تورم ارمنستان در اوج

تورم ارمنستان به بالاترین سطح هشت سال اخیر رسید.

به گزارش آتیه آنلاین، ایسنا نوشت: روند صعودی نرخ تورم در آذربایجان برای سومین ماه متوالی ادامه یافت؛ تا جایی که تا پایان ۱۲ ماه منتهی به آگوست، نرخ تورم در این کشور از ۴.۵ درصد در ماه قبل به ۵.۳ درصد افزایش یافته است که این نرخ، بالاترین نرخ تورم در دو سال اخیر محسوب می‌شود.

مواد غذایی و نوشیدنی با ۶.۲ درصد افزایش قیمت، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، لوازم منزل با تورم ۵.۱ درصد  در رده بعدی قرار دارد.

بر اساس این گزارش که به نقل از تریدینگ اکونومیکس نوشته شده:  از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به حمل و نقل با تورم منفی ۰.۴ درصدی و تنباکو با تورم ۰.۶ درصدی در رده بعدی قرار دارد.  

 در بازه زمانی ۲۰۰۷ تا ۲۰۲۱ بالاترین تورم آذربایجان مربوط به آوریل ۲۰۰۸ با ۲۳.۶ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به می ۲۰۰۹ با منفی ۱.۸ درصد بوده است.

همچنین تا پایان ۱۲ ماه منتهی به اکتبر، نرخ تورم در ارمنستان از ۸.۹ درصد در ماه قبل به ۸.۸۹.۱درصد افزایش یافته است که این نرخ، بالاترین نرخ تورم هشت سال اخیر محسوب می‌شود. مواد غذایی و نوشیدنی با تورم ۱۶ درصدی، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، لباس و پوشاک با تورم ۱۱.۷ درصدی و  لوازم منزل با تورم ۹.۳ درصدی قرار دارند.

از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به رستوران و هتلداری با ۳.۴ درصد بوده است. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم این کشور در این ماه ۰.۷ درصد اندازه گیری شده که ۰.۳ درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است.  

متوسط نرخ تورم در ارمنستان در بازه زمانی ۱۹۹۳ تا ۲۰۲۱ معادل ۵۱۱.۷ درصد بوده که بالاترین تورم مربوط به ژوئن ۱۹۹۴ با ۲۲ هزار و ۸۸۷.۴۰ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به مارس۱۹۹۹با منفی ۵.۵۲ درصد بوده است.

دو کشور پس از جنگ بر سر قره باغ دچار مشکلات مالی و اقتصادی زیادی شده اند.  

کد خبر: 34198

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =