تیتر سه زیرسرویس

 • در پی اعتصاب کارگران جمع‌آوری زباله بوی تعفن پاریس را دربر گرفت

  در پی اعتصاب کارگران جمع‌آوری زباله بوی تعفن پاریس را دربر گرفت

  کارگران جمع‌آوری زباله در اعتراض به طرح افزایش سن بازنشستگی دولت امانوئل ماکرون دست به اعتصاب زده‌اند. این اعتصابات از ۱۲ روز پیش آغاز شده و منجر به آسیب شدید به مناطق مختلف شهر پاریس شده است. درگیری‌ها میان اتحادیه‌های کارگری و دولت بر سر افزایش سن بازنشستگی در فرانسه ادامه‌ دارد و هیچ‌کدام از طرفین حاضر به سازش با طرف مقابل نیستند. اتحادیه‌ها معتقدند که ماکرون حاضر به گرفتن مالیات از ثروتمندان نیست و بار سیستم را بر کارگران یقه‌آبی تحمیل کرده است.

 • معلمان بریتانیایی هم به موج اعتصاب‌های خدمات عمومی پیوستند

  تعطیلی مدارس همزمان با رونمایی دولت از بودجه

  معلمان بریتانیایی هم به موج اعتصاب‌های خدمات عمومی پیوستند

  اعتصاب دو روزه معلمان در انگلیس همزمان با اعتصاب پزشکان و کارکنان حمل‌ونقل رخ داد. این اعتصابات از روزی آغاز شد که دولت بودجه جدید خود را اعلام کرد. صدها مدرسه در روز چهارشنبه به طور کامل یا جزئی تعطیل شدند. اتحادیه‌ها حضور ۴۰ هزار معلم در این اعتصاب را برآورد کرده‌اند. معلمان دلیل اعتصاب را نه تنها حقوق و وضعیت کاری خود بلکه وضعیت نامناسب آموزش، امکانات، ساختمان مدارس و بودجه عمومی مربوط به آموزش اعلام کرده‌اند.

 • دو سوم مردم افغانستان با خطر گرسنگی شدید روبرو هستند

  دو سوم مردم افغانستان با خطر گرسنگی شدید روبرو هستند

  کشور افغانستان پس از چهار دهه جنگ، بلایای طبیعی و همه‌گیری ویروس کرونا اکنون با محدودیت‌های جدید وضع شده ناشی از تغییرات سیاسی، با بحران بی‌سابقه کمبود موادغذایی روبرو شده است. اقتصاد افغانستان که به کمک‌های خارجی وابسته است، پس از سرنگونی دولت تحت حمایت غرب توسط طالبان در ماه گذشته، دچار شوک شدیدی شد. در چنین وضعیتی ۹۰ درصد مردم افغانستان با مصرف ناکافی مواد غذایی دست و پنجه نرم می‌کنند و بسیاری از کودکان دچار سوءتغذیه حاد شده‌اند.

 • سال مالی بد برای بیمه‌ها در ایالات متحده آمریکا

  برآورد AM BEST از ۲۰۲۲

  سال مالی بد برای بیمه‌ها در ایالات متحده آمریکا

  به گزارش یکی از بزرگترین آژانس‌های رتبه‌بندی اعتبارات در آمریکا، سال ۲۰۲۲ برای بیمه‌گران بخش «خسارات شخصی» بدترین سال مالی دهه اخیر بوده است. در این میان خسارت فجایع طبیعی با ۹۰ میلیارد دلار از بزرگترین دلایل افزایش بازپرداخت خسارت به بیمه‌شوندگان شخصی در آمریکا محسوب می‌شود.

 • آزمایش انعطاف‌پذیری بانک‌ها نسبت به حملات سایبری در اروپا

  آزمایش انعطاف‌پذیری بانک‌ها نسبت به حملات سایبری در اروپا

  بانک مرکزی اروپا قصد دارد تا آزمایشی را درباره میزان انعطاف‌پذیری بانک‌های اروپایی نسبت به حملات سایبری و قطع دسترسی آنها به خدمات دهندگان خارجی راه‌اندازی کند.بانک مرکزی اروپا مدت‌هاست به بانک‌ها هشدار می‌دهد که نسبت به حملات سایبری بخصوص پس از تصویب یک سری تحریم‌های طولانی مدت علیه مسکو توسط اتحادیه اروپا، هوشیار باشند.

 • تکه‌های شکسته زندگی کنار هم قرار می‌گیرند

  گزارش یونیسف از حمایت کودکان زلزله‌زده در سوریه و ترکیه

  تکه‌های شکسته زندگی کنار هم قرار می‌گیرند

  تقریبا یک ماه پس از وقوع زمین‌لرزه در ترکیه و سوریه، کودکان زیادی در وضعیت‌ آسیب‌پذیر پس از این فاجعه زندگی می‌کنند. یونیسف با تمام توان در حال کمک رسانی به مناطق زلزله‌زده در این دو کشور است. با این حال بیش از ۸۵۰ هزار کودک هنوز آواره‌اند و خانواده‌های زیادی نیازمند کمک‌های روانی و اجتماعی برای بازگشت به وضعیت عادی زندگی خود هستند. حمایت روانی و اجتماعی برای کودکان، بازگرداندن آنها به یادگیری در اسرع وقت و ایجاد ثبات در میان هرج و مرج از جمله کمک‌های حیاتی برای این کودکان است.

 • اتحادیه‌ها متعهد شدند که فرانسه را به بن‌بست بکشانند

  ششمین دور اعتصاب‌ها در فرانسه

  اتحادیه‌ها متعهد شدند که فرانسه را به بن‌بست بکشانند

  اعتصابات سراسری در فرانسه ۷ مارس برای بار ششم ادامه داشت. آموزش و عبور و مرور در فرانسه تقریبا بصورت کامل متوقف شد و اتحادیه‌ها قول تعطیلی کامل فرانسه را در روزهای آینده داده‌اند. درگیری‌ها بر سر عدم توافق معترضان با طرح رئیس‌جمهور برای افزایش سن بازنشستگی است.

 • فصل تازه‌ در عدالت اجتماعی در اکوادور

  برای اولین بار یک شرکت خارجی در آمریکای لاتین به برده‌داری مدرن محکوم شد

  فصل تازه‌ در عدالت اجتماعی در اکوادور

  به تازگی یک شرکت ژاپنی با سابقه ۶۰ ساله کشاورزی و سرمایه‌گذاری در اکوادور در یکی از دادگاه‌های این کشور به «برده‌داری مدرن» متهم شده است. این یک اتفاق تاریخی و شروع یک دوره جدید محسوب می‌شود. شاکیان پرونده که مطلقا فاقد هرگونه برخورداری از حقوق اولیه کار بودند و عموما در شرایط آسیب‌پذیر زندگی می‌کردند، با ناباوری و اشتیاق فراوان خواهان ادامه این مبارزه علیه بی‌عدالتی و نقض سیستماتیک حقوق انسانی خود هستند. آنها امیدوارند که در ادامه مبارزه خود علیه این شرکت و با وجود شواهد و مدارک بسیار، پیروز شوند. 

 • افزایش قیمت ماه به ماه مصرف‌کننده در ترکیه

  افزایش قیمت ماه به ماه مصرف‌کننده در ترکیه

  آمارهای رسمی تورم سالانه ترکیه در ماه فوریه را ۵۵.۱۸ درصد نشان می‌دهد که شاهد کاهش اندکی نسبت به ماه قبل است. این کاهش تورم به دنبال زمین لرزه‌های عظیمی رخ می‌دهد که کمتر از یک ماه پیش بخش‌هایی از جنوب شرقی کشور را تخریب کرد. البته با وجود کاهش اندک تورم، قیمت ماه به ماه مصرف کننده ۳.۱۵ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته که بیشترین افزایش در بخش مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی ثبت شده است.

 • بمب ساعتی سوء‌تغذیه و کشتار در نیجریه

  زنان و کودکان قربانی اصلی خشونت‌ها

  بمب ساعتی سوء‌تغذیه و کشتار در نیجریه

  در پی تشدید خشونت‌ها و حملاتی که با عنوان مبارزه با تروریسم در مناطق شمالی نیجریه رخ داده است، وضعیت بحرانی سلامت و به ویژه سوء‌تغذیه حاد زنگ خطر را به صدا درآورد. ناآرامی‌های داخلی با سابقه ۱۳ ساله در نیجریه، مردم عادی در این کشور را با شرایط فاجعه‌باری مانند گرسنگی، مرگ، فقر و سطوح بسیار بحرانی سوء‌تغذیه رو به رو کرده است. آوارگی حدود دو میلیون نفر و خطر سلامت هر روزه باعث شده که سازمان‌ ملل نسبت به خطر نسل‌کشی در این کشور هشدار دهد.