افزایش مراکز ارایه خدمت به جهان‌دیدگان تهرانی

معاون سلامت روان و اجتماعی اداره کل سلامت شهرداری تهران گفت: در افق ۱۴۳۰ بالغ بر ۳۰ درصد شهروندان پایتخت سالمند خواهد بود و از این رو، ضرورت دارد در برنامه‌ریزی‌ها و جهت‌گیری‌هایی که در سطوح کلان شهری، استانی و ملی انجام می‌شود به موضوع سالمند و سالمندی و نیز ایجاد بسترهای مناسب برای استفاده این قشر بیش از گذشته توجه شود.

به گزارش آتیه‌آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل سلامت شهرداری تهران، غلامحسین ادب با اشاره به اینکه‌ موضوع سالمندی ازمباحثی است که باید برای آن آمادگی کامل داشته باشیم، افزود: شهرداری تهران به عنوان پیشانی ارایه خدمت به شهروندان و یکی از مهم ترین ارگان های مرتبط با امور شهروندان باید آمادگی لازم برای تامین نیازهای اساسی ساکنان شهر خصوصا افراد سالمند را داشته باشد. با توجه به افق پیش‌بینی شده برای نرخ سالمندی در تهران، شهرداری باید بتواند خدمات بهتری به سالمندان یا جهان دیدگانی که در آن زندگی می‌کنند و رفع نیازهای آنان ارایه کند.

او با بیان اینکه فرایند مداخله در امور مرتبط با سالمندی در شهرداری از مدت ها قبل آغاز و آهنگ این مداخلات در دوره جدید مدیریت شهری تندتر از قبل شده است، توضیح داد: یکی از مداخلاتی که در دستور کار شهرداری تهران قرار دارد و در سال آتی نیز انجام خواهد شد، موضوع توجه و توسعه کانون‌های اجتماع محورسالمندی است.

معاون سلامت روان و اجتماعی اداره کل سلامت شهرداری تهران توضیح داد: جهان دیدگان در کانون‌های سالمندی سازماندهی و با یکدیگر آشنا و برنامه‌هایی متناسب با نیاز افراد جهان دیده برای این قشر طراحی و اجرا می‌شود. بخشی از رویدادهایی که در کانون‌های سالمندی اجرا می شود از سوی همکاران خانه های سلامت و بخشی دیگر از سوی جهان دیدگان و به پیشنهاد آنان طراحی و اجرا می‌شود.

ادب در ادامه از تاسیس و راه اندازی مراکز فرآهنگ در تهران خبر داد و گفت: مراکز فراهنگ مراکز ارایه خدمات برای توانمندسازی به جهان دیدگان هستند که به شکل تخصصی و با استفاده از نظر کارشناسان و متخصصان حوزه سالمندی افراد جامعه هدف خود را تحت پوشش قرار داده‌اند.

به گفته وی، تاکنون یک مرکز فرآهنگ درمنطقه ۲۱ تهران راه اندازی شده است و تا پایان سال نیز مرکز فرآهنگ منطقه یک نیز فعالیت خود را برای ارایه خدمات به جهان دیدگان آغاز می کند. براساس برنامه‌ریزی انجام شده در سال آینده نیز چهار مرکز فرآهنگ درمناطق ۲۰، ۱۵، ۱۶ و ۱۱ راه اندازی خواهد شد.

معاون اداره کل سلامت شهرداری تهران در ادامه به مهم‌ترین برنامه‌های در دست اجرای این اداره کل در سال جاری در حوزه سالمندی اشاره کرد و گفت:درسال جاری رویداد گنجینه‌های شهردر هفت سرفصل برای جهان دیدگان در سطح مناطق ۲۲ گانه تهران طراحی و اجرا شد. جهان دیدگان آثار خود را در رشته‌های مختلف به دبیرخانه ارسال و برگزیدگان نهایی آن تا پایان بهمن‌ماه در مراسمی معرفی خواهند شد. این رویداد سالانه با هدف کشف استعدادهای نهفته جهان دیدگان و بهره‌گیری از توانمندی آنان در عرصه‌های مختلف برگزارمی شود. ادب با بیان اینکه با هدف ایجاد نشاط و شادابی و حس خوب زندگی برای جهان دیدگان در ۴ سال اخیر رویداد بازی‌های نشاط سالمندی طراحی و اجرا شده است از برگزاری اختتامیه این رویداد در ورزشگاه شهید شیرودی خبر داد و گفت: در دوره چهارم بیش از ۱۴ هزار جهان دیده تهرانی درقالب چند رقابت ورزشی متناسب با سن خود به رقابت پرداختند و در نهایت ۳۵ تیم منتخب در گروه های ۷ نفره به مرحله پایانی راه یافتند و قهرمان این دوره با حضور شهردار تهران معرفی شد.

معاون سلامت روان و اجتماعی اداره کل سلامت شهرداری تهران از برگزاری رویداد نوپیا با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام خبر داد و گفت: در رویداد نوپیا که امسال با رویکرد یافتن مسأله و راهکار حل مسأله در حوزه سالمندی برگزار شد، شرکت‌کنندگان موضوعات، دغدغه‌ها و راه‌کارهای خود را برای داشتن سالمندی سالم و عبور از بحران پیری جمعیت را ارایه کردند. سال آینده با استفاده از داده‌ها و پیشنهادات ارایه شده وبا کمک شرکای اجتماعی شهرداری در این بخش تلاش می‌کنیم نسبت به عملیاتی‌کردن ایده‌هایی که می‌تواند در حوزه سالمندی به شهر و شهروندان کمک بیشتری کند حمایت کنیم.

کد خبر: 67806

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =