ثبت یک میلیون کدملی تایید شده در سامانه اشتغال

«در 10 ماهه اول امسال 80 درصد اشتغال وعده داده شده محقق شده است.» معاون توسعه کارآفرینی و  اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای اثبات ادعای خود نشانی سامانه رصد ملی اشتغال را می دهد؛ سامانه ای که برای اولین بار در کشور  در راستای  شفاف سازی و راستی آزمایی همه خدمات اشتغال ارائه شده به مردم با کدهای مخصوص و تفکیک شده در آن ثبت شده اند. نمونه مناسب برای پاسخ به منتقدانی که می گویند نمی توان در این بازه زمانی این مقدار شغل را ایجاد کرد. آنهایی که همواره با حدس و گمان مقدار اشتغال ایجاد شده را اعلام می کردند.

به گزارش آتیه آنلاین به نقل از روزنامه ایران، «محمود کریمی بیرانوند» برای اثبات آمار داده شده خود به سامانه ملی رصد اشتغال اشاره کرد و در این باره گفت: این سامانه برای اولین بار در کشور ایجاد شده و به نوعی تحولی در حوزه راستی آزمایی اشتغال و نظارت بر خدمات اشتغال ارائه شده ایجاد شده است.این پاسخ کریمی بیرانوند در حقیقت جوابیه ای بود به منتقدان این روزهای دولت در حوزه اشتغال که می گویند: «محال است دولت سیزدهم امسال بتواند وعده یک میلیون شغل را محقق سازد.»

کریمی بیرانوند خطاب به منتقدان حوزه اشتغال کشور می گوید: «کسانی که باور ندارند، کافی است که به ناظران ملی این سامانه که مدیران ارشد، استانداران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستند مراجعه کنند و در آن اطلاعات همه افراد ثبت شده در سامانه ملی رصد اشتغال را به صورت شفاف و با تفکیک استانی و شهرستانی و نوع خدمات اشتغال دریافت شده، ببینند.»

به گفته کریمی بیرانوند، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با سامانه ملی رصد اشتغال به قوی ترین سیستم نظارتی مجهز شده است و برای اینکه هر شغلی به تثبیت برسد، نظارت سختگیرانه ای را مد نظر قرار داده است.دولت سیزدهم برای ایجاد سالانه یک میلیون شغل پایدار روندی را پایه ریزی کرد که برخلاف دولت های قبل بود، بدین ترتیب ابتدا الگوی زیست بوم ملی اشتغال را به عنوان چشم انداز اشتغال وزارت کار متناسب با جغرافیا، استعدادها و ظرفیت های هر منطقه تدوین کرد. سپس در راستای شفاف سازی اقدامات خود برای ایجاد اشتغال، سامانه ملی رصد اشتغال را برای نخستین بار در کشور راه اندازی کرد.برای بررسی ابعاد نحوه اشتغالزایی در دولت سیزدهم و اینکه چگونه وعده یک میلیون شغل در سال از سوی این دولت عملیاتی می شود، روزنامه «ایران» با معاون اشتغال وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی گفت وگو کرده است که در پی می آید.
روند اشتغالزایی در دولت سیزدهم چه مراحلی داشته و اینکه چه تفاوتی با اقدامات دولت های گذشته در این زمینه داشته است؟
گام اصلی برای اجرای زیست بوم ملی اشتغال، هماهنگ کردن دستگاه ها و نهادها بود که در این راستا 71 دستگاه و نهاد حاکمیتی و مردمی همکاری و الگوهای ما را در عرصه اشتغال در نقاط مختلف پیاده کردند.

در همین راستا بیش از71 دستگاه فعال شناسایی شده اند که این الگو را عملیاتی کنند و در گام ها و فازهای بعد، مبنای کار اطلس ملی اشتغال این است که به صورت بهینه در هر منطقه ای چه الگوی اشتغالی عملیاتی شود و روی کدام یک از خدمات زیست بوم متمرکز شویم.تاکنون 237 الگوی اشتغالزا در 71 دستگاه شناسایی و در قالب اطلس ملی اشتغال کشور جانمایی شده است.

اما برای ثبت اطلاعات و آمار صحیح که همواره یکی از بزرگترین مشکلات حوزه اشتغال در کشور بود سامانه رصد ملی اشتغال ایجاد شد. این سامانه بر مبنای کد ملی ایجاد شده است تا امکان تصمیم گیری و تصمیم سازی در حوزه اشتغال حاصل شود. این سامانه امکان تهیه گزارش گیری های مختلف و برخط برای تصمیم گیری را فراهم می کند و بدین ترتیب از ثبت اطلاعات اشتباه به وسیله رفع مغایرت های احتمالی از طریق وب سورس های متنوع و سه سطح نظارت جلوگیری می شود. این سامانه برای شفاف سازی در حوزه اشتغال ایجاد شد و دیگر از گمانه زنی مثل دولت های گذشته خبری نیست و یکی از افتخارات این دولت است.در این زمینه نیز سامانه اصناف کشور نیز به سامانه رصد متصل می شود تا اطلاعات آنها در حوزه اشتغال مورد استفاده آماری قرار گیرد.

این سامانه چگونه می تواند به ایجاد اشتغال کمک کند و مقدار اشتغال را راستی آزمایی کند؟
ما از قوی ترین سیستم نظارتی برخورداریم که این سیستم در دوره های قبل سابقه نداشته است. این نظارت در چهار لایه، سه سطح و دو بار در سال انجام می شود. ما در دولت سیزدهم یک طرح جامع رصد، پایش و نظارت بر اشتغال کشور تدوین و ابلاغ کردیم. مبنای هماهنگی و نظارت همه دستگاه های دولتی و غیردولتی سامانه رصد است. 18 هزار کاربر دستگاه اجرایی با این سامانه کار می کنند. همه این دستگاه ها هر نوع خدمتی را که به اشتغال ارائه می دهند، ثبت می کنند. این سامانه به نسبت سامانه های قبل، چندین نوع داشبورد مدیریتی دارد و تمام خدمات اشتغال ثبت شده به تفکیک کد ملی، آدرس، شماره تلفن، نوع کسب و کار، دستگاه صادرکننده و جزئیات آن روی سامانه وجود دارد. شخصا بارها با متقاضیان تماس گرفتم و دیتا بیسی که در این سامانه وجود دارد به لحاظ دقت و جزئیات اصلا قابل مقایسه نیست و اصلا چنین سامانه ای قبلا وجود نداشته است. این سامانه شامل چند مرحله نظارت است. نظارت در سطح شهرستان، استان، ملی و عالی. این فرایند 4 لایه ای دو بار در سال در سه مرحله نظارت تماسی، پیامکی و حضوری اتفاق می افتد. کسانی که باور ندارند بیایند ما این اطلاعات را به آنها نشان می دهیم. ما شفافیم و روی نظارت سختگیری می کنیم. در حال حاضر حدود یک میلیون خدمات اشتغال ارائه شده به مردم ثبت شده است که من آن را نظارت می کنم. ما در پایان سال اشتغال ایجادی نظارت شده کامل را به مردم گزارش می دهیم.

تاکنون براساس رصد ملی اشتغال چه مقدار اشتغال در 10 ماه اول امسال ایجاد شده است؟
پیش بینی می شود 70 درصد نظارت به صورت تماسی و 15 درصد به صورت حضوری تا پایان سال انجام گیرد. در 10 ماهه اول امسال نیز تاکنون 300 هزار پیامک ارسال شده و 200 هزار تماس صورت گرفته است. از حدود یک میلیون اشتغال ایجادی در سامانه، حدود 80 درصد به اشتغالزایی صدرصد انجامیده است، به عبارتی 80 درصد اشتغال وعده داده شده در 10 ماه اول امسال محقق شده است.

بیمه شدگان اشتغال در این 10 ماه اول امسال چه تعداد بودند و درباره دیگر برنامه های اشتغالزایی که در این مدت ارائه کرده اید توضیح دهید؟
رویکرد دولت سیزدهم در حوزه اشتغال، پول پاشی نبوده و نیست. به همین دلیل بوده که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از همان ابتدای دولت سیزدهم، اقدام به طراحی الگوی زیست بوم ملی اشتغال و سامانه رصد ملی اشتغال کرد که توضیحات آن را در ابتدای گفت وگو عرض کردم.اما این دولت مهارت آموزی و حمایت از کارآفرینان را در صدر برنامه های اشتغالزایی خود قرار داده است. به طوری که اکنون چندین توافقنامه بین دانشگاه ها و وزارت کار در حوزه مهارت آموزی دانش آموختگان دانشگاهی و دانشجویان منعقد شده و در حال اجراست.

از طرفی خود دولت نیز برنامه های اشتغالزایی دارد که از سوی دستگاه های دیگر در حال عملیاتی شدن هستند.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه اشتغال سعی کرده مشاغل خانگی را توسعه دهد و در این زمینه 95 درصد صدور مجوزها آنی شده و تسهیلات مشاغل خانگی نسبت به دولت های گذشته 100 درصد افزایش یافته است. درگاه ملی مجوزها نیز راه اندازی شده و این امکان را به بخش خصوصی داده که براحتی در حوزه اشتغال مجوز بگیرند.

به نظر شما چقدر آمارهای ارائه شده باورپذیر هستند و اینکه آیا تا پایان امسال ثبت یک میلیون شغل محقق می شود؟
در مورد باورپذیری بگویم که کلیت حرکت کلان و خرد اقتصاد، خروج از حالت رکود به حالت رونق بوده، این را آمار و اطلاعات می گوید. خروج از بحران کرونا، رشد تجارت خارجی، رشد صادرات، افزایش صد درصدی درآمدهای مالیاتی و افزایش درآمدهای نفتی و به طورکلی مثبت بودن نرخ رشد اقتصادی طی یک سال اخیر، همه اینها نشان می دهد فضای کسب و کار و تولید در کشور از حالت رکود به حالت رونق درآمده است. پس در این وضعیت باید انتظار اشتغال بیشتر را داشته باشیم و اینکه تا پایان امسال یک میلیون شغل بر مبنای برنامه دولت سیزدهم و زیست بوم ملی اشتغال محقق می شود.

کد خبر: 57312

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =