سازمان بیمه سلامت اجازه نمی‌دهد که فردی بدون پوشش بیمه درمان شود

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت همچنین با بیان اینکه مبتلایان به بیماری‌های نادر که کم تکرار هستند را نیز در کانون توجه قرار داده‌ایم، گفت: مبتلایان به این بیماری‌ها را در «کمیسیون خارج شمول» تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌دهیم؛ به عبارت دیگر باید گفت سازمان بیمه سلامت اجازه نمی‌دهد که فرد بدون پوشش بیمه درمان شود.

به گزارش آتیه آنلاین ، محمد مهدی با حضور در نمایشگاه مطبوعات گفت: توسعه و استقرار کامل نسخه الکترونیک و رفع عیوب سیستم نسخه الکترونیک کنونی جزو برنامه‌های عملیاتی سازمان بیمه سلامت برای سال آتی به حساب می‌آید. در نظر داریم سازمان بیمه سلامت را به سمت یک سازمان هوشمند هدایت کنیم و در این راستا پروژه‌هایی تعریف کرده‌ایم.

وی با اشاره به انتخاب سازمان بیمه سلامت به عنوان سازمان بهره‌ور گفت: سال گذشته، سازمان بیمه سلامت به عنوان یک مجموعه بهره‌ور انتخاب شد و توانست از ۱۰۰ امتیاز ممکن ۱۰۰ امتیاز کسب کند. ارتقاء کیفیت خدمات و برنامه‌ها جزو مباحثی است که در کانون توجه قرار داده‌ایم. ما استمرار بهره‌وری را در سازمان به عنوان یک اصل در نظر گرفته‌ایم و همچنان در مسیر بهره‌وری گام برمی‌داریم.

ناصحی با اشاره به راه‌اندازی صندوق حمایت از بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج و پوشش ویژه درمان این بیماران و با بیان اینکه سازمان بیمه سلامت ایران ۷۰ درصد از هزینه‌های مربوط به بیماری سرطان را پوشش می‌دهد،گفت: ۴۰۰ بیماری در لیست بیماری‌های نادر و صعب‌العلاج قرار دارند. در حال حاضر ۱۰۷ گروه بیماری تحت پوشش صندوق حمایت از بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج قرار دارند. میزان ابتلا به این ۱۰۷ گروه بیماری که تحت پوشش قرار دارند نسبت به سایر بیماری‌ها بیشتر است و جزو موارد پرتکرار هستند. میزان ابتلا به برخی از بیماری‌هایی که در لیست ۱۰۷ بیماری وجود ندارد کمتر از ۱۰۰ مورد است.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت همچنین با بیان اینکه مبتلایان به بیماری‌های نادر که کم تکرار هستند را نیز در کانون توجه قرار داده‌ایم، گفت: مبتلایان به این بیماری‌ها را در «کمیسیون خارج شمول» تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌دهیم؛ به عبارت دیگر باید گفت سازمان بیمه سلامت اجازه نمی‌دهد که فرد بدون پوشش بیمه درمان شود.

وی با اشاره به چرایی پوشش ۷۰ درصدی هزینه‌های درمانی سرطان گفت: سرطان جزو موارد پرتکرار است و قیمت هر داروی این بیماری ممکن است ۵۰۰ میلیون تومان باشد. حدود ۱۵ تا ۲۰ گروه بیماری با نظر گروه‌های علمی معاونت درمان برای اضافه‌شدن به گروه‌های تحت پوشش آماده شده‌اند اما این بیماری‌ها جزو موارد مهم نیستند و حالت کلی دارند. همچنین اقدامات خوبی برای بیماری هموفیلی صورت گرفته و جزو صندوق بیماری‌های پرهزینه قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: ایجاد «صندوق بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج» در سازمان بیمه سلامت، یک کار ارزشمند محسوب می‌شود. به طور قطع، هزینه بیماری‌های صعب‌العلاج در هر برهه‌ای از زمان برای مردم مهم قلمداد می‌شود.

وی ادامه داد: بیماران علاوه بر برخورداری از بیمه پایه و بیمه سلامت در صندوق بیماری‌های پرهزینه تقریبا به صورت ۱۰۰ درصدی مورد حمایت قرار می‌گیرند. ۷۰ درصد هزینه‌های صندوق بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج، هزینه‌های دارویی است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: معاونت درمان وزارت بهداشت نسبت به تعریف گروه‌های دارویی اقدام کرده است. بررسی‌ها بیانگر این است که گروه‌های دارویی روز به روز در حال افزایش است. به طور مثال، گروه‌های دارویی بیماران متابولیک و سرطان در گروه‌های دارویی تشکیل شده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه با همکاری سازمان تامین اجتماعی، بیماران آنها نیز وارد سامانه‌های بیمه سلامت ایران شده‌اند. در حال حاضر، ۲ میلیون نفر از بیمه‌شدگان دو بیمه بزرگ در سامانه‌های ما نشاندار شده‌اند و خدمات این صندوق را دریافت می‌کنند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درباره بودجه مورد نیاز صندوق حمایت از بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج گفت: بودجه اختصاص یافته به این صندوق برای سال جاری ۷۰۰۰ میلیارد تومان بود که ما برای سال آتی خواهان حداقل افزایش دو برابری این بودجه یعنی ۱۴هزار میلیارد تومان هستیم؛ هرچند که پیش‌بینی‌ها بیانگر این است که به ۱۸ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز داریم.

کد خبر: 68427

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =