• جلوه‌گری هنر از دریچه واقعیت

  جلوه‌گری هنر از دریچه واقعیت

  جهان تصویر و سینما از بدو پیدایش شکل‌های مختلفی را از سینمای صامت تا داستانی و مستند تجربه کرده است. به‌طور کلی ظهور ژانر در سینما در جهت سهولت دسترسی به علاقه‌مندی‌های فیلمسازان و مخاطبان پیش می‌رود. با انتخاب ژانر مخاطب امکان این را دارد که خط سیر علاقه خود را دنبال کند و در پراکندگی موضوعات مختلف گرفتار نشود.

 • با رعایت این نکات در مصاحبه شغلی پیروز شوید

  با رعایت این نکات در مصاحبه شغلی پیروز شوید

  پیدا کردن یک موقعیت شغلی مناسب، خواسته هر کسی است. در بازار کاری که رقابت تنگاتنگ است و کارفرمایان همواره به دنبال بهترین نیروهای کار هستند، ممکن است اولین اشتباه آخرین اشتباه باشد. بنابراین برای به دست آوردن شغل باید با آگاهی و برنامه درست پیش رفت. در این مورد باید بدانیم پیدا کردن موقعیت کاری یک‌چیز است و به دست آوردن آن، چیز دیگر. در مراحل گرفتن یک شغل، مصاحبه کاری از ارکان بسیار مهم است. توجه و درست پیش بردن روند آن می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در مسیر دستیابی به شغل موردنظر داشته باشد. به همین منظور نکات اصلی که باید در یک مصاحبه شغلی رعایت شود را از نظر می‌گذرانیم.

 • چند وسیله ساده برای داشتن محیط کار لذت‌بخش

  معرفی ابزارهایی که آسیب‌های فیزیکی را در محل کار کمتر می‌کند

  چند وسیله ساده برای داشتن محیط کار لذت‌بخش

  همه ما در محل کار به‌نوعی با آسیب‌هایی مواجه هستیم. این آسیب‌ها کم یا زیاد، می‌تواند در سلامت آینده ما مؤثر باشد. در این مقاله تلاش شده تا به معرفی وسایل تسهیل‌گری هنگام کار پرداخته شود. وسایلی که مکان کار ما را برای مدت بیشتری مناسب‌سازی می‌کند.

 • دستیابی به اهداف انرژی سبز نیازمند سرمایه‌گذاری و سرعت بیشتر است

  آژانس بین‌المللی انرژی:

  دستیابی به اهداف انرژی سبز نیازمند سرمایه‌گذاری و سرعت بیشتر است

  شاید بتوان بزرگ‌ترین چالش برای دستیابی به اهداف انرژی سبز را چگونگی تامین منابع مالی و استقرار انرژی‌های تجدیدپذیر در بیشتر اقتصادهای نوظهور دانست. دولت‌های جهانی در کنفرانس آب و هوای سازمان ملل متحد در دسامبر گذشته در دبی موافقت کردند که ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر را تا سال ۲۰۳۰ سه برابر کنند و از سوخت‌های فسیلی دور شوند. اما درباره هیچ سازوکاری جهت تامین مالی این گذار به سمت انرژی پاک در کشورهای در حال توسعه موافقت نشد.

 • آشنایی با چم و خم فناوری در هوم آفیس

  پادکست چی گوش بدهیم؟

  آشنایی با چم و خم فناوری در هوم آفیس

  حالا دیگر در دنیای رسانه‌های دیجیتال، پادکست برای بسیاری از ما مفهومی آشناست و برای بالابردن اطلاعات و سطح آگاهی خود در موضوعات مختلف یا حتی برای سرگرمی از این رادیوی اینترنتی استفاده می¬کنیم. در زمینه سبک زندگی و توسعه فردی پادکست¬های بسیار خوب و مفید هم به زبان فارسی، هم انگلیسی تهیه شده که گوش‌دادن به آنها برای اطلاع از فراز و فرودهای این حوزه‌ها بسیار مفید است. هر هفته سه‌شنبه‌ها یکی از پادکست‌های مفید و آگاهی‌بخش در حوزه توسعه فردی را به شما معرفی می‌کنیم.

 • معجزه پوست شاداب با تغذیه سالم

  معجزه پوست شاداب با تغذیه سالم

  امروزه داشتن پوست شاداب و سالم تقریباً دغدغه تمام افراد است. فرقی ندارد زن باشید یا مرد، داشتن پوست ناسالم حتماً ناراحت‌کننده است. با توجه به مشغله‌ زیاد در این روزها، فرصت رسیدگی منظم به پوست کمتر پیدا می‌شود. اما می‌توان با راهکار تغذیه پوست را ترمیم کرد و مواد لازم را به بافت‌های آن رساند.

 • هوش هیجانی ناجی سلامت روان

  هوش هیجانی ناجی سلامت روان

  هوش فاکتوری اساسی در انسان است که موتور محرکه رفتارهای او محسوب می‌شود. قدرت انتخاب، شناخت، تصمیم‌گیری و در نهایت انجام یک عمل همه از قدرت هوشی فرد ناشی می‌شود. از اوایل قرن بیستم علاوه بر بهره یا ضریب هوشی، نظر متخصصان به مسئله دیگری به نام هوش اجتماعی یا احساسی یا هیجانی جلب شد. امروز با توجه به گسترش تکنولوژی و لزوم هوشمندی در روابط اجتماعی و شغلی، بررسی نقش هوش هیجانی در علمکرد بهتر انسان برای رسیدن به اهداف مطلوب موضوعی قابل بحث است.

 • سینما تِک و فیلم‌های دیدنی این هفته

  سینما تِک و فیلم‌های دیدنی این هفته

  حالا ۸۸ سال از تأسیس اولین سینما تک در فرانسه توسط آنری لانگولا می‌گذرد. او یک مجموعه‌دار فرانسوی و سینمادوست بود که در روزهای سیاه سلطه نازی‌ها و منع نمایش فیلم به فکر افتاد تا مکانی را برای دوستداران سینما و تماشای فیلم مهیا کند و از نسخه‌های باقیمانده فیلم‌ها محافظت کند و آن‌ها را آرشیو کند. این سنت تا امروز ادامه پیدا کرده و اکنون در کشورهای مختلف علاقه‌مندان به سینما به سینما تک‌ها می‌روند و از آرشیو خوب آنجا استفاده می‌کنند، فیلم می‌بینند و نقد می‌شنوند. در ایران نیز این نوع سینما رواج دارد و گالری‌ها و خانه فرهنگ‌ها و موزه‌ها به کار اکران فیلم‌های تاریخ سینما مشغول‌اند. اگر دوست دارید به جای سینما در فضایی کوچک‌تر و خلوت‌تر فیلم ببینید برنامه سینما تک‌های این هفته را دنبال کنید.

 • خطر به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی با «چت جی‌بی‌تی»

  خطر به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی با «چت جی‌بی‌تی»

  اگر از «چت جی‌بی‌تی» بپرسید که با داده‌های شخصی شما که خیلی از افراد آن را در مکالمه با هوش مصنوعی به اشتراک می‌گذارند چه خواهد کرد، پاسخ می‌دهد: «به‌عنوان یک مدل زبان، من توانایی پردازش، ذخیره یا استفاده از اطلاعات شخصی کاربران را ندارم، مگر اینکه این اطلاعات در طول یک مکالمه فردی به من ارائه شود» با این حال، OpenAI – شرکتی که ChatGPT را در اختیار دارد – می‌تواند از این اطلاعات در موارد خاص، طبق خط‌مشی رازداری شرکت استفاده کند.

 • پاپیروس و دنیای جذاب کسب‌وکار

  پاپیروس و دنیای جذاب کسب‌وکار

  حالا دیگر در دنیای رسانه‌های دیجیتال، پادکست برای بسیاری از ما مفهومی آشناست و برای بالابردن اطلاعات و سطح آگاهی خود در موضوعات مختلف یا حتی برای سرگرمی از این رادیوی اینترنتی استفاده می‌کنیم. در زمینه سبک زندگی و توسعه فردی پادکست‌های بسیار خوب و مفید هم به زبان فارسی، هم انگلیسی تهیه شده که گوش دادن به آنها برای اطلاع از فراز و فرودهای این حوزه‌ها بسیار مفید است. هر هفته سه‌شنبه‌ها یکی از پادکست‌های مفید و آگاهی‌بخش در حوزه توسعه فردی را به شما معرفی می‌کنیم.

 • نبض زمین در کمد لباس توست

  نبض زمین در کمد لباس توست

  باور به این موضوع که تک‌تک افراد جهان در نگهداری کره زمین و حفظ سلامت آن نقش دارند، موتور محرکی برای قدم برداشتن در جهت این مراقبت است. اینکه چطور می‌توان راه‌های مؤثری برای کمک به پایداری زمین پیدا کرد، موضوعی است که با سبک زندگی هر یک از ما پیوند تنگاتنگی دارد. بنابراین لازم است هنگام انتخاب و تلاش برای سبک زندگی سالم، چشم‌اندازی دورتر نیز داشته باشیم و موارد تأثیرگذار بر پاکیزه نگه‌داشتن زمین را بشناسیم و در زیست خود به کار ببندیم.

 • چین در حال کشیدن یک دیوار آتشین به دور هوش مصنوعی است

  چین در حال کشیدن یک دیوار آتشین به دور هوش مصنوعی است

  زمانی حزب کمونیست یک اقتصاد دیجیتالی پررونق ایجاد کرد، اما آیا دولت چین اقتدار لازم برای روبه‌رو شدن با عصر هوش مصنوعی را نیز دارد؟

 • هزینه‌های چندصد هزار تومانی پیرایش حیوانات

  شغل‌های جدیدی که ایجاد شده‌اند

  هزینه‌های چندصد هزار تومانی پیرایش حیوانات

  نگهداری حیوانات هزینه‌های متعددی به افراد تحمیل می‌کند که تنها در یک مورد صاحبان انواع حیوانات خانگی و به‌ویژه سگ‌ها و گربه‌ها برای اصلاح موی آنها ملزم به پرداخت هزینه‌های چند صد هزار تومانی می‌شوند.

 • نبرد میان کارگران آمریکایی و ماشین‌ها

  نبرد میان کارگران آمریکایی و ماشین‌ها

  برای بیش از ۲۰۰ سال، لادیت‌ها (جنبش مبارزه با ماشین‌در کارخانه‌های پارچه بافی انگلستان در قرن ۱۹)در مطبوعات منفور بودند؛ حتی منفورتر از نمایندگان پارلمان بریتانیا که در سال ۱۸۱۲ به اعدام محکومان ماشین‌شکن رای داده بودند. با این حال، در همان زمان، این بافندگان آسیب‌دیده ماشین‌شکن، همدردی عمومی، از جمله همدردی شاعر معروف انگلیس «لرد بایرون» را به دست آوردند. این شاعر قصیده‌ معروفی به‌نام «قصیده‌ای برای قاب‌سازان» سروده است. اما در عصر ما بار دیگر، تحولات تکنولوژیکی فراگیر شده و این احساس گسترده وجود دارد که شیوه‌های قدیمی تولید در خطر از بین رفتن توسط جریان دائم پیشرفت است.

 • نمایش‌های طلایی روی صحنه

  نمایش‌های طلایی روی صحنه

  این روزها تعدادی نمایش روی صحنه است که تماشای برخی از آنها را برای این آخر هفته به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 • سیلیکون ولی هدست‌های به سبک Google Glass را مجددا راه‌اندازی می‌کند

  سیلیکون ولی هدست‌های به سبک Google Glass را مجددا راه‌اندازی می‌کند

  به نظر می‌رسد که شکست‌های گذشته در مورد عینک‌های هوشمند، هنوز شرکت‌ها را از ساخت عینک‌هایی که دوربین را با هوش مصنوعی ترکیب می‌کنند، منصرف نکرده است.

 • اصول حرفه‌ای برای اجرای موثر مصاحبه شغلی

  اصول حرفه‌ای برای اجرای موثر مصاحبه شغلی

  مصاحبه شغلی، نقطه‌ عطفی در چرخه استخدام هر سازمان است. بنابراین همواره یکی از مهم‌ترین و گاه پیچیده‌ترین مراحل تعیین شایستگی نامزدها برای شغل مورد نظر می‌شود. در این مطلب نیز به دلایل اهمیت و ضرورت در اجرای دقیق آن پرداخته می‌شود که نیازمند درکی عمیق از اصول و فنون مصاحبه است. چون مصاحبه شغلی اغلب، فراتر از یک گفتگوی ساده و قراری است.

 • حقوق بازنشستگان در آمریکا و چالش نابرابری در توزیع دستمزد

  حقوق بازنشستگان در آمریکا و چالش نابرابری در توزیع دستمزد

  با در نظر گرفتن بحران جمعیتی که بسیار درباره آن صحبت می‌شود ممکن است اوضاع طوری بنظر برسد که بهترین راه حل توزیع مجدد ثروت از طریق نیروی کار فعال به صندوق‌های تامین اجتماعی است. اما در طرف مقابل ریشه‌های مسئله را می‌توان در شکل سیاست‌گذاری‌ها برای توزیع ثروت دنبال کرد. از این دیدگاه موضوع اصلی عدم هماهنگی افزایش دستمزدها در تمامی سطوح کارکنان است، بیشترین ثروت به دهک‌های بالای درآمدی می‌رسد و از این رو تأثیر سیاست‌های بازتوزیع صعودی بر درآمد کارگران جوان، نسبت به دلایل جمعیت‌شناختی توزیع ثروت بسیار بیشتر است. اما خبرگزاری‌های و تحلیل‌ها بیش از آنکه به علل نابرابری‌ها توجه کنند، به موضوع جمعیت‌شناختی توجه دارند و می‌خواهند با دلایل جمعیت شناختی به سراغ توزیع درآمد کارکنان جوان به نفع بازنشستگان بروند.

 • رادیو شلمرود، سفر به اعماق مفاهیم

  پادکست چی گوش بدهیم؟

  رادیو شلمرود، سفر به اعماق مفاهیم

  حالا دیگر در دنیای رسانه‌های دیجیتال، پادکست برای بسیاری از ما مفهومی آشناست و برای بالابردن اطلاعات و سطح آگاهی خود در موضوعات مختلف یا حتی برای سرگرمی از این رادیوی اینترنتی استفاده می¬کنیم. در زمینه سبک زندگی و توسعه فردی پادکست‌های بسیار خوب و مفید هم به زبان فارسی، هم انگلیسی تهیه شده که گوش‌دادن به آنها برای اطلاع از فراز و فرودهای این حوزه¬ها بسیار مفید است. هر سه‌شنبه‌ها یکی از پادکست‌های مفید و آگاهی‌بخش در حوزه توسعه فردی را به شما معرفی می‌کنیم.

 • ایده‌های مرا سرقت نکن

  ایده‌های مرا سرقت نکن

  واقعاْ اگر کسی ایده جالب و خلاقانه شما را بدزدد چکار می‌کنید؟ آیا شما تا به حال با چنین موردی مواجه شده‌اید؟ محیط کاری جای رقابت است. البته بسیاری افراد از این عبارت سوءاستفاده می‌کنند که خود را بالا بکشند. زیرآب‌زدن، گزارش دروغین دادن و دزدیدن ایده همکاران از این دسته سوءاستفاده‌ها به شمار می‌روند و محیط کاری را متشنج می‌کنند. مهم نحوه مواجهه با چنین مشکلاتی است. بدیهی است راحت‌ترین راه مواجهه با همکاری که ایده شما را به نام خود زده، برخورد با عصبانیت و رسواکردنش در جمع است، اما چنین کاری قطعاً اشتباه است. این کار نه‌تنها وجهه شما را در محیط کارتان خراب می‌کند، بلکه فرصتی برای توضیح به طرف مقابل نمی‌دهد.

 • رودکی میراث ارزشمند ادبیات فارسی

  نگاهی به شعر رودکی در گفتگو با مدیر خانه فرهنگ نور دانش:

  رودکی میراث ارزشمند ادبیات فارسی

  چهارم دی‌ماه در تقویم ایرانی به نام شاعر بزرگ فارسی زبان ابوعبدالله جعفر ابن محمد متخلص به رودَکی نام‌گذاری شده است. به همین مناسبت ابعاد مختلف شعر رودکی را در گفتگو با وفا قبادپور، مدیر خانه فرهنگ نور دانش و شاعر مجموعه شعر «شانه به شانه عشق» واکاویده‌ایم.

 • سواد رسانه‌ای، شریان حیاتی زندگی مدرن

  سواد رسانه‌ای، شریان حیاتی زندگی مدرن

   زندگی امروز بشر بدون حضور رسانه، غیرقابل تصور است. ژان بودریـار، جامعه‌شناس و نظریه‌پرداز فرانسوی می‌گوید: «رسانه‌ها نشانه‌های متضاد را در برنامه‌های خبری، تفریحی، فـیلم مستند، گزارش مناظرات سیاسی و غیره با توانمندی‌های فنی رسانه‌ای و بـه‌صـورت متـوالی در کنار هم می‌چینند. روند کلان این پیام‌های متوالی، یک تأثیر کلی دارد که ما را بـه مصـرف‌گرایی صرف می‌کشاند. در نهایت وضعیت‌های تأثرآور و وقایع غیرمنتظره که به‌سـرعت و به وفور در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد به گفتمان کالایی تبدیل می‌شـود.»

 • سواد رسانه با چه چالش‌هایی روبروست؟

  نگاهی نزدیک به مفهوم سواد رسانه‌ای در گفتگو با یک دکترای روزنامه‌نگاری:

  سواد رسانه با چه چالش‌هایی روبروست؟

  در جهان فراگیر رسانه‌ها که به عنوان مؤثرترین منابع اطلاعات و ارتباطات در جامعه شناخته می‌شوند، سواد رسانه‌ای به عنوان یکی از مهارت‌های حیاتی و اساسی هر فرد تبدیل به چالشی شده است که این روزها نامش را بیشتر می‌شنویم. به منظور بررسی از ابعاد مختلف این مفهوم، با سعید ارکان‌زاده یزدی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر علوم ارتباطات اجتماعی که دکتری فرهنگ و ارتباطات در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی دارد مصاحبه شده‌است.

 • معرفی کتاب راهنمای اقتصاد خانواده

  معرفی کتاب راهنمای اقتصاد خانواده

  کتاب «راهنمای اقتصاد خانواده: فقیر پولدار یا ثروتمند بی‌پول» نوشته‌ مریم هرمزان، یک کتاب جالب و مفید در زمینه‌های مالی خانواده است.

 • نوای موسیقی در شهر

  نوای موسیقی در شهر

  شنیدن موسیقی برای کسانی که به آن علاقه دارند، یکی از ملزومات زندگی و بخشی جدانشدنی از روزمرگی‌های آن‌هاست. موسیقی روح آدمی را جلا می‌دهد و برای ارتباط برقرار کردن با جنبه‌های دیگر زندگی و دور شدن از روند مادی و عینی عنصری تأثیرگذار است. گاهی می‌توان شنیدن موسیقی در تنهایی و لابلای کارهای روزانه و داخل ماشین را کنار گذاشت و در فضای زنده از شنیدن و درک و لمس آن لذت برد. کنسرت بهترین گزینه در چنین مواقعی است. کنسرت‌هایی که این آخر هفته اجرا می‌شوند را باهم بررسی می‌کنیم.

 • مصاحبه شغلی: پنجره‌ای به گذشته، نگاهی به آینده

  مصاحبه شغلی: پنجره‌ای به گذشته، نگاهی به آینده

  مصاحبه شغلی، بدون شک، یکی از حیاتی و شاید پیچیده‌ترین فرآیندهایی است که در هر سازمانی رخ می‌دهد. این فرآیند به منزله ایجاد اولین تماس رسمی بین کاندیدای هر شغل و سازمان است. همچنین این مرحله معمولا به عنوان گامی تعیین‌کننده در شکل‌گیری آینده حرفه‌ای فرد در نظر گرفته می‌شود. به دلیل اهمیت بالای این رویداد، به طبع، پرداختن به جزئیات و عوامل مؤثر بر آن نیز ساده نخواهد بود. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی دقیق تاریخچه و انواع متفاوت مصاحبه شغلی بپردازیم و در نوشته بعدی، اجزای کلیدی و مراحل اجرایی مصاحبه را مورد توجه قرار می‌دهیم.

 • بچه‌ها بیاین با هم بازی کنیم

  کتابی برای پرورش مهارت همکاری با دیگران

  بچه‌ها بیاین با هم بازی کنیم

  کتاب بچه‌ها بیاین با هم بازی کنیم مجموعه دوازده کتابچه تصویری کوچکتر است که مهارت‌های اجتماعی و اخلاقی و بازی کردن را به کودکان با زبان ساده آموزش می‌دهد.

 • فشار مضاعف هزینه‌های زندگی در بریتانیا

  فشار مضاعف هزینه‌های زندگی در بریتانیا

  به نظر می‌رسد که بریتانیایی‌ها این روزها بیشتر از  فروشگاه‌های تخفیف‌دار خرید می‌کنند و کمتر به تفریحات خارج از خانه می‌پردازند. اما آیا ممکن است که این عادات همیشگی شوند؟

 • آیا اعداد تمام داستان را بیان می‌کنند؟

  از دست‌دادن شغل به‌خاطر هوش مصنوعی درحال افزایش است

  آیا اعداد تمام داستان را بیان می‌کنند؟

  ایلان ماسک معتقد است که هوش مصنوعی در نهایت انسان‌ها را به نقطه‌ای می‌رساند که «به هیچ شغلی نیاز نداشته باشد»، اما آیا نشانه‌هایی در حال حاضر وجود دارد که از این پیش‌بینی پشتیبانی کند؟

 • رازهایی در مورد رژیم غذایی گروه‌های خونی

  رازهایی در مورد رژیم غذایی گروه‌های خونی

  امروزه بسیاری این سوال برایشان مطرح است که چون گروه خونیشان O است باید چه مواد غذایی را از برنامه غذاییشان حذف و مواد غذایی خاصی را بیشتر مصرف کنند. اما چه شواهد علمی در پشت این قضیه است؟ آیا رژیم غذایی گروه‌های خونی مختلف واقعا با هم متفاوت است و تاثیری بر روی افزایش سلامتی ما دارد؟ در این مطلب به بررسی کامل موضوع تاثیر گروه خونی بر روی رژیم غذایی می‌پردازیم.