تیتر سه زیرسرویس

 • جاری شدن سیل در دو شهر زلزله زده ترکیه ۱۴ کشته بر جای گذاشت

  جاری شدن سیل در دو شهر زلزله زده ترکیه ۱۴ کشته بر جای گذاشت

  با بارش تقریبا یک سوم از بارندگی دو سال اخیر در استان‌های آدیامان و سانلیورفا در کمتر از ۲ روز، سیل مناطقی از ترکیه را درنوردید. در این مناطق که پیشتر توسط زلزله ویران شده بودند، ۱۴ نفر جان خود را از دست دادند و تعدادی نیز مفقود شدند. همچنین یک بیمارستان به زیر آب رفت و ۲۰۰ بیمار به جای دیگری منتقل شدند.

 • تنها ۵ درصد از کشورها سیاست‌های محافظتی در برابر نمک را اعمال می‌کنند

  گزارش سازمان بهداشت جهانی از مصرف سدیم

  تنها ۵ درصد از کشورها سیاست‌های محافظتی در برابر نمک را اعمال می‌کنند

  سازمان بهداشت جهانی در گزارش جدید خود دستیابی کشورها به سیاست‌های کنترلی مصرف نمک را موفق ارزیابی نمی‌کند و تنها ۵٪ از کشورهای عضو را دارای سیاست‌های محافظتی در این زمینه ارزیابی کرده است. این سازمان به کشورهای عضو توصیه می‌کند تا سیاست‌های اجباری کاهش مصرف سدیم را دنبال کنند. منبع اصلی سدیم، نمک خوراکی است، اما در چاشنی‌های دیگر مانند گلوتامات نیز وجود دارد. بر اساس گزارش‌ها در ۳۰ سال اخیر بیش از ۱۰۰ میلیون مرگ بر اثر مصرف نمک در ارتباط با بیماری‌های قلبی و عروقی رخ داده است.

 • مصائب زندگی با چالش‌های شغلی و مالی

  مصائب زندگی با چالش‌های شغلی و مالی

  مددکاری اجتماعی در انگلیس با مشکلات جدیدی روبه‌رو شده است. این بخش از خدمات اجتماعی به‌علت بحران‌های متعدد در چند سال اخیر، دچار ریزش نیروی کار و عدم‌کارایی ساختاری شده است. بخش بزرگی از مددکاران اجتماعی با حجم بالای کاری و فشار روانی ناشی از آن روبه‌رو هستند که توان انجام وظایف به‌صورت صحیح را از آنان گرفته است. در این میان، تعداد زیادی از مددکاران تلاش می‌کنند تا از خط‌مقدم خدمات اجتماعی فاصله بگیرند. به این ترتیب راه‌حل‌های خشن و سریع‌تری جایگزین مداخلات نرم و زودهنگام می‌شود که این مسئله، ریشه در علت اصلی عدم‌کارایی سیستم خدمات اجتماعی دارد. علت اصلی عدم‌کارایی سیستم، وضعیت اقتصادی و تخصیص ندادن بودجه متناسب با حجم کاری مددکاران است. در این شماره به بررسی بیشتر زوایای مختلف این نقص خدمات اجتماعی در انگلیس می‌پردازیم.

 • چالش در سیستم تأمین‌اجتماعی آمریکا

  چگونه وعده‌های داده شده محقق نمی‌شوند

  چالش در سیستم تأمین‌اجتماعی آمریکا

  این روزها ایالات متحده با چالش مهمی ‌در سیستم تأمین‌اجتماعی خود روبه‌رو شده؛ مسئله‌ای که کم‌وبیش در بیشتر کشورهای پیشرفته دیده می‌شود و ریشه در مسائل جمعیتی دارد. اکنون تعداد بازنشستگان و هزینه‌های درمانی آنها بسیار بیش از عایدی صندوق‌های تأمین‌اجتماعی و برنامه‌های سلامت است. بنابراین باری بر دوش سیستم بازپرداخت و سلامت افزوده شده که برخلاف وعده‌های داده شده توان پرداخت آن را ندارد. در این شماره برای بررسی بیشتر مسئله به ابعاد این موضوع می‌پردازیم.

 • آسیای جنوبی و جنوب صحرای آفریقا کانون بحران تغذیه‌ای زنان

  افزایش ۲۵درصدی سوء‌تغذیه در مادران

  آسیای جنوبی و جنوب صحرای آفریقا کانون بحران تغذیه‌ای زنان

  با توجه به اینکه نیمی از رشد کوتاه قدی در کودکان زیر ۲ سال در دوران بارداری و قبل از شش ماهگی ایجاد می‌شود، گزارش جدید یونیسف نیاز به سرمایه‌گذاری در برنامه‌های تغذیه ضروری برای دختران و زنان جوان را پیشنهاد می‌دهد. بحران جهانی تغذیه با تشدید جنگ و عدم ثبات در مناطق مختلف جهان وضعیت را نسبت به گذشته بدتر کرده است. مناطق آسیای جنوبی و جنوب صحرای آفریقا کانون بحران تغذیه در میان دختران و زنان جوان هستند.

 • دو برابر شدن رشد اقتصادی ایرلند بدون افزایش گازهای گلخانه‌ای

  دو برابر شدن رشد اقتصادی ایرلند بدون افزایش گازهای گلخانه‌ای

  بر اساس گزارش جدید اداره آمار ایرلند به‌رغم رشد اقتصادی این کشور در دهه گذشته تولید گازهای گلخانه‌ای در این کشور اروپایی تنها به نسبت اندکی افزایش داشته است. این گزارش معتقد است با افزایش بازده می‌توان انتظار داشت که انتشار گازهای گلخانه‌ای در هوا افزایش یابند اما این رابطه در دوره ۲۰۱۲-۲۰۲۱ حفظ نشده است. دلیل این امر تغییر در ساختار کل تولید و فعالیت اقتصادی و ارزش افزوده حاصل از آن در ایرلند است که ارزش بیشتر را با میزان کمتری از گاز گلخانه‌ای تولید می‌کند.

 • تبدیل داستان‌ علمی-تخیلی به واقعیت

  به‌کارگیری چیپ مغزی برای تبدیل اراده به دستورات در افراد معلول

  تبدیل داستان‌ علمی-تخیلی به واقعیت

  به‌تازگی دستگاهی ساخته شده است که می‌تواند اراده افراد را به نوشته و دستورات کامپیوتری تبدیل کند. این دستگاه از طریق یک ایمپلنت در مغز بیماران معلول و ناتوان حرکتی قرار می‌گیرد. کاشت چیپ این دستگاه به نسبت سایر کاشت‌های مغزی، نیاز به جراحی کمتر تهاجمی دارد و تبعات بعدی آن برای بیماران گزارش نشده است. این دستگاه می‌تواند به صورت موثری بر کیفیت زندگی و استقلال افراد ناتوان حرکتی تاثیرگذار باشد.

 • بیماری‌های استوایی نادیده گرفته ‌شده

  بیماری‌های استوایی نادیده گرفته ‌شده

  گزارش جدید سازمان بهداشت جهانی بر بیماری‌های استوایی که مورد غفلت قرار گرفته‌اند متمرکز است. این نوع بیماری‌ها به طور نامتناسبی بر فقیرترین اعضای جامعه جهانی تأثیر می‌گذارد. درمان این نوع بیماری‌ها در دوره همه‌گیری کرونا با اختلال جدی مواجه شد به‌طوری که بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰، تقریبا ۳۴ درصد افراد کمتری برای NTDs تحت درمان قرار گرفته‌اند.

 • اعتراض به اصلاحات سن بازنشستگی در فرانسه

  اعتراض به اصلاحات سن بازنشستگی در فرانسه

  دومین اعتصاب سراسری علیه افزایش سن بازنشستگی در فرانسه در حال برگزاری است. هزاران نفر در شهرهای مختلف فرانسه به خیابان آمدند و به اصلاحات بازنشستگی معترض شدند. اعتصابات گسترده در بخش‌های مختلف در جریان است، هر چند در وضعیت کنونی در بعضی بخش‌ها کارکنان کمتری به اعتصابات پیوسته‌اند. دولت همچنان بر موضع خود پافشاری می‌کند و تغییر سن بازنشستگی‌ را غیر قابل مذاکره می‌داند.

 • محافظت از کارکنان بخش حمل‌ونقل در بحران‌های بهداشتی

  نشست مشترک گروه‌های بین‌المللی برای بررسی تاثیر کرونا بر زنجیره تامین جهانی برگزار شد

  محافظت از کارکنان بخش حمل‌ونقل در بحران‌های بهداشتی

  یک گروه اقدام مشترک که برای بررسی تأثیر همه‌گیری COVID-۱۹ بر کارگران حمل و نقل جهان و زنجیره تأمین جهانی ایجاد شده است، همه بازیگران را تشویق می‌کند تا پروتکل‌ها و استانداردهای مورد توافق بین‌المللی را اعمال کنند و اقدامات پیشگیرانه و ملموس برای شرایط اضطراری آینده انجام دهند.