• شماره ۴۲۵ هفته‌نامه «آتیه نو» منتشر شد

  شماره ۴۲۵ هفته‌نامه «آتیه نو» منتشر شد

  آنچه در شماره ۴۲۵ هفته‌نامه «آتیه نو» می‌خوانید...

 • ۹۰ درصد مردم از طرح فجرانه استقبال کردند

  عسگریان:

  ۹۰ درصد مردم از طرح فجرانه استقبال کردند

  معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست خبری با خبرنگاران از استقبال ۹۰ درصدی مردم در طرح فجرانه خبر داد.

 • نشست خبری علیرضا عسگریان معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت کار

  نشست خبری علیرضا عسگریان معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت کار

  نشست خبری علیرضا عسگریان معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با موضوع جزییات اجرای مرحله سوم طرح کالابرگ الکترونیک(فجرانه) صبح امروز برگزار شد.

 • چگونه نروژ به ابرقدرت خودروهای الکتریکی تبدیل شد؟

  چگونه نروژ به ابرقدرت خودروهای الکتریکی تبدیل شد؟

  بیش از ۹۰ درصد خودروهای جدید فروخته شده در نروژ برقی هستند. و همه چیز از آنجایی شروع شد که برخی از ستاره‌های فرهنگ پاپ با خودرو فیات پاندا در حال تردد بودند. داستان ماشین برقی در نروژ به سال ۱۹۸۹ بر می‌گردد. زمانی که «هارالد نیلز روستویک» استاد بازنشسته برنامه‌ریزی شهری در دانشگاه «استاوانگرو» و سه دوست دیگرش که از ستاره‌های موسیقی پاپ نروژ بودند، یک فیات پاندا را خریدند و به یک خودروی برقی تبدیل کردند.

 • ثروتمندان جدید هند، جوان‌تر و ماجراجوتر شده‌اند

  ثروتمندان هندی چه کسانی هستند؟

  ثروتمندان جدید هند، جوان‌تر و ماجراجوتر شده‌اند

  جشن عروسی آنانت آمبانی در جامناگر، یک شهر صنعتی در غرب هند، تمامی هندیان را متحیر کرد. آمبانی پسر موکش آمبانی، ثروتمندترین مرد هند و رئیس Reliance، یک شرکت غول‌پیکر است. بیل گیتس، مارک زاکربرگ و ریحانا، و انبوهی از سرمایه‌داران تجاری هندی، اسطوره‌های کریکت و چهره‌های بالیوودی همگی در این مراسم حضور داشتند و دولت مجبور شد به طور موقت فرودگاه داخلی محلی را به یک فرودگاه بین‌المللی تبدیل کند. برای صدها میلیون هندی که این مراسم مجلل را در تلویزیون، رسانه‌های اجتماعی و روزنامه‌ها دنبال می‌کردند، این جشن‌ به‌عنوان خلاصه‌ای از سبک زندگی و قدرت ثروتمندان هند قلمداد شد.

 • مادران بریتانیایی در سال ۲۰۲۳ ساعتی ۴.۴۴ پوند کمتر از پدران درآمد داشته‌اند

  مادران بریتانیایی در سال ۲۰۲۳ ساعتی ۴.۴۴ پوند کمتر از پدران درآمد داشته‌اند

  به نظر می‌رسد که «جریمه مادر بودن» و دریافت حقوق کمتر مادران در مقایسه با پدران، در کشورهای مختلف در حال افزایش است و شکاف دستمزد بین زنان و مردان حتی در بریتانیا از سال ۲۰۲۰ بیش از ۹۳% افزایش داشته است.  

 • حقوق کارگران در این مناطق در حال نقض شدن است

  وضعیت کارگران نساجی در ترکیه بعد از زلزله

  حقوق کارگران در این مناطق در حال نقض شدن است

  طبق گزارش جدید کمپین لباس پاک، زمین لرزه‌های عظیمی که کمی بیش از یک سال پیش بخش وسیعی از جنوب شرقی ترکیه را ویران کرد، باعث شده تا حقوق کارگران صنعت بزرگ نساجی و پوشاک در این منطقه به شدت نقض شود.

 • یافتن معنا در نیمه دوم عمر

  افراد بالای ۴۰ سال بخوانند

  یافتن معنا در نیمه دوم عمر

  اگر به حوالی سنین میانسالی رسیده‌اید و حس می‌کنید خیلی از برنامه‌هایی را که داشتید اجرا نکرده‌اید، به اهداف خود نرسیده‌اید و یا موفق نبوده‌اید، باید بگویم اصلاً نگران نباشید، هنوز فرصت هست. برای این سال‌های عمرتان می‌توانید باز هم برنامه‌ریزی کنید و با استفاده از اندوخته سال‌های قبل دنیایی روشن و قابل‌اتکا برای خودتان بسازید. جیمز هالیس، روانشناس و نویسنده آمریکایی پیرو مکتب یونگ، در این باره آموزه‌هایی دارد که می‌تواند برای افراد سرگشته و گمگشته در نیمه‌راه زندگی بسیار مفید باشد.

 • باید و نبایدهای روزه‌داری سالمندان

  باید و نبایدهای روزه‌داری سالمندان

  دوران سالمندی همراه با تغییر در نیازهای تغذیه‌ای بوده به‌طوری که نیاز به انرژی در سالمندان کاهش یافته، نیازهای پروتئینی قدری افزایش یافته و میزان نیاز به آب و نوشیدن سایر مایعات حداقل به 8- 6 لیوان در روز می‌رسد. روزه‌داری در دوران سالمندی نیاز به ملاحظات و تمهیدات خاصی دارد که چنانچه مورد توجه قرار نگیرد می‌تواند تبعات ناگواری به همراه داشته باشد.

 • هفت مقصد مهاجرتی محبوب برای کارکنان آمریکایی

  هفت مقصد مهاجرتی محبوب برای کارکنان آمریکایی

  برای بسیاری از آمریکایی‌ها، کار کردن نه‌تنها «ترکیبی» یا «از راه دور» شده، بلکه برای کارکنان آمریکایی کار کردن شکلی جهانی پیدا کرده است. بر اساس گزارش وضعیت استخدام جهانی از پلتفرم (Deel) که در زمینه استخدام جهانی تخصص دارد، تعداد کارگران آمریکایی استخدام شده توسط شرکت‌های بین‌المللی در سال گذشته 62 درصد افزایش یافته است.

 • اهمیت حفظ تمرکز در روزهای سخت

  اهمیت حفظ تمرکز در روزهای سخت

  اکثر ما زمانی بالغ بر یک ‌سوم زندگی خود را صرف حضور در محیط کار می‌کنیم، یعنی حدود ۹۰هزار ساعت از عمر خود را مشغول کاریم. بنابراین عجیب نیست اگر زمانی برسد که دوره سختی را از سر بگذرانیم، روزهایی که تمرکز کردن و ادامه ‌دادن به کار برای ما بسیار دشوار می‌شود.

 • عملکرد برنامه احیاء اتحادیه اروپا از کووید ۱۹ چگونه ادامه می‌یابد؟

  صندوق بازیابی اروپایی از کویید ۱۹ تبدیل به ابزار اعمال قدرت اتحادیه اروپا در کشورهای عضو می‌شود

  عملکرد برنامه احیاء اتحادیه اروپا از کووید ۱۹ چگونه ادامه می‌یابد؟

  سه سال پس از اجرایی شدن «صندوق بازیابی» اتحادیه اروپا که با نام «اروپای نسل بعد» معروف شده است، می‌گذرد. این صندوق دارای ارزشی معادل ۸۹۷ میلیارد دلار یا ۵.۲ درصد از تولید ناخالص داخلی بلوک یورو در سال ۲۰۲۲ است. هدف کوتاه مدت «صندوق بازیابی» جلوگیری از تکرار بحران یورو در سال‌های ۲۰۱۰-۲۰۱۲ و هدف دوم این صندوق کمک به بهبودی و بازیابی اقتصاد از اعماق رکود ناشی از کووید بود که اصلا کارکرد خود را انجام نداد. با این همه هدف نهایی این صندوق به نوعی پرداخت رشوه به کشورهای طرد شده اتحادیه اروپا است تا از قدرت جناح‌های راست افراطی بکاهد.

 • تولید یک ویدئو تنها با توصیف آن

  توانایی جدید هوش مصنوعی که توسط OpenAI ساخته شده است

  تولید یک ویدئو تنها با توصیف آن

  شرکت آمریکایی OpenAI اخیرا اعلام کرد که فراتر از هوش مصنوعی متن و تصویر ثابت، برای اولین بار هوش مصنوعی از نسل ویدیویی را ارائه می‌دهد. به گفته این شرکت مدل جدید هوش مصنوعی که «سورا» نام دارد به کاربر اجازه می‌دهد تا صحنه مورد نظر خود را تایپ کرده و آن را به یک کلیپ ویدیویی با کیفیت بالا تبدیل کند. ویدئوهای تولید شده توسط هوش مصنوعی مسئله دیگری برای نگران‌ها درباره اشاعه اطلاعات نادرست ایجاد می‌کند، به خصوص که امسال انتخابات‌های مهمی در سراسر جهان برنامه‌ریزی شده است.

 • حرکت به سمت روح و تن شاداب

  پادکست چی گوش بدهیم؟

  حرکت به سمت روح و تن شاداب

  حالا دیگر در دنیای رسانه‌های دیجیتال، پادکست برای بسیاری از ما مفهومی آشناست و برای بالابردن اطلاعات و سطح آگاهی خود در موضوعات مختلف یا حتی برای سرگرمی از این رادیوی اینترنتی استفاده می‌کنیم. در زمینه سبک زندگی و توسعه فردی پادکست‌های بسیار خوب و مفید هم به زبان فارسی، هم انگلیسی تهیه شده که گوش‌دادن به آن‌ها برای اطلاع از فراز و فرودهای این حوزه‌ها بسیار مفید است. هر هفته سه‌شنبه‌ها یکی از پادکست‌های مفید و آگاهی‌بخش در حوزه توسعه فردی و سبک زندگی سالم را به شما معرفی می‌کنیم.

 • رکود در صنعت بازرهای ویدئویی بعد از چندین دهه موفقیت

  رکود در صنعت بازرهای ویدئویی بعد از چندین دهه موفقیت

  صنعت بازی‌های ویدیویی که بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار گردش مالی تولید می‌کند، امسال با بزرگ‌ترین افت رشد خود در ۳۰ سال گذشته روبه‌رو شده است. رشد عظیم ناشی از بازی با گوشی‌های هوشمند و آخرین نسل کنسول‌ها، محدودیت‌هایی در صنعت بازی‌های ویدئویی ایجاد می‌کند، که افت رشد را تقویت می‌کند.

 • سرمایه‌گذاران سهام کالاهای لوکس اروپایی را در چین خریداری می‌کنند

  برای سرمایه‌گذای امن‌تر

  سرمایه‌گذاران سهام کالاهای لوکس اروپایی را در چین خریداری می‌کنند

  مدیران صندوق و تحلیلگران اعتقاد دارند که تیرگی اقتصادی ادامه خواهد داشت، اما باید نسبت به سقوط سهام چین همچنان محتاط بود.

 • ترکه‌های درخت آلبالو

  معرفی کتاب

  ترکه‌های درخت آلبالو

  ادبیات دفاع مقدس ژانری جذاب در میان گونه‌های ادبی محسوب می‌شود. به غیر از اتفاقات خبری و واقعی آن دوران، خاطرات زیادی در خانه‌ها و ذهن‌ها نزد کسانی مانده که در میدان جنگ نبوده‌اند اما طومار زندگی‌شان توسط آن درهم پیچیده است.

 • گفت‌وگویی در جاده موفقیت

  پادکست چی گوش بدهیم؟

  گفت‌وگویی در جاده موفقیت

  حالا دیگر در دنیای رسانه‌های دیجیتال، پادکست برای بسیاری از ما مفهومی آشناست و برای بالابردن اطلاعات و سطح آگاهی خود در موضوعات مختلف یا حتی برای سرگرمی از این رادیوی اینترنتی استفاده می‌کنیم. در زمینه سبک زندگی و توسعه فردی پادکست‌های بسیار خوب و مفید هم به زبان فارسی، هم انگلیسی تهیه شده که گوش‌دادن به آنها برای اطلاع از فراز و فرودهای این حوزه‌ها بسیار مفید است. هر هفته سه‌شنبه‌ها یکی از پادکست‌های مفید و آگاهی‌بخش در حوزه توسعه فردی را به شما معرفی می‌کنیم.

 • برداشتن چند هندوانه با یک دست

  پیرامون موضوع چندوظیفگی و ضرورت آن در زندگی مدرن

  برداشتن چند هندوانه با یک دست

  زندگی مدرن آن فراغت‌های کش‌دار و طولانی دوره سنتی را از بین برده و ما را بین وظایف مختلف گرفتار کرده است. گاهی مجبوریم در طول روز کارهای زیاد و وظایف متعددی را که بر دوش‌مان سنگینی می‌کند، انجام دهیم. در این مسیر امکان اینکه گیج شویم و تمرکز خود را از دست بدهیم، کم نیست. بنابراین باید با جریان روز همراه باشیم و آداب چندوظیفگی را بیاموزیم.

 • مصلی تهران رسانه‌ای شد

  گزارش آتیه‌آنلاین از بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه

  مصلی تهران رسانه‌ای شد

  درهای مصلی تهران صبح امروز پس از ۶ سال وقفه به روی اهالی رسانه باز شد و نخستین روز برگزاری بیست وچهارمین نمایشگاه رسانه با شعار" نجستم همیشه جز از راستی" آغاز به کار کرد.

 • هوش مصنوعی چه امکاناتی را در اختیار کشورهای در حال توسعه خواهد گذاشت؟

  نویدهای هوش مصنوعی برای جهان آینده

  هوش مصنوعی چه امکاناتی را در اختیار کشورهای در حال توسعه خواهد گذاشت؟

  فناوری‌های جدید هم امید رفاه بیشتر و هم ترس بی رحمانه از دست دادن را به همراه دارند. بسیاری از فناوری‌ها نوین، مانند دوره‌های آموزشی آنلاین، بیش از رشد اقتصادی در جهان نوظهور باعث ایجاد تبلیغات شده‌اند. به نظر می‌رسد که برندگان فناوری جدیدی مانند هوش مصنوعی، تاکنون فقط تعدادی از شرکت‌های غربی و همچنین استارت‌آپ‌ها در سانفرانسیسکو و «هفت شرکت بزرگ فناوری» آمریکا که شامل مایکروسافت نیز می‌شوند باشند. این شرکت‌ها از زمان راه اندازی Chatgpt در سال ۲۰۱۸، ۴.۶ تریلیون دلار به ارزش بازار خود اضافه کرده‌اند.

 • چرا آخرین بخش مبارزه با تورم ممکن است سخت‌ترین آن باشد؟

  دستمزد همچنان به سرعت رشد می‌کنند

  چرا آخرین بخش مبارزه با تورم ممکن است سخت‌ترین آن باشد؟

  قیمت‌ کالاها در کشورهای پیشرفته سال به سال ۵.۴ درصد افزایش می‌یابد که البته از اوج خودش که ۱۰.۷ درصد در اکتبر ۲۰۲۲ بوده، کاهش چشم‌گیری داشته است. این کاهش ۵۰درصدی در این یک سال البته که چشم‌گیر است اما هدف کشورها آن است که تا حدود دو درصد این رقم را کاهش دهند. دقیقا سخت‌ترین بخش کاهش تورم، چرا که بازارهای کار در این زمینه و برای کاهش تورم با یکدیگر همکاری لازم را انجام نمی‌دهند.

 • آینده همین نزدیکی‌هاست

  آینده همین نزدیکی‌هاست

  حالا دیگر در دنیای رسانه‌های دیجیتال، پادکست برای بسیاری از ما مفهومی آشناست و برای بالابردن اطلاعات و سطح آگاهی خود در موضوعات مختلف یا حتی برای سرگرمی از این رادیوی اینترنتی استفاده می¬کنیم. در زمینه سبک زندگی و توسعه فردی پادکست‌های بسیار خوب و مفید هم به زبان فارسی، هم انگلیسی تهیه شده که گوش‌دادن به آنها برای اطلاع از فراز و فرودهای این حوزه‌ها بسیار مفید است. هر هفته سه‌شنبه‌ها یکی از پادکست‌های مفید و آگاهی‌بخش در حوزه توسعه فردی و کسب‌وکار را به شما معرفی می‌کنیم.

 • افزایش استفاده از گوشی هوشمند در میان کودکان و شیوه‌های کنترل آن

  افزایش استفاده از گوشی هوشمند در میان کودکان و شیوه‌های کنترل آن

  بر اساس داده‌های تنظیم‌کننده ارتباطات بریتانیا «آفکام» (Ofcom)، ۹۱ درصد از کودکان در بریتانیا تا سن ۱۱ سالگی صاحب یک گوشی هوشمند می‌شوند. این درحالی است که مطالعه در ۱۹ کشور اروپایی دیگر نشان می‌دهد که ۸۰ درصد از کودکان ۹ تا ۱۶ ساله به‌صورت روزانه از یک گوشی هوشمند برای آنلاین شدن استفاده می‌کنند. در همین حال، داده‌های یک نظرسنجی اخیر نشان می‌دهد که ۴۲ درصد از کودکان آمریکایی تا سن ۱۰ سالگی و ۹۱ درصد آنها در ۱۴ سالگی صاحب گوشی هوشمند می‌شوند. داشتن گوشی هوشمند چگونه بر زندگی افراد و به خصوص کودکان و نوجوانان تاثیر می‌گذارد و چگونه می‌توان استفاده از آنها را تحت کنترل درآورد؟ در این گزارش نگاهی به تجربه‌های مختلف از تاثیر صفحه‌نمایش بر زندگی کودکان و نوجوانان و چگونگی کنترل این تاثیرات توسط والدین می‌اندازیم.

 • آیا دانشمندان می‌توانند قهوه‌ صبحگاهی‌تان را نجات دهند؟

  زمین در حال گرم شدن محبوب‌ترین نوشیدنی جهان را تهدید می‌کند

  آیا دانشمندان می‌توانند قهوه‌ صبحگاهی‌تان را نجات دهند؟

  یکی از بخش‌هایی که ظرفیت آسیب‌ بالایی نسبت به تغییرات آب و هوایی دارد بخش کشاورزی است. یکی از محصولات کشاورزی مهم در جهان امروز که بازار بزرگی دارد قهوه است. تغییرات اقلیمی در سراسر جهان موجب شده تا کشت قهوه با خطرات زیادی مواجه شود، به‌خصوص اینکه گونه قهوه مصرفی در جهان یعنی «عربیکا»‌ با افزایش دمای هوا آسیب خواهد دید و افزایش دما کشت محصول را دچار اختلال خواهد کرد. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که در پایان قرن بین ۳۵ تا ۷۵ درصد از زمین‌های کشت قهوه در برزیل، بزرگترین تولیدکننده جهان، غیرقابل استفاده خواهد بود. در این میان احتمالا بهترین راه‌حل استفاده از کشت‌های ترکیبی و یا تغییر گونه‌های تجاری قهوه است که تا به امروز مغفول مانده‌اند.

 • نبرد در دنیای کسب‌وکار

  نبرد در دنیای کسب‌وکار

  حالا دیگر در دنیای رسانه‌های دیجیتال، پادکست برای بسیاری از ما مفهومی آشناست و برای بالابردن اطلاعات و سطح آگاهی خود در موضوعات مختلف یا حتی برای سرگرمی از این رادیوی اینترنتی استفاده می¬کنیم. در زمینه سبک زندگی و توسعه فردی پادکست‌های بسیار خوب و مفید هم به زبان فارسی، هم انگلیسی تهیه شده که گوش‌دادن به آنها برای اطلاع از فراز و فرودهای این حوزه‌ها بسیار مفید است. هر هفته سه‌شنبه‌ها یکی از پادکست‌های مفید و آگاهی‌بخش در حوزه توسعه فردی را به شما معرفی می‌کنیم.

 • آیا سیاست‌های مهاجرتی آمریکا در حال شکست است؟

  آیا سیاست‌های مهاجرتی آمریکا در حال شکست است؟

  در نوامبر ۲۰۲۳ نزدیک به ۲۵۰هزار مهاجر از مرز جنوبی آمریکا عبور کردند و خود را به این کشور رساندند. این افزایش میزان مهاجران - و این تصور که مرزهای آمریکا باز است - یک مسئولیت بزرگ سیاسی برای رئیس جمهور جو بایدن به وجود آورده است.

 • واقعی شدن تاثیرات برگزیت برای صادرکنندگان اروپایی به بریتانیا

  واقعی شدن تاثیرات برگزیت برای صادرکنندگان اروپایی به بریتانیا

  از زمان ترک رسمی اتحادیه اروپا در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ توسط بریتانیا و اجرایی شدن «برگزیت»، دولت بریتانیا با کندی زیادی شروع به اجرای محدودیت‌های جدید گمرکی کرده است. اکنون با اجرایی شدن این محدودیت‌ها واردات به بریتانیا مشکلات خاصی را تجربه خواهد کرد که صادر کنندگان بریتانیایی از زمان اجرایی شدن «برگزیت» با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند. آنچه که به‌خصوص باعث نگرانی صادرکنندگان و واردکنندگان کالا به بریتانیا شده مسئله بروکراسی در گمرکات است که می‌تواند ارزش حاصل از صادرات را کاهش دهد و در برخی مواقع کالاها را عملا از چرخه بازار خارج کند.

 • دقایقی کوتاه اما تأثیرگذار

  آخر هفته و چند فیلم کوتاه برتر از سینمای ایران

  دقایقی کوتاه اما تأثیرگذار

  در میان ژانرهای مختلف سینمایی فیلم کوتاه از جذابیت خاصی برخوردار است و مخاطبان زیادی هم دارد. فیلم کوتاه، همان‌طور که از نام آن برمی‌آید، زمان کوتاه‌تری نسبت به فیلم سینمایی بلند دارد. این فیلم‌ها نباید بیش از ۴۰ دقیقه زمان داشته باشند. از دیگر خصوصیات فیلم کوتاه این است که با هزینه کمتر و امکانات محدودتری نسبت به فیلم بلند ساخته می‌شود. از این‌رو این ژانر مورد علاقه دانشجویان و فیلمسازان مستقل است که بودجه زیادی در اختیار ندارند، اما می‌خواهند ایده خود را بیان کنند. اگر به این ژانر سینما علاقه‌مند هستید، فیلم‌های کوتاه جذابی را مرور می‌کنیم که می‌توانید آن‌ها را برای تماشا در ایام تعطیلات آخر هفته انتخاب کنید.

 • جایگزین‌هایی برای بازار سهام چین

  آیا می‌توان نسبت به آینده سرمایه‌گذاری در چین خوشبین بود؟

  جایگزین‌هایی برای بازار سهام چین

  به‌رغم سیاست‌های ضد چین که توسط ایالات متحده اجرا می‌شود بازار سهام چین در میان بازارهای سهام نوظهور، همچنان مکان جذابی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. اما سرمایه‌گذاران، به ویژه سرمایه‌گذاران غربی به دلیل افزایش تنش‌ها میان واشنگتن و پکن به دنبال بازارهای جایگزین هستند؛ بخشی از این بازارها در هند، کره، تایوان و ژاپن یافت می‌شود اما بازار قدرتمند چین برخلاف سایر کشورها هنوز از پتانسیل رشد بالایی برخوردار است و می‌تواند سرمایه‌ها را به خود جذب کند.