• بازگشت دنیا به تلفن‌های «گوشتکوبی»

  برای فرار از اعتیاد به گوشی‌های هوشمند

  بازگشت دنیا به تلفن‌های «گوشتکوبی»

  تلفن‌های هوشمند می‌توانند اثرات مختلفی بر زندگی ما بگذارند. بسیاری از پژوهش‌گران به تاثیرات مثبت و منفی این پدیده پرداخته‌اند اما جدیدا موجی در جهان به راه افتاده که باعث شده تا افراد زیادی به گوشی‌های قدیمی بازگردند. در واقع اهمیت فاصله گرفتن از جهان مجازی برای سلامت روان و پرداختن به تامل بیشتر در انسان، باعث شده تا برخی که معمولا جزو ضدفرهنگ‌های اجتماعی نیز محسوب می‌شوند به گوشی‌های اصطلاحا «گوشتکوبی» بازگشت کنند.

 • دستگاه‌های حامی نابینایان عملکرد قابل دفاعی ندارند

  قائم مقام انجمن نابینایان ایران در مراسم گرامیداشت روز جهانی عصای سفید:

  دستگاه‌های حامی نابینایان عملکرد قابل دفاعی ندارند

  قائم مقام انجمن نابینایان ایران در مراسم روز جهانی عصای سفید گفت: اینکه برخی از هنرمندان، ورزشکار و افراد خیر حامی مستمر انجمن نابینایان در طول سال هستند باید آنها را قدردان باشیم در شرایطی که دستگاه‌های مرتبط اغلب به وظایف و ماموریت‌های خود متعهد نیستند.

 • موانع پیش روی نابینایان به قوت خود باقی است

  رئیس انجمن نابینایان ایران در مراسم روز جهانی عصای سفید:

  موانع پیش روی نابینایان به قوت خود باقی است

  رئیس انجمن نابینایان ایران امروز در مراسم روز جهانی عصای سفید گفت که بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی نابینایان در زمینه اشتغال، مهارت‌آموزی و دیگر موارد متعدد به قوت خود باقی است.

 • راهنمایی برای داشتن خانواده شاد

  معرفی کتاب

  راهنمایی برای داشتن خانواده شاد

  خانواده به عنوان اولین نهاد فرهنگ ساز و ایجاد کننده انضباط، نقش بی‌همتایی در بافتن پیش‌نویس زندگی ما دارد. کتاب "خانواده شاد" نوشته‌ "پیرل درگو" یکی از آثار مهم در زمینه‌ روانشناسی خانواده و روابط انسانی است و از آن به عنوان راهنمای پرورش فرزندان از طریق مراسم خانوادگی نیز یاد می‌شود.

 • بررسی چالش‌های هند در ایجاد اشتغال

  آیا پر جمعیت‌ترین کشور جهان می‌توان برای جوانان خود اشتغال ایجاد کند؟

  بررسی چالش‌های هند در ایجاد اشتغال

  نرخ های چشمگیر رشد اقتصادی که در ۲۰ سال گذشته در هند مشاهده شده است، تنها بهبود اندکی در شرایط زندگی برای اکثریت عظیم هندی‌ها به همراه داشته است. اشتغال اصلی‌ترین کانالی است که رشد اقتصادی از طریق آن شرایط زندگی را بهبود می‌بخشد، اما این مسئله به یک منبع نگرانی عمده در هند تبدیل شده است. توسعه‌ای اقتصادی که نتواند شغل ایجاد کند فاقد توان تقویت توسعه انسانی است؛ و در هند، کشش رشد اشتغال، یعنی درصد تغییر در تعداد مشاغل برای ۱ درصد رشد، از دهه ۱۹۷۰ به طور پیوسته در حال کاهش است. همچنین بهبود استانداردهای زندگی تقریبا نیمی از جمعیت هند به این انتقال نیروی کار و بنابراین به ایجاد شغل در صنعت بستگی دارد که در سال‌های اخیر بسیار ضعیف بوده است.

 • تماشای صحنه تئاتر جلوی تلویزیون

  معرفی فیلم‌تئاتر

  تماشای صحنه تئاتر جلوی تلویزیون

  بسیاری مواقع مشغله زیاد و زمان محدود اجازه نمی دهد بتوانیم از همه برنامه‌های فرهنگی و هنری در حال اجرا و اکران استفاده کنیم. تئاتر یکی از هنرهای محبوب است که اگر به آن علاقه‌مند باشید، از دست دادن دوره اجرا برایتان به معنی حسرت است. شاید هم بعضی اوقات ترجیح می‌دهیم در خلوت خودمان تئاتر مورد علاقه‌مان را تماشا کنیم. یا اینکه در شهر دیگری زندگی می‌کنیم و برای‌مان مقدور نیست به دیدن اجرای زنده برویم. شاید هم دل‌مان بخواهد یک نمایش را دو یا چندبار تماشا کنیم. در چنین وقت‌هایی با دیدن فیلم‌تئاتر مورد نظر می‌توان جبران مافات کرد.

 • باز آمد بوی ماه مدرسه

  نکاتی درباره سبک زندگی دانش‌آموزان در آغاز سال تحصیلی

  باز آمد بوی ماه مدرسه

  روزهای آغازین سال تحصیلی به‌طور معمول آمیخته با چالش‌های زیادی برای دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان است. تعطیلات طولانی‌مدت تابستان باعث می‌شود عادت‌ها و سبک زندگی خانواده تحت‌تأثیر قرار بگیرد و تغییر دوباره آن در مهرماه با سختی‌هایی همراه باشد. از طرفی استفاده فراگیر از اینترنت، سبک زندگی جدیدی را رقم زده و اوضاع کاملاً با گذشته متفاوت است. بنابراین مواجهه درست و به کار بردن راهکارهای مؤثر می‌تواند به عبور از این دوره بدون استرس و ناراحتی کمک کند.

 • سکته مغزی تا سال ۲۰۵۰ باعث مرگ ۱۰ میلیون نفر در سال خواهد شد

  سکته مغزی تا سال ۲۰۵۰ باعث مرگ ۱۰ میلیون نفر در سال خواهد شد

  بر اساس مطالعه‌ای که در مجله «نورولوژی لنست» (The Lancet Neurology) منتشر شده است، بروز سکته در ۳۰ سال گذشته دو برابر شده و تا سال ۲۰۵۰ تقریباً ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر سکته خواهند مرد. سکته مغزی به طور ناگهانی و بدون هشدار رخ می‌دهد و زمان لازم برای واکنش و درمان برای به حداقل رساندن عواقب آن ضروری است.

 • تاریخچه روانشناسی صنعتی و سازمانی در جهان و ایران

  تاریخچه روانشناسی صنعتی و سازمانی در جهان و ایران

  روانشناسی صنعتی و سازمانی به عنوان زیرشاخه مهمی از روانشناسی که نتیجه دنیای مدرن است مورد توجه بیشتری قرار گرفته و به مطالعه و تحلیل عملکرد انسان‌ها در محیط‌های کاری و صنعتی می‌پردازد. در عین حال آگاهی از تاریخچه این حوزه می‌تواند به درک عمیق رفتار و عملکرد انسان در محیط کاری، بهبود بهره‌وری، رضایت کارکنان و پیشرفت سازمان‌ها کمک کند.

 • شکوفایی شرکت‌های هندی در تولید مواد منفجره

  صنعت پر رونقی که منفجر می‌کند

  شکوفایی شرکت‌های هندی در تولید مواد منفجره

  چین تولیدکننده بزرگ مواد منفجره، بخش زیادی از تجارت مواد منفجره خود را در مسیر رقابت‌های جهانی آمریکا و شرکایش از دست داده است. با افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی، بسیاری از مشتریان، به ویژه در غرب، به دنبال جایگزین‌هایی برای تامین کنندگان چینی هستند و به همین دلیل شرکت‌های هندی تولیدکننده مواد منفجره در حال جایگزینی با رقبای چینی خود هستند.

 • چگونه یک گوزن باشیم

  پادکست چی گوش بدهیم؟

  چگونه یک گوزن باشیم

  حالا دیگر در دنیای رسانه‌های دیجیتال، پادکست برای بسیاری از ما مفهومی آشناست و برای بالابردن اطلاعات و سطح آگاهی خود در موضوعات مختلف یا حتی برای سرگرمی از این رادیوی اینترنتی استفاده می‌کنیم. در زمینه سبک زندگی و توسعه فردی پادکست‌های بسیار خوب و مفید هم به زبان فارسی، هم انگلیسی تهیه شده که گوش‌دادن به آنها برای اطلاع از فراز و فرودهای این حوزه‌ها بسیار مفید است. هر هفته سه‌شنبه‌ها یکی از این پادکست‌های مفید و آگاهی‌بخش در حوزه توسعه فردی را به شما معرفی می‌کنیم.

 • از روزگار رفته حکایت

  بررسی نیازها و مشکلات سالمندان

  از روزگار رفته حکایت

  دوران سالمندی مانند دوران بلوغ، فصل یک تغییر بزرگ در زندگی است. تغییرات جسمی و روحی که در ابعاد مختلف روی می‌دهد و زندگی فرد را دگرگون می‌کند. در این دوران توانایی‌هایی جسمی کم‌کم رو به افول می‌گذارند و فرد در اکثر مواقع دیگر نمی‌تواند مانند روزگار جوانی امور زندگی خویش را به تنهایی مدیریت کند. کهنسالی با خود مشکلات زیادی را به همراه می‌آورد که برای کنترل آن‌ها باید برنامه‌ریزی درستی صورت گیرد. البته نباید از محاسن این دوران نیز غافل بود؛ دورانی که انسان ثمره یک عمر تلاش خود را پیش چشمانش می‌بیند.

 • افسردگی فصلی اختلال شایع این روزهای سال

  افسردگی فصلی اختلال شایع این روزهای سال

  همچنان که با تغییر فصول رنگ چهره طبیعت و فعل و انفعالات طبیعت عوض می‌شود، در انسان هم تغییراتی ایجاد می‌شود که ممکن است از آن آگاه نباشد. ورود به فصول سرد با رخوت و سردی و تاریکی همراه است. یکی از اختلالات شایع که افراد در شروع فصل جدید با آن مواجه می‌شوند، افسردگی فصلی یا (SAD) است.پس اگر در این روزهای ماه مهر دچار غم و بی‌حوصلگی هستید نگران نباشید چون این یک افسردگی فصلی و گذرا است.

 • اعتصاب 300 هزار معلم در کره جنوبی

  تغییرات فرهنگی، قوانین ناکارآمد و آزار و اذیت والدین منجر شد

  اعتصاب 300 هزار معلم در کره جنوبی

  پس از خودکشی یک معلم بر اثر فشارها و درگیری‌ها او با والدین دانش‌آموزان، معلمان در کره‌جنوبی دست به اعتصاب زده‌اند. پس از این واقعه اتحادیه‌هایی از طرف معلمان شروع به جمع‌آوری شواهدی دال بر آزار و اذیت معلمان از طرف اولیا و دانش‌آموزان کردند. همچنین قوانین ناکارآمد مربوط به کودک‌آزاری که در اصل بر اساس موارد کودک‌آزاری در خانه برقرار شده بود، اکنون در مدارس و علیه معلمان مورد سوء‌استفاده قرار می‌گیرد. همه این عوامل منجر شده تا معلمان هر شنبه تجمعاتی را برگزار نمایند. بر اساس برآورد سازمان دهندگان، جمعیت معلمان معترض از ۵۰۰۰ نفر در اولین تجمع به ۳۰۰هزار نفر در تجمعات بعدی افزایش یافت. در ۴ سپتامبر، ده‌ها هزار معلم علی‌رغم هشدار دولت در مورد مجازات، دست از کار کشیدند.

 • اثرات ماندگار سرماخوردگی‌های طولانی می‌تواند مانند کرونا باشد

  اثرات ماندگار سرماخوردگی‌های طولانی می‌تواند مانند کرونا باشد

  مطالعه جدیدی که روز جمعه در مجله علمی The Lancet منتشر شد، نشان داد که عفونت‌های غیر کووید می‌توانند با طیف وسیعی از بیماری‌ها، بیش از چهار هفته پس از عفونت اولیه مرتبط باشند. این مطالعه پس از بررسی ۱۰۱۷۱ شرکت‌کننده، به این نتیجه رسید که ممکن است سایر عفونت‌های تنفسی اثرات طولانی‌مدتی بر سلامتی داشته باشد. با این حال پژوهشگران نتوانستند بگویند که آیا علائم «سرماخوردگی طولانی» به اندازه علائم «کووید طولانی مدت» ادامه خواهد داشت یا خیر.

 • چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟

  درباره خشم و راه‌های مدیریت آن

  چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟

  در وجود آدمی احساسات و عواطف گوناگونی به ودیعه گذاشته شده است. هرکدام از این احساسات کارکردی در زندگی دارد و برای مواقعی ضروری است. به‌طوری که اگر یکی از آن‌ها را نداشته باشیم، زندگی‌مان با اختلال روبه‌رو خواهد شد. اما مشکل از جایی شروع می‌شود که در به کار بردن حالت و حس خاصی افراط و تفریط شود. در چنین حالتی روان انسان از حالت تعادل خارج شده و واکنش‌های غیرطبیعی نشان خواهد داد. واکنش‌های انسان به پدیده‌های مختلف همواره یکسان نیست و تحت‌تأثیر عوامل گوناگونی قرار دارد.

 • رفاه بیماران و کارکنان یا سود بیشتر، مسأله این است

  بزرگترین اعتصاب سیستم بهداشت در تاریخ ایالات متحده

  رفاه بیماران و کارکنان یا سود بیشتر، مسأله این است

  قرار است فردا (چهاردهم مهر ۱۴۰۲) ۷۵۰۰۰ نفر از کارکنان بخش مراقبت‌های بهداشتی «کایزر» (Kaiser) در صدها مرکز این برنامه که یکی از مهمترین ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی پیشرو در آمریکا و برنامه‌های بهداشتی غیرانتفاعی است در چندین ایالت دست به اعتصاب بزنند. این اعتصاب بزرگترین اعتصاب از این دست در تاریخ ایالات متحده است. گلایه اصلی آنها پایین بودن تعداد کارکنان است که به گفته اتحادیه‌ها هم به بیماران و هم به کارکنان آسیب می‌رساند. در همین حال، «کایزر» علیرغم اینکه یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی غیرانتفاعی مبتنی بر عضویت است، اخیراً سودهای هنگفتی را گزارش کرده. طبق گزارش اتحادیه بین‌المللی کارکنان خدمات مراقبت‌های بهداشتی، بیش از ۲۴ میلیارد دلار سود در پنج سال گذشته به این مجموعه اختصاص یافته است.

 • روی پرده نقره‌ای چه خبر است؟

  روی پرده نقره‌ای چه خبر است؟

  سینما یکی از هنرهای جذاب و پر مخاطب در جهان است. امروزه یکی از راه‌های گذران اوقات فراغت و پاسخ به نیازهای فرهنگی، رفتن به سینما و چشم دوختن به پرده نقره‌ای است. جایی که دیدن فیلم در آن برای دوستداران هنر هفتم همیشه شگفت‌انگیز است و با دیدن فیلم از تلویزیون تفاوت‌های زیادی دارد. آخر هفته‌ها زمان مناسبی برای انتخاب یک فیلم و رفتن به سالن سینماست. پس با ما همراه باشید تا ببینیم این روزها چه فیلم‌هایی و با چه خصوصیاتی در حال اکران است.

 • افزایش نرخ تورم در ترکیه به ۶۱.۵۳ درصد

  افزایش نرخ تورم در ترکیه به ۶۱.۵۳ درصد

  پس از تغییر سیاست دولت ترکیه در قبال تورم و ارزش پول، رتبه‌بندی «اس اند پی گلوبال» بزرگترین موسسه رتبه‌بندی اعتبارات و سهام در سطح جهانی، چشم‌انداز خود از ترکیه را از «منفی» به «پایدار» تغییر داد. همچنین ماه گذشته بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره اصلی خود را ۵۰۰ واحد پایه افزایش داده و به ۳۰ درصد رساند، به این ترتیب اکنون هر چند هنوز تورم و کاهش ارزش لیر در جریان است اما سیاست‌های سختگیرانه برای چهار ماه متوالی خبر از کند شدن و مهار بیشتر تورم و کاهش ارزش پول در ترکیه دارد.

 • اتفاقی در طبقه ۱۶

  پادکست چی گوش بدهیم؟

  اتفاقی در طبقه ۱۶

  حالا دیگر در دنیای رسانه‌های دیجیتال، پادکست برای بسیاری از ما مفهومی آشناست و برای بالابردن اطلاعات و سطح آگاهی خود در موضوعات مختلف یا حتی برای سرگرمی از این رادیوی اینترنتی استفاده می¬کنیم. در زمینه سبک زندگی و توسعه فردی پادکست‌های بسیار خوب و مفید هم به زبان فارسی، هم انگلیسی تهیه شده که گوش‌دادن به آنها برای اطلاع از فراز و فرودهای این حوزه‌ها بسیار مفید است. هر هفته سه‌شنبه‌ها یکی از این پادکست‌های مفید و آگاهی‌بخش در حوزه توسعه فردی را به شما معرفی می‌کنیم.

 • ساخت ربات‌هایی که از انیمه الهام گرفته‌اند

  آینده همینجاست

  ساخت ربات‌هایی که از انیمه الهام گرفته‌اند

  یک شرکت ژاپنی ربات جدیدی را ساخته است که از ربات‌های تخیلی در انیمه‌های ژاپنی الهام گرفته. این ربات که «گاندام» نام دارد می‌تواند مانند یک وسیله نقلیه از داخل یا از راه دور کنترل شود.

 • شیوه زندگی سالم در دوران سالمندی

  پیشنهاد _ کتاب

  شیوه زندگی سالم در دوران سالمندی

  دوران سالمندی یک مرحله مهم و ارزشمند از زندگی است که به بهتر است به عنوان سفری ناگزیر در مراحل معنوی و فیزیکی به سمت تجربه و حکمت زندگی به آن نگاه ‌شود. این دوره از زندگی که می‌توان به زمانی با شکوه تبدیل شود،‌ فرصت‌های فراوانی برای به اشتراک گذاری تجارب گذشته، یادگیری جدید و به اشتراک گذاری عشق و علاقه‌های فراوان در بر دارد. از کتاب "شیوه زندگی سالم در دوران سالمندی" به عنوان یک راهنمای جامع و پراهمیت برای این مرحله از زندگی برای شما و اطرافیانتان می‌توان نام‌برد.

 • فرانسه به جنگ ساس‌ها می‌رود

  فرانسه به جنگ ساس‌ها می‌رود

  گسترش آفات و به ویژه ساس در فرانسه برای مردم این کشور و به ویژه اقشار ضعیف‌تر مشکلات فراوانی را ایجاد کرده است. به ویژه در نزدیکی بازی‌های المپیک فرانسوی‌ها برای از بین بردن این مشکل به تکاپو افتاده‌اند. اما در ایستگاه قطار Gare de Lyon در پاریس، مسافران می‌گویند که تردید دارند آیا مقامات بتوانند مشکل حشرات، سوسک‌ها و ساس‌ها را حل کنند یا خیر.

 • راهکارهای سبک زندگی برای حفظ قلب سالم

  رازهای سلامت قلب، به مناسبت روز جهانی قلب

  راهکارهای سبک زندگی برای حفظ قلب سالم

  یکی از دستاوردهای سبک زندگی سالم حفظ سلامت است، اگر سبک زندگی بر سلامت قلب تمرکز داشته باشد باعث بهبود کیفیت زندگی می‌شود و می‌تواند برای افراد به عنوان یک الگوی زندگی سالم و خوشایند مطرح شود.

 • یک دست اسلحه، یک دست دوربین

  نمایشگاه عکس_پیشنهاد

  یک دست اسلحه، یک دست دوربین

  نمایشگاه عکس «عکاسِ چریک» آثار جاوید الاثر کاظم اخوان از جنگ تحمیلی هشت سال دفاع مقدس از امروز (روز چهارشنبه ۵ مهرماه ۱۴۰۲) ساعت ۱۷:۳۰ در «گالری خانه» افتتاح شد.

 • روی صحنه تئاتر چه خبر است؟

  روی صحنه تئاتر چه خبر است؟

  تئاتر یکی از جذاب‌ترین اتفاق‌هایی است که می‌توان برای گذراندن اوقات فراغت انتخاب کرد. توصیه ما هم به خودمان و حتی شما خوانندگان این مطلب در مورد تئاترهایی است که می‌توانید آخر این هفته و حتی در روزهای هفته‌ای که پیش رو داریم برای تماشا به سراغ‌شان بروید. پس اگر قصد دارید اوقات فراغت خود را طعم فرهنگی هنری بدهید خواندن این مطلب را از دست ندهید.

 • چقدر می‌توان به جهانگردی فکر کرد؟

  مروری بر ابعاد مختلف سفر به بهانه روز جهانگردی

  چقدر می‌توان به جهانگردی فکر کرد؟

  جهانگرد در فرهنگ معین به معنی سیاح و کسی که زیاد سفر می‌کند آمده است. جهانگردی تجربه‌ای فوق‌العاده و بی‌نظیر است که شاید برای افرادی که تاکنون تجربه زیادی از سفر نداشته‌اند قابل درک نباشد.

 • فرتاک و توسعه منابع انسانی

  پادکست چی گوش بدهیم؟

  فرتاک و توسعه منابع انسانی

  حالا دیگر در دنیای رسانه‌های دیجیتال، پادکست برای بسیاری از ما مفهومی آشناست و برای بالابردن اطلاعات و سطح آگاهی خود در موضوعات مختلف یا حتی برای سرگرمی از این رادیوی اینترنتی استفاده می‌کنیم. در زمینه سبک زندگی و توسعه فردی پادکست‌های بسیار خوب و مفید هم به زبان فارسی، هم انگلیسی تهیه شده که گوش‌دادن به آنها برای اطلاع از فراز و فرودهای این حوزه‌ها بسیار مفید است. ما اینجا در آتیه‌آنلاین هر هفته سه‌شنبه‌ها یکی از پادکست‌های مفید و آگاهی‌بخش در حوزه توسعه فردی را به شما معرفی می‌کنیم.

 • چالش‌های صدا برای کیفیت خواب و سلامتی

  آیا باید نگران سر و صدای زیاد باشیم؟

  چالش‌های صدا برای کیفیت خواب و سلامتی

  ترافیک بیشتر، ساخت و ساز بیشتر، همسایگان، موزیک دوست و سر و صدای بی‌پایان. صدای جامعه در حال بلندتر شدن است. این صداهای بلند و همیشگی چه تاثیراتی بر سلامتی ما دارد و آیا راه حلی برای خلاص شدن از آنها وجود دارد؟

 • برای تغییر سبک زندگی از کجا شروع کنیم؟

  برای تغییر سبک زندگی از کجا شروع کنیم؟

  همان‌طور که آلفرد آدلر، روانشناس اتریشی درباره سبک زندگی می‌گوید، هر فردی سبک زندگی خاص خودش را دارد و این الگو در زندگی هر فرد با دیگری متفاوت است. بر همین اساس مجموعه الگوهای فکری، عادت‌های روزمره، نوع تغذیه، ورزش، خواب، شغل، مد و روابط فردی و اجتماعی سبک زندگی ما را می‌سازند.