رشد همزمان بهره‌وری، تولید و اشتغال مراکز جوار کارگاهی

ایجاد و توسعه مراکز آموزش جوار و بین‌کارگاهی تأثیر بسزایی در ارتقای توان فنی و اشتغال‌پذیری افراد در حوزه‌های مختلف صنعت دارد. به اعتقاد کارشناسان، این مراکز در کنار صنایع علاوه بر رونق بخش‌های تولیدی، زمینه افزایش سطح مهارت کارگران و شاغلان واحدهای اقتصادی را نیز فراهم می‌کند.

به گزارش آتیه آنلاین، هدف از ایجاد مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای جوارکارگاهی و بین‌کارگاهی، ارتقای مهارت، کاهش هزینه‌های جانبی تولید، استفاده بهینه از امکانات آموزشی برای شاغلان، صیانت از نیروهای کار و تربیت نیروی کار ماهر و نیمه‌ماهر است.

در این زمینه رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور می‌گوید که سال گذشته ۴هزار و ۱۱۰ واحد آموزشی جوارکارگاهی وجود داشت که ۲۵۳ هزار نفر در این مراکز توانستند مهارت‌های لازم را آموزش ببینند و در شغل خود ارتقا یابند.

مهرداد عظیمی در این زمینه گفته است که امسال نیز ۱۵۰۰ واحد به این واحدهای موجود اضافه خواهد شد و راهبرد اصلی این سازمان، گسترش این نوع مراکز است. به معنای دیگر امسال مراکز جوار کارگاهی با رشد ۲۵.۵ درصدی روبه‌رو خواهند شد.

برابر ماده ۱۱۰ قانون کار، «سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور ملزم شده برای بنگاه‌های اقتصادی با داشتن شرایطی مجوز مراکز جوار و بین‌کارگاهی را صادر کند و طبق این ماده قانونی، واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی به‌منظور مشارکت در موضوع آموزش کارگر ماهر و نیمه‌ماهر مورد نیاز خویش مکلفند نسبت به‌ ایجاد مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و یا بین‌کارگاهی، همکاری‌های لازم را با وزارت کار به عمل آورند.»

ایجاد چرخه نیروی ماهر در بازار کار

آنچه مشخص است مهارت‌آموزی و تربیت نیروی انسانی ماهر، نقش بی‌بدیلی در افزایش اشتغال و کاهش نیروی بیکار در کشور دارد.‌

بر اساس داده‌های آماری، عمده افراد بیکار درکشور بدون مهارت لازم و مورد نیاز بازار کار بوده‌اند؛ گزاره‌ای که در دولت‌های گذشته اگر چه مورد توجه قرار گرفت، اما به دلیل نبود برنامه‌ای راهبردی در این زمینه نتوانستند چرخه نیروی ماهر در بازار کار را راه‌اندازی کنند.

از این‌رو دولت سیزدهم با ایجاد و گسترش مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای جوار کارگاهی و بین‌کارگاهی، به دنبال ارتقای مهارت، کاهش هزینه‌های جانبی تولید، استفاده بهینه از امکانات آموزشی برای شاغلان، صیانت از نیروهای کار و تربیت نیروی کار ماهر و نیمه‌ماهر است؛ موضوعی که رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای از آن به عنوان راهبرد اصلی و کلیدی این سازمان در سال‌جاری یاد کرده است.

اهداف ایجاد مراکز جوارکارگاهی

یکی از راهکارهایی که در ارتباط با تقویت و گسترش موضوع مهارت‌آموزی با اتکا به تجربیات موفق جهانی کارایی لازم و اثربخشی را به ثبت رسانده، استفاده از مراکز آموزش جوارکارگاهی در راستای ارائه آموزش‌های مهارتی تخصصی در بخش‌های تولیدی مربوطه در کارگاه‌ها است.

مراکز آموزش مهارت جوارکارگاهی در قالب ارائه آموزش مهارت مرتبط با اشتغال موردنظر در تلاش برای افزایش سطح مهارت نیروی کار شاغل در کارگاه‌ها و به‌دنبال آن توسعه آموزش و رونق تولید است و سیاست‌های کلان مرتبط با این مراکز است که به عنوان برنامه‌های کارآمد می‌تواند یاری‌رسان کارگاه‌ها، کارخانجات، کارفرمایان، نیروی کار و نهایتاً دولت در ارتباط با اهداف مشخص شده در خصوص مهارت‌آموزی قرار گیرد.

رشد همزمان بهره‌وری و تولید و اشتغال

از طرف دیگر، رشد همزمان بهره‌وری و تولید و اشتغال، سه مؤلفه مراکز جوار کارگاهی محسوب می‌شوند.

موضوع مهارت‌آموزی و افزایش مهارت‌های تخصصی نیروی کار علاوه بر اینکه می‌تواند برای افراد جویای کار و شاغل در یافتن شغل و ارتقای جایگاه شغلی با تکیه بر مهارت‌های به‌روز شده اثرگذاری لازم را داشته باشد، در راستای ارتقای بهره‌وری تولید و بسترسازی درباره رشد و توسعه تولید با محوریت نیروی کار ماهر و ارائه آموزش‌های فنی و مهارتی مورد توجه کارفرمایان است.

سیاست‌های اجرایی شده در راستای تقویت موضوع مهارت و تربیت نیروی کار ماهر به عنوان یکی از پایه‌های اصلی در حوزه تولید، به شکل گسترده در جهان امروز نمود پیدا کرده و کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه با بسترسازی در خصوص توسعه مهارت‌آموزی دست به پیدایش انقلاب مهارتی زده‌اند و در واقع آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را به عنوان پایه اصلی در راستای ارتقای آموزش‌های مهارتی و رونق تولید قرار داده‌اند.

نویسنده: ایلیا نیاسان

کد خبر: 70601

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =