ارائه خدمات رایگان در ۸۴ مرکز درمانی سازمان تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی در بخش درمان مستقیم با ۱۱ هزار و ۵۹۳ تخت فعال در۸۴ مرکز درمانی بستری، خدمات رایگان به بیمه‌شدگان ارائه می‌دهد و دربخش درمان غیرمستقیم ۵۷ هزار و ۱۱۴ مؤسسه و مرکز شامل ۱۱۰۶ بیمارستان و مرکز جراحی محدود، ۲۱ هزار و ۷۷۳ مطب، بیش از ۱۴ هزار داروخانه و نزدیک ۲۰ هزار مرکز پاراکلینیکی و درمانگاه با این سازمان قرارداد همکاری دارند.

به گزارش آتیه آنلاین به نقل از ایرنا، سازمان تامین اجتماعی با پوشش ۷۵ درصدی بیمه‌های اجتماعی در جمعیت ۸۶ میلیون نفری امروز کشور در حالی است که پیش از پیروزی انقلاب فقط ۲۰ درصد از جمعیت ۳۵ میلیون نفری آن مقطع تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی بودند. این دستاورد بسیار بزرگ انقلاب اسلامی در حوزه اجتماعی است که عموماً در هیاهوی بوق‌های رسانه‌ای معاند، مورد غفلت قرار می‌گیرد البته براساس اصل ۲۹ قانون اساسی که اجرای کامل آن در سیاست‌های کلی تأمین‌اجتماعی از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ و امر شده است؛ همه مردم باید از موهبت بیمه اجتماعی و بیمه درمانی بهره‌مند شوند.

در بیمه‌های درمانی پوشش تقریباً ۱۰۰درصدی مردم با طرح دولت سیزدهم و دستور رئیس دولت، محقق شده است و هر فردی هم که تاکنون زیر پوشش بیمه درمان قرار نگرفته در اولین مراجعه به مراکز درمانی و روی تخت بیمارستان باید بیمه شود و هزینه بیمه افراد فاقد تمکن مالی را هم دولت متقبل شده است.

تعداد مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی فقط در حدود ۲۰ مرکز در کل کشور بود اما امروز سازمان تأمین‌اجتماعی بالغ بر ۴۰۰ مرکز درمانی شامل ۸۰ بیمارستان چندتخصصی پیشرفته و مجهز دارد که برخی از این بیمارستان‌ها از مهم‌ترین و کیفی‌ترین بیمارستان‌های کشور هستند و توسعه خدمت در بخش درمان با شرایط قبل از انقلاب اصلاً قابل قیاس نیست.

امروز در بخش درمان تأمین‌اجتماعی روزانه بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار خدمت سرپایی و بیش از ۱۳ هزار خدمت بستری به بیمه‌شدگان ارائه می شود که این خدمات در بخش درمان مستقیم که توسعه آن مورد مطالبه بازنشستگان و نیز اولویت در این دولت است، کاملا رایگان است.

تامین اجتماعی با بیش از ۱۱ هزار تخت فعال خدمات رایگان درمانی ارائه می‌دهد

مدیرکل درمان مستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: این سازمان با در اختیار داشتن ۱۱ هزار و ۵۹۳ تخت فعال در ۸۴ مرکز درمانی بستری، خدمات رایگان به بیمه‌شدگان ارائه می‌دهد.

مهدی ناقوسی افزود: بخش درمان سازمان تأمین‌اجتماعی پس از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، بیشترین تعداد تخت‌های بیمارستانی را در مراکز درمانی ملکی خود برای ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان در اختیار دارد که در سال ۱۴۰۱ در مجموع تعداد بستری‌شدگان در این مراکز حدود یک میلیون نفر بوده است.

وی ادامه داد: برای تجهیز این مراکز به امکانات نوین، در سال جاری تعداد ۴۶ دستگاه آمبولانس پیشرفته خریداری شده که در مراحل نهایی تحویل به مراکز درمانی شده است همچنین نیازسنجی دستگاه‌های با تکنولوژی پیشرفته (های‌تک) نیز در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی انجام شده و سه دستگاه «ام‌آرآی»، ۱۵ دستگاه «سی‌تی‌اسکن»، یک دستگاه «سی‌تی‌آنژیو»، یک دستگاه آنژیوگرافی به همراه ۲ دستگاه سنگ‌شکن در حال تهیه است.

مدیرکل درمان مستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی تصریح کرد: توسعه ظرفیت‌های درمانی و عمق‌بخشی به خدمات سلامت از جمله راهبردهای تحولی مورد توجه این سازمان در دولت مردمی سیزدهم است و بخش درمان سازمان تأمین‌اجتماعی علاوه بر آن که بزرگترین خریدار راهبردی خدمات درمانی است با در اختیار داشتن شبکه‌ای گسترده از ظرفیت‌های درمانی ملکی؛ دومین تولیدکننده خدمات سلامت پس از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی محسوب می‌شود.

وی افزود: اکنون شبکه درمان ملکی یا مستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی مشتمل بر ۴۰۴ مرکز درمانی ملکی در سراسر کشور است که ۸۴ مرکز شامل ۷۹ بیمارستان (۷۶ بیمارستان ملکی و ۳ بیمارستان هیات‌مدیره‌ای) و ۵ مرکز جراحی محدود و ۳۲۰ مرکز نیز خدمات سرپایی رایگان به بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین‌اجتماعی ارائه می‌دهند.

ناقوسی اضافه کرد: در برنامه توسعه بخش درمان سازمان تأمین‌اجتماعی، علاوه بر احداث مراکز جدید و توسعه ظرفیت‌های موجود، ارتقای شیفت فعالیت ۱۰ مرکز برای هر سال پیش‌بینی شده که در دو سال گذشته برای ۲۰ مرکز انجام شده است همچنین ۴۶ دستگاه آمبولانس برای استفاده در مراکز درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی خریداری شده که در مراحل نهایی تحویل به مراکز درمانی است.

وی ادامه داد: نیازسنجی دستگاه‌های با تکنولوژی پیشرفته (های‌تک) نیز در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی انجام شده و ۳ دستگاه «ام‌آرآی»، ۱۵ دستگاه «سی‌تی‌اسکن»، یک دستگاه «سی‌تی‌آنژیو»، یک دستگاه «آنژیوگرافی» به همراه دو دستگاه سنگ‌شکن در حال تهیه است که خرید ۱۴ قلم از این تجهیزات به‌صورت متمرکز توسط شرکت بازرگانی تأمین‌اجتماعی انجام خواهد شد و قراردادهای آن منعقد شده و مابقی توسط مدیریت‌های درمان استان‌ها در حال انجام فرایند خرید است.

۷۴ درصد جمعیت کشور تحت پوشش بیمه هستند/تشکیل ۹۵ هزار پرونده زوجین نابارور

مدیرکل درمان مستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی افزود: تعداد کل مراجعان سرپایی به مراکز درمانی ملکی سازمان تأمین‌اجتماعی در سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۴۰ میلیون نفر بوده که در مقایسه با سال قبل از آن رشد ۵.۱۷ درصدی داشته است. این میزان رشد در ویزیت سرپایی پزشکان معادل ۸.۱۶ درصد و در بخش خدمات تشخیصی درمانی معادل ۲.۱۸ درصد بوده است.

وی گفت: در بخش خدمات بستری نیز کل بستری‌شدگان در مراکز ملکی سازمان در سال ۱۴۰۱ بیش از یک میلیون نفر بوده که نسبت به سال قبل از آن رشد ۱.۱۱ درصدی داشته است. در این سال همچنین تعداد اعمال جراحی انجام‌شده در مراکز ملکی سازمان ۴۶۹ هزار و ۸۸۷ عمل و جمع کل تعداد سزارین و زایمان طبیعی انجام شده در این مراکز نیز ۱۰۶ هزار و ۲۴۸ مورد بوده است.

ناقوسی تعداد کل مراجعات سرپایی به مراکز ملکی سازمان تأمین‌اجتماعی در ۶ ماهه ابتدای سال جاری را معادل ۶۷ میلیون و ۴۱۰ هزار نفر با رشدی ۲.۴ درصدی در تعداد ویزیت سرپایی پزشکان و تعداد کل بستری‌شدگان در این مراکز در مدت یادشده را ۴۳۳ هزار و ۴۱۸ نفر با رشدی ۷.۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل اعلام کرد و گفت: اجرای نظام ارجاع داخلی در مراکز درمانی ملکی سازمان تأمین‌اجتماعی یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که در بخش درمان مستقیم این سازمان در حال پیگیری است تا از ظرفیت این مراکز و نیز پزشکان فعال در این مراکز، استفاده حداکثری در مسیر ارائه خدمات به بیماران بیمه‌شده صورت گیرد.

وی افزود: برنامه غربالگری افراد در معرض خطر سرطان برست (پستان) و سرطان دستگاه گوارش تحتانی با هدف شناسایی زودهنگام بیماران و آغاز سریع سیر درمان پیش از جدی شدن مشکل در مراکز درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی با هماهنگی وزارت بهداشت و درمان در حال اجراست و در کنار آن با توجه به اهمیت موضوع پیشگیری، طرح استقرار کلینیک دیابت و فشار خون نیز در مراکز واجد شرایط پیگیری شده و تاکنون تعداد کلینیک‌های فعال این طرح در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی به ۲۱۰ کلینیک در پایان سه ماهه دوم سال ۱۴۰۲ رسیده است.

مدیرکل درمان مستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی، برنامه استانداردسازی فضای فیزیکی و تجهیزات پزشکی بلوک‌های زایمان در مراکز منتخب با رویکرد قرارگرفتن سه مرحله زایمان (آمادگی برای زایمان، زایمان و بهبودی پس از زایمان) در یک فضا را از برنامه‌های حوزه درمان مستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی معرفی کرد و گفت: با توجه به تأکید رهبر معظم انقلاب در زمینه فراهم آوردن بسترهای مناسب برای افزایش موالید، اجرای برنامه استانداردسازی فضای فیزیکی و تجهیزات پزشکی بلوک‌های زایمان در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی سرعت گرفته و تا پایان سال جاری این طرح در ۲۹ مرکز اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: استانداردسازی بخش اورژانس بیمارستان‌های سازمان تأمین‌اجتماعی از دیگر برنامه‌های در حال پیگیری در بخش درمان مستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی است همچنین در اجرای استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه اورژانس‌های بیمارستانی، تا پایان سال ۱۴۰۱ استانداردسازی اورژانس در ۲۴ مرکز انجام شده و عملیات این طرح در ۹ مرکز دیگر در سال ۱۴۰۲ شروع شده که امیدواریم تا پایان این سال به اتمام برسد.

ناقوسی در مورد سطح کیفی خدمات مراکز درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: در ارزیابی‌های اعتباربخشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال ۱۴۰۱ بیش از ۸۸ درصد از مراکز ملکی سازمان تأمین‌اجتماعی دارای رتبه یک و یک برتر بوده‌اند و در سال جاری نیز بیمارستان‌های حضرت فاطمه (س) نجف‌آباد استان اصفهان و دکتر غرضی سیرجان استان کرمان حائز رتبه درجه یک برتر و پیامبر اعظم (ص) کرمان، شهدای کارگر یزد، امام خمینی (ره) اراک و خلیج‌فارس استان هرمزگان نامزد درجه یک برتر و عالی هستند.

مدیرکل درمان مستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی در مورد اقدامات انجام شده در زمینه جذب و نگهداشت پزشکان نیز گفت: در سال ۱۴۰۱ ضابطه تبدیل وضعیت پزشکان قراردادی به تصویب هیات‌مدیره و هیات‌امنای سازمان تأمین‌اجتماعی رسید و در مرحله اول در سال یادشده حدود ۵۷۰ نفر از پزشکان قراردادی، مشمول تبدیل وضعیت شدند و انتظار می‌رود با ابلاغ مصوبه جدید از هیات‌امنای سازمان و کاهش سابقه موردنیاز برای تبدیل وضعیت پزشکان متخصص، تعداد بیشتری مشمول این ضابطه شوند و شرایط بهتری در جذب و نگهداشت پزشکان متخصص در مراکز درمانی داشته باشیم. علاوه بر این، برای حل مشکلات تأمین نیروی انسانی در بخش درمان، امکان بکارگیری پزشکان متخصص بازنشسته تا سقف ۶۴ ساعت در هر ماه نیز فراهم شده تا بنا به نیاز هر مرکز، از ظرفیت‌های موجود استفاده شود.

وی افزود: در سال ۱۴۰۲ و با دریافت مصوبات لازم از هیات‌مدیره و هیات‌امنای سازمان، بازنگری دستورالعمل پرداخت مبتنی بر عملکرد (پرکیس) پزشکان با لحاظ نیازهای مراکز درمانی و در اولویت قرار گرفتن مناطق محروم، انجام و جهت اجرا از ابتدای سال به مدیریت‌های درمان استان‌ها ابلاغ شد که می‌تواند نقش مؤثری در ارتقای کیفی و کمی خدمات درمان و جذب و نگهداشت پزشکان و درنهایت افزایش رضایتمندی مراجعان داشته باشد.

افزایش ۱۲ درصدی تعداد مراکز طرف قرارداد تامین اجتماعی

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی از افزایش ۱۲ درصدی تعداد مراکز طرف قرارداد درمان تأمین‌اجتماعی نسبت سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: اکنون ۵۷ هزار و ۱۱۴ مؤسسه و مرکز شامل ۱۱۰۶ بیمارستان و مرکز جراحی محدود، ۲۱ هزار و ۷۷۳ مطب، بیش از ۱۴ هزار داروخانه و نزدیک ۲۰ هزار مرکز پاراکلینیکی و درمانگاه با این سازمان قرارداد همکاری دارند.

شهرام غفاری افزود: تعداد مؤسسات و مراکز تشخیصی و درمانی طرف قرارداد سازمان تأمین‌اجتماعی در سراسر کشور که خدمات درمانی به بیمه‌شدگان این سازمان ارائه می‌کنند، در سال جاری با ۱۲ درصد رشد نسبت به سال ۱۴۰۰ به ۵۷ هزار و ۱۱۴ مؤسسه و مرکز شامل ۱۱۰۶ بیمارستان و مرکز جراحی محدود، ۲۱ هزار و ۷۷۳ مطب پزشکان و دندانپزشکان مستقل، ۱۴ هزار و ۶۳۱ داروخانه، ۱۵ هزار و ۹۸۸ مرکز پاراکلینیکی و ۳۶۱۶ درمانگاه رسیده است.

وی ادامه داد: این افزایش به طور عمده ناشی از فراهم شدن امکان درخواست عقد قرارداد غیرحضوری به‌صورت مکانیزه و نیز الزام قانونی همکاری تمام ارائه‌کنندگان خدمات تشخیصی و درمانی با سازمان‌های بیمه‌گر پایه است. افزایش تعداد مراکز طرف قرارداد سازمان تأمین‌اجتماعی موجب تسهیل دسترسی بیمه‌شدگان به مراکز ارائه‌کننده خدمات سلامت و افزایش رضایتمندی بیماران و نیز ارائه‌کنندگان خدمات شده است.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی با اشاره به این‌که خدمات درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی در دو بخش درمان مستقیم در مراکز درمانی ملکی این سازمان و درمان غیرمستقیم در قالب خرید خدمات از مراکز ارائه دهنده خدمات سلامت، تأمین و ارائه می‌شود، از توسعه امکانات و ظرفیت‌ها و تعهدات حوزه درمان غیرمستقیم در سال‌های اخیر خبر داد.

وی گفت: در سال ۱۴۰۱ بیش از ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار بیمار بیمه‌شده در مراکز طرف قرارداد این سازمان، خدمات بستری دریافت کردند که در مقایسه با سال گذشته در حدود ۴.۸ درصد رشد داشته است.

غفاری افزود: همچنین در سال گذشته بیش از ۳۶۳ میلیون مراجعه به مراکز سرپایی طرف قرارداد صورت گرفته است که در مقایسه با سال ۱۴۰۰ حدود ۱۵ درصد رشد را تجربه کرده است؛ این آمار و ارقام مؤید آن است که در سال جاری نیز به‌طور متوسط ماهانه ۳۸۰ هزار بیمار بستری و ۳۲ میلیون بیمار سرپایی به مراکز طرف قرارداد سازمان تأمین‌اجتماعی مراجعه کرده و از خدمات تشخیصی و درمانی بهره‌مند شده‌اند.

کد خبر: 69375

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =