تولید ۱۰ درصد خدمات درمانی کشور از سوی تأمین‌اجتماعی

معاون درمان سازمان تأمین‌اجتماعی با بیان این که جنس خدمات درمانی با سایر خدمات و حمایت‌های سازمان تأمین‌اجتماعی متفاوت است، گفت: خدمات درمانی تأمین‌اجتماعی، پاسخ به یک نیاز آنی است و به سبب این اهمیت، معمولاً درمان تأمین‌اجتماعی را پیشانی و ویترین عملیاتی خدمات این سازمان معرفی می‌کنند و تأمین‌اجتماعی تولید ۱۰ درصد از خدمات درمانی کشور را برعهده دارد.

به گزارش آتیه‌آنلاین به نقل از روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، دکتر مهدی اسلامی در «کارگروه درمان» همایش سراسری کانون‌های کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تأمین‌اجتماعی سراسر کشور که در شهر مشهد برگزار شد، گفت: هر بیمه‌شده و افراد خانواده تحت تکفل وی از اولین روز بیمه شدن مشمول خدمات درمانی هستند و برای همین این خدمات برای بیمه‌شدگان و بازنشستگان، نسبت به سایر خدمات ملموس‌تر است و با جان افراد سروکار دارد.

وی که برای تبیین خدمات درمانی سازمان و پاسخ به پرسش‌ها و اطلاع از درخواست‌های بازنشستگان در این همایش شرکت کرد، افزود: خدمات درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی در دو بخش خدمات درمانی مستقیم و غیرمستقیم به بیمه‌شدگان و بازنشستگان ارائه می‌شود. بیش از ۴۰۰ مرکز درمانی اعم از بیمارستان، درمانگاه، کلینیک، پلی‌کلنیک و مراکز جراحی محدود در بخش درمان ملکی داریم که درمان در این مراکز رایگان است. حدود ۱۰ درصد خدمات درمانی کل کشور را سازمان تأمین‌اجتماعی در بخش درمان مستقیم تولید می‌کند و از این منظر، دومین تولیدکننده خدمات سلامت و البته اولین خریدار این خدمات در کشور هستیم. در درمان غیرمستقیم با بیش از ۵۷ هزار مرکز درمانی اعم از مطب پزشکان، کلینیک و پاراکلینیک و مراکز درمانی طرف‌قرارداد هستیم که خدمات را خریداری و به ذی‌نفعان ارائه می‌کنیم.

وی همچنین گفت: تا دی ماه سال جاری در درمان مستقیم، حدود ۱۸۰ میلیون مورد مراجعه سرپایی و حدود ۷۲۰ هزار مورد مراجعه بستری در مراکز ملکی داشتیم. در مراکز طرف‌قرارداد سازمان هم در این مدت ۳۳۲ میلیون مراجعه سرپایی و حدود سه میلیون و ۹۰۰ هزار نفر بستری داشتیم که در مجموع در بخش سرپایی نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۱۸.۱ درصد افزایش و در بخش بستری ۴.۱ درصد افزایش بستری داشته‌ایم.

معاون درمان سازمان تأمین‌اجتماعی افزود: با وجود شرایط سخت بخش درمان در کشور، بسیاری از مراکز درمانی را از نظر شیفت یا از نظر سطح بندی ارتقاء داده‌ایم. از حدود ۱۳۳ پروژه در حال احداث و نوسازی و توسعه در تأمین‌اجتماعی، ۷۸ پروژه مربوط به بخش درمان است. با توجه به این‌که نیروی انسانی؛ نیروی محرکه و قوه اصلی بخش درمان است، برای اولین بار در طول تاریخ فعالیت درمان تأمین‌اجتماعی، نظام پرداخت کادر درمان را اصلاح کردیم که به ماندگاری پزشکان در مراکز درمانی ملکی کمک کرده است.

وی افزود: اولویت اصلی سازمان تأمین‌اجتماعی، تقویت حوزه درمان به ویژه درمان مستقیم است. برای کنترل چهار بیماری اصلی دوران سالمندی شامل دیابت، فشارخون، بیماری‌های ریوی و سرطان، کارهای مطالعاتی در حال انجام است که دسترسی به خدمات پیشگیری و درمان این بیماری‌ها و داروهای مرتبط با آنها را برای بازنشستگان و سالمندان تسهیل کنیم.

اسلامی ادامه داد: یکی از اقدامات سازمان تأمین‌اجتماعی برای صیانت مالی از سالمندان بالای ۶۵ سال، صفر شدن فرانشیز در بیمارستان‌های دانشگاهی و دولتی برای این قشر است. همچنین اداره بیماری‌های مزمن سالمندی را در بخش درمان راه‌اندازی کرده‌ایم و تدوین برنامه بیمارستان دوستدار سالمند در اداره بیماری‌های سالمندی در دست مطالعه است.

وی افزود: در اعتبارسنجی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حدود ۸۸.۵ درصد مراکز ملکی سازمان تأمین‌اجتماعی، واجد درجه کیفی درجه یک و درجه یک برتر شده‌اند.

وی ادامه داد: در طرح دارویار با وجود مشکلات و چالش‌های اولیه، سازمان تأمین‌اجتماعی به‌عنوان بخشی از نظام سلامت کشور، فعال است و مشارکت جدی در این طرح دارد و با اجرای این طرح تعداد زیادی از داروها به‌ویژه داروهای بیماری‌های خاص و پرهزینه که قبلاً تحت پوشش بیمه‌های پایه نبودند، تحت پوشش قرار گرفتند. در زمینه بیماری‌های صعب‌العلاج نیز هر چند تمام بودجه ویژه درمان بیماری‌های صعب‌العلاج در سازمان بیمه سلامت متمرکز شده است؛ اما با پیگیری سازمان تأمین‌اجتماعی، بیمه‌شدگان تأمین‌اجتماعی مبتلا به بیماری‌های خاص نیز تحت حمایت صندوق بیماری‌های صعب‌العلاج قرار گرفته‌اند.

معاون درمان سازمان تأمین‌اجتماعی از افزایش درمانگاه‌های دیابت و فشار خون این سازمان به ۲۱۰ درمانگاه خبر داد و گفت: مراکز درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی در بحث غربالگری هم فعال هستند، به‌ویژه در بحث غربالگری انواع سرطان که اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، هم برای درمان بیمار و هم از نظر اقتصادی بسیار مؤثر و مفید است.

وی افزود: بخش سلامت، بسیار پویا و درحال تغییر است و هر روز روش‌های درمانی جدید و خواسته‌های درمانی متفاوت مطرح می‌شود که توان و ظرفیت بخش درمان باید با شرایط جدید وفق یابد و هر چه بتوانیم عمق و کیفیت خدمات درمان ملکی و درمان مستقیم را بیشتر و بهتر کنیم برای آینده می‌توانیم به بیمه‌شدگان عزیز خدمات بیشتر و بهتری ارائه کنیم. هم مراکز ملکی و خدمات رایگان باید تقویت شود و هم در خرید راهبردی باید هوشمندانه رفتار کنیم و مهم این است که بتوانیم نقطه تعادل خوبی بین درمان مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کنیم.

کد خبر: 68336

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =