یک دکترای «رفتار سازمانی» مطرح کرد:

  هوش عاطفی؛ یکی از عوامل موفقیت در کسب‌وکار و زندگی

  دکترای مدیریت دولتی گرایش «رفتار سازمانی» دانشگاه تهران، نقش هوش عاطفی (EQ) را در زمینه موفقیت افراد، پررنگ‌تر از نقش بهره هوشی (IQ) بیان کرد و گفت: برخلاف نظر پیشینیان بهره هوشی تنها ۱۰ تا ۲۵ درصد در موفقیت افراد نقش دارد؛ اما نقش هوش عاطفی در توسعه مسیر شغلی، زندگی خانوادگی، تعلیم‌وتربیت و سلامت و بهداشت روانی بسیار پررنگ است.