• حمایت واقعی از افراد دارای معلولیت نیازمند نوآوری است

  حمایت واقعی از افراد دارای معلولیت نیازمند نوآوری است

  همواره فریاد می‌زنیم معلولیت یک مساله شخصی نیست بلکه یک معضل جهانی است اما گوش شنوایی نمی‌بینیم. می‌گوییم معلولیت‌بخشی از زندگی بشری است و تمام افراد در برهه‌ای از زندگی آن را تجربه خواهندکرد اما همراهی نمی‌یابیم.

 • برنامه‌های کشور باید پیوست معلولان داشته‌باشند

  برنامه‌های کشور باید پیوست معلولان داشته‌باشند

  اکنون حدود بیست‌سال است که این روز را (روز جهانی معلولان) در سراسر جهان گرامی می‌دارند و هدف این بوده و هست که دولت‌ها و ملت‌ها به نیازهای ویژه این افراد در سطح جامعه خود توجه کنند.

 • وزارتخانه‌ای به وسعت پوشش حمایتی مردم ایران

  تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛

  وزارتخانه‌ای به وسعت پوشش حمایتی مردم ایران

  شاید کمتر وزارتخانه، نهاد، سازمان یا مجموعه حاکمیتی و دولتی مانند وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را بتوان مثال زد که علاوه بر ارائه خدمات گسترده و نقش پررنگ تعریف شده در بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در بسترهای تولید، اشتغال، بیمه‌های اجتماعی و بسیاری شاخص‌های اثربخش دیگر در ارتباط با گستره وسیعی از مردم نقش‌آفرین باشد.

 • جای خالی دانش‌آموختگان در بازار کار

  جای خالی دانش‌آموختگان در بازار کار

  جدیدترین گزارش بررسی وضعیت اشتغال در بازار کار حاکی از سهم بالای دانش‌آموختگان دانشگاهی در بازار اشتغال و همچنین سهم ناکافی فارغ‌التحصیلان در بازار کسب و کار و در اختیار داشتن فرصت‌های شغلی دارد.

 • ضرورت مهارت‌آموزی در عین دانش‌آموختگی

  ضرورت مهارت‌آموزی در عین دانش‌آموختگی

  براساس اطلاع سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای بیش از ۴۰ درصد مراجعین و ثبت‌نام‌کنندگان دوره‌های آموزش مهارت را دانش‌آموختگان بدون مهارت تشکیل می‌دهند.

 • ضرورت به‌روزرسانی استانداردهای مهارتی

  ضرورت به‌روزرسانی استانداردهای مهارتی

  مهارت‌آموزی به عنوان یکی از پایه‌های اساسی بازار کار در تدوین و تنظیم سیاست‌های این حوزه و برقراری ارتباط بین ماهیت کسب و کار و اشتغال، کارفرما و کارجو نقش‌آفرینی داشته و ارتقاء بهره‌وری نیروی کار و همچنین رونق تولید را به دنبال خواهد داشت.

 • چرایی رشد نسبت اشتغال در شهر و کاهش آن در روستا

  چرایی رشد نسبت اشتغال در شهر و کاهش آن در روستا

  تازه‌ترین داده‌های آماری شاخص‌های عمده بازارکار در تابستان ۱۴۰۱ نشان از رشد نسبت اشتغال در مناطق شهری و همزمانی آن با کاهش این نرخ در مناطق روستایی در سطح کشور دارد.

 • برای حال‌ خوش و رنگ زندگی کودکان چه کرده‌ایم

  برای حال‌ خوش و رنگ زندگی کودکان چه کرده‌ایم

  به رسم هرساله ویژه‌برنامه‌های هفته‌ملی‌کودک در سال ۱۴۰۱ با شعار «حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی» هم‌زمان با روز شنبه «روز جهانی کودک» ۱۶ مهر ۱۴۰۱ در کشور کلید خورد.

 • گذری بر تاریخچه دانش پزشکی و درمان در دوره ساسانیان

  گذری بر تاریخچه دانش پزشکی و درمان در دوره ساسانیان

  دوره ساسانیان در تاریخ ایران را می‌توان یکی از مهم‌ترین دوره‌های تاریخی ایران دانست. عصری که هویت ایرانی شکل و نظم نوینی پیدا می‌کند و ایران پساساسانی همواره متاثر از این دوره بوده است. به گونه‌ای که برخی از متفکرین و مورخین معتقدند که عصر زرین فرهنگ و تمدن ایران – اسلامی قرن سوم و چهارم هجری بر مبانی تمدنی ایران عصر ساسانی بنا شده است. در این یادداشت کوتاه قصد داریم به یک وجه از این دوره، یعنی پزشکی بپردازیم. پزشکی و دانش پزشکی و به طور کلی «درمان» در عصر ساسانی چگونه بوده است؟

 • کارآفرینان در تاریخ معاصر ایران ؛
حاج معین التجار بوشهری

  کارآفرینان در تاریخ معاصر ایران ؛ حاج معین التجار بوشهری

  در تاریخ معاصر ایران زنان و مردان کارآفرین زیادی وجود دارد که بدون پشتوانه دولتی و به صورت مستقل و خودجوش بر اساس شیوه‌های نوین و مناسبات جدید اقتصادی دست به تولید و کارآفرینی در حوزه‌های مختلف اقتصادی زدند. آنان متاثراز دانش جدید درمکاتب جدید اقتصادی راه پیشرفت ایران را در حوزه کارآفرینی و تولید می‌دانستند و بسیاری از دستاوردهای اقتصادی امروز ایران متاثر از تلاش این افراد است. دراین یادداشت قصد داریم حاج محمد بوشهری، که یکی از این مردان کارآفرین اواخر دوره قاجاریه است، را معرفی کنیم.

 • کودکی حلقه رشد انسانی

  کودکی حلقه رشد انسانی

  امروز روز جهانی کودک است. کودکی به عنوان مرحله‌ای از مراحل رشد انسان به شمار می‌رود.

 • ارتباط دوسویه توسعه اشتغال و تأمین‌اجتماعی

  ارتباط دوسویه توسعه اشتغال و تأمین‌اجتماعی

  ارتباط دوسویه و اثرگذار حوزه‌های مرتبط با اشتغال و فعالیت سازمان‌های بیمه‌گر به عنوان پوشش‌دهنده بیمه‌ای اقشار مختلف جامعه به خصوص نیروی کار از زوایای بسیاری از جمله تأمین آینده نیروی کار، توسعه رفاه، بسترسازی در استمرار اشتغال پایدار و البته پایداری سازمان‌های بیمه‌ای قابل بررسی است.

 • گذری بر تاریخچه تاسیس آتش‌نشانی در ایران

  به بهانه  روز آتش نشانی و ایمنی ؛

  گذری بر تاریخچه تاسیس آتش‌نشانی در ایران

  با شروع جنگ‌های ایران و روس و مواجعه تمدنی ایرانیان با تمدن جدید غرب به تدریج ایرانیان با ظواهر و نشانه‌ها و دست‌آوردهای جدید تمدنی غرب آشنا شدند که به صورت مستقیم از طرف ایرانیان یا غیر مستقیم به وسیله شرکت‌ها و دولت‌های غربی وارد ایران شد. آتش‌نشانی به سبک امروزی نیز به همین شکل در ایران تاسیس شد.

 • اشتغال غیررسمی محصول اقتصاد غیررسمی

  اشتغال غیررسمی محصول اقتصاد غیررسمی

  داده‌های آماری حوزه اشتغال نشان از سهم ۵۹ درصدی اشتغال غیررسمی در چارچوب اشتغال بخش‌های مختلف کشور دارد که بر اساس میانگین جهانی حوزه اشتغال سهم بسیار بالایی است.

 • ظرفیت اشتغال بخش تعاون و حل چالش بیکاری

  ظرفیت اشتغال بخش تعاون و حل چالش بیکاری

  بر اساس داده‌های آماری حوزه اشتغال کشور، جمعیت شاغلان بخش تعاون فعال مستقیم در شرکت‌های تعاونی حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزارنفر را شامل می‌شوند.

 • سربازان ماهر؛ شاغلان فردا  

  سربازان ماهر؛ شاغلان فردا  

  در اوج سالهای جوانی، قبل یا بعد از گذراندن دوره‌های دانش‌آموختگی در دانشگاه زمان ورود به دوران خدمت وظیفه‌عمومی یا همان "سربازی" فرا می‌رسد.

 • پیوست مهارت؛ الزام معیشت

  پیوست مهارت؛ الزام معیشت

  همواره بخشی از نیروی کار جوان به عنوان کارجویانی که سالها به دنبال پیوستن به جمع شاغلان بوده، یافتن شغل متناسب با تحصیلات، تخصص و مهارت را به عنوان یکی از چالش‌های اساسی پیش رو دارند که دلایل مختلف نشات گرفته از طرف جامعه و افراد در شکل‌گیری این شرایط اثرگذار بوده است.

 • بررسی منابع و مصارف سازمان تامین اجتماعی طی ۱۰ سال اخیر

  بررسی منابع و مصارف سازمان تامین اجتماعی طی ۱۰ سال اخیر

  سازمان تامین‌اجتماعی مانند هر سازمان بزرگی با محیط پیرامونش ارتباط ناگسستنی دارد که بر عملکرد آن تاثیر اجتناب‌ناپذیری خواهد داشت. کمبود منابع مالی یک محدودیت اصلی در سازمان‌هاست. همان‌گونه که یک خانوار باید بین درآمدها و هزینه‌های خود تعادل ایجاد کند، دولت یا هر بنگاه اقتصادی نیز ملزم به رعایت دخل و خرج خود است.

 • تعاون؛ بستر اشتغال ارزان و پایدار

  تعاون؛ بستر اشتغال ارزان و پایدار

  بسترهای اثبات شده فروان و موثری در راستای ایجاد گسترده فرصت‌های شغلی بر اساس چارچوب سیاست استاندارد حوزه تولید در بسیاری از کشورها به جهان اشتغال و اقتصاد معرفی شده که هرکدام زمینه به‌روزرسانی ظرفیت‌ها و شکوفایی فرصت‌ها را دارا است.

 • رجایی و باهنر بهترین الگو برای خدمت صادقانه

  رجایی و باهنر بهترین الگو برای خدمت صادقانه

  شهید محمدعلی رجایی و شهید حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدجواد باهنر، رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر محبوب و انقلابی، روز هشتم شهریور ماه سال ۱۳۶۰ در انفجار دفتر نخست‌وزیری به درجه رفیع شهادت نائل آمدند. ایام شهادت این یاران صدیق امام و انقلاب و اسوه‌های همیشگی خدمت صادقانه به مردم به نام هفته ‌دولت نامگذاری شده است تا تمامی مدیران و کارکنان نهادهای مختلف کشور، سیره و منش شهید رجایی و شهید باهنر را برای خدمت به مردم الگوی خود قرار دهند.

 • تحول در برنامه‌های حوزه درمان

  تحول در برنامه‌های حوزه درمان

  توسعه و تعمیم نظام تامین اجتماعی همواره یکی از اهداف راهبردی جوامع توسعه یافته و در حال توسعه بوده است چراکه گسترش پوشش‌های بیمه‌ای و حمایتی موجب افزایش شاخص امید به زندگی، کاهش ریسک و امنیت نیروی کار در دوران کهولت و بازنشستگی و تاثیر کلی آن در عرصه‌های مختلف زندگی می‌شود.

 • سهم بالای کارگران ساده غیرماهر از بازار کار

  سهم بالای کارگران ساده غیرماهر از بازار کار

  نگاهی به داده‌های آماری اشتغال در بازار کار و به طور خاص در بین گروه‌های شاغل "مزد و حقوق‌بگیر بخش خصوصی ۱۵ ساله و بیشتر" نشان از سهم ۲۸.۲ درصدی گروه شاغل "کارگران ساده" از بین تمامی اقشار فعال و شاغل در این حوزه دارد.

 • "مهارت" ناجی زندانیان پس از آزادی

  "مهارت" ناجی زندانیان پس از آزادی

  تجربه نشان داده که امر مهارت از راهکاری عملی برای یکی از اصلی‌ترین مشکلات جوامع در قالب بیکاری است. اما کارکردهای مهم کسب مهارت‌های فنی و حرفه‌ای به ایجاد شرایط ویژه اختصاصی برای افراد و یافتن شغل و گریز از وضعیت بیکاری محدود نمی‌شود.

 • عملکرد و اقدامات تحولی سازمان در یک سال اخیر

  عملکرد و اقدامات تحولی سازمان در یک سال اخیر

  افزایش هزینه های سلامت ناشی از تغییر سبک زندگی مردم و همچنین سالمند شدن جمعیت بیمه شده، افزایش انتظارات بیمه شدگان، تغییر شیوه‌های ارائه خدمات و همچنین توسعه فناوری‌های مرتبط با سلامت و مشکلات اقتصادی کشور که همه آنها منجر به افزایش هزینه‌ها در حوزه سلامت گردیده از یک سو و واقعی نبودن تعرفه‌های خدمات درمانی از سوی دیگر، نسبت عملکرد به هزینه را در بخش درمان سازمان به صورت جدی کاهش داده است.

 • هفته دولت فرصتی برای ترسیم الگوی های ایثار و خدمت

  هفته دولت فرصتی برای ترسیم الگوی های ایثار و خدمت

  هفته اول شهریورماه که مصادف با شهادت شهیدان رجایی و باهنر و به نام هفته دولت نامگذاری شده است، همواره بهانه خوبی برای زنده نگه داشتن یاد این شهدا و ارائه دستاوردها و عملکرد مجموعه دولت به مردم بوده است.

 • کاهش بیکاری و افزایش اشتغال دانش‌آموختگان در سایه سهم بالای جمعیت غیرفعال

  کاهش بیکاری و افزایش اشتغال دانش‌آموختگان در سایه سهم بالای جمعیت غیرفعال

  مقایسه بازه زمانی بهار سال ۱۴۰۱ با مدت مشابه در سال گذشته حاکی از این است که سهم اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی در این مدت سیر افزایشی داشته و تعداد دانش‌آموختگان بیکار در همین مدت رو به کاهش بوده است که روند مثبت یک‌ساله شاخص‌های اشتغال و بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را از مجموع شاغلان و بیکاران کشور نشان می‌دهد.

 • فاصله بدون توجیه بیکاری مردان و زنان

  فاصله بدون توجیه بیکاری مردان و زنان

  بسترهای فراهم شده برای حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی و فعالیت‌های حوزه اشتغال مولد و خدماتی در طول دهه‌های اخیر در جهان و متعاقب آن در کشور ما، این انتظار را موجب شده که داده‌های آماری نیز از فعالیت گسترده جامعه زنان در فرصت‌های شغلی حکایت داشته باشد.

 • ۹۵۰۰ تعاونی مسکن؛ ظرفیتی برای خانه‌دار شدن کارگران

  ۹۵۰۰ تعاونی مسکن؛ ظرفیتی برای خانه‌دار شدن کارگران

  وجود بیش از یکصدهزار شرکت تعاونی فعال در سطح کشور بر اساس توانمندی و ظرفیت‌های موجود در این نهادها به عنوان پایگاه‌های مردمی بخش‌های مرتبط با تولید و خدمات و آمار حدود ۱۰ درصدی تعاونی‌های مسکن از جمع آنها می‌تواند به عنوان بستری کارآمد برای حل بسیاری از چالش‌های اقتصاد و تولید در جامعه، بخصوص مسئله مسکن باشند.

 • سازمان‌های کارگری حلقه ارتباط سه‌جانبه‌گرایی

  سازمان‌های کارگری حلقه ارتباط سه‌جانبه‌گرایی

  بخشی از ارکان سه‌جانبه‌گرایی و مشارکت فعالانه جامعه کارگران در تصمیم‌سازی‌های حوزه کار و اشتغال در کالبد سازمان‌ها، تشکلات، انجمن‌ها و سندیکاهای کارگری موجودیت و توسعه پیدا می‌کند که بخش قابل توجهی از این گروه‌ها در فضای کسب و کار و اشتغال کشور ما در چارچوب انجمن صنفی کارگری، شورای اسلامی کار، تعاونی‌های کارگری و کانون‌های بازنشستگی و البته نمایندگی جامعه و اصناف مختلف کارگران در حال فعالیت هستند.

 • بخش خصوصی و سهم ۸۵ درصدی اشتغال

  بخش خصوصی و سهم ۸۵ درصدی اشتغال

  خروجی نتایج گزارش نیروی طرح آمارگیری نیروی کار نشان می‌دهد که بیش از ۸۵ درصد شاغلان (۱۵ساله و بیشتر) کشور در مشاغل و فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی در قالب بخش خصوصی در حال کار هستند و به عبارتی بخش خصوصی سهم ۸۵ درصدی در اشتغال موجود دارد.