تحول فرهنگی با اختصاص ۲ درصد بودجه دستگاه‌ها

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اختصاص ۲ درصد بودجه دستگاه‌ها به فرهنگ وهنر موجب تحول جدی در این حوزه می‌شود، گفت: دنبال دریافت بودجه سایر دستگاه‌ها نیستیم بلکه نقش هدایتگری و نظارت بر صرف هزینه‌ها در چارچوب تعیین شده درلایحه بودجه ۱۴۰۱ در حوزه فرهنگ و هنر را عهده‌دار هستیم.

به گزارش آتیه آنلاین به نقل از ایرنا، محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به پیشرانی فرهنگ در همه حوزه‌ها و همچنین تاکید ویژه براین مهم، اظهار داشت: توجه به فرهنگ از اولویت‌های دولت و حاکمیت است از این رو در بودجه ۱۴۰۱ علاوه ‌برمیزان افزایش کمی بودجه حوزه فرهنگ و هنر و همچنین مسئولیت‌های مشترک با سایر دستگاه‌ها، مصوب شده تا ۲ درصد بودجه آنها به حوزه فرهنگ و هنر اختصاص یابد.

عضو کابینه دولت مردمی در ادامه با اشاره به جزئیات تخصیص بودجه ۲ درصدی دستگاهها به حوزه فرهنگ وهنر، تصریح کرد: به دنبال دریافت بودجه سایر دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی نیستیم بلکه تلاش داریم ضمن نظارت براجرای این مصوبه، این موضوع باعث شود دستگاه فرهنگیِ اصلی دولت یعنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر هزینه کرد دستگاه‌ها قالب هدایتگری نیز داشته باشد.

وی اضافه کرد: معتقدیم  با اختصاص این ۲ درصد بودجه دستگاههای اجرایی علاوه بر مدیریت و سیاست‌گذاری واحد در هزینه کرد دستگاه‌های اجرایی، این اقدام  همچنین جهشی در اعتبارات فرهنگی ایجاد کرده که کمک می‌کند بخشی از عقب ماندگی‌های حوزه فرهنگ و هنر در سال‌های اخیر از این طریق جبران شوند.

اسماعیلی با ذکر این نکته که شعار اصلی دولت سیزدهم «مدیریت، هدایت و سیاستگذاری مناسب در انجام هزینه کردهای فرهنگی است»، اظهار داشت: این مهم در قالب یک روش روشن، قانونمند و در چارچوب آیین نامه ای از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبتنی بر اهداف و رویکردهای نظام و دولت، راهبری خواهد شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی دولت در ادامه سخنان خود درباره افزایش بودجه سال ۱۴۰۱ حوزه فرهنگ و هنر خاطرنشان کرد: بودجه سال آینده حوزه فرهنگ و هنر در تراز بودجه سال جاری با اندکی افزایش در نظر گرفته شده است.

به گفته اسماعیلی، در بودجه ۱۴۰۱ فضاهای خوبی برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری در کشور و رونق این فعالیت‌ها پیش‌بینی شده است تلاش خواهیم کرد در سال جاری گره‌های بیشتری از حوزه فرهنگ و هنر باز  و مشکلات اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه رفع شود.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: در بودجه ۱۴۰۱ با توجه به مسائل و اولویت‌هایی که داشتیم در حد مقدوراتی که برای دولت فراهم بود کمک به حل مشکلات حوزه فرهنگ و هنر دیده شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال یادآور شد: بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۱، در سال آینده دستگاه‌های اجرایی مجازند تا دو درصد (۲درصد) از بودجه هزینه‌ای خود را به تولیدات فرهنگی قرآنی، نمایشی، مطبوعاتی، رسانه‌ای نوین، نشر و کتاب و گردشگری اختصاص دهند.

اسماعیلی ادامه داد: طبق بند ز تبصره ۹ (آموزش، پژوهش و فرهنگ) ماده واحده لایحه بودجه پیشنهادی دولت، دستگاه‌های اجرایی مندرج در این قانون و پیوست‌های آن مجازند تا دو درصد از بودجه هزینه‌ای خود را برای هم‌افزایی و ارتقای فعالیت ها و تولیدات فرهنگی از قبیل موضوعات قرآنی، نمایشی، مطبوعاتی، رسانه‌ای نوین، نشر و کتاب و گردشگری اختصاص دهند.

کد خبر: 49503

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =