ضرورت توجه ویژه به احیا و توسعه طب سالمندی

با توجه به افزایش جمعیت سالمند کشور از ۶ درصد به ۹ درصد و افزایش در صد آن در سال‌های آتی، موضوع طب سالمندی و سلامت سالمندان در وزارت بهداشت مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش آتیه‌آنلاین به نقل از وبدا، دکتر جلیل کوهپایه زاده، دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با رادیو سلامت گفت: توجه و پاسخگویی به نیاز طب سالمندی یک نیاز بین‌المللی است که با توجه به افزایش میانگین سن مردم ایران در کشور ما، پرداختن به این مقوله ضروری است.

وی افزود: با توجه به اینکه طب سالمندی و سلامت سالمندان موضوع بسیار مهمی در کشور است و در سال‌های اخیر، جمعیت سالمندی کشور از ۶ درصد به ۹ درصد افزایش یافته و همچنان روند صعودی آن در حال طی شدن است، لازم است مسیرهای مختلف و موثر در راستای خدمت رسانی به این عزیزان مورد بررسی قرار گیرد و توقف آموزش رشته طب سالمندی در سال‌های گذشته از اهمیت این موضوع نمی‌کاهد.

دبیر شورای گسترش آموزش دانشگاه‌های علوم پزشکی خاطرنشان کرد: راهکارهای مختلفی اعم از تربیت رزیدنت در حوزه طب سالمندی، آموزش طب سالمندی به پزشکان عمومی و گنجاندن آن در کوریکولوم پزشکی عمومی و سایر رشته‌های مرتبط مانند داخلی و روانپزشکی پیشنهاد شده است. اما مهمترین مسئله، آسیب شناسی قبلی در این رشته است تا علل توقف آن بررسی شود که مهمترین علت توقف این رشته، عدم تعیین جایگاه و اثربخشی لازم فارغ التحصیلان رشته طب سالمندی در جامعه مطرح شده است؛ لذا وزارت بهداشت در زمینه احیا و توسعه رشته طب سالمندی، تصمیمات چند جانبه اتخاذ نموده است.

دکتر کوهپایه زاده افزود: علاوه بر تربیت نیرو، آمادگی سیستم برای استفاده از نیروهای تربیت شده نیز موضوع بسیار مهمی است و تربیت نیروی مورد نیاز رشته‌ای مانند پزشک خانواده به دلیل عدم توجه به تمامی ابعاد قانونی و اجرایی نتوانست به دستاوردهای مورد نظر دست یابد که از جمله این موارد در حوزه طب سالمندی می‌توان به عدم درک و حمایت بیمه‌ها از خدمات سالمندی یاد کرد.

دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی با بیان اینکه در رشته‌ای مانند طب اورژانس که بسیار حیاتی است و علی رغم تدابیر اندیشیده شده همچنان صندلی‌های دستیاری آن خالی مانده است، افزود: توجه به معیشت دستیاران، نکته بسیار مهمی در گسترش یک رشته آموزشی است که اگر به آن دقت نشود حتی افزایش سالانه ده‌ها ظرفیت در آن رشته موثر نخواهد بود.

دکتر کوهپایه زاده تاکید کرد: شورای گسترش وزارت بهداشت به صورت همه جانبه و نه صرفاً تربیت متخصص و یا تغییر در برنامه آموزش پزشکی، به موضوع طب سالمندی خواهد پرداخت و افزودن موضوع‌های مربوط به طب سالمندی در رشته پزشکی عمومی در دراز مدت موثر خواهد بود. لذا وزارت بهداشت تمام تلاش خود را در جهت احیا و توسعه طب سالمندی انجام خواهد داد.

کد خبر: 33514

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =