تیتر سه زیرسرویس

 • اعیانی‌سازی و توریسم چگونه اجاره بها در اسپانیا را افزایش داده است

  نه در شهر، نه در حومه جایی برای زندگی نیست

  اعیانی‌سازی و توریسم چگونه اجاره بها در اسپانیا را افزایش داده است

  به نظر می‌رسد که مستاجران اسپانیایی دیگر نه در شهر، نه در حومه شهر جایی برای زندگی پیدا نمی‌کنند. در اسپانیا، فشار اجاره، دیگر را جایی برای رفتن مستاجران نمی‌گذارد. قیمت‌های اجاره تقریباً در تمام نقاط کشور و به ویژه در مناطق شهری از ۳۰ درصد متوسط درآمد فراتر می‌رود. کارشناسان در مورد «دومین اعیانی‌سازی» صحبت می‌کنند که در آن مردم از مراکز شهرها به حاشیه رانده شده‌اند. برخی نیز مشکل توریسم و ورود سرمایه‌گذاران خارجی را در این رابطه مطرح می‌کنند. اما هر چه که باشد افزایش اجاره بها امکان استقلال جوانان و تشکیل زندگی از آنها را گرفته است و مشکلات زیادی را در جامعه اسپانیا با اقتصادی مبتنی بر توریسم ایجاد کرده است.

 • کمک فوتبال به مهاجران

  در حاشیه برگزاری یوررو ۲۰۲۴

  کمک فوتبال به مهاجران

  این روزها با برگزاری جام ملت‌های اروپا تب فوتبال داغ شده است. اما این ورزش چه نقشی را می‌تواند برای جوامع حاشیه‌ای ایفا کند. برای دریافت این مسئله تجربه اسپانیا که با استفاده از فوتبال در پی ادغام مهاجران در جامعه است یک نمونه موفق به نظر می‌رسد. مجموعه «لوس دراگونز» در اسپانیا، فرصتی را برای مهاجران و پناهندگان فراهم می‌کند تا با هم ارتباط برقرار کنند و زندگی جدیدی بسازند. این لیگ یکی از ۱۰۰ لیگ اروپایی است که به عنوان بخشی از مجموعه فوتبال آدیداس فعالیت می‌کنند، ابتکاری که از فوتبال پایه در اروپا حمایت می‌کند.

 • حیات روستایی در خطر بالا آمدن آب دریاها

  چگونه تغییرات آب و هوایی زندگی ساحلی هند را نابود می‌کند؟

  حیات روستایی در خطر بالا آمدن آب دریاها

  با تغییرات گسترده آب و هوایی در جهان، امروزه شاهد از میان رفتن اشکال قبلی طبیعت و نابود شدن زندگی روستایی مرتبط با آن هستیم. بالا آمدن سطح آب دریاها در کنار طوفان‌های سخت، نظم شناخته شده طبیعت را برهم زده است و در یکی از طوفان خیزترین مناطق جهان، یعنی شبه جزیره هند موجب از بین رفتن زندگی کشاورزی سنتی و روستایی شده است. آب مناطق ساحلی دیگر برای کشاورزی و شرب مناسب نیست و حیات روستاهای ساحلی متاثر از تغییرات آب و هوایی شدید در حال نابود شدن است.

 • مهاجرت فشار را از بازار کار و اقتصاد ایالات متحده کم می‌کند

  مهاجرت فشار را از بازار کار و اقتصاد ایالات متحده کم می‌کند

  طبق داده‌های اداره آمار کار ایالات متحده، کارگران خارجی ۱۸.۶ درصد از نیروی کار غیرنظامی را در سال ۲۰۲۳ تشکیل می‌دادند که این رقم در سال ۲۰۰۶ برابر با ۱۵.۳ درصد بود. اقتصاددانان می‌گویند در حالی که مهاجرت چالش‌هایی را ایجاد می کند، اما یک سود خالص برای اقتصاد ایالات متحده است. بدون نیروی کار خارج از کشور، تعداد نیروی کار ایالات متحده به دلیل کاهش نرخ تولد و پیری نیروی کار کاهش می‌یابد و تامین مالی برنامه‌هایی مانند تامین اجتماعی را دشوارتر می‌کند.

 • تبعات سیاست‌گذاری بازار کار زنان در ژاپن

  تبعات سیاست‌گذاری بازار کار زنان در ژاپن

  اقتصاددانان غالباً سعی می‌کنند حدس بزنند که به چه میزان نیروی کار یک کشور می‌تواند گسترش یابد و فرض می‌کنند که محدودیت‌هایی برای افزایش این میزان وجود دارد، زیرا احتمالاً بعضی از افراد برای انجام کارهای خانه، به دنبال شغل نمی‌گردند. اما این تصورات تاریخی در طی یک دهه گذشته به عنوان راهنمایی ضعیف در ژاپن عمل کرده است؛ زیرا معیارهای اجتماعی، نرخ ازدواج و نرخ باروری تغییر کرده است. بنابراین درس ارائه شده توسط تجربه ژاپنی ساده است: زنان ممکن است یک نیروی کار بالقوه بزرگتر از آنچه اقتصاددانان به طور معمول تصور می‌کنند باشند. مشارکت بهبودیافته نیروی کار ژاپن برای زنان یادآور این است که نباید محدودیت‌های بازار کار را واضح و محدود فرض کرد.

 • آیا سیری، الکسا و گوگل به مکالمات ما گوش می‌دهند؟

  هوش مصنوعی خانگی و مسئله حریم شخصی

  آیا سیری، الکسا و گوگل به مکالمات ما گوش می‌دهند؟

  اخیرا ویدیویی همه‌گیر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که چگونه بلندگوی آمازون قطعات صوتی را ضبط می‌کند که شامل کلمه فعال‌سازی نمی‌شود. اما سوال این است که چنین دستگاه‌هایی چقدر می‌توانند بر مکالمات ما نظارت و آنها را ضبط کنند؟

 • حمایت صاحبان مشاغل کوچک از افزایش دستمزد در آمریکا

  حمایت صاحبان مشاغل کوچک از افزایش دستمزد در آمریکا

  نظرسنجی سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ از کسب و کارهای کوچک در ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که اکثریت (۶۱ درصد) صاحبان مشاغل کوچک از افزایش حداقل دستمزد در ایالت خود حمایت می‌کنند. اما به‌رغم آنچه نظرسنجی نشان داد و همچنین به‌رغم این حمایت گسترده، نیمی از صاحبان مشاغل کوچک در آمریکا (۵۰ درصد) معتقدند که افزایش دستمزد می‌تواند وضعیت حیاتی تامین کارگر را برای کسب و کارشان دشوار کند.

 • صادرات مصری‌ها برای کسب ارز خارجی

  سیاست‌های دولت مصر برای مواجهه با تورم و افت ارزش پول ملی

  صادرات مصری‌ها برای کسب ارز خارجی

  از اوایل سال ۲۰۲۲، مصر در یک بحران اقتصادی خردکننده و بی‌سابقه فرو رفته است. این کشور با کمبود خطرناک ارز خارجی مواجه است که برای واردات محصولات ضروری مانند گندم حیاتی است. اخیرا نخست وزیر مصر تأیید کرد که طرح صادرات مصری‌ها به خارج از کشور، اولویت دولت او است؛ راه‌حل دولت مصر برای حل بحران، به کار انداختن مهاجران مصری و دلارهای ناشی از کار آنهاست. از سال ۲۰۱۶، این مهاجران به تامین‌کنندگان اصلی ارز کشور تبدیل شده‌اند.

 • آموزش، کلید ورود به کشاورزی محیط‌زیست محور

  چگونه الگوهای کشاورزی بر مبنای نیازهای مناطق مختلف در حال تغییر هستند

  آموزش، کلید ورود به کشاورزی محیط‌زیست محور

  پس از تسلط کشاورزی صنعتی بر شیوه تولید کشاورزی که از اواخر قرن ۱۹ در جهان ترویج شد، امروزه بسیاری از منتقدان این نوع از کشاورزی در سراسر جهان به انواع دیگر کشاورزی روی آورده‌اند که در تعادل با محیط زیست و طبیعت مناطق مختلف کشت باشد. پژوهشگران معتقدند که نقش آموزش در تغییر شیوه‌های کشاورزی به شیوه‌های سازگار با محیط زیست بسیار مهم است. امروزه سازمان‌های مختلفی در سراسر جهان در حال ترویج این نوع نگاه و آموزش کشاورزی مبتنی بر سنت هستند که اثرات مخرب کشاورزی صنعتی را معکوس می‌کند، با این همه مسئله اصلی تغییر دیدگاه نسبت به شکل تولید کشاورزی صنعتی است که تنها راه حل تامین نیازهای غذایی جمعیت روبه رشد جهان دانسته می‌شود.

 • چگونه نروژ به ابرقدرت خودروهای الکتریکی تبدیل شد؟

  چگونه نروژ به ابرقدرت خودروهای الکتریکی تبدیل شد؟

  بیش از ۹۰ درصد خودروهای جدید فروخته شده در نروژ برقی هستند. و همه چیز از آنجایی شروع شد که برخی از ستاره‌های فرهنگ پاپ با خودرو فیات پاندا در حال تردد بودند. داستان ماشین برقی در نروژ به سال ۱۹۸۹ بر می‌گردد. زمانی که «هارالد نیلز روستویک» استاد بازنشسته برنامه‌ریزی شهری در دانشگاه «استاوانگرو» و سه دوست دیگرش که از ستاره‌های موسیقی پاپ نروژ بودند، یک فیات پاندا را خریدند و به یک خودروی برقی تبدیل کردند.