ماده ۷۸ قانون کار در حوزه مهدهای کودک کارگری اصلاح می‌شود

نشست سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی اصلاح ماده ۷۸ قانون کار و آیین‌نامه اجرایی آن در حوزه مهدهای کودک کارگری و کارسازی برای شورای عالی کار جهت ارسال به هیأت دولت و تصویب این موضوع در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

به گزارش آتیه آنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، «نرجس بختیارخلج» مشاور امور زنان و خانواده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست گفت: زن، نقش محوری در مدیریت خانواده و تربیت فرزند دارد.

مشاور امور خانواده و زنان وزیر کار با اشاره به قانون کار افزود: نگاه ما به موضوع حضور زنان و خانواده در جامعه چند بُعدی است و در حوزه زنان و خانواده مرتبط با جامعه کار و تولید معتقد به سه‌جانبه‌گرایی هستیم.

او همچنین اضافه کرد: باید نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در کنار هم راهکار بدهند و در جهت اجرایی‌کردن سیاست‌های نظام از آن استفاده شود.

بختیارخلج با تأکید بر انعطاف‌پذیری در تدوین و یا اصلاح قوانین و آیین‌نامه‌ها گفت: امیدوارم شرایط به‌گونه‌ای پیش برود که به مدل‌های متفاوت و متناسبی برسیم.

وی ادامه داد: اگر جایی امکان احداث مهد کودک وجود نداشته باشد می‌توان به جایگزین‌هایی مانند پرداخت هزینه مهد کودک، اتاق مادر و کودک و ... رسید.

مشاور امور خانواده و زنان وزیر کار، پیشنهاد تدوین «نظام احصای مسائل زنان حوزه کار و تولید مرتبط با فرزندآوری» را به‌منظور برداشتن گام‌های آگاهانه مطرح کرد.

فراهم کردن زمینه تربیت فرزند در کنار نقش اجتماعی زنان

«هادی بهداد» سرپرست اداره کل خدمات اجتماعی کارگران وزارت کار نیز در ادامه این نشست گفت: وقتی از نقش اجتماعی زنان صحبت می‌شود باید زمینه‌های تربیت فرزند و تحکیم خانواده را در کنار آن فراهم کنیم.

وی افزود: در زمان تدوین قانون کار به حضور کودکان در کنار مادران (ماده ۷۸) نیز توجه شد اما به دلیل سیاست‌های کاهش جمعیت در گذشته، این موضوع مورد بی‌توجهی قرار گرفت.

بهداد، اجرای این قانون را به لحاظ اجرای قوانین کار و جوانی جمعیت بسیار مهم‌ و در اولویت برنامه‌های معاونت امور فرهنگی و اجتماعی وزارت کار توصیف کرد. وی بر انعطاف در تدوین و اصلاح قوانین و یا آیین‌نامه‌ها تأکید کرد و گفت: برای شرایط مختلف باید پیش‌بینی‌های متفاوت داشته باشیم.

این نشست به‌دنبال اصلاح آیین‌نامه ماده ٧٨ قانون کار و انجام چند مرحله کار کارشناسی و طرح مباحث تخصصی تا نهایی‌سازی و اصلاح آیین‌نامه مذکور برگزار شد که این موضوع پس از بررسی‌های لازم و همه‌جانبه، به جمع‌بندی نهایی خواهد رسید.

نخستین نشست «اصلاح آیین‌نامه ماده ٧٨ قانون کار، با موضوع مهدهای کودک کارگری در سال ۱۴۰۲» با حضور «نرجس بختیارخلج» مشاور امور زنان و خانواده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «هادی بهداد» سرپرست اداره کل خدمات اجتماعی کارگران وزارت کار، مدیران اجتماعی استان‌ها و کارشناسان حوزه تعلیم و تربیت و مهدهای کودک و سازمان‌های مرتبط برگزار شد.

کد خبر: 65881

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =