• ویژگی‌های یک عینک آفتابی مناسب

  یک اپتومتریست در گفتگو با آتیه‌آنلاین تشریح کرد:

  ویژگی‌های یک عینک آفتابی مناسب

  یک اپتومتریست ضمن مروری بر ویژگی های یک عینک آفتابی خوب و بیان ضرورت‌های استفاده از آن گفت: امیدواریم بتوانیم که فرهنگ استفاده از عینک آفتابی را در بین مردم جا بیاندازیم، زیرا استفاده از آن باعث سلامتی و پیشگیری از بیماری‌های چشمی می‌شود که جدا از بحث تزئینی و زینتی بودن است.

 • فرانسه در پی تبدیل شدن به قطب هوش مصنوعی اروپا

  فرانسه در پی تبدیل شدن به قطب هوش مصنوعی اروپا

  با رشد هوش مصنوعی در سال‌های اخیر، اکنون بکارگیری این فناوری جدید در تولیدات و صنعت بیش از پیش اهمیت یافته است. فرانسه یکی از پیشروترین کشورها در هوش مصنوعی است که با ایالات متحده و بعضی کشورهای اروپایی دیگر رقابت دارد. با این حال هنوز بزرگترین مرکز هوش مصنوعی جهان آمریکا است که در این زمینه با چین رقابت شدیدی دارد. متخصصان معتقدند فرانسه قطعاً این شانس را دارد که در اروپا پیشتاز باشد، اما با رقابت سختی از سوی آلمان و بریتانیا مواجه است. به گفته مکرون، فرانسه همچون ایالات متحده یک شرکت غول در هوش مصنوعی ندارد، اما می‌خواهد دو یا سه «بازیگر بزرگ جهانی» در این فناوری ایجاد کند.

 • برای فرار از گرما هرگز سر را خیس نکنید

  برای فرار از گرما هرگز سر را خیس نکنید

  با نزدیک شدن به فصل تابستان و آغاز روزهای اوج گرمای سال این باور رایج وجود دارد که برای رهایی از حس گرمازدگی و کلافگی برای روی سر خود آب سرد بریزیم در صورتی که تحقیقات نشان داده است که ریختن آب روی سر نه تنها مانع گرمازدگی نمی‌شود بلکه سردرد راهم به درد گرما اضافه می کند به جای این کار بهتر است پاهایتان را با آب خنک شسشو دهید.

 • جغد شب یا پرنده صبح؟ دردسرهای خوابیدن در دنیای امروز

  چطور بهتر بخوابیم؟

  جغد شب یا پرنده صبح؟ دردسرهای خوابیدن در دنیای امروز

  خواب بخش مهمی از زندگی انسان‌هاست و نقش مهمی در تعمیر و بازسازی بدن، حفظ سلامت عصبی و روانی و یادگیری دارد.

 • پاکسازی نمادهای نژادپرستی از فضای عمومی در بلژیک

  انعکاس استعمار در سطح شهر

  پاکسازی نمادهای نژادپرستی از فضای عمومی در بلژیک

  تاریخ استعماری بسیاری از کشورها خود را در فضای عمومی و به ویژه فضای شهری منعکس می‌کند. در میان کشورهای اروپایی بلژیک با سابقه تیره در استعمار کنگو قرار دارد که در اقدامی جدید و در سطح شهر بروکسل در حال پیاده‌سازی راهبردی علیه استعمار و جمع‌آوری نشانه‌های نژادپرستی از فضاهای شهری است. رژیم پادشاهی بلژیک به پادشاهی لئوپالد دوم بخش مهمی از ثروت بلژیک را در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم فراهم کرد. لئوپولد تعداد زیادی ساختمان، پروژه‌های شهری و کارهای عمومی را به طور عمده با سود حاصل از استعمار «کنگو» راه‌اندازی کرد.

 • باید و نبایدهای کار گروهی

  باید و نبایدهای کار گروهی

  در این دنیای در حال تغییر، تیم‌ها به‌دلایل متفاوتی تشکیل می‌شوند و همواره موجی از انسان‌ها یا در حال پیوستن به تیم و یا در حال جدایی از آن هستند. وظیفه مربی یک تیم، شناخت مهارت‌های تیمی، ایجاد هماهنگی و حفظ محوریت غالباً دریک محدوده زمانی فشرده است. به‌رغم آنچه که تا به‌ حال به آن پرداخته شده، اغلب تیم‌ها به‌ندرت به‌صورت کارآمد و یا طبق برنامه عمل می‌کنند. برای ساخت یک تیم، اطلاعات قابل‌دسترس فراوان است و بیشتر آن‌ها به این منظور طراحی شده‌اند که به افراد امکان شروع همکاری را بدهند. 

 • عرق کنید تا سلامت بمانید

  عرق کنید تا سلامت بمانید

  وقتی صحبت از عرق کردن می‌شود، فقط به جنبه منفی آن یعنی بوی نامطبوع فکر می‌کنیم، در صورتی با رعایت بهداشت و استفاده از روش‌های خوشبوکننده می‌توان آن را را کنترل کرد و از این موضوع غافل نشویم که فواید عرق کردن برای سلامت بیشتر از چیزی است که فکر می‌کنیم.

 • اپیدمی تنهایی در اروپا

  یک نفر از هر ۱۰ فرد ساکن در اتحادیه اروپا اغلب اوقات خود را در تنهایی سپری می‌کند

  اپیدمی تنهایی در اروپا

  پژوهش جدید اتحادیه اروپا درباره احساس تنهایی در کشورهای عضو که در اواخر سال گذشته میلادی اجرایی شد نشان می‌دهد که همه‌گیری در این قاره در حال تبدیل شدن به یک مسئله‌ی اجتماعی است. دستکم یک نفر از هر ۱۰ فرد ساکن در کشورهای عضو اتحادیه اروپا اغلب اوقات خود را در تنهایی سپری می‌کند. این گزارش با مشارکت ۲۵ هزار نفر به انجام رسیده است. از این تعداد حدود ۱۳ درصد از ساکنان کشورهای عضو اتحادیه اروپا اظهار کردند که خود را اغلب اوقات یا همیشه تنها حس می‌کنند.

 • هنر با چاشنی مادرانگی

  گفتگو با برگزارکننده «پلکان»، نمایشگاه نقاشی با محوریت کودکان

  هنر با چاشنی مادرانگی

  «پلکان» نام نمایشگاه نقاشی با محوریت کودکان است که تا ۲۹ خرداد ماه در گالری‌های بهار، تابستان، پاییز، زمستان، استاد ممیز و استاد میرمیران خانه هنرمندان ایران ادامه دارد. در ادامه گفتگویی با "سمیه دادرس" پژوهشگر و هنرمند حوزه کودکان که مادرانگیش را به شغل خود تبدیل کرده می‌خوانید:

 • «پلکان» نمایشگاهی که برای فرزندان و والدین برنامه دارد

  پیشنهاد تفریحی

  «پلکان» نمایشگاهی که برای فرزندان و والدین برنامه دارد

  اگر می‌خواهید آخر هفته دلچسبی برای کودکتان ایجاد کنید نمایشگاه «پلکان» در شش گالری خانه هنرمندان ایران فرصت مناسبی است تا کودکان را به تماشای نقاشی همسالانشان ببرید. البته قبل از آخر هفته هم امکان بازدید از این شش گالری فراهم است هر روز از ساعت ۱۵ تا ۲۱ درهای گالری‌های خانه هنرمندان ایران به روی شما باز هستند.

 • مسابقه‌ای با شعار ویرانگری

  پیشنهاد حال خوب کن

  مسابقه‌ای با شعار ویرانگری

  با شعار”بیاید این آتش ویرانگر را مهار کنیم” در کنار قهرمانان ملی و اعضای “کنگره ۶۰″ بدوید و در جایزه بزرگ سهیم باشید. دومین دوره همایش بزرگ جام مسافر به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر برگزار می‌شود.

 • رکورد بی‌سابقه تورم ۴۰ درصدی در مصر

  رکورد بی‌سابقه تورم ۴۰ درصدی در مصر

  افزایش تورم در مصر رکورد بی‌سابقه‌ای را ثبت کرده است. مصر با پذیرش تسهیلات ۳ میلیاردی و افزایش بدهی بین‌المللی خود به صندوق بین‌المللی پول اطمینان داد تا دارایی‌های خود را بفروشد. در این میان بانک مرکزی مصر نرخ بهره خود را یک شبه ۵۰۰ واحد افزایش داده است. تغییراتی که به کاهش ارزش پول در مصر انجامید. در نتیجه تورم ماه به ماه در مصر افزایش بی‌سابقه‌ای داشته و تورم شهری از ۱.۷ درصد ماه مه به ۲.۷ درصد در آوریل افزایش یافت.

 • چرا بهتر است قبل از ورزش قهوه بنوشیم

  چرا بهتر است قبل از ورزش قهوه بنوشیم

  قهوه به عنوان یک داروی ورزشی شناخته شده است و ورزشکاران با این هدف قهوه می‌نوشند تا عملکرد بدنشان در حین ورزش بهتر شود و انرژی کافی برای انجام فعالیت‌های ورزشی داشته باشند.

 • بدبینی به پروژه‌های زیرساختی هند با وجود سرمایه‌گذاری فراوان

  پس از فاجعه تصادف قطار در هند

  بدبینی به پروژه‌های زیرساختی هند با وجود سرمایه‌گذاری فراوان

  پس از تصادف مرگبار قطار در هند که حداقل ۲۸۸ نفر کشته و بیش از ۱۱۰۰ زخمی برجای گذاشت، اکنون بدبینی‌ها نسبت به پروژه‌های کلان افزایش یافته است. این بدبینی نه تنها نسبت به حمل و نقل ریلی بلکه در جاده‌ها و پل‌های ساخته شده نیز وجود دارد. تخمین زده می‌شود که سالانه حدود ۳۰۰هزار نفر در جاده‌های هند جان خود را از دست می‌دهند. این حادثه به ویژه از آن جهت که دولت هند سرمایه‌گذاری زیادی در توسعه راه‌های ارتباطی کرده است بیش از پیش تعجب‌برانگیز است؛ امسال قرار است هند تقریباً دو برابر میزانی که اکثر کشورهای توسعه‌یافته برای حمل و نقل جاده‌ای و ریلی سرمایه‌گذاری می‌کنند در این بخش سرمایه‌گذاری کند.

 • استفاده از هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی

  ابزار جدید گوگل برای کمک به پزشکان

  استفاده از هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی

  Google Cloud روز چهارشنبه اعلام کرد که با یک کلینیک برای استفاده از ابزار جستجوی هوش مصنوعی جدیدش به توافق رسیده است. این ابزار جدید به کاربران امکان می‌دهد تا چت‌بات‌های سفارشی‌سازی شده ایجاد کنند. در مراقبت‌های بهداشتی، این فناوری به کارکنان اجازه می‌دهد تا داده‌هایی مانند تاریخچه پزشکی بیمار، سوابق تصویربرداری، ژنومیک یا آزمایشگاه‌ها را سریع‌تر و با یک پرسش ساده تفسیر کنند. در حالی که هوش مصنوعی مولد تبدیل به داغ‌ترین موضوع در فناوری شده است، مراقبت‌های بهداشتی چالش مهمی را برای استفاده از هوش مصنوعی ارائه می‌دهد زیرا نتایج اشتباه در این حوزه می‌تواند به قیمت گرانی تمام شود.

 • معرفی یکی از سرطان‌زاهای شغلی و خانگی به نام آفلاتوکسین

  چگونه سالم کار کنیم؟ - ۲

  معرفی یکی از سرطان‌زاهای شغلی و خانگی به نام آفلاتوکسین

  مقدار زیادی از ضایعات غذایی به خاطر کپک‌ها است. کپک‌های غذایی طعم و بافت نامطلوبی دارند و اکثرا به رنگ‌های سبز، سفید، آبی یا سیاه در نقاط مختلف مواد خوراکی فاسد قابل مشاهده هستند. کپک نان از رایج‌ترین نوع کپک‌های غذایی است که حداقل یک بار به چشم دیده‌ایم. همچنین کپک روی رب، ترشی، آبغوره و آبلیمو هم در خانه بسیاری از ایرانی‌ها قابل مشاهده است . در واقع یکی از دلایل اصلی ترشی انداختن، فریز یا خشک کردن خوراکی‌ها جلوگیری از ایجاد کپک است.

 • تمدید مهلت ثبت‌نام در رویداد طراحی پوستر «فرداساز»

  سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد:

  تمدید مهلت ثبت‌نام در رویداد طراحی پوستر «فرداساز»

  مهلت ثبت‌نام در رویداد ملی طراحی پوستر «فرداساز» که با محوریت افزایش جمعیت و فرزندآوری از سوی سازمان تأمین‌اجتماعی برگزار می‌شود؛ تا نوزدهم خرداد تمدید شد.

 • اختلال خواب، تجربه مشترک نیمی از مردم جهان

  چطور بهتر بخوابیم؟ -۱

  اختلال خواب، تجربه مشترک نیمی از مردم جهان

  تقریبا نیمی از مردم جهان اختلالات خواب را تجربه کرده‌اند و در دوره‌ای از زندگیشان زیاد خوابیدن یا کم خوابیدن آنها را رنج داده است.  از آنجایی که خواب بخش مهمی از زندگی همه ما را تشکیل می‌دهد و یک انسان به طور متوسط ‌حدود یک سوم عمر خود را در خواب می‌گذراند (با فرض خواب متوسط ‌۸ ساعت در شبانه‌روز) در این مطلب و مطالب بعدی نکات مهمی در مورد خواب را منتشر خواهیم کرد.

 • ورزش در محیط کار را فراموش نکنید

  ورزش در محیط کار را فراموش نکنید

  زندگی ماشینی و مشغله کاری سبب کم‌تحرکی کارکنان شده است و کم‌تحرکی باعث بروز بسیاری از بیماری‌ها است. تغذیه مناسب، فعالیت بدنی و استراحت کافی در سلامتی نقش مهمی ایفا می‌کند و افراد به دلیل داشتن نقش‌های مختلف باید به سلامتی خود اهمیت دهند و با اختصاص ساعاتی به ورزش در طول هفته به افزایش سلامتی خود کمک کنند.

 • تاب‌آوری و اثر آن بر زندگی مشترک

  چگونه با عادت‌های آزاردهنده و رفتارهای غیرمسئولانه شریک زندگیمان کنار بیاییم؟

  تاب‌آوری و اثر آن بر زندگی مشترک

  ازدواج و تشکیل خانواده یکی از عرصه‌های مهم نقش‌آفرینی در زندگی بشر است. زنان و مردان برای انتخاب زوج مناسب خود از اوایل جوانی انواع الگوهای ذهنی را سبک‌سنگین می‌کنند و مجموعه‌ای از داده‌ها را برای بهترین انتخاب ممکن مدنظر قرار می‌دهند. با این همه و با احتمال انتخاب درست همسر، همواره چالش‌ها و تعارضات مختلف در انتظار زوج‌هاست و گریزی از آن نیست. تاب‌آور بودن و به‌سلامت عبور کردن از این بزنگاه نکته مهمی است که به روابط بین زوج‌ها و کم‌شدن آمار طلاق کمک کند و به اصطلاح می‌تواند نجات‌دهنده زندگی مشترک باشد.

 • سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی از ابلاغ تاکنون

  ابلاغ سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی در روز ۲۱ فروردین ۱۴۰۱

  سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی از ابلاغ تاکنون

  سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی روز ۲۱ فروردین ۱۴۰۱ از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی و پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، برای اقدام به روسای قوای سه‌گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شد.

 • قوانین و سیاست‌های حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به صورت جدی پیگیری می‌شوند

  مشاور امور زنان و خانواده مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی:

  قوانین و سیاست‌های حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به صورت جدی پیگیری می‌شوند

  اگر بخش‌های مختلف سازمان تأمین‌اجتماعی با ابلاغ سیاست‌های کلی تأمین‌اجتماعی از سوی رهبر معظم انقلاب، فعالیت‌های ویژه‌ای را برای خود تعریف کردند، حوزه امور زنان و خانواده در رویکردهای خود با سندهای بالادستی بیشتری در ارتباط است.  به گفته شکیبا محبی‌تبار، مشاور امور زنان و خانواده مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی سیاست‌های کلی خانواده و تأمین‌اجتماعی ابلاغی مقام معظم رهبری، سند تحول دولت مردمی و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت قوانینی هستند که او و همکارانش با تمرکز بر آن‌ها سعی در اجرای آن در بزرگترین سازمان بیمه‌گر کشور دارند. محبی‌تبار در مصاحبه با آتیه‌نو به تلاش‌های صورت گرفته و برنامه‌های اجرا شده برای ایجاد تحول و ارائه خدمات در سازمان تأمین‌اجتماعی با توجعه به اسناد بالادستی فوق‌الذکر پرداخت. گفت‌وگوی صمیمانه با مشاور مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی را در ادامه می‌خوانید.

 • بهره‌برداری از مراکز درمانی در مناطق محروم

  در همسویی با سیاست‌های کلی تأمین‌اجتماعی تحقق یافت

  بهره‌برداری از مراکز درمانی در مناطق محروم

  ابلاغ سیاست‌های کلی تأمین‌اجتماعی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، چراغ راه رفاه و تأمین‌اجتماعی کشور به‌شمار رفته و سازمان تأمین‌اجتماعی با پوشش درمانی بیش از ۴۵ میلیون نفر از جمعیت کشور در کنار دو وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرچمدار اجرای فرامین این سیاست‌هاست.

 • تلاش یکساله دفتر امور زنان و خانواده برای اجرای سند سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی

  تلاش یکساله دفتر امور زنان و خانواده برای اجرای سند سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی

  امروز ( ۲۱ فروردین ماه) سالروز ابلاغ سند سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی از سوی مقام معظم رهبری است. در بند هشتم این سند، تحکیم خانواده و فرزندآوری به ظرافت گنجانده شده است. ارائه خدمات لازم به منظور تحقق این مهم در حاکمیت نظام جمهوری اسلامی متولیان متعددی دارد اما آنچه باید به جد در افق سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های سازمان تأمین‌اجتماعی مدنظر قرار گیرد، ارائه راهکارهای تخصصی در ابعاد بیمه‌ای، حمایتی و امدادی در راستای اجرایی‌کردن بند هشتم سیاست‌ها است.

 • بدهی‌های انباشته در مسیر تسویه است

  گام‌هایی برای اجرایی‌کردن سیاست‌های کلی تأمین‌اجتماعی

  بدهی‌های انباشته در مسیر تسویه است

  بند چهارم سیاست‌های کلی تأمین‌اجتماعی بر جلوگیری از ایجاد و انباشت بدهی دولت به تأمین‌اجتماعی تأکید دارد. برای اجرایی‌کردن این بند، سازمان تأمین‌اجتماعی اقداماتی را انجام داده است. در همین راستا طی سال‌های اخیر با همراهی قوه مجریه، نزدیک به ۱۸۰ هزار میلیاردتومان از بدهی دولت به بزرگ‌ترین صندوق بازنشستگی کشور تسویه شد، اما تا به صفر رسیدن آن، راه درازی در پیش است.

 • رشد سهم تأمین‌اجتماعی از پرداخت حق‌بیمه تکمیلی بازنشستگان

  عمل به بند پنجم سیاست‌های کلی تأمین‌اجتماعی

  رشد سهم تأمین‌اجتماعی از پرداخت حق‌بیمه تکمیلی بازنشستگان

  بند پنجم سیاست‌های کلی تأمین‌اجتماعی است خود شامل شش زیرمجموعه مجزاست. مقام معظم رهبری در این بند با اشاره به لزوم لایه‌بندی امور امدادی، حمایتی و بیمه‌ای و سطح‌بندی خدمات، دولت‌ها را مکلف ساخته‌اند تا بر اساس وسع و استحقاق، رویکردی فعال در این زمینه داشته باشند. مواردی مانند انجام امور امدادی از محل پوشش بیمه‌ای، مشارکت‌های مردمی ‌و همچنین مساعدت دولت‌ها، رفع فقر و آسیب‌های اجتماعی از محل منابع دولتی، عمومی‌ و مردمی، اجرایی‌سازی امور بیمه پایه برای آحاد جامعه متناسب با وضع آنان و از محل حق‌بیمه سهم بیمه‌شدگان، کارفرمایان و البته نهاد دولت، یاری‌رسانی به حفظ قدرت خرید اقشار ضعیف جامعه از طریق متناسب‌سازی مزد شاغلان، مستمری بازنشستگی و مقرری بیکاری و زدودن جلوه‌های آشکار فقر و آسیب اجتماعی از محلات کم‌برخوردار شهری و مناطق روستایی و عشایری. در این گزارش فعالیت سازمان تأمین‌اجتماعی در راستای اجرایی سازی بند ششم سیاست‌های کلی تأمین‌اجتماعی را با تمرکز بر پوشش بیمه تکمیلی بررسی خواهیم کرد.

 • سیاست‌های تأمین اجتماعی باید دغدغه دولت و حاکمیت شود

  به بهانه سالروز ابلاغ سند سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی

  سیاست‌های تأمین اجتماعی باید دغدغه دولت و حاکمیت شود

  سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی، با توجه به وضعیت جامعه ایران و مسائل و مشکلات اقتصادی و اجتماعی متعددی که وجود دارد، از هر لحاظ طرحی ارزشمند و مترقی محسوب می­‌شود که می‌تواند تحولات بزرگی را در جامعه ایجاد کند.

 • درماندگی زنان صاحب کسب‌وکار آنلاین از تداوم محدودیت‌های اینترنتی

  آیا واتساپ و اینستاگرام رفع فیلتر می‌شوند؟

  درماندگی زنان صاحب کسب‌وکار آنلاین از تداوم محدودیت‌های اینترنتی

  در سال‌های اخیر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به یکی از راه‌های کسب معاش تبدیل شده و حالا که وارد ماه ششم محدودیت‌های اینترنتی می‌شویم این مساله به نارضایتی بسیاری از صاحبان کسب‌وکارها از جمله زنان خانه‌دار و سرپرستان خانوار دارای مشاغل آنلاین منجر شده است.

 • انسداد مطالبه‌گری در سایه حذف بودجه مستقل قانون حمایت از معلولان

  در گفت وگو با آتیه‌آنلاین مطرح شد

  انسداد مطالبه‌گری در سایه حذف بودجه مستقل قانون حمایت از معلولان

  رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: حذف ردیف مستقل بودجه قانون حمایت از حقوق معلولان به محدودیت در نظارت و نبود شفافیت منجر می‌شود.

 • حذف ردیف بودجه‌ای معلولان مصداق روشن نادیده‌گرفتن آنهاست

  رئیس انجمن نوید رستاک (بیماران فلج مغزی) در گفت‌وگو با آتیه‌آنلاین:

  حذف ردیف بودجه‌ای معلولان مصداق روشن نادیده‌گرفتن آنهاست

  رئیس انجمن نوید رستاک (بیماران فلج مغزی) در واکنش به حذف ردیف بودجه قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت گفت: حذف غیرقانونی بودجه به معنای واقعی نادیده گرفتن حقوق افراد دارای معلولیت است. به نظر می‌رسد متأسفانه دولت و سازمان بهزیستی نسبت به معضلات مختلف معلولان، بی‌اعتنا و گنگ مانده‌اند و شاید علت اصلی را باید در برخی نسخه‌های بالادستی دیکته شده به بهزیستی جستجو کرد.