برای عبور از بحران جمعیت ۶ سال مهلت داریم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نخستین رویداد جایزه ملی جوانی جمعیت از رتبه‌بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی بر مبنای برنامه‌ها، اقدامات و عملکرد آنان در حوزه جوانی جمعیت خبر داد و افزود: اگر تا ۶ سال آینده چاره‌ای برای عبور از بحران جمعیت نیاندیشیم، در آینده با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم.

به گزارش آتیه‌آنلاین به نقل از وبدا، دکتر بهرام عین‌اللهی در نخستین رویداد «جایزه ملی جوانی جمعیت» که با حضور معاون اول رئیس دولت در تالار وحدت تهران برگزار شد، گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بلافاصله پس از ابلاغ قانون جوانی جمعیت و پیش از تشکیل ستاد ملی جمعیت اقدام به راه‌اندازی قرارگاه جوانی جمعیت به ریاست وزیر و راه‌اندازی قرارگاه‌های متناظر در ستاد دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به ریاست رییس دانشگاه برای پیشبرد امور این حوزه کرد.

وی افزود: از ابتدای تشکیل دولت سیزدهم، وزارت بهداشت با احساس تکلیف در موضوع جوانی جمعیت، اقدام به اصلاح ساختار و تأسیس اداره کل جوانی جمعیت و به کارگیری مدیران و نیروهای متخصص و متعهد در این زمینه کرد.

وزیر بهداشت با بیان این که تا سال ۱۴۳۰ بالغ بر ۳۰ درصد جمعیت کشور سالمند خواهند شد و اگر تا شش سال آینده چاره‌ای برای عبور از بحران جمعیت نیندیشیم، در آینده با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم، گفت: وزارت بهداشت در سه حوزه تمرکز بر حسن اجرای قانون جوانی جمعیت، برنامه‌ریزی برای فرهنگسازی در حوزه شبکه بهداشت و نظارت و پایش مستمر برنامه‌ها، به طور عملیاتی به حوزه جمعیت ورود کرده است.

عین اللهی بیان کرد: تاکنون برای اجرای قانونی جوانی جمعیت که ۶۰ درصد از مواد آن مربوط به حوزه سلامت است، ۹ دستورالعمل توسط وزیر بهداشت و ۲۴ دستورالعمل توسط معاونان این وزارتخانه به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است.

وی توسعه و ساخت خوابگاه‌های متاهلی، تشویق کارکنان به ازدواج، کاهش شیف شب مادران شاغل، افزایش وام‌ها و ودیعه مسکن دانشجویان متاهل، توزیع ۵۰۰ میلیارد تومان داروهای تقویتی در شبکه بهداشتی، بیمه درمان ناباروری، جلوگیری از سقط عمدی جنین، آموزش ۲۸ هزار بهورز و ۲۲ هزار مراقب سلامت، رایگان سازی زایمان طبیعی در ۴۴۸ مرکز، راه اندازی ۱۰۳ مرکز درمان ناباروری در سطح ۳ و اصلاح دستورالعمل غربالگری ناهنجاری‌های کروموزومی را بخش دیگری از اقدامات وزارت بهداشت در حوزه جمعیت برشمرد.

وزیر بهداشت، با بیان این که یکی از اولویت‌های همیشگی سفرهای استانی، مباحث مربوط به جوانی جمعیت است، افزود: برنامه «هم نفس» که به آموزش حین ازدواج در شبکه بهداشتی می‌پردازد و همچنین اجرای طرح «رویش» تؤام با پرداخت پلکانی به بهورزان و مراقبان سلامت که اقدامات‌شان موجب افزایش فرزندآوری شده، در شبکه بهداشتی کشور به اجرا درآمده است.

عین‌اللهی در پایان گفت: خیّرین در سال گذشته، ۳۶۰۰ میلیارد تومان به حوزه سلامت کمک کرده‌اند و از این عزیزان درخواست می‌کنیم که به حوزه جمعیت نیز ورود کرده و به برنامه‌های جوانی جمعیت، کمک کنند.

کد خبر: 60310

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =