• موسم رو به اتمام کارگران فصلی

  موسم رو به اتمام کارگران فصلی

  آمار دقیقی از کارگران فصلی در ایران و جهان در دست نیست. این کارگران در بخش‌های مختلف اقتصاد به‌خصوص کشاورزی به‌صورت روزمزد مشغول به کار هستند. بسیاری از آن‌ها در فصول بیکاری به سراغ مشاغل کاذب مانند دستفروشی می‌روند. محرومیت کارگران از حقوق قانونی به بهانه فصلی‌کاری، کاملاً غیرقانونی‌ است و کارفرمایان خاطی باید جریمه و مجازات شوند. هیچ کارگری نباید به این بهانه که کارش فصلی‌ است، از حقوق قانونی یا از مصوبات مزدی شورای‌عالی کار بی‌بهره باشد.

 • رشد ۳۰۰‌ درصدی کاریابی‌ها در دولت سیزدهم

  رشد ۳۰۰‌ درصدی کاریابی‌ها در دولت سیزدهم

  رشد بیش از ۳۰۰‌درصدی کاریابی‌ها در دولت سیزدهم تحقق یافته، اما همچنان سهم این دفاتر در گماشتن افراد به مشاغل متفاوت در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته پایین است. براساس داده‌های موجود، این سهم هم‌اکنون حدود ۲۰‌درصد است، در حالی‌که نرخ شاخص فوق در کشورهای توسعه‌یافته جهان، حداقل ۴۰ تا ۵۰‌درصد برآورد می‌شود. به گفته یک فعال صنفی این حوزه، افزایش شمار کاریابی‌ها می‌تواند به کارجویان کمک کند تا ساده‌تر به سیستم جست‌وجوی شغل دسترسی داشته باشند و شغل مناسب خود را راحت‌تر پیدا کنند. این اتفاق بسیار مثبتی‌ است، البته نقش مؤثر نظارت و حمایت دولت را نباید دست‌کم گرفت؛ بدون حمایت جدی دولت، دفاتر کاریابی سرپا نمی‌مانند.

 • کالابرگ الکترونیک، سبد غذایی کم‌درآمدها را از تورم مصون نگه‌ داشت

  کالابرگ الکترونیک، سبد غذایی کم‌درآمدها را از تورم مصون نگه‌ داشت

  سال ۱۳۹۶ در پی وضع تحریم‌ها به‌ناچار نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تأمین کالاهای اساسی در نظر گرفته شد. اما روند افزایشی نرخ تورم به دلیل رشد نقدینگی و افزایش نرخ دلار سفره‌های خانوارهای دهک‌های کم‌درآمد و متوسط را خالی کرد. با آغاز به‌کار دولت سیزدهم، برای اولین گام در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۱، به‌منظور امنیت پایدار غذایی، ارز ترجیحی در حکم یکی از عوامل اصلی رشد تورم حذف شد و برای جبران آن، یارانه نقدی ۶ تا ۹ برابر افزایش یافت.

 • اشتغالزایی صنعتی وارد کانال ۸ میلیون شغل ثابت شد

  رشد ۶.۴‌درصدی سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۳۹۹

  اشتغالزایی صنعتی وارد کانال ۸ میلیون شغل ثابت شد

  اشتغال صنعتی در کشور طی سال‌های اخیر با اعمال مجدد تحریم‌ها، افزایش نرخ ارز و وابستگی بالای این بخش به واردات کالای سرمایه‌ای و واسطه‌ای، مورد تهدید قرار گرفت. به عبارتی با تضعیف وضعیت اشتغال در بخش صنعت، کاهش تقاضای نیروی کار تمام‌وقت در این حوزه احساس شد. آمارها حاکی است تعداد شاغلان صنعتی در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۳۹۹ به میزان ۶.۴‌درصد با رشد مواجه شد و برای اولین‌بار در طول یک سال به ۸ میلیون و ۲۵۱‌هزار و ۴۰۸ افزایش یافت.

 • لزورم تصویب قوانین جدید برای کاهش حوادث کار

  بررسی عوامل بروز حوادث معدنی در کشور

  لزورم تصویب قوانین جدید برای کاهش حوادث کار

  یکی از راه‌های مفید برای افزایش ایمنی و بهره‌وری عملیاتی در مورد حوادث معدن ارائه گزارش‌های آماری محسوب می‌شود. این گزارش‌ها شناسایی الگوها و علل شایع حوادث را امکان‌پذیر می‌سازد و به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا اقدامات ایمنی هدفمند را اجرا کنند و برنامه‌های آموزشی خود را بهبود بخشند. تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به حوادث کار نشان می‌دهد در پروژه‌های مختلف عملیاتی معدن، مکانیسم‌ها به‌گونه‌ای عمل  می‌کنند که به کاهش خطرها و در نهایت  نجات جان افراد منجر شود. علاوه بر این، گزارش جامع حوادث، انطباق با استانداردهای نظارتی سختگیرانه را تضمین و شفافیت و مسئولیت‌پذیری را در صنعت تقویت می‌کند. نکته مهم آن است که وزارت صمت به‌عنوان متولی اصلی این موضوع، باید نظارت مضاعف بر موارد ایمنی معادن کشور داشته باشد.

 • نقش انجمن‌های ایمنی و بهداشت کار در کاهش حوادث شغلی

  نقش انجمن‌های ایمنی و بهداشت کار در کاهش حوادث شغلی

  وضعیت ایمنی معادن در ایران به روایت آمارهای رسمی ‌و گزارش شده، مناسب نیست. منشأ عمده حوادث و به‌ویژه تلفات متعاقب آن‌ها، خطای انسانی بیان به شمار می‌رود. همچنین اقدامات متعدد قانون‌گذاری، تشکیل کمیته‌ها، عقد تفاهمنامه، ابلاغ دستورالعمل یا وضع استانداردها که توسط سازمان‌های متولی و طی سالیان مختلف انجام شده، نتوانسته به موفقیت شگرفی در کاهش حوادث معدنی منجر شود. در این میان، نقش انجمن‌های ایمنی و بهداشت، بسیار حیاتی و محوری است.

 • زنانی که در خانه صاحب شغل و درآمد مستقل می‌شوند

  رشد تسهیلات مشاغل خانگی در دولت سیزدهم

  زنانی که در خانه صاحب شغل و درآمد مستقل می‌شوند

  براساس آخرین آمارهای رسمی، در طول سه سال سپری شده از دولت سیزدهم، در مجموع ۱۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات به حوزه مشاغل خانگی اختصاص داده شده است.

 • تاثیر آمایش سرزمین بر ارتقاء تولید و توسعه اشتغال

  تاثیر آمایش سرزمین بر ارتقاء تولید و توسعه اشتغال

  شاخص‌های کلی افزایش سطح تولید در سند چشم‌انداز بیانگر آن است که رشد پرشتاب ومستمر اقتصادی، ارتقا نسبی سطح درآمد سرانه، رسیدن به اشتغال کامل، افزایش حداقل چهار برابری سرانه رشد ناخالص داخلی به قیمت ثابت و تثبیت نسبی آن حداقل در دوره ۱۳۹۹-۱۴۰۴ و کاهش قابل توجه نرخ فقر از جمله مواردی است که تنها با تحقق استانداردهای آمایش سرزمینی به نتیجه مطلوب خواهد رسید.

 • اشتغالزایی صنعتی وارد کانال ۸ میلیون شغل ثابت شد

  رشد ۶.۴‌درصدی سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۳۹۹

  اشتغالزایی صنعتی وارد کانال ۸ میلیون شغل ثابت شد

  اشتغال صنعتی در کشور طی سال‌های اخیر با اعمال مجدد تحریم‌ها، افزایش نرخ ارز و وابستگی بالای این بخش به واردات کالای سرمایه‌ای و واسطه‌ای، مورد تهدید قرار گرفت. به عبارتی با تضعیف وضعیت اشتغال در بخش صنعت، کاهش تقاضای نیروی کار تمام‌وقت در این حوزه احساس شد. آمارها حاکی است تعداد شاغلان صنعتی در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۳۹۹ به میزان ۶.۴‌درصد با رشد مواجه شد و برای اولین‌بار در طول یک سال به ۸ میلیون و ۲۵۱‌هزار و ۴۰۸ افزایش یافت.

 • جزئیات ساماندهی قراردادهای کار

  در گفت‌وگو با آتیه‌نو تشریح شد

  جزئیات ساماندهی قراردادهای کار

  تأمین امنیت شغلی نیروی کار در بخش‌های سه‌گانه صنعت، خدمات و کشاورزی از خواسته‌های همیشگی جامعه کارگری محسوب می‌شود.  با توجه به ثبت بیش از ۹۵درصدی قراردادهای موقت کار برای کارگران مشمول قانون کار و در جهت ارتقای امنیت شغلی بیش از ۱۵ میلیون نفر از جامعه شاغلان کشور، لایحه‌ امنیت شغلی کارگران توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تدوین و برای تصویب به دولت ارسال شده است.

 • ماهانه به‌طور متوسط ۸ درصد اشتغال ایجاد شد

  در ۳۳ ماه اخیر منتهی به اواسط خرداد امسال

  ماهانه به‌طور متوسط ۸ درصد اشتغال ایجاد شد

  در ۹۸۶ روز فعالیت دولت سیزدهم منتهی به ۱۶ خرداد امسال، به‌طور متوسط روزانه بیش از ۲ هزار و ۷۵۹ فرصت شغلی و در مجموع دو میلیون و ۷۲۱هزار اشتغال خالص ایجاد شده است. گزاره‌ای که نشان می‌دهد این میزان اشتغالزایی درشرایطی به‌دست آمده که دولت سیزدهم با استفاده از ظرفیت‌های داخلی این موضوع را محقق کرده است.

 • الزامات ایمنی نیروی کار در فصول گرم سال

  الزامات ایمنی نیروی کار در فصول گرم سال

  گزارش‌های مربوط به حوادث کار در سال ۱۴۰۱ حاکی از مرگ ۵ کارگر طی سال در اثر گرمازدگی است. موضوع گرمای زمین و گسترش آثار و عوارض فشار کار در فصول گرم در همه جهان از مسائل با اهمیت حوزه ایمنی و بهداشت شغلی است؛ به نحوی که در سال ۲۰۲۴ سازمان بین‌المللی کار، دستور کار کنفرانس‌های ایمنی را با محور «نقش تحولات آب و هوایی بر کار» نامگذاری کرد.

 • حمایت جدی از نیروی کار با تصویب لایحه امنیت شغلی

  حمایت جدی از نیروی کار با تصویب لایحه امنیت شغلی

  هفدهم اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲، علی‌حسین رعیتی‌فرد معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اصلاح برخی موارد قانون کار گفت: «اصلاح بعضی قوانین با هدف تأمین امنیت شغلی کارگران به مجلس ارائه شده و در این راستا کارفرمایان، دیگر حق اخذ سفته و چک از کارگران را ندارند.»

 • روند افزایشی مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال و کاهش نرخ بیکاری

  داده‌های مرکز آمار ایران نشان داد

  روند افزایشی مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال و کاهش نرخ بیکاری

  آخرین داده‌های مرکز آمار ایران در ارتباط با مولفه‌های اقتصادی حوزه بازار کار نشان می‌دهد که شاخص‌های عمده مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال به عنوان دو شناسه اساسی مربوط به فعالیت نیروی کار، با ثبت روند صعودی در دو سال اخیر در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل از آن رشد داشته است.

 • اقتصاد غیررسمی نیازمند ساماندهی است

  اقتصاد غیررسمی نیازمند ساماندهی است

  مشاغل غیررسمی در اقتصاد غیرمولد به دلایلی مانند برهم زدن نظم بازار کار، فعالیت‌های مرتبط با حوزه‌های سه‌گانه تولید، خدمات و کشاورزی و همچنین تضییع حقوق قانونی نیروی کار شاغل در این بخش، موجب اختلال و چالش در فضای کسب‌وکار می‌شوند. نکته اینجاست که ساماندهی اقتصاد غیررسمی و ایجاد بستر قانونی اشتغال برای این گروه از شاغلان، علاوه بر بهبود وضعیت بازار، رونق دیگر نهادهای مرتبط با عرصه کار و تولید ازجمله صندوق‌های بیمه‌ای را به دنبال خواهد داشت. «اکبر شوکت» رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی در این گفتگو امکان و چگونگی ساماندهی مشاغل غیررسمی نظیر دستفروشان، چالش‌های ناشی از این دست فعالیت‌ها برای فضای کار و تولید و افراد فعال در حوزه اشتغال غیررسمی، راهکارهای تقسیم وظایف بین نهادهای متولی و همچنین مزایای نظم‌بخشی به این‌گونه را بررسی کرده است.

 • آیا دستفروشی شغل رسمی محسوب خواهد شد؟

  مجوز کسب و کار برای اشتغال غیر مولد

  آیا دستفروشی شغل رسمی محسوب خواهد شد؟

  فعالیت دستفروشان به عنوان بخشی از نیروی کار جامعه، در قالب شاغلان حوزه اقتصاد غیررسمی مورد بررسی قرار می‌گیرد. این در حالی است که تقریباً آمار درست و قابل استنادی در زمینه کار این قشر در دست نیست. با این وجود آمار غیررسمی، از اشتغال حدود 20 تا 30‌هزار دستفروش در شهر تهران خبر می‌دهد.

 • یک‌چهارم اشتغالزایی کشور در بخش صنعتی است

  داده‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نشان داد

  یک‌چهارم اشتغالزایی کشور در بخش صنعتی است

  داده‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نشان می‌دهد که سال گذشته در شهرک‌ها و نواحی صنعتی دولتی و غیردولتی، با احیای واحدهای راکد صنایع کوچک و راه‌اندازی برخی واحدها، بالغ بر ۲۵۲‌هزار شغل ایجاد شده است. به‌عبارتی سهم اشتغالزایی در این حوزه، از کل اشتغال کشور که ۹۵۰‌هزار شغل بوده، ۲۶.۶درصد برآورد می‌شود.

 • مسکن کارگری، رؤیایی که محقق شد

  مسکن کارگری، رؤیایی که محقق شد

  دولت مردمی سیزدهم مسیرهای متفاوتی را برای خانه‌دار شدن کارگران بدون‌ مسکن در پیش گرفته است؛ از یک‌سو، ساخت مجتمع‌های مسکونی در مجاورت صنایع بزرگ با ارائه زمین رایگان و تسهیلات ارزان‌قیمت در دستور کار است و از سوی دیگر، ایجاد و تقویت تعاونی‌های کارگری به‌عنوان متولی اصلی صاحبخانه کردن کارگران در ریز برنامه‌های دولت قرار دارد. در این مورد وزارت کار نهاد اجرایی اصلی‌ محسوب می‌شود، اما نهادها و وزارتخانه‌های مرتبط نیز مسئولیت‌هایی برعهده گرفته‌اند. ایجاد «قرارگاه ویژه مسکن کارگری» یکی از اقدامات جهت تسریع‌بخشی به این اهداف است. در نشست ۲۷ اسفندماه شورای‌عالی کار، وزیر تعاون پیشنهاد تشکیل قرارگاه مسکن کارگری را با حضور نماینده کارگران، کارفرمایان و دولت داد و این پیشنهاد مورد پذیرش شرکای اجتماعی قرار گرفت. حالا سه ماه بعد از تشکیل این قرارگاه سه‌جانبه و با آغاز همکاری‌های بین‌ نهادی، به نظر می‌رسد باید منتظر اتفاقات مثبت در زمینه ساخت مسکن کارگری باشیم.

 • بررسی جزییات و حواشی تعطیلی شنبه‌ها و کاهش ساعت کاری

  بررسی جزییات و حواشی تعطیلی شنبه‌ها و کاهش ساعت کاری

  یکی از خبرسازترین طرح‌های بررسی شده در روزهای پایانی مجلس یازدهم، موضوع تعطیلی شنبه‌ها و متعاقب آن کاهش ساعت کاری بود که در راستای روند رسیدگی با شروع به‌کار مجلس دوازدهم احتمالاً وارد فاز تازه‌ای خواهد شد.

 • از اشتغال موقت تا دستمزد؛ مشکلات کارگران ساختمانی در شغلی پرحادثه

  از اشتغال موقت تا دستمزد؛ مشکلات کارگران ساختمانی در شغلی پرحادثه

  کارگران ساختمانی، یکی از پرخطرترین و بی‌ثبات‌ترین مشاغل ممکن را برعهده دارند که به دلیل رکود حاکم بر ساخت و ساز، نرخ بیکاری آن‌ها افزایش یافته است؛ در برخی از استان‌های کشور، این کارگران چند هفته از هر ماه را بیکارند.

 • هشدار سازمان جهانی کار درباره افزایش کارگران پیر یا «سونامی نقره‌ای»  

  هشدار سازمان جهانی کار درباره افزایش کارگران پیر یا «سونامی نقره‌ای»  

  یکی از کارشناسان سازمان جهانی کار می‌گوید؛ نسل موسوم به Z (متولدین بعد از سال ۲۰۰۰) امروز وارد بازار کار شده اما به دلیل آنکه نسل‌های قبل از آن هنوز از بازار کار خارج نشده‌اند، با مشکلات جدی مواجه هستیم.

 • کاهش بیش از ۱۳ درصدی بیکاران در دولت سیزدهم

  با خلق یک میلیون و ۲۲۷ هزار شغل صورت گرفت

  کاهش بیش از ۱۳ درصدی بیکاران در دولت سیزدهم

  تعداد شاغلان در مقایسه سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۳۹۹ به میزان ۴.۰۳ درصد افزایش و جمعیت بیکاران نیز ۱۳.۲ درصد کاهش داشته است؛ نکته قابل تأمل اینکه در پایان سال گذشته، نرخ بیکاری به ۸.۱ درصد به کمترین میزان ثبت شده خود طی ۲۶ سال اخیر رسید.

 • قراردادهای سفید امضاء و راه‌های شکایت کارگران

  آتیه‌آنلاین بررسی می‌کند:

  قراردادهای سفید امضاء و راه‌های شکایت کارگران

  اخبار غیررسمی بیانگر ثبت بخشی از قراردادهای همکاری بین کارگر و کارفرما با تکیه بر شرایط کارفرما و به اصطلاح سفید امضا می‌شود؛ در این میان سهم زنان کارگر از مردان بیشتر است. با توجه سهم بیش از ۸۵ درصدی بنگاه‌های خُرد و کوچک از مجموع بنگاه‌های کشور، مقابله با چنین رویه‌ای از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 • مهارت‌آموزی به حدود ۳ میلیون نفر فقط در یک سال

  مزایای رشد صدور مجوز آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای

  مهارت‌آموزی به حدود ۳ میلیون نفر فقط در یک سال

  رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور ۲۱ خرداد با اعلام خبر تحقق ۹۹.۶ درصدی برنامه تحولی ابلاغی در سال ۱۴۰۲ گفت: رشد ۱۲۰۰ درصدی صدور مجوز آموزشگاه‌های آزاد، نشانه اجرای مأموریت‌های کلیدی با مشارکت مردم است.

 • کارگران در انتظار تصویب لایحه اصلاح امنیت شغلی

  رئیس هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار در گفت‌وگو با آتیه آنلاین تأکید کرد:

  کارگران در انتظار تصویب لایحه اصلاح امنیت شغلی

  «اولیاء علی‌بیگی» رئیس هیأت مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار در ارتباط با لایحه اصلاح امنیت شغلی کارگران بیان کرد:  جامعه کارگری انتظار تصویب لایحه اصلاح امنیت شغلی توسط هیأت وزیران و مجلس شورای اسلامی را دارند.

 • بیش از ۲۶ میلیون نفر در کشور فعالند

  براساس داده‌های مرکز آمار ایران

  بیش از ۲۶ میلیون نفر در کشور فعالند

  طرح آمارگیری نیروی کار مرکز آمار ایران در سال ۱۴۰۲، تازه‌ترین تغییرات مربوط به شاخص‌های عمده بازار کار کشور را نشان می‌دهد؛ بر این اساس تا پایان سال گذشته از بین جمعیت ۶۴ میلیون نفری افراد ۱۵ ساله و بیشتر در سن کار، بالغ بر ۲۶ میلیون نفر در قالب «جمعیت فعال» شناسایی و ثبت شده‌اند.

 • سهم زنان در سه‌گانه صنعت، خدمات و کشاورزی چقدر است؟

  سهم زنان در سه‌گانه صنعت، خدمات و کشاورزی چقدر است؟

  بسترهای اشتغال سه‌گانه صنعت، خدمات و کشاورزی به نسبت‌های گوناگون، پذیرای حضور فعالانه جامعه زنان در عرصه‌های اقتصادی، تولیدی و خدماتی است. در این بین به فراخور زیرساخت‌ بخش‌های مختلف اقتصاد و به واسطه ظرفیت جذب نیروی کار، زنان در حوزه‌ خدمات بیشترین میزان اشتغال، در بخش کشاورزی کمترین فعالیت و در صنعت با سهم حدود ۱۳‌درصدی حضور دارند. این در حالی است که جامعه زنان علاوه بر حضور در مشاغل مربوط به بخش‌های دولتی، نیمه‌دولتی و خصوصی، با نقش‌آفرینی در حوزه‌های اقتصادی و تولیدی دیگر نظیر تعاون و اشتغال خانگی، سهمی از بازار کار را در اختیار دارد.

 • اجلاس امسال سازمان بین‌المللی کار برای جهانی عادلانه‌تر

  اجلاس امسال سازمان بین‌المللی کار برای جهانی عادلانه‌تر

  اجلاسیه ۱۱۲ سازمان بین‌المللی کار با حضور نمایندگان دولت، کارگر و کارفرما از کشورهای عضو، سوم ژوئن ۲۰۲۴ برابر با ۱۴ خرداد ۱۴۰۳ در ساختمان مرکزی سازمان بین‌المللی کار واقع در ژنو سوییس، آغاز به‌کار کرد و تا ۱۴ ماه ژوئن (۲۵ خرداد) ادامه خواهد داشت.

 • سه گام مهم و کلیدی برای افزایش بهره‌وری در اقتصاد ایران

  سه گام مهم و کلیدی برای افزایش بهره‌وری در اقتصاد ایران

  بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف از اساسی‌ترین اصول مدیریت منابع در دنیای امروز به شمار می‌روند. با افزایش جمعیت و رشد نیازهای جامعه، استفاده هوشمندانه و کارآمد از منابع محدود موجود بیش از پیش اهمیت یافته است. بهره‌وری بالا نه‌تنها به کاهش هزینه‌ها و افزایش سودآوری منجر می‌شود، بلکه تأثیرات مثبتی بر محیط‌زیست و حفظ منابع طبیعی برای نسل‌های آینده دارد. بهینه‌سازی مصرف نیز به معنای کاهش هدررفت انرژی و مواد است که می‌تواند به‌طور مستقیم به کاهش آلودگی و حفظ سلامت اکوسیستم‌ها کمک کند. با توجه به چنین اهمیتی روز یکم خردادماه به عنوان «روز بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف» در تقویم رسمی کشور نام‌گذاری شده است.

 • رشد ۱۲۰۰ درصدی صدور مجوز آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای

  معاون وزیر کار خبر داد:

  رشد ۱۲۰۰ درصدی صدور مجوز آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای

  «مهرداد عظیمی» معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای از رشد ۱۲۰۰ درصدی صدور مجوز آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای خبر داد و گفت: این افزایش نشانه اجرای مأموریت‌های کلیدی با مشارکت مردم است.