ارائه خدمات درمانی بیماران اتیسم با پوشش بیمه‌ای

«میرهاشم موسوی» مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: به‌موجب مصوبات شورای عالی بیمه، مقرر شده که تمامی خدمات مورد نیاز این بیماران در قالب پوشش بیمه‌ای انجام بگیرد و سازمان‌های بیمه پایه هزینه درمان آنان را به حداقل برسانند.

به گزارش آتیه آنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، موسوی امروز یازدهم آذرماه در نشست بررسی مشکلات بیمه‌شدگان دارای اتیسم، در سازمان بیمه سلامت بیان کرد: در اجرای این مصوبه شورای عالی بیمه از جهت اجرایی مشکلاتی وجود داشت که با هماهنگی با سازمان بیمه سلامت، مقرر شد طی یک ماه آینده تمام ظرفیت‌های سامانه برای رفع مشکل، فراهم شود تا افراد مذکور به‌شکل غیرحضوری از تمام خدمات و پشتیبانی‌های مالی مقرر بهره‌مند شوند.

او همچنین رسیدگی و رفع مشکلات تمامی بیماران خاص را از اولویت‌های این سازمان معرفی و تأکید کرد: سعی داریم در این دولت خدمات ویژه بیماران خاص را بیش از پیش توسعه بدهیم تا به معنای واقعی این بیماران و خانواده آنان همان‌طور که مقام معظم رهبری سفارش کرده‌اند، به جز رنج بیماری، دغدغه دیگری نداشته باشند.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی افزود: بیماری اتیسم از جمله بیماری‌هایی بود که در ماه‌های گذشته در شورای عالی بیمه، تصمیمات خیلی خوبی در مورد توسعه خدمات و پوشش هزینه‌های درمان این بیماران اتخاذ شد و در آن جلسه معاون اول رئیس‌جمهور هم تأکید داشت که سازمان‌های بیمه پایه برخی مشکلات باقی‌مانده این عزیزان را هم در مسیر استفاده از خدمات درمانی برطرف کنند.

وی اضافه کرد: در این مدت یک ماه هم با هماهنگی که با صندوق بیماری‌های صعب‌العلاج در سازمان بیمه سلامت انجام پذیرفت، قرار شد در مدت اشاره شده و تا زمان آماده شدن سامانه موردنیاز برای ارائه خدمات غیرحضوری به بیماران اتیسم، اسناد کاغذی هزینه خدمات پذیرش شود تا آنان در دریافت خدمات و حمایت‌های مالی و پشتیبانی بیمه‌ای مشکلی نداشته باشند.

موسوی همچنین با اشاره به موضوع یکپارچگی سامانه‌های بیمه‌ای که در برنامه هفتم توسعه، وزارت بهداشت متولی آن شده است، افزود: ما در تأمین‌اجتماعی و بیمه سلامت، سازوکارهای اجرایی مربوط به هماهنگی مقررات، رویه‌ها و دسترسی‌ها را آغاز کرده‌ایم و همکاری‌ها با فراهم شدن تدریجی امکان دسترسی و استفاده از سامانه‌های هر دو سازمان برای ارائه‌دهندگان خدمات و متولیان حوزه سلامت آغاز شده و گام به گام در این مسیر پیش می‌رویم و ان‌شاءالله یکپارچگی واحد به شکل کامل انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: بنای ما بر این است که همان‌طور که توسعه سامانه نسخه الکترونیک و پرونده الکترونیک، با هماهنگی حداکثری که بین بیمه‌های پایه و تکمیلی و متولی سلامت در قالب وزارت بهداشت با نقش تنظیم‌گری، انجام شد با انسجام، یکپارچگی سامانه‌ها نیز رقم بخورد.

امکان استفاده از بسته‌های توانبخشی تا ۱۲ سالگی

«محمد مهدی ناصحی» مدیرعامل سازمان بیمه سلامت نیز در این جلسه گفت: در این نشست، مقرر شد تا زمان اتصال سازمان تأمین‌اجتماعی به سامانه برخط، اسناد کاغذی هزینه درمان بیماران اتیسم پذیرفته شود و حداکثر زمان اتصال سامانه‌ها نیز یک ماه درنظر گرفته شد. در این حوزه حرکت خیلی خوبی آغاز شده تا مشکلات این عزیزان در تأمین مالی در مراکز درمانی برطرف شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت افزود: در سازمان بیمه سلامت با مصوبه شورای عالی بیمه و دستور وزیر بهداشت و درمان، بسته‌های توانبخشی که قبلاً کودکان تا ۷ سال را پوشش می‌داد اکنون تا ۱۲ سال را هم شامل می‌شود و بیماران تا ۱۲ سال هم می‌توانند از خدمات بیمه پایه استفاده کنند.

ناصحی درباره یکپارچه‌سازی سامانه‌های بیمه‌های پایه گفت: زیرساخت‌های موردنیاز برای اتصال سامانه‌ها آماده شده است. در صندوق بیماران صعب‌العلاج، مخصوصاً قدم اول که بحث دارو بوده انجام شده و این اتصال صورت گرفته است و در حال حاضر بیمه تأمین‌اجتماعی هزینه‌های بیمه پایه را پرداخت می‌کند و صندوق بیمه سلامت بخش دوم هزینه‌ها را که هزینه‌های خاص بیماران صعب‌العلاج است پرداخت می‌کند. همکاری دوجانبه وجود دارد و بستر نسخه الکترونیک هم فراهم است.

کد خبر: 66060

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =