قاچاق علت کمبود شیر خشک در بازار است

وزیر بهداشت گفت: تا ماه گذشته بخشی از شیرخشک مورد نیاز کشور با ارز ترجیحی وارد می شد به خاطر اختلاف قیمتی که وجود داشت، مقدار زیادی شیر خشک  قاچاق می شد. شیرخشک تولیدی در قنادی ها و صنایع استفاده می شد زیرا از شیرخشک قنادی ارزان تر بود.

به گزارش آتیه آنلاین،بهرام عین اللهی امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: درباره گزارش بهداشت جهانی مبنی بر اینکه ویروس خاصی در چین شیوع یافته، تاکید می شود که گزارشی در این باره منتشر نشده ولی سازمان بهداشت جهانی در حال بررسی است.

وزیر بهداشت درباره ارز اختصاص داده شده به دارو افزود: توانستیم به میزان کافی ارز مورد نیاز را دریافت کنیم و مشکلی در این خصوص نداریم.

وی با بیان اینکه کرونا بیماری فصلی نبود، گفت: در بررسی‌های انجام شده شایع ترین ویروس در حال حاضر آنفلوآنزا است، ۵ درصد از بیماران بستری شده مبتلا به کرونا و ۹۵ درصد مبتلا به آنفلوآنزا هستند.

عین اللهی تاکید کرد: افرادی که علائم سرماخوردگی دارند، حتما باید ماسک بزنند تا مانع انتقال بیماری شوند افرادی که دچار نقص ایمنی هستند حتما واکسن کرونا و آنفلوانزا را بزنند و در تجمعات از ماسک استفاده کنند.

در در خصوص آخریم وضعیت داروهای جانبازان شیمیایی گفت: همه داروهایی که در کشور تولید و یا به کشور وارد می شود باید در سازمان غذا و دارو تایید شود، تا نسبت به توزیع اقدام شود، جانبازان شیمیایی داروهای تنفسی نیاز دارند که در صورت تایید، توزیع می شوند.

وزیر بهداشت گفت: تا ماه گذشته بخشی از شیرخشک مورد نیاز کشور با ارز ترجیحی وارد می شد به خاطر اختلاف قیمتی که وجود داشت، مقدار زیادی شیر خشک قاچاق می شد، میزان تولید شیرخشک در سال جاری از سال گذشته بیشتر است، سوال این است که چرا کمبود ایجاد شده است؟ به دلیل قاچاق. شیرخشک تولیدی در قنادی ها و صنایع استفاده می شد زیرا از شیرخشک قنادی ارزان تر بود.

نوزادان با قیمت قبلی شیرخشک دریافت می‌کنند

عین اللهی گفت: به همین دلیل مقرر شد شیرخشک فقط به مصرف کننده واقعی داده شود، نوزادانی که متولد می شوند، کد ملی‌شان از سازمان ثبت به سازمان غذا و دارو داده می شود و ثبت می شود و افراد با این کد ملی می توانند شیرخشک خریداری کنند، مصرف کننده واقعی به همان قیمت قبلی شیرخشک دریافت می کنند و افراد دیگر به قیمت جدید.

وی در مورد اتباع گفت: اتباعی که از وزارت کشور شناسه گرفته اند می توانند از شیرخشک با قیمت پایین تر استفاده کنند ولی اتباع غیر قانونی نمی توانند از این خدمات استفاده کنند.

وزیر بهداشت در مورد واردات دارو گفت: با هماهنگی بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه طرح دارو یار به خوبی پیش می رود و بیمه ها هم به تعهدات خودنسبت به سال گذشته بهتر عمل می کنند.

وی در پاسخ به تغییرات طرح دارو یار گفت: طرح دارو یار تغییری نکرده است، اگر این طرح اجرایی نمی شد، مشکلاتی که برای شیر خشک ایجاد شد برای دارو ها هم ایجاد می شد زیرا اختلاف قیمت دارو ها در ایران با کشورهای همسایه خیلی زیاد بود و قاچاق افزایش می یافت.

کد خبر: 65989

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =