توسعه خدمات حوزه رفاه دولت در 3 ساله اخیر 

"علیرضا عسگریان" معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجموعه‌ای از طرح‌ها، خدمات و اقدامات مرتبط با حوزه رفاه، پرداخت یارانه‌ به گروه‌های مردمی‌، خدمات گسترده حوزه بیمه‌های اجتماعی کشور و پایگاه‌های اطلاعات داده را در سال‌های فعالیت دولت سیزدهم تشریح کرد. 

به گزارش آتیه آنلاین، معاون وزیر کار امروز ۱۹ تیرماه در نشست خبری بیان کرد: امیدواریم دولت چهاردهم مسیر طی شده سال‌های اخیر در حوزه خدمات مرتبط با رفاه را در پیش گرفته و آن را ارتقا دهد. پایگاه رفاه ایرانیان زیرساخت کالابرگ و شبکه ملی ایرانیان محسوب می‌شود. طرح کالابرگ از سال ۱۴۰۱ آغاز و به مرور در تمام کشور اجرایی شد؛ استقبال ویژه این‌ طرح در قالب طرح فجرانه صورت گرفت. مشمولان این طرح در قالب ۷ دهک به وسعت ۶۱ میلیون نفر از مزایای این بهره‌مند شدند. استقبال ۸۶.۴ درصد در چارچوب طرح فجرانه به ثبت رسید. این حجم استقبال مردمی در استفاده از طرح مذکور به خوبی از طرف سیستم مدیریت شد.

وی افزود: بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن مواد غذایی در قالب طرح کالابرگ جابجا شد و این مهم امنیت غذایی کشور را نشان داد. در این طرح با تجهیز بیش از ۱۰ هزار فروشگاه نیز مدیریت دریافت گوشت انجام شد. توزیع ۱۵۹ میلیون بسته غذایی از نکات برجسته طرح کالابرگ و فجرانه محسوب می‌شود.
عسگریان ادامه داد: طرح دیگر اجرا شده در سال‌های اخیر، طرح کودکان نیازمند بسته غذایی بود. سه ماهه پایانی سال ۱۴۰۲ این طرح عملیاتی شد. در قالب این طرح در دهک‌های یک تا ۷ تعداد ۱۳۴ هزار کودک مشمول دریافت یارانه شدند. امسال ۱۶۵ هزار کودک مشمول در قالب طرح مذکور از مزایای درنظر گرفته شده استفاده کردند. طرح اشاره شده با نظارت وزارت بهداشت و با اجرای وزارت کار اجرایی شد.
او همچنین تاکید کرد: طرح یسنا نیز برای استفاده مادران دارای کودکان زیر ۲ سال در مدن اشاره شده اجرایی شد که در قالب این طرح یک میلیون نفر از مادران مشمول، یارانه مجزا دریافت می‌کردند. ناظر این طرح نیز وزارت بهداشت بود.
معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر کار گفت: زیرساخت‌های بسیار خوبی در دولت سیزدهم طراحی شد. یارانه دریافتی ۸۱ میلیون نفر از افراد جامعه در قالب پایگاه رفاه ایرانیان وسع‌سنجی می‌شود. داده‌های این پایگاه به صورت سالانه تازه می‌شوند. پایگاه مذکور اواخر سال ۱۴۰۱ تعداد ۲۵۰ سرویس در حوزه‌های بخشی ارائه داده است. همچنین شناسایی فقرا از طریق داده‌های اطلاعاتی پایگاه رفاه ایرانیان صورت گرفت و به صورت دقیق این افراد مشخص شدند. بر این اساس ۱۶ میلیون نفر زیر خط فقر شناسایی شدند که ۶ میلیون نفر آنان تحت پوشش سازمان‌های حمایتی قرار دارند.
وی ادامه داد: همزمان با پایگاه رفاه ایرانیان پایگاهی با عنوان بهره‌مندی تدوین و اجرایی شد.

جذب ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بیمه‌شده طرح فراگیر خانواده ایرانی
معاون وزیر کار گفت: خدمات بیمه‌ای خوبی در دولت سیزدهم اجرایی و ارائه شد. اصلاح نظام بیمه‌ای و بازنشستگی و اصلاحات سنجه‌ای در این دوره مورد توجه قرار گرفت. تا انتهای سال ۱۴۰۲ تعداد ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در قالب طرح بیمه فراگیر خانواده ایرانی سازمان تأمین‌اجتماعی مشمول پوشش بیمه‌ای شدند.
معاون وزیر کار بیان کرد: در دوره سه ساله اخیر رشد حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری جامعه تحت‌ پوشش سازمان تأمین اتفاق افتاد. همچنین تصویب لوایح اشاره شده در حوزه بیمه‌های اجتماعی کمک بسیار مهمی به راهبری صندوق‌های بازنشستگی خواهد کرد.
عسگریان اضافه کرد: در این دوره تا انتهای سال ۱۴۰۲ از ۱۴ میلیون و۵۵۰ هزار بیمه‌پرداز سازمان تأمین‌اجتماعی به ۱۶ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر رسیدیم. همچنین با اجرایی شدن قانون نقل و انتقال سوابق بیمه‌ای، بخش قابل توجهی از مشکلات بیمه‌شدگان در این حوزه حل شده است. این مهم حداکثر ظرف یک‌ماه برای افراد انجام می‌شود.
وی همچنین گفت: اصلاح پرداخت حق عائله‌مندی از ۷۲۰ روز به مدت ۳۰ روز نیز از خدمات دیگر سازمان تأمین‌اجتماعی در این دوره محسوب می‌شود.
معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر کار ادامه داد: در سال‌های اخیر همچنین ۷۰ هزار نفر به جمع ۷۰۰ هزارنفری بیمه‌شدگان کارگر ساختمانی اضافه شدند. در این دوره همچنین تدوین اساسنامه صندوق‌های بازنشستگی در شورای عالی رفاه در دستور کار قرار گرفت.
وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ میزان ۶۶ هزار میلیارد تومان در حوزه صندوق‌های بیمه‌ای سرمایه‌گذاری را محقق کردیم و این میزان در سال قبل و سال ۱۴۰۳ به اندازه ۱۰ درصد افزایش داشته است.

عسگریان افزود: ۱۲۰ قلم دارویی در این دوره در حوزه بازارهای داروی کشور در شرکت‌های زیرمجموعه وزارت کار تولید شد. تا انتهای سال ۱۴۰۲ دولت ۱۵۶ همت از مطالبات سازمان تأمین‌اجتماعی را پرداخت کرد.
معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر کار گفت: بسیاری از خدمات سازمان تأمین‌اجتماعی به‌ویژه خدمات درمانی به صورت رایگان به بیمه‌شدگان این سازمان ارائه می‌شود. الزام پیوست تأمین‌اجتماعی طرح‌ها و لوایح مختلف باید در سطوح مختلف مورد توجه باشد.

امکان عرضه ۱۵ درصد شرکت‌های وزارت کار فراهم‌ شود
معاون رفاه وامور اقتصادی وزیر کار اضافه کرد: لایحه تنظیم‌گری نیز به‌زودی مصوب خواهد شد. این لایحه ضمن جلوگیری از اجرای سیاستگذاری‌های سلیقه‌ای، مزایای بسیاری برای جامعه بازنشستگان به همراه خواهد داشت.
عسگریان توضیح داد: امسال ۱۲۴ پروژه ایجادی اقتصادی را در دستور کار وزارت کار داریم. سال‌جاری انحلال، تهاتر و واگذاری در ارتباط با ۲۴۰ شرکت زیرمجموعه وزارت کار انجام خواهد شد.
معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر کار بیان کرد: امیدواریم تا زمان ثبت تورم یک رقمی طرح‌هایی نظیر کالابرگ و طرح یسنا در دولت بعد ادامه پیدا کند.
او همچنین افزود: ما اکنون دغدغه شناسایی مادران محروم را نداریم و امیدواریم که با ایجاد یک صندوق برای این افراد، بخشی از مشکلات آنان را برطرف کنیم.
عسگریان اضافه کرد: ما در وزارت کار باید ظرفیت حدود ۱۵ درصدی از شرکت‌های زیرمجموعه را به بورس وارد کنیم.
وی تاکید کرد: در حال حاضر بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در حال تبدیل شدن به دومین بینه اجتماعی کشور است. در دولت سیزدهم حدود ۷۰۰ هزار بیمه شده جدید تحت پوشش این صندوق قرار گرفتند.

کد خبر: 72177

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =