حکمرانی تأمین‌اجتماعی، مولفه امنیت کارفرما

میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: یکی از مؤلفه‌های بسیار مؤثر در تأمین امنیت و آسایش کارفرما و عوامل تولید، حکمرانی تأمین‌اجتماعی است.

به گزارش آتیه آنلاین به نقل از روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، موسوی در نشست با رئیس و اعضای اتاق بازرگانی ایران افزود: در صورت کارکرد خوب حکمرانی، حوزه تولید و کسب و کار در اهداف خود موفق خواهد بود. اگر تولید و کسب و کار موفق نباشند، کارکرد تأمین‌اجتماعی هم مختل خواهد شد.

او اضافه کرد: امروز بخشی از مشکل امروز در حوزه تولید و اقتصاد کلان به حکمرانی تأمین‌اجتماعی و وضعیت صندوق‌ها برمی‌گردد و نیز بخشی از ابرچالش‌هایی صندوق‌های بازنشستگی به مشکلات حوزه تولید و شاخص‌های کلان اقتصاد مربوط است.

مدیرعامل تأمین‌اجتماعی در رابطه با دو مشکل عمده این سازمان، گفت: ناترازی منابع صندوق‌ها یکی از چالش‌های مهم است که عمدتاً عامل بیرونی دارد و غالبا از تحمیل‌های من‌غیرحق و تأخیر در پرداخت‌ها و برخی عوامل دیگر سرچشمه می‌گیرد.

او بیان کرد: در رابطه با مشکلاتی که از بیرون به صندوق‌ها تحمیل می‌شود، راه‌حل‌ها بیرونی است و باید برای آن چاره‌ای اندیشید. چالش دیگر داخلی و مربوط به ناکارآمدی مدیریتی است. همین ناکارآمدی‌ها باعث شده تا ما آن‌طور که باید با شرکای خود تعامل مفید و مؤثر نداشته باشیم که اگر داشتیم این چالش‌ها به وجود نمی‌آمد.

موسوی ضمن تأکید بر ضرورت سه‌جانبه‌گرایی در تعامل تأمین‌اجتماعی با بخش کارفرمایی، کارگران و خدمات‌گیرندگان این سازمان گفت: عبور از چالش‌های موجود در حکمرانی تامین‌اجتماعی تنها با نگاه اجماعی و راهبردی ممکن و میسر خواهد شد.

او در این جلسه با اشاره به اینکه مرکز اصلی رشد در کشور، کسانی هستند که در حوزه اقتصادی و کسب و کار فعالیت دارند، گفت: رفع چالش تورم و مشکلات اقتصادی، مستلزم تأمیل در حوزه موانع حوزه کسب و کار بیشتر است. اگر دنبال ارتقاء ارزش پول ملی ارتقاء هستیم، باید به حوزه تولید توجه کنیم. کشوری که ارزش پول ملی‌اش بالاست، یعنی شاخص‌های تولید و کسب و کار در آنجا مطلوبیت دارند.

نیاز به مدل تعامل مؤثر با شرکای اجتماعی

موسوی با تأکید بر این که برای عبور از این چالش‌ها باید به یک مدل تعامل مؤثر با شرکای اجتماعی برسیم، گفت: ما در برخی ساختارها دچار مشکل هستیم و بخشی از عیب و اشکال‌هایی به وجود آمده که رفع مشکلات ساختاری ناشی نیازمند اصلاحات ساختاری است. ما حتی گاهی از ظرفیت‌های موجود هم به درستی استفاده نکرده‌ایم که همین ظرفیت‌ها امکان حل بسیاری از مشکلات را دارند.

مدیرعامل تأمین اجتماعی بیان کرد: یکی از دلایلی که این اشکالات پیدا شده، این است که گاه مصلحت‌اندیشی‌های بی‌مورد داشته‌ایم و مسائل‌مان را با مردم در میان نگذاشته‌ایم و همین باعث شده که مشکلات تبدیل به بحران شود.

او با تأکید بر اینکه عبور از این مشکلات و اعمال اصلاحات اساسی مستلزم آن است که سه‌جانبه‌گرایی واقعی در سازوکارها مورد توجه قرار گیرد، افزود: اگر سه‌جانبه‌گرایی میان سازمان با کارفرمایان و کارگران اتفاق نیفتد، این چالش‌ها هر روز عمیق‌تر می‌شود. البته در دوره جدید و با همکاری دولت و مجلس کارهای خوبی صورت گرفت که باید استمرار پیدا کند.

موسوی با اشاره به ضرورت حرکت به سمت توسعه بیمه فراگیر و نقش مهم شرکای اجتماعی در این حوزه گفت: ما باید از رویکرد مدیریت سنتی خارج شویم و بر همین اساس یکی از رویکردهای سازمان در دوره جدید، هوشمندسازی است.

وی اضافه کرد: ما قائلیم که باید مداخلات انسانی در فرآیندهای سازمانی به حداقل برسد. باید در حوزه رسیدگی‌ها به سمت خوداظهاری برویم، درست همان مسیری که مالیات در سال‌های اخیر به آن سمت حرکت کرد. در این جهت هم نخستین گام، پیوستگی میان بیمه و مالیات است که اگر آغاز شود، دیگر نیازی به بازرسی و رسیدگی جداگانه در فرآیند بیمه‌ای نخواهیم داشت.

اراده عملی برای اجرای سیاست‌های کلی تأمین‌اجتماعی نیاز است

موسوی با تأکید بر قانونگرایی و عدالت‌محوری در تصمیم‌ها و اقدامات سازمان تأمین‌اجتماعی، گفت: یکی از اتفاقات خوب در این دوره، ابلاغ سیاست‌های کلی تأمین‌اجتماعی از سوی رهبر معظم انقلاب بود. به نظر من این سیاست‌ها یکی از جامع‌ترین سندها است؛ به این دلیل که تجربه سیاست‌های قبلی در آن لحاظ شده است.

او افزود: در این سیاست‌ها، چالش‌های مربوط به همه بخش‌های درگیر در حکمرانی تأمین‌اجتماعی برشمرده شده و راه‌حل‌ها هم مشخص شده است. بنابراین باید یک اراده عملی جدی پیرامون اجرای کامل این سیاست‌ها شکل بگیرد تا چالش‌های موجود هر چه زودتر رفع شود.

مدیرعامل تأمین اجتماعی با اشاره به اهمیت رضایتمندی مردم از حکمرانی تأمین‌اجتماعی، اضافه کرد: اداره این سازمان بزرگ و عبور از چالش‌های آن با مدیریت فردی و بخشی ممکن نیست. تنها با نگاه اجماعی و راهبردی می‌توان از عهده این چالش‌ها برآمد و امیدواریم که با همکاری و مشارکت بخش خصوص و کارفرمایی و با سه‌جانبه‌گرایی این اتفاق رقم بخورد.

ضرورت بازیابی رابطه تأمین‌اجتماعی با کارفرمایان و کارگران

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در این نشست، گفت: ما در قالب بخش خصوصی در میان مجموعه سازمان‌هایی که با آنها همکاری داریم، تأمین‌اجتماعی را فراتر از یک شریک و به‌عنوان خویشاوند خود به حساب می‌آوریم، اما این خویشاوندی هنوز به معنای واقعی کلمه شکل نگرفته و پیدا کردن عیب این کار در نحوه تعامل و آینده مشارکت این دو نهاد مفید خواهد بود.

او افزود: هر زمان که برای این سازمان اتفاقی می‌افتد و مشکلی ایجاد می‌شود، غم ما از غم شما بیشتر است. وقتی می‌بینیم دست‌انداز در منابع شما وجود دارد غم ما هم فزونی می‌یابد و همدردی ما مسلم و مشخص است.

شافعی اضافه کرد: به نظر من بزرگترین اقدام مشترک، بازیابی رابطه تأمین‌اجتماعی با کارفرمایان و کارگران است. از همراهی و همکاری و تعامل مطلوب این مثلث، بیش از همه مردم منتفع می‌شوند. وقتی ما اعداد و ارقام مطالبات انباشته سازمان تأمین‌اجتماعی را می‌بینیم، فکر می‌کنیم که ما طلبکاریم و اگر کنار هم باشیم قطعاً این اتفاقات نمی‌افتد.

وی در ادامه بیان کرد: یکی از مسائلی که هم ما و هم شما را دچار مشکل کرده، آیین‌نامه قانون بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور است. ما این مساله را تا حدی دنبال کردیم که همین چند روز پیش اصلاحیه‌ای در قالب مصوبه هیئت گفتگوی دولت با بخش خصوصی، به هیئت دولت رفت.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه بازنشستگی‌های پیش از موعد، یکی دیگر از مسائل جدی صندوق‌ها و از جمله تأمین‌اجتماعی است، گفت: مشکلات را به یکباره نمی‌توان حل و فصل کرد، اما اگر روی چند اصل مهم به توافق برسیم و بر این اساس به همکاری‌ ادامه دهیم، به توفیق عملی دست پیدا می‌کنیم.

کد خبر: 57308

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =