صدور ۱۰۰ درصدی نسخ الکترونیک از اول دی

مدیر درمان تامین اجتماعی استان قم، با تاکید بر این‌که از اول دی‌ماه نسخ به‌صورت 100درصد الکترونیکی صادر خواهد شد، ‌افزود: در حال حاضر در مطب‌های طرف قرارداد با بیمه تأمین اجتماعی، بیش از ۹۷ درصد و در آزمایشگاه‌ها و داروخانه‌ها نیز صد درصد نسخ الکترونیکی صادر می‌شود.

به گزارش آتیه‌آنلاین، دکتر داود علی‌محمدی روز سه‌شنبه در نشست خبری که در سالن جوادالائمه بیمارستان امام رضا برگزار شد، در جمع خبرنگاران با بیان این‌که از سال ۹۵ نسخه الکترونیک در سازمان تامین اجتماعی آغاز شد، گفت: در ۸ ماه امسال یک‌ میلیون و ۳۰۰ هزار بار مراجعه به مراکز ملکی تامین اجتماعی قم انجام شده است که در ۹/۹۹ درصد از این مراجعه‌ها، نسخ الکترونیک صادر شده است.

وی با تاکید بر این‌که از اول دی‌ماه نسخ به‌صورت ۱۰۰ درصد الکترونیک صادر خواهد شد، ‌افزود: در حال حاضر در مطب‌های طرف قرارداد با بیمه تأمین اجتماعی، بیش از ۹۷ درصد و در آزمایشگاه‌ها و داروخانه‌ها نیز ۱۰۰ درصد نسخ الکترونیکی صادر می‌شود.

وی ادامه داد: در سه ماه گذشته جهش بسیار خوبی انجام شد و بیش از ۶۰ درصد نسخ مراکز وابسته به دانشگاه علوم پزشکی نیز به‌صورت الکترونیک صادر شده است.

مدیر درمان تامین اجتماعی یکی از ایرادات در بحث نسخ الکترونیک را عدم ارتباط پزشک با بیمار عنوان کرد و گفت: بسیاری از بیماران گلایه دارند که پزشکان به جای برقراری ارتباط بر کار با کامپیوتر متمرکز هستند حال آنکه ایجاد حس اعتماد و درک بیمار از وظایف پزشکان است.

علی‌محمدی قطعی برق، ضعف زیرساخت اینترنت و قطعی سامانه تامین اجتماعی را از مشکلات در مسیر الکترونیک شدن نسخ عنوان و متذکر شد: از اول دی‌ماه نسخه کاغذی مفهومی در درمان بیماران نخواهد داشت هر چند به نظر می‌رسد در ابتدای کار با مشکلاتی مواجه شویم.

وی تصریح کرد: زمانی که امکان صدور نسخ الکترونیک وجود دارد، صدور نسخه کاغذی مورد تأیید تأمین اجتماعی نیست.

مدیر درمان تامین اجتماعی قم گفت: پزشکان و مراکزی که نسخه الکترونیک صادر می‌کنند ۸۰ درصد هزینه را همان روز و ۲۰ درصد را نیز در ۱۰ روز بعدی دریافت می‌کنند در حالی که در نسخ کاغذی پرداخت هزینه مراکز ۶ ماه به طول می‌انجامید.

وی با اشاره به این‌که با الکترونیک شدن نسخ چندین هزار تردد برای گرفتن دفترچه‌های کاغذی کاهش یافته است، افزود: خط پزشکان و در نتیجه خطای پزشکی از جمله مشکلات نسخ کاغذی بود که با الکترونیک شدن نسخ این مشکل مهم برطرف شده است.

وی اضافه کرد: سبک نسخه‌نویسی، میانگین اقلام دارویی، نوع داروهایی که بیشتر مصرف می‌شود و مکان‌هایی که داروها مصرف می‌شود، به‌راحتی در سامانه نسخ الکترونیک قابل مشاهده است در صورتی که در نسخ کاغذی زمان طولانی برای این کار به طول می‌انجامید.

علی‌محمدی با بیان این‌که هزینه سازمان تامین اجتماعی در الکترونیکی شدن نسخ بالا خواهد بود، ابراز کرد: مقاومتی که در کشور ما برای الکترونیک شدن نسخ وجود دارد، متاسفانه بسیار بالاست سازمان‌های زیادی در اجرای این طرح باید در کنار ما قرار می‌گرفتند تا قدم‌ها را جدی‌تر برداریم که این مساله آرام‌آرام در حال انجام است.

وی همچنین با انتقاد از افزایش اقلام دارویی در نسخ الکترونیک، افزود: در نسخه کاغذی به دلیل محدودیت پنج یا شش قلم دارو نوشته می‌شد، ولی در نسخه الکترونیک متاسفانه تعداد داروهایی که پزشکان تجویز می‌کنند، در حال افزایش است و گاهی به ۲۰ قلم دارو نیز می‌رسد.

وی همچنین گفت: از زمان شیوع کرونا تاکنون، بیش از ۲۰ هزار مراجعه‌کننده به بیمارستان امام رضا(ع) قم مراجعه کردند و بیش از ۳ هزار نفر بستری شدند.

مدیریت درمان تامین اجتماعی قم با ۸۴۲ مرکز تشخیصی درمانی مستقل و وابسته در سطح استان قم قرارداد دارد چهار مرکز شامل سه مرکز درمانی سرپایی شامل پلی‌کلینیک بوعلی، پلی‌کلینیک ۲۲ بهمن، دی‌کلینیک دکتر غرضی و یک مرکز بستری ملکی شامل بیمارستان امام رضا(ع) مراکز ملکی تامین اجتماعی در قم ‌است.

کد خبر: 39181

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =